Dvojirakri

Ale no tak, vážení "odpadovci", opravdu si myslíte, že se tohle přece nikde nemůže dít? Vážně mi chcete říct, že lidé, oplývající enormním bohatstvím nebo mocí nejsou z toho života tak znudění protože můžou mít naprosto všechno po čem touží a nemají nutkání v sexualitě jít za hranice konvencí? Nikdy jste neslyšeli o harémech panen boháčů, ke kterým jezdí na dovolené jiní boháči? A co vyměnit všechny sexuální aspekty filmu za jiné, mnohem prostší principy nadvlády? Tento film je hlubší než si místní prosťáčci uvědomují. A mimo to, některé ty dívky byly opravdu překrásné. Přesto... Nepohonil jsem. ()

david141474 odpad!

Tohle byl ten nejnechutnejší, nejzvrácenější, nejúchylnější a nejhnusnější film jaký jsem kdy viděl. I Hvězdné války podle Turka jsou lepší než taj tohle. Tohle je ta největší mrdka v historii kinematografie. Snad ani Halloween z roku 2007, Vymítač ďábla 2, Dragon a Megažralok vs Obří chobotnice nejsou tak špatný jako tohle. Tohle je absolutní odpad všech absolutních odpadů. Tohle je výsměch filmům všech žánrů, protože tohle, tohle se jen tak nevidí, taková odpornost. Pasolini byl určitě na děti nebo absolutní zvrhlík, pokud napsal scénář k něčemu tak odpornému jako je Saló aneb 120 dnů Sodomy. Najdou se zde absolutně odporné scény jako třeba žraní hoven, špendlíky v jídle nebo finálních 10 minut kde všechny zbylé mučí. Hlavní 4 protagonisté jsou taky naprosto odporní zvrhlíci a mě jen děsí, že takový lidé pořád existují a chodí vedle nás po ulicích. Po tomhle filmu jsem ztrávil 30 minut na záchodě abych vyhodil obsah svého žaludku a abych absolutně zapomněl na film který jsem viděl, to však bohužel zapomenout nejde a já pevně věřím, že když vás varuju před touhle odporností, že mě vyslyšíte a nikdy, ale jakože nikdy se na tuto zvrácenost jednoho zvráceného režiséra nepodíváte. Na tuto nechutnou zvrácenost se já už osobně nikdy nepodívám a vám doporučuju to samé, pokud nechcete ztratit víru v lidstvo. Tahleta zvrácenost by se měla zakázat aby to už nikdo jiný neviděl, je to totiž ten nejzvrácenější film v historii kinematografie a nedoporučuju nikomu. 0/10 Absolutní odpad všech odpadů! ()

Kaleidoskop

Kdo by to byl řekl, že když se pornografický román z konce 18. století přenese do moderní Itálie, bude stejně dobře sociálním komentářem, jakožto i sadomasochystickou podívanou. O tomto legendárním díle jsem už mnoho slyšel a kdysi před lety jsem jej i viděl a tak jsem si jej jako součást maturitní přípravy pustil znovu. Samozřejmě mě při sledování stále napadaly otázky typu: Jak toto někdo mohl zafinancovat? Jak to mohlo vůbec vzniknout? Proč k tomu existuje český dabing? A je to jen porno nebo umění? Nutno říci, že zejména na tu poslední otázku nedokážu odpovědět. Film podle mého názoru zůstává někde na půl cesty, obojího je tam dostatek, ale trochu převažuje ta umělecká část. Film prostě můžeme stejně tak vykládat jako kritiku společenského režimu podřazenosti a nadřazenosti, ale úplně stejně jej můžeme vnímat i jako kritiku těch nejzvrácenějších rozkoší. Tak nebo tak, film se nejen kvůli své kontroverzi stal legendou a když už nic, tak má podle mě alespoň výpovědní hodnotu o době a místě svého vzniku... ()

Freak

Z Pasoliniho filmů se mi kromě nesmírně působivého Evangelia svatého Matouše líbí nejvíce právě tento snímek. Já ho vnímam, jako úžasně provokativní satiru na naší současnost, kdy např. za hostinu výkalů si můžeme dosadit některé produkty televizních komerčních stanic. V Pasoliniho adaptaci De Sadeho románu je naznačeno, kam by se západní společnost mohla dostat, kdyby padly všechny mravní zásady. Zřejmě kvůli tomu, aby byl film aspoň trochu pochopitelný a "stravitelný" pro normálního diváka, Pasolini zasadil děj do 2. světové války. Skvělé jsou herecké výkony "filozofujících" představitelů fašistického státu-hlavních mučitelů. A hudba přesně "vyhovuje" ději. ()

Gesicht

Na jednu stranu fujtajbl a laciné pozerství. Na druhou stranu ale taková dávka emocí (byť ne zrovna příjemných), že stojí za to vidět. 3 hvězdy za význam pro kinematografii. ()

MisoSR

Salo je homosexuálna, pedofilná, zvrhlá úchylárňa, ktorá vám absolutne nič nedá, ba práve naopak zobere (117 minút života). Dva body dávam za odvážne spracovanie a vyobrazenie zvrhlostí a za celkom vydarený pokus o zfilmovanie Sadeho veldiela, ktoré je celkom zaújmavým a zvrátenym čítaním. ()

MyFairLady

*** a pol ano, je nechutny, ale to stale nie je dovod uplne tento film zatratit. podla mna film celkom dobre, mozno miestami az prilis nazorne ukazuje, co sa stane, ked niekto nevie co so svojou mocou a dobra metafora na fasisticky rezim. aj ked priznavam, pri zaverecnom muceni som si sem tam zakryla oci a pozerala sa cez prsty, ale nastastie (alebo bohuzial), s postavami sa tazko stotoznuje, takze zle sny som nemala. rozhodne ale tento film nie je priemerny. uvazovala som ci o jednu * dole alebo hore. dole rozhodne nie, take zle to podla mna nie je, ale hore tiez nie, pretoze Pasolini ma aj ovela lepsie filmy, takze ma svojim sposobom sklamal. ()

AlBertzap

Někteří tento film hodnotí jako odpad, jiným nevadí a některým se libí. Hodnocení není vůbec jednoznačné. Kdybych se měl přiklonit na jedno z těchto tří kritérií, asi by to byl líbivý odpad:D. Odpad z důvodu nechutnosti, perverznosti a obecně díky provedení jednotlivých scén, které hraničily se zdravým rozumem. Ovšem i tam můžeme polemizovat co nechutné je a není a kde je vlastně míra normálnosti, ale to si nechám na jindy. Musím přiznat, že z pojídání hoven (i když jsem předem věděl, že pro to byla použita čokoláda) mi nebylo dvakrát do smíchu, zvlášťě když jsem krátce potom pojedl. Pokud ale pominu tuto nechutnou stránku filmu, tak řešisér nevšedním způsobem propijil de Sadovy romány s přirovnáním k různým ideologiím (konk. nejspíše italský fašismus). Čtyři zvrhlící, kteří se snaží ukojit své největší tužby skrze čtyři vysloužilé prostitky, které jim vlastně dávají podnět k uspokojení prostřednictvím svých příběhů na osmi zotročených ženách a původně osmi zotročených mužích. Vše se odehrává na jedné vile, které je tak i střežena. Pro mne je to vynikající ukázka totalitního státu - vila je tedy místem, kde se páchají zločiny mocných skrze ideologii, která se snaží být ospravedlněna lidskou "přirozeností". Zotročeným je tak vzána veškerá důstojnost, svoboda, cit atd. Hnusné obscénnosti jsou často prokládané právě názornými hláškami, které mají cíleně navodit, že režisérův záměr určitě nebyl natočit jen nechutnost, ale poukázat i na podstatu celého filmu. ()

tomma odpad!

I když pominu různé metafory a jinotaje (údajně se tam vyskytující), tento film již nikdy nechci vidět! ()

Joneleth

Inu po všech těch komentářích tu jsem čekal víc humusu, kentusu, brutálního násilí, sádla-masa... Není to tak hrozné, ale nemůžu říct, že by mi ten film něco dal... taková introspekce do hlavy levičáka co kopal za růžovej tým. Trochu zneklidňující mi jen přijde, kolik lidí se nechalo uvrtat do toho aby v tomhle filmu hráli. ()

Trescha

Ovšem přátelé,je to opravdu humus a nuda v jednom..Ale kniha je mnohem nechutnější.Proč jsem tenhle film nezařadil do odpadu? Dvě věci mě k tomu vedli: Zaprvé: Paolo Bonacelli(ano opět můj Půlnoční expres) a za druhé ta slečna co tam papá to lejno je zatraceně hezká i s tim bobříkem;-) ()

antragus

Původně jsem chtěl dát hvězdy tři, s tím, že pokud pomineme všechny úchylárny ve fimu zobrazené, tak v podstatě neurazí, ani nenadchne. Nakonec ovšem, právě pokud pominu všechny sexuální scény, mi přijde, že to vlasně nevede odnikud nikam. Jestli tvůrci chtěli, byť skrytě, nechat v tomhle filmu jakékoli poselství ohledně zneužívání moci atd. (jak psali někteří výše), tak bych řekl, že to přinejmenším nedotáhli. Proto se mi zdá, že i de Sade měl v knižní verzi trochu jasnější cíl, než má tahle dost samoúčelně vyznívající adaptace. ()

wrzec

Na tomhle filmu jsem byl dokonce v kině. No co k tomu napsat, je to úlet, herci a štáb si museli užít hodně švandy a dodnes ti, co žijou, určitě rádi vzpomínají na veselé historky z natáčení. Myslím, že Pasolini nechtěl ani tak něco zdělit jako prostě šokovat, rozhýbat ty stojaté vody filmové jako je ještě nikdo nikdy nerozhýbal a asi se mu to povedlo. Musím říct, že starší Pasoliniho filmy jako např.Dekameron nebo Canterburské povídky jsou v celku povedené. ()

pavont

Strasne tazko hodnotitelny fil. Pretoze zavisi na cloveku ci ma na to zaludok a ako to nanho zaposobi. Vsetky druhy hodnotenia sa tu daju obhajit. Pasolini je zvlastna figurka a jeho snimky maju rozporuplnu kvalitu. U mna tak do 3*. Salo ale vsetko prekonava. Jak brutalitou, tak zverstvami ci vylozene uchylnostami. Paradoxne vsak tento snimok najviac priblizuje realitu a veci ktore sa diali pocas fasizmu. Je to na jednotlivcovi co si vezme ale rozhodne pre mna bol ten zazitok dost intenzivny vo vsetkych ohladoch. Dobrych aj zlych. Na konci som nevedel ci mam plakat, hresit alebo grcat. Ale ako atmosfericky zazitok urcite zabodoval. U MNA. ()

gizi

Před shlédnutím jsem si říkal, že to snad nebude tak hrozné, jak se uvádí. První polovina byla celkem v pohodě, ovšem pak přišla kapitola Kruh hovna a to bylo opravdu velmi, velmi nechutné a hnusné. Opravdu už film nemusím nikdy více vidět. Pokud jde o ztvárnění, dá se říct, že režisér použil nechutný námět k zfilmování (viz také nechutnosti filmu Perem markýze de Sade). V žádném případě se nejedná o porno, protože nic z těch sexuálních orgií není natočeno (je tam vždy střih). Každopádně se budu opakovat, ale je to nechutnost a nedá se říct, že po umělecké stránce to má nějakou větší hodnotu. Na druhou stranu se točí i horší odpad, takže 40%. ()

12. Seminář archivniho filmu: Marco Ferreri

12. Seminář archivniho filmu: Marco Ferreri