Americký režisér Sam Peckinpah (1925–1984) po svých profesionálních i osobních excesech hledal v polovině sedmdesátých let jen těžko práci v Hollywoodu, a tak ochotně přijal nabídku Wolfa C. Hartwiga, německého producenta, který se do té doby živil převážně výrobou erotických filmů, aby pro něho v jugoslávských exteriérech natočil adaptaci válečného románu Williho Heinricha „Trpělivé maso“. Zaujal ho pohled „z druhé strany“, drama těžce decimovaných německých vojáků na Tamanském poloostrově v roce 1943, a především téma, společné pro celou jeho tvorbu a nejvíc snad pro jeho mistrovský western Divoká banda (1969) – pohled na skupinu mužů na nesprávné straně, kteří uznávají pouze loajalitu jeden k druhému. Seržant Steiner (James Coburn) je vynikající a mnohokrát dekorovaný voják, ale válku nenávidí. Příchod nového velícího důstojníka, kapitána Stranskyho (Maximilian Schell) s jeho prušáckým nadšením, ho v tom jenom utvrdí. Steinerovi muži svého velitele slepě poslouchají a jeho nadřízení plukovník Brandt (James Mason) a kapitán Kiesel (David Warner), otupení vlekoucí se válkou, jeho svérázné jednání tiše tolerují. Železný kříž se stal posledním velkým Peckinpahovým dílem, působivou výpovědí proti válce. I když Peckinpah v evropských podmínkách nemohl pracovat se svým obvyklým štábem, jeho pečeť je patrná zejména v mistrovsky zvládnutých akčních sekvencích ukazujících válečnou vřavu. Na filmu také naštěstí nejsou vidět finanční problémy, do nichž se producent Hartwig na konci natáčení dostal a které Peckinpaha donutily k improvizacím. (Česká televize)

Petrus1

Tak sláva, hurá! Teda Uráááá. Konečně jsem se po dvou měsících (co koukám na válečné filmy) dočkala pořádné bum, bum ratata bum akce! Je to osvěžující po válečných spíše dramatech (jako ty byly taky dobrý, ale taky konečně akce). Navíc pohled z té druhé, německé strany. Což je celkem odvaha natočit. A vlastně vám v tomhle filmu ti skopčáci i nějak přirostou k srdci (ti kladní). Je takových filmů víc? A akce se střídá s poklidnějšími pasážemi. Třeba ten rozhovor o chlapské lásce v armádě…sem myslela, že na sebe hupnou všichni tři! Trochu mě teda srala ta scéna v nemocnici, tu bych vystřihla, ale jinak i v těch neválečných pasážích bomba. Slečna si dá k svačině ptáka, po mrtvole se vesele přejíždí autem a nikdo tady nemá slitování ani s dětmi. A nechápu, proč se někdo tak honí za Železným křížem?! Já bych ho teda nechtěla ;-) A taky sem se dozvěděla, že tuk a špína mi zaručí vodotěsnost! Fakt jo? Tak od zítřka se nemeju! A k čemu mi to bude? No, to je jedno. Chtěla jsem původně dát čtyři, ale jelikož to dávám pořád a tohle se mi hodně líbilo, musím střílet do plných. ()

sandinista

Svižná akce z netradičního německého pohledu. Zajímavá je studie chování hlavního hrdiny po zranění hlavy (halucinace, změny chování). ()

Honza dAve

Sam Peckinpah umí nejen westerny. Ale i easterny. Absolutně srozumitelný vzkaz, že válka je vůl, a vždycky bude, nezávisle na straně. Neobvyklý válečný film. ()

strikeman

Myšlenka dobrá, příběh uvěřitelný, ale to laciné provedení. Od Peckinpaha mám raději westerny (ostatně Coburnovi coby herci sedí taky líp)... ()

greenlord

"ted vam ukazu jak bojuje prusky dustojnik." "a ja vam ukazu, kde rostou zelezne krize." zdarily ( proti)valecny film o dvou zcela rozdilnych charakterech a jejich valecnych "metodach." coburn ma oblicej pro valku jako stvoreny ()

agassi68

Ďaľší majstrovský kúsok Sama Peckinpaha. Ukazuje vojnu zo strany porazených no zároveň poukazuje na prítomnosť ľudskosti a morálky aj na strane Nemcov. Coburn s prehľadom zvláda aj kladnú rolu.. ()

Akana

Mezi nespočtem válečných filmů americké provenience jde bezpochyby o netuctovou záležitost. Sam Peckinpah infikoval zavedený žánr svým typickým drsně westernovým stylem, který se projevuje jak v chování postav, tak nejokatěji v těch klasických zpomalených záběrech. Režisér se s krutým cynismem vysmívá válečnému třeštění a ideálům, v jejichž jméně k němu dochází. Jeho morální a psychologické zaujetí vyděluje Železný kříž z řady jiných válečných eposů. Trochu ztrácí na technické nedokonalosti bojových scén, některé pasáže - třeba setkání s ženskou jednotkou - jsou zase nečekaně působivé. Nakonec ale nemám pocit úplné konzistence a nevím, co film poznamenalo víc, jestli čas nebo Peckinpahovy režisérské manýry. Nedokonalé ale nevšední a hodné pozornosti. ()

yvona

Koukám, že v sedmdesátých letech se stali z borců Wehrmachtu docela fajn a férový kluci no ne?? I když se ženskejma to teda moc neuměli :)) Skoro škoda, že se dík jednomu teploušovi a jedné "aristokratický hromadě pruskejch hoven" dokážou vymlátit sami mezi sebou. Coburnovi to moc sekne, ale to je tak jediný světýlko v nánosu patetických keců. ()

BOURQUE

Zaujímavý film zo strany „the dark side“. Dobre zvládnuté vojnové scény a charizmatický J. Coburn. Jeho charakter mi položil niekoľko otázok, na ktorých musím nájsť odpoveď... Osobné hodnotenie: 80% (****) ()

Evander

Výborný válečný film s fenomenálním Jamesem Coburnem v hlavní roli. Po delší době opět film, kde bylo velmi snadné vžít se do hlavních hrdinů a celý film si užít do poslední minuty. 82% ()

Stíba

Tohle je pro mě asi nejlepší válečné drama. Především po psychologické ale i kamerové a příběhové stránce tak perfektně zpracované, že nemám moc dodat. "A já vám ukážu, kde rostou železný kříže." ... ()

Biopler

Ožran Peckinpah dal dokopy fajnovú hereckú zostavu, ktorá kývla na túto adaptáciu v jeho podaní i za drobný grošík. Prekvapivo výborný Coburn v roli vyhoretého bojovníka, ktorý ani sám nevie prečo je ešte na fronte. Ale jeho slová či činy mu veríte aj keď je málo preniknuteľný. Celkovo aj pri iných postavách ideme málo do hĺbky ich charakterov, prakticky jasný motív skutkov je citeľný len u prušáka Stranskyho, ktorého skvele stvárnil Schell. Čo sa týka akcie, mám z nej zmiešané pocity. Vonku to hrmí výstrelmi, no ľudia v klídku debatia niekde v chatrči a vôbec nie sú nachystaní/naladení, že by ich nejaká šupa mohla zasiahnuť. Dohrmí a oni debatia ďalej. Takto poskladané scény nedávajú veľkú silu autenticite bojov. Nepriateľ, v podaní Rusov, je smiešne podaný, až žoviálne. ()

tranquill

"Na všechny hrdinské mamlasy!" Docela husté válečné vyprávění z té 'druhé' strany, kde také byli normální lidé. "Za co musím být vděčný, za co?!" ()

sonoluca

Velmi netradiční válečný snímek, patřící zároveň k tomu nejlepšímu, co po sobě Sam Peckinpah zanechal. Western z Východní fronty s výborným Jamesem Coburnem a Maximilianem Schellem - střet dvou mužů s různými charaktery i společenským postavením, s nezapomenutelným finále. ()

Lorge

Sam Peckinpah rozjíždí další ze svých ultimates. V tomto filmu nám dá nahlédnout na druhou světovou válku s té druhé (rozuměj německé) strany. Ukazuje klasický konflikt mezi zkušeným, ostříleným bojovníkem a jeho novým velitelem - snobským, namyšleným panákem, ale lépe, promyšleněji a dotaženěji. SPOILER: A závěr ve stylu Sundance Kida a Butche Cassidyho nenechal oko suché. ()

ecis

Velmi kvalitny vojnovy snimok, ktory je len dokazom ako sa da skazit vojnovy film pouzitim anglictiny u nemeckych vojakov. ()

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner