Americký režisér Sam Peckinpah (1925–1984) po svých profesionálních i osobních excesech hledal v polovině sedmdesátých let jen těžko práci v Hollywoodu, a tak ochotně přijal nabídku Wolfa C. Hartwiga, německého producenta, který se do té doby živil převážně výrobou erotických filmů, aby pro něho v jugoslávských exteriérech natočil adaptaci válečného románu Williho Heinricha „Trpělivé maso“. Zaujal ho pohled „z druhé strany“, drama těžce decimovaných německých vojáků na Tamanském poloostrově v roce 1943, a především téma, společné pro celou jeho tvorbu a nejvíc snad pro jeho mistrovský western Divoká banda (1969) – pohled na skupinu mužů na nesprávné straně, kteří uznávají pouze loajalitu jeden k druhému. Seržant Steiner (James Coburn) je vynikající a mnohokrát dekorovaný voják, ale válku nenávidí. Příchod nového velícího důstojníka, kapitána Stranskyho (Maximilian Schell) s jeho prušáckým nadšením, ho v tom jenom utvrdí. Steinerovi muži svého velitele slepě poslouchají a jeho nadřízení plukovník Brandt (James Mason) a kapitán Kiesel (David Warner), otupení vlekoucí se válkou, jeho svérázné jednání tiše tolerují. Železný kříž se stal posledním velkým Peckinpahovým dílem, působivou výpovědí proti válce. I když Peckinpah v evropských podmínkách nemohl pracovat se svým obvyklým štábem, jeho pečeť je patrná zejména v mistrovsky zvládnutých akčních sekvencích ukazujících válečnou vřavu. Na filmu také naštěstí nejsou vidět finanční problémy, do nichž se producent Hartwig na konci natáčení dostal a které Peckinpaha donutily k improvizacím. (Česká televize)

PMakufka

Většina tady již byla řečena, takže jen stručně... Špičkové válečně drama s výborným Jamesem Coburnem v hlavní roli. Špičkové bojové scény, rychlý střih, výborná režie. Tohle stojí za to vidět... Vážně.... ()

pafka

Az neskutecny, jakou tenhle fim ma silu a je 38 let stary. Jak je udelany, precizne natoceny. Zadna hovadina. Vazne, jsem velmi prekvapen. Vyborny! ()

bagger95

Já nevím. Mám pocit, že tenhle film nefunguje úplně dobře v žádném ohledu. Některé bojové scény jsou impozantní a právě fakt, že tady je 90 % skutečně reálně natočeno bez počítačových efektů, z filmu může udělat zážitek. Průjezd sovětského tanku zdí továrny na mě zapůsobil. Stejně to ale nestačilo, zbytek je taková chaotická slepenina, film postrádá zajímavý motiv, scény jsou přeházené, děj jde dopředu tak, že nikdy nevíte, jestli už je četa zase někde jinde... Snad tím chtěl režisér zdůraznit právě absurditu války jako takové? Pokud ano, pak se mu to moc nepovedlo. Vážně nechápu, čím se právě tenhle snímek tak proslavil... ()

pollstro

Východní fronta druhé světové války a osobní konflikt mezi pruským důstojníkem, který touží po získání Železného kříže, a cynickým zoceleným seržantem. Vizuálně propracovaný, ale psychologicky špatně vykreslený válečný film, jehož prostředí slouží pouze jako prvek pro budování postav a zobrazení špatného, či dobrého hrdinství. Přičemž bezútěšný protiválečný tón nebyl schopen ve své době získat hlubší pozornost. ()

STORM70

Fakt jsem si nemyslel, že budu někdy ve válečným filmu fandit němčourům.... Skvělý film a dostala mě věta "co budeme dělat až prohrajeme válku? ... Začneme se připravovat na další.... " akorát ti hodní nebudou rusáci... :-(  9/10 ()

Gortyna

Četa sympatických amíků, vedená charismatickým, zásadovým a statečným seržantem, se probíjí územím obsazeným nacisty. Kosí je jako figurky na střelnici. Vyšší velitel je posera, ale touží získat Medal of Honor. Vlastně pardon: jedná se o wehrmacht a Rusy. A nakonec se to promění v kovbojku. Ale bojové scény jsou sugestivní a dokáží vyvolat představu, jak to dneska vypadá u Bachmutu, který se ruští nacisté pokoušejí dobýt. ()

missko

Tenhle film jsem poprvé zhlédl když mi bylo asi devět let na dvd a byl jsem tím doslova uchvácen jelikož už od mala miluji válečné filmy a tohle byl doslova majstrštyk na který jsem se mohl dívat doslova každý den. Snímek který se odehrává na ruské frontě  s pohledu německé Čety kterou má na starost nejlepší voják jednotky četař steiner který má svá pravidla a svými kritickými  názory na válku a Nacistické Německo dělá jenom starosti svým nadřízeným, ale jelikož je to prvotřídní a statečný Voják tak mu to jeho velitelé tolerují. Vojáci které má steiner na starost jsou taktéž jedni s nejlepších a steinerovi plně důvěřují a vědí že by se na ně na nejlepší vojenskou četu nedal dopustit a za žádných okolností by se na ně nevykašlal. Vše se mění v okamžiku kdy na frontu přijíždí s Francie přeložený Kapitán stransky jehož arogantní povaha a aristokratický původ spojená s jeho hrdým prušáckým nadšením pro válku s kombinací jeho nulových velících schopností začne v jednotce působit rozvrat a chaos. Stransky se tak seznámí i se steinerem se kterým si ale vůbec nerozumí a steiner si začne uvědomovat že stransky je velikou hrozbou jak pro něj tak pro celou četu. Stránský je sice hodnosti kapitánem a má mnohem větší pravomoce než četař steiner. ale na druhou stranu steiner je nositelem toho nejcennějšího odznaku jaký může německý voják nosit a to je právě železný kříž. Kapitán Stransky si posléze začne připisovat zásluhy padlých vojáku v bitvě a jeho zaslepené velení ho bude chtít vyznamenat železným křížem. Jediný muž který tomu může zabránit je právě Steiner. Tenhle film považuji za jeden s nejlepších s válečnou tématikou skvělé herecké výkony v podání Jamese coburna a Maximiliana schella.geniální práce s kamerou a  skvělé efekty tomuhle filmu dodali to co si pravý fanoušek válečných filmů může jenom přát. Režisér Sam Peckinpah byl v natáčení takých filmů naprostý mistr svého oboru. ()

Sekel

Uprimny pohled na WWII a na valky vubec. James Coburn a jeho cetar Steiner nadherne predvadi, co se stane z muze, ktery se rozhodne prezit a zaroven zachovat svoje hodnoty jako pravy vojak. Tu otupelou a unavenou atmosferu, jako by vypadenou z romanu E.M.Remarqua s temi rutinne resenymi valecnymi scenami zvladnul Sam Peckinpah vytecne. Neboji se (na rozdil snad od vsech ostatnich valecnych hollywoodskych filmu) soucitit s Nemci a rozhodnuti o spravnosti, ci spatnosti cinnu, nechava na osobnostech a ne na jejich karikaturach. Tenhle film je pravym vyznamenanim velkeho rezisera. ()

ForzaJuve

Kombinace 2. světové ze strany mého milovaného wehrmachtu režírované westernovým specialistou dopadla úchvatně. Jeden z nejlepších válečných filmů vůbec! P. S. Nejsem nácek, wehrmacht a i waffen-SS obdivuju z čistě vojenského hlediska!!!!! ()

Trinculo

Nikdy nezapomenu na scénu, kdy se ve špitálu odnese maso a zůstane tam zelenina. Všichni se po ni vrhnou jako smečka zvířat. Hranice mezi člověkem a bestií (v morálním smyslu), je tenká jako usušený list salátu. ()

blekekeke

I když jsem si z toho na zadek nesedl, tak je to koukatelný. Hodně mi však vadilo, přeskakování z obrazu na obraz. Z děje do děje. Z příkopu do příkopu. Takže jsem byl chvílemi ztracený v ději, což možná střihač chtěl ... ()

brasek odpad!

Nudné, nezáživné a nepresvedčivé. Nemeckí vojaci sa chovajú ako banda ukrajinských partizánov, bojové scény sú smiešne. Hľadať nejaký skrytý význam pohyblivých obrázkov, či vsádzať na postoj "nenávisť k vojne" je absolútne u tohoto snímku zbytočné. Z pohľadu vojenskej drámy je to len strata času. ()

PTuranyi

Veľmi dobrá vojnová dráma so silným humanitárnym a protivojnovým odkazom. Hrdinami príbehu totiž nie sú Rusi ani západní spojenci ale čata nemeckých vojakov vedená seržantom Steinerom, ktorý vyniká nie len odvahou ale aj ľudskosťou a oddaným priateľstvom k svojim spolubojovníkom. Leitmotívom príbehu je však ambiciózna snaha aristokratického ale zbabelého dôstojníka Stranskeho získať železný kríž aj podvodom. Produkcia je kvalitná. Neopája sa tlakom na emócie s pomocou hudby, ale vytvára atmosféru skôr hrou obrazov. Príbeh je však prevažne akčný, takže výsledok viac závisí na hercoch a dialógoch. Jamesovi Coburnovi úloha Steinera ako individualistického vodcu sadla a aj ostatní herci hrajú svoje postavy veľmi dobre. ()

J.Bourne89

Nejlepší německý válečný film. Skvělé bojové scény, herecké výkony a fajn scénář. Především, co se týče konfrontace dvou hlavních postav, vyjadřující pokrytectví za účelem zisku medaile, a hrdinství, za tím účelem, že danému člověku vlastně nic nezbývá. ()

DVCAM

Na svou dobu dost syrové, ale na východní frontu málo. Jinak skvělý casting a můj oblíbenec James "kudla" Coburn. ()

gizi

Zajímavý snímek, který jsem sledoval hlavně kvůli režisérovi. Mě moc válečné filmy neberou a ani tento se nestane výjimkou. Nebylo to sice špatné, chvílemi až nadprůměrně dobré, ale celkově mě to neuchvátilo. 70% a 3*. ()

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner