Americký režisér Sam Peckinpah (1925–1984) po svých profesionálních i osobních excesech hledal v polovině sedmdesátých let jen těžko práci v Hollywoodu, a tak ochotně přijal nabídku Wolfa C. Hartwiga, německého producenta, který se do té doby živil převážně výrobou erotických filmů, aby pro něho v jugoslávských exteriérech natočil adaptaci válečného románu Williho Heinricha „Trpělivé maso“. Zaujal ho pohled „z druhé strany“, drama těžce decimovaných německých vojáků na Tamanském poloostrově v roce 1943, a především téma, společné pro celou jeho tvorbu a nejvíc snad pro jeho mistrovský western Divoká banda (1969) – pohled na skupinu mužů na nesprávné straně, kteří uznávají pouze loajalitu jeden k druhému. Seržant Steiner (James Coburn) je vynikající a mnohokrát dekorovaný voják, ale válku nenávidí. Příchod nového velícího důstojníka, kapitána Stranskyho (Maximilian Schell) s jeho prušáckým nadšením, ho v tom jenom utvrdí. Steinerovi muži svého velitele slepě poslouchají a jeho nadřízení plukovník Brandt (James Mason) a kapitán Kiesel (David Warner), otupení vlekoucí se válkou, jeho svérázné jednání tiše tolerují. Železný kříž se stal posledním velkým Peckinpahovým dílem, působivou výpovědí proti válce. I když Peckinpah v evropských podmínkách nemohl pracovat se svým obvyklým štábem, jeho pečeť je patrná zejména v mistrovsky zvládnutých akčních sekvencích ukazujících válečnou vřavu. Na filmu také naštěstí nejsou vidět finanční problémy, do nichž se producent Hartwig na konci natáčení dostal a které Peckinpaha donutily k improvizacím. (Česká televize)

kotrlak

Peckinpah je můj oblíbenec, ale přiznávám že jsem tenhle film asi nepochopil a nikdy mu nepřišel na chut´. A to jsem si dokonce v USA od někoho koupil tehdy naprosto nesehnatelnej originál na DVD. ()

Drussus

Jeden z mála filmů, dívajících se na II světovou taky z druhé strany. Zároveň také jeden z nejlepších válečných filmů. Souboj prostého vojáka, četaře Steinera s pruským zupáctvím a neschopností velitele jeho roty - kapitána Stranského, který celou svou dosavadní kariéru trávil v příjemném prostředí francouzkého zázemí. Stranský pro obdržení svého vysněného Železného kříže I třídy neváhá obětovat celou četu seržanta Steinera. Film je natočený možná až příliš idylicky, kdy všichni Steinerovo nadřízení (až na Stranského) jsou vylíčeni jako nenacisté, jako rozumní a čestní lidé pouze plnící své rozkazy. Nicméně naprosto realistické zpracování, vynikající tempo a výborné herecké výkony, řadí tento film právem na špičku válečných filmů. ()

sk.Martin

Výborné válečné drama, výborný James Coburn. Náběh na 5* bohužel drasticky hatí dosti nepřehledná kamera a citelná absence němčiny. ()

kuri-noha

Skvěle natočený film. Napínavé drama od začátku do konce. Zvlášť mě potěšila až na výjimky nepřítomnost němčiny (Němci mluvili anglicky). ()

lajkus

Konečně jsem viděl reálný pohled na 2. světovou válku ze strany Němců, postavy (ne každý voják Wermachtu byl nácek, voják bylo v Německu povolání, také ruská jednotka žen + nadrženost vojáků), prostředí (zákopy, které v této fázi války opět získaly na významu), zbraně (náš hrdina si raděj vezme ruský samopal, jeho spolubojovník si s obdivem prohlíží ruskou odstřelovací pušku) - všechno reálně vypadající... Bohužel Sam Peckinpah neumí točit velké akční scény, neustále skáče z místa na místo s krátkou délkou záběru a tak někdy máte pocit, že se koukáte na rychlou powerpointovou prezentaci..... ()

surprise

Výborný a originální film s jednou,dvěma výtkami. Hráli v něm samí krásní lidé. Tedy alespoň hlavní postavy a seržant Steiner měl jakousi neprůstřelnou auru, která jen jednou selhala, když byl zraněn. Jinak natočeno s velkou dávkou realističnosti, kde na nějakém tom životě nezáleží a je jedno jestli patří k nám nebo je proti nám. ()

Sopholojong

"Kantrenie" nacistov nacistami, strielanie do deti, zeny ako symbol ponizovania a znasilnovania... Typicky Peckinpah. Tak obrovske mnozstvo spomalenej "strielacej", tankovej, alebo vybuchujucej akcie, az som bol nou poslednu polhodinu taky unaveny, ze som ju prestal vnimat. Prave tichsie pasaze ako prepadnutie sovietskeho mosta a nasledne "radovanky" s Ruskami by som privital viac. James Coburn ako dostojna, ludska "nacisticka svina" vladne, Maximilian Schell nevyrazny, ostatni ako pomocni pozorovatelia zbytocneho vojnoveho pekla, v ktorom zakonite najviac trpia ti, ktori vojnu nechcu. 7/10 ()

Sa.sa

Super válečný velkofilm, který je spíše proti válečným... Hodně surový a drsný stejně jako válka... Holt není o ideálech ale o lidech... Mimochodem ten konec stál za to.. ()

corax8

Mám dojem, že se režiserovi povedlo válku popsat dost dobře. Takhle nějak bych si to představoval. Co my na filmu vadilo byly romanticky vykreslené postavy. Ale docela mne nadchlo vidět film, kde kladný hrdina je v Německý umiformě, to mi přijde, že moc nebývá. ()

Carfi

Tak v průběhu filmu sice děj trošku upadal, ale poslední půlhodina byla naprosto fenomenální a 5* se určitě zaslouží ()

billcarson

I will show you where the iron crosses grow. Společně s Das Boot německé filmové válečné klenoty. S Jamesem Coburnem bych šel i do pekla. Tak nějak si představuju dokonalý prototyp německého důstojníka wermachtu. K tomu jako protiklad kapitán Stransky. Odvěký boj dobra se zlem. Co víc si člověk může přát? ()

Walley

Z vojensko historického hlediska dobře zvládnutý film, americký half truck tvůrci celkem zdárně pokusili přestavět na německý narozdíl od jiných filmů kde americkou techniku tupě přebarví všechnu na šedo, osází absurdně velikými trámovými křížy a je hotovo. Mile mě také překvapil výskyt obrněných aut (ikdyž se zde sotva mihly) které ve filmech příliš nebývají, co se týče hojného výskytu sovětských zbraní v rukou němců nezbývá nic než souhlasit, pomineme-li důvod zásobování municí, špagin byl nepochybně lepší než německá mp40, útok sovětských tanků mě mile překvapil, jedná se sice o typ 85 ale vzhledem k zobrazované době myslím že už byl sověty plně nasazen, je vidět že jich tvůrci neměli k dispozici mnoho ale dokázali s nimi skvěle naložit (potěšila mě i maketa s ustřelenou věží - přesně tak to totiž vypadalo, dostal-li tank zásah mezi korbu a věž do jakési "pasti" - konstrukční vadě T-34) a udělat z nich nezastavitelnou válečnou mašinerii, co se týče explozí párkrát jsem si říkal, jestli to toho kaskadéra skutečně nezranilo, jen mě zarazila ta barva "krve", i to že v okamžiku když Steiner páli do Kiesela nakápne z něj ani kapka, na tu si musíme počkat až po prostřizích, při dalším záběru. "Don´t rejoice in his defeat, you men. For though the world stood up and stopped the bastard. The bitch that bore him is in heat again." Bertolt Brecht. ()

Balisong

Pohled na válku z druhé strany ukazuje, že nic není černobílé a německý voják je taky lidská bytost a ne tupá zrůda jak jej prezentují americké takzvané velkofilmy! ()

Podhorsky

Hodně syrový protiválečný film. Byl by ještě lepší, kdyby němečtí vojáci mluvili německy, když už neměcky zpívají a rusové mluví rusky. Snové scény z lazaretu se tam nehodily. Jinak velmi povedené. Ruské vojandy, postavy plukovníka a jeho pobočníka, závěrečná scénka se zásobníkem. ()

Sandai

Pohled na válku ze strany těch zlých. Film se úspěšně vyhýbá všem ideologijím a dívá se na válku pohledem jednotlivce. Neřeší se vůdce, nadřazená rasa, ale jenom obyčejná lidská touha přežít. Dobro, zlo, chytrost, omyly jsou rozloženy na obě strany, ale příběh je osud německého vojáka a jeho kamarádů. Hodně realistický film, který si na nic nehraje. ()

Korny12

Válka z pohledu poražených a odsouzených. "Překvapivě" i tito vojáci měli své obavy, své dobré a špatné vlastnosti a stejně jako ti dobří byli někteří stateční a někteří zbabělí. Z filmu sálá atmosféra bezmoci, ale i setrvačnost veteránů, kteří už pomalu nic než zabíjení ani neznají. Přitom většinou vědí, že šance na vítězství jsou menší a menší. Peckinpah zajímavě zkombinoval prvky westernu s prvky válečného dramatu. Herci jsou přesvědčivý, hlavně Coburn a Schell excelují. Pro mě už od prvního shlédnutí jeden z top válečných snímků s přidanými tématy k polemice navíc. ()

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner