Americký režisér Sam Peckinpah (1925–1984) po svých profesionálních i osobních excesech hledal v polovině sedmdesátých let jen těžko práci v Hollywoodu, a tak ochotně přijal nabídku Wolfa C. Hartwiga, německého producenta, který se do té doby živil převážně výrobou erotických filmů, aby pro něho v jugoslávských exteriérech natočil adaptaci válečného románu Williho Heinricha „Trpělivé maso“. Zaujal ho pohled „z druhé strany“, drama těžce decimovaných německých vojáků na Tamanském poloostrově v roce 1943, a především téma, společné pro celou jeho tvorbu a nejvíc snad pro jeho mistrovský western Divoká banda (1969) – pohled na skupinu mužů na nesprávné straně, kteří uznávají pouze loajalitu jeden k druhému. Seržant Steiner (James Coburn) je vynikající a mnohokrát dekorovaný voják, ale válku nenávidí. Příchod nového velícího důstojníka, kapitána Stranskyho (Maximilian Schell) s jeho prušáckým nadšením, ho v tom jenom utvrdí. Steinerovi muži svého velitele slepě poslouchají a jeho nadřízení plukovník Brandt (James Mason) a kapitán Kiesel (David Warner), otupení vlekoucí se válkou, jeho svérázné jednání tiše tolerují. Železný kříž se stal posledním velkým Peckinpahovým dílem, působivou výpovědí proti válce. I když Peckinpah v evropských podmínkách nemohl pracovat se svým obvyklým štábem, jeho pečeť je patrná zejména v mistrovsky zvládnutých akčních sekvencích ukazujících válečnou vřavu. Na filmu také naštěstí nejsou vidět finanční problémy, do nichž se producent Hartwig na konci natáčení dostal a které Peckinpaha donutily k improvizacím. (Česká televize)

Inozuka

Válečný film, na který se nezapomíná. Povrchně kvůli tomu, že je točený ze strany Wehrmachtu, sekundárně kvůli opravdu hloubkové sondě do pochopení války a celkově neotřelé koncepci. Film je peckinpahovsky drsný a krutý, plný špíny, cynismu, bolesti a smrti. Někdy je to možná až přehnané, ale většinou to funguje skvěle. Herecké obsazení na jedničku, z hlediska techniky je to už horší. Halftracky převlečené za hackly jsou v západních válečných filmech běžným faux pax, ale corsairy v roli sovětským stíhaček jsou fakt zásek, co se jen tak nevidí. Ale to jsou jen hnidopišské rýpance, Železný kříž je skvělý, přestože od jeho natočení již uběhlo tolik času ... ()

DENIROSIS

Film s velkým F,jistě má pár chybiček např.trošku odhadnutelné vykreslení Steinerových spolubojovníků,nastavení záporňáků Strasky a Triebig.Ale to co všechno film obsahuje-zajímavý děj,kamera,střih,hudba,výprava,herecké výkony,režie,úvodní i závěrečné titulky to vše i na dnešní dobu vrchovaťe převáží nedostatky.Lze jen doporučit nejenom milovníkům kvalitního válečného filmu.Můj milášek... ()

Looka

Klasika, která kolovala ve své době na ohraných VHSkách s Hejmovským rychlodabingem. Film jako takový je opravdu strhující. ()

Lorge

Sam Peckinpah rozjíždí další ze svých ultimates. V tomto filmu nám dá nahlédnout na druhou světovou válku s té druhé (rozuměj německé) strany. Ukazuje klasický konflikt mezi zkušeným, ostříleným bojovníkem a jeho novým velitelem - snobským, namyšleným panákem, ale lépe, promyšleněji a dotaženěji. SPOILER: A závěr ve stylu Sundance Kida a Butche Cassidyho nenechal oko suché. ()

biergof

Absurdní šílenství, to je válka a o tom je toto dílo! Špílberg se může dloubat v nose, na tohle nemá! A závěrečné titulky jen utvrzují nadčasovost a svinstva co se dějou! ()

Slidger odpad!

Nenávidím válečné filmy. Bohužel jsem donucen na některé koukat. A proto moje hodnocení je negativní. Ach jo. Každý máme ten svůj žánr a tohle můj rozhodně není! ()

john.h

Válečný film, který i v kontextu dnešní doby nepůsobí nijak zastarale. Trošku mi vadilo, že se Angličani snažili sem tam mluvit s německou dikcí. ()

Amonasr

Silný protiválečný film, který očima poddůstojníka wehrmachtu na ruské frontě odhaluje válečné svinstvo a ukazuje, že i mezi vojáky se najdou silné i slabé charaktery. Válka tak má oběti na všech stranách. Fotografie doprovázející závěrečné titulky i citát Bertolda Brechta jen podtrhují obecný přesah filmu. V současné době je snímek o to aktuálnější. ()

goofey

Celkem přesvědčivě natočený válečný film. Kde jsou vidět masy ruských vojáků, jak jednoduše svým počtem (nas mnogo) převálcují dobře připraveného i vycvičeného německého vojáka. ()

Pavel_Pan

Jeden z nejlepších mužů filmového plátna coby idealistický model životem ošlehaného Mirka Dušína; ale kupodivu uvěřitelný. ()

Mykhaluu

Hrozné děsivé!!! Masakr!!! Rok 1977 je sice na filmu místy znát a remake někým, kdo má tenhle film rád by neuškodil!!! Nicméně zase místy je natočen velmi hezky a tak nějak s láskou... Každopádně film, který mě polámal až z křesla na zem!!! Hrozné!!! Koho tam soudit a koho vyzdvihnout?!? Bolest je věc osobní, i když je součástí "vyšších" dějin... ()

helrohir

Film s nie až tak neobvyklou šablónou odsudzujúcou vojnu ako najväčší nezmysel, ktorý naviac ukazuje, že na oboch stranách konfliktu vždy bojujú aj obyčajní chlapi a nielen sfanatizovaní vrahovia. Film sa podrobne snaží rozpitvávať psychologické charaktery hlavných postáv a ich následné vzájomné konfrontácie. Dvojica Coburn a Schell podáva naozaj výborné výkony a ich spoločné scény majú vždy niečo do seba. Snímku však drvivú väčšinu stopáže chýbajú výraznejšie emócie, a taktiež mu na pôsobnosti uberá zmätočný strih bojových scén, naviac dosť často prekladaný spomalenými zábermi. A celkovo som mal vo viacerých chvíľach z filmu chaotický pocit. U mňa lepší priemer. 60%. ()

ostravak30

Film hodnotím s ohledem na jiné válečné filmy, které jsem viděl. Svým pojetím působí snímek docela minimalisticky. Scény v zákopech mají své hlavní hrdiny, ale nevidíme spousty vojáků. A to ani těch útočících. Stejně skromně působí i bojovém scény. Naopak střílení je podpořeno litry krve stříkající nepřirozeně z ran. V lazaretu zase vidíme ironickou scénu, kdy vojáci baží po zelenině zatímco Steiner nevidí, neslyší. Nakonec i on je rozporuplná postava. Nevím o německé armádě tolik, abych to mohl tvrdit s jistotou, ale tipl bych si, že člověk, který tak otevřeně sděluje své názory a navíc často protiněmecké a protiválečné by se asi nedostal v armádě tak daleko. Možná právě v Rusku, kde se Němcům tolik nedařilo to jsou schopni odpustit, protože potřebují každého schopného a statečného muže, kdo ví. Film je nicméně zajímavý z jiného hlediska. Asi nenajdeme mnoho snímků, které by se zabývaly válkou z pohledu Němců ačkoli toliko nevěrohodně. Nutno dodat, že James Hamilton napsal jediný scénář právě tento, Walter Kelley také a navíc to byl hlavně herec. ()

Eddie003

Nikdy nebylo téma druhé světové války zpracováno Hollywoodem tak sugestivně. Nemusím tady psát žádné sáhodlouhé komentáře, ten pocit, který ve mně film vyvoval, vystihnout stejně nedokážu. Při některých pasážích mě vyloženě mrazilo v zádech (Statek s ruskými ženami, Delimitace). No a k tomu si ještě přidejte věčného kovboje Jamese Coburna jako německého desátníka. ()

jack_scott

Fajn že vycházejí staré filmy v HD, člověk si tak připomene klasiky z dětství. Tenhle film jsem nikdy neměl moc rád, ale po včerejším zhlédnutí ho beru na milost. Slabší **** a 75%. ()

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner