Dramatický příběh o lidské touze, lásce a odpovědnosti k bližnímu na pozadí konce 2. světové války, kdy zemi osvobozovali Američané... V květnových dnech roku 1945 končí druhá světová válka. Pro Annu Zofovou (B. Munzarová), žijící s matkou (J. Hlaváčová), manželem (J. Schmitzer) a nevlastními dětmi na statku kdesi u Kašperských Hor v západních Čechách, nastává chvíle těžkého rozhodnutí. Přivdala se sem po návratu z Anglie, kde se učila cukrářkou, aby po smrti své sestry spolu s jejím manželem převzala zodpovědnost za statek i děti. Venkovské prostředí je ale Anně cizí, vztah s mužem je nenaplněný. Když na statek přijíždějí američtí vojáci, kteří osvobozují kraj, silně prožitý vztah k jednomu z nich jí nabízí novou životní šanci. Má Anna právo všechno opustit a odejít se Stanleym (J. Dvořák) do Plzně a možná i do Ameriky? (Česká televize)

sona123

Nuda, snad kromě romantické tečky na konci. Love story na pozadí konce války. Co mohlo přijít - jiskry, velká láska, konflikty...a tady se jen pečou dorty. Je na škodu, že film je televizní - možná mohl být konzervativnější - anebo jít s pompou na plátna, ale to by to celé muselo vypadat jinak. Tenhle kompromis mne tedy rozhodně nenadchl. ()

thunnus

Nemůžu si pomoct, ale tenhle film mě naprosto minul. Hlavní hrdinka mi přišla spíš nesympatická a hlavně jsem měl pocit, že naši američtí osvoboditelé mluvili ještě horší angličtinou než umím já a to rozhodně žádné eso nejsem. O přízvuku už ani nemluvě. Jediný, kdo se mi z herců trochu líbil, byla Jana Hlaváčová, která zjevně využívala své zkušenosti a nepůsobila nepřirozeně, což se o ostatních moc říct nedá. O nějaké psychologii postav tu taky není moc řeč, ale to bych ani nečekal. Asi na mě působí nějak ty americké filmy, ale zdá se mi, že v nich je práce s postavami o třídu lepší a atmosféra mě pohltí, což se tady vůbec nestalo. ()

Pevek2

Chtel bych mit predstavivost Jiriho Stracha, abych mohl verit, ze si cast 2. pesi divize americke armady jen tak blouma po zapadnich Cechach, kdoviodkud bere cokolady a nylonky a vubec nema koordinaci s vlastnim velenim. A prijezd na liduprazdne plzenske namesti snimane pohyblivou kamerou ale jen odcad pocad, aby se neproflaklo ze to tam vypada jinak, je vubec perlou dejin televizni tvorby pokud ne kinematografie vubec. A jak jsou ti Americani uveritelni! No a na zaver jeste nanebevstoupeni Jiriho Schmitzera v zapadajicim slunci u rybnika. Jako Plzenana me to, ze se tohle dava vzdy na vyroci prijezdu Americanu do Plzne dost urazi. ()

ivamka

Srdci neporučíš to jo, ale je ještě duše. Onč jsem moc přála, i když jsem věděla, že bude znárodnění a cukrárnu by jí tak jak tak vzali. Propadnout vášni, nedívat se vlevo vpravo a jít za svým snem. Skvělí herci, příběh, místama jsem zapoměla, že to je jen film.:-) ()

Radek.SCH

Trošku mě sr*lo obsazení. Američany mohli klidně hrát skuteční Američani a nemuselo se to vyřešit dabingem. Ale to už je v Česku takový zvyk, mět v každé roli někoho, koho divák viděl z dalších deseti filmů a seriálů. ()

brumbrum

3* davam hlavne za to, ze to robili bratia Cesi; keby do robili amici, dam len 2*. Priemerny snimok z konca vojny - dobre zahrane, pointa mi chybala; tlupa nadrzanych 'amikov' (velmi sa snazili tak vyzniet, uveritelne to bolo len scasti) na bojovych autach prechadza ceskou dedinou a okrem oslobodzovania od fasunov, oslobodia aj vydatu zenu a matku od jej rodiny; well, sak tam neni stastna, tak je tou oukej nebojak! Schmitzer nema chybu, hajzlov hra skvele, 100% vykon :-). Cele jej balancovanie medzi ist-neist je trocha ujete, ani sem ani tam, dost rusive, vdaka comu dej nesmeroval jednou liniou, ale sa to motalo jak prd po restike. V konecnom dosledku cely ten ulet, ze dala amikovi a temer zdrhla, stoji napokon i tak zahovno. Ak to malo ukazat biedu vojnovu, tak prosim, inak dost o nicom. ()

oli009

Krásný emotivní film, kterýho je škoda jen pro tv produkci, protože by klidně mohl válcovat český kina. Nádherně zobrazuje psychickou rozpolcenost hlavní hrdinky, která se mi mimořádně líbila v podání Munzarový, vážně mě tady moc mile překvapila. Jedna scéna se mi ale líbila obzvlášť, když Kříž dal najevo Munzarový, jak vlastně vůbec nezáleží na lidských životech (alespoň ve válce ne, i když kdo ví jak je tomu teď), to se mi vážně moc líbilo, samozřejmě mimo těch skvěle zahraných emotivních scén mezi Munzarovou a Schmitzerem, ty neměly chybu. Tak nakonec jsem se rozhodla dát plný počet hvězd, protože tenhle film si to vážně zaslouží. Už jen proto, že jsem ho celou věčnost nedokázala dostat z hlavy. ()

Kakho-oto

Asi jediný český film, který se věnuje osvobozování západních oblastí naší republiky americkou armádou na jaře roku 1945. Ústřední myšlenkou filmu je ovšem milostná zápletka, což není zase až tak na škodu vzhledem k výborným hereckým výkonům v čele se Schmitzerem. Objektivně 70 % - tj. 3,5 hvězdičky. Strach by se měl věnovat natáčeni dramat odehrávajících se za Protektorátu. Dvakrát to zkusil a dvakrát mu to vyšlo. Co tak Jirko natočit film třeba o Borisi Lužovi nebo o některé partyzánské skupině z konce války - nejlépe moravské? ()

anitae

Pěkná role pro Schmitzera, Munzarovou i Hlaváčovou- ta byla v roli "příšerné tchyně" hodně uvěřitelná, ale zklamalo hodně televizní zpracování... ()

tranquill

Kvalitní televizní drama. Už tak složitý partnerský vztah je narušen příchodem osvobození, které láká ke změně dosavadního způsobu života. Výborný výkon Báry Munzarové a Jiřího Schmitzera. ()

deLaFere

Je to bohužel šité velmi horkou jehlou a je to vidět. Snímku se asi nedá nic apriori vytknout, ale ta uspěchanost brání jít filmu ve všech ohledech hlouběji, přesně tam by také chtěl být, a není! ()

hlína

Nebýt slušného závěru, tak jako celek to na mě moc nefungovalo. Srandovní byli čeští herci v amerických uniformách mluvící česky s americkym přízvukem (nebo to bylo opačně :) Vůbec mi nepřišlo, že se mělo odehrávat o drama na pozadí války, spíše na pozadí lokální přestřelky... ()

VanMagnifico

Na české poměry velice dobře vyvedené (psychologické, morální) drama. Scénář je skvěle propracovaný, herecké výkony dostačující a vůbec jako celek to nepůsobí špatně. ()

Mijagi

Stejně, jako spousta lidí zde ve svých komentářích, jsem dlouhodobým zastáncem toho, aby Jiří Strach natočil celovečerní film do kin. Vůně vanilky patří na vrchol toho, co televizní tvorba momentálně nabízí. Neodfláknuté vykreslení charakterových vlastností a obsazení kvalitními herci dělají ze všech postav uvěřitelné osoby. Ač je dějová osa jednoduchá, divák se nenudí. Neveselé pasáže jsou vyvažovány komickými prvky a to přiměřeně tak, aby nenarušily jejich vážnost a zároveň je dělaly snesitelnějšími. Celé dílo tak trpí pouze na nedostatek peněz, což se nejvíce projevilo v lokacích, kde se točilo, např. nové fasády na domech v Plzni vypadají příliš dnešní, než aby člověk uvěřil, že kouká na město z konce 2. světové války. ()