Nechte ho jít

• USA Let Him Go (více)

Přišli o syna, ale za žádnou cenu nechtějí přijít o vnuka. Poklidný život penzionovaného šerifa George Blackledgea (Kevin Costner) a jeho ženy Margaret (Diane Lane) přeruší tragická smrt jejich syna. Vzápětí jim osud uštědří další ránu. Jejich snacha se znovu provdá a s novým partnerem odjede žít k jeho rodině. Pochopitelně s sebou odveze i svého malého synka. George a Margaret by se s tím snad nakonec smířili, kdyby nový partner jejich snachy neměl násilnické sklony. I proto se vydají na strastiplnou cestu přes půl země do Dakoty, aby v případě nouze zakročili a odvezli chlapečka s sebou domů. Jenže jeho nová rodina, jíž šéfuje svérázná Blanche (Lesley Manville), něco takového rozhodně nedovolí. (CinemArt)

Fr

„MUSÍŠ SE ROZHODNOUT. JÍT, NEBO ZŮSTAT…“ /// Žili, byli, děd i babka. A jediný co jim v životě zůstalo, byl vnuk. Jenže snacha je trochu píča a tak jednou… i s novým manželem… prostě zmizej. Bez rozloučení. Ho ho hó, řekne si babka. Takhle by to nešlo! Zmobilizuje dědka a jedou…Během cesty je máme šanci trochu (fakt trochu) poznat. Ale stačí to. Nejen k tomu, abych věděl, že nejsou žádní vořežpruti, ale taky, abych si je oblíbil. Takže se blížej k cíli a člověk je napnutej (lehce), protože to není žádná roadmovie, při který se vzpomíná, koho kdo sklátil za kterým keřem (vrbou). Pak jsme u cíle a ten celou dobu očekávanej konflikt přeroste v thrillerový drama a já si můžu říct – kurva, konečně zase nějakej normální film! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmennou knihu, kterou v roce 2013 napsal Larry Watson, neznám. 2.) Jsem ochotná vyměnit vnuka za dědka. /// Thx za titule „titulkomat“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ ** ()

classic

„Nechajte (ho) ísť” , predsa to naše, 3-ročné vnúča Jimmyho tam, kam po celý čas patrí, a nie aby naveky ostalo trčať u vás v Severnej Dakote, a to u nevlastného, tyranského otca Donnieho Weboya, ktorého matka Blanche, sa absolútne ničoho neštíti, a síce tu aspoň býva i so svojou maminou Lornou, ktorá ale väčšinu doby musí iba držať jazyk za zubami a krok, keď sa jej ani bohvieako nečudujem, lebo by ju tam ináč zrejme všetci (barbari) zlynčovali, na čele s ďalšími členmi bizarnej domácnosti, široko-ďaleko vzdialenej od najbližšej civilizácie, žijúcej na odľahlom ranči, kadiaľ vedie vskutku ozaj veľmi kľukatá cesta... Totiž, šerif na dôchodku, George Blackledge spolu so sympatickou manželkou Margaret, by sa určite zmierili so smrťou ich jediného syna Jamesa, ktorý nešťastnou náhodou zomrel počas jazdy na koni, no zároveň s tým, že po troch rokoch od tejto nehody, sa Lorna opäť vydáva, to by sa ešte dalo celkom preglgnúť, ale keď sa jedného večera rozhodnú len tak znenazdajky vypariť, a to konkrétne sa vrátiť k nemu domov, to už poriadne smrdí, čo najmä Margaret extrémne zle znáša, a tak sa v podstate odhodlajú zistiť, čo sa to dofrasa vlastne deje ? Sami by ich jednak vonkoncom nikdy nenašli, a tak sa pýtajú všade, kde sa len dá, to jest Weboyovci už dostávajú dopredu avízo o ich príchode, čo značí nejeden, výraznejší problém... Za pomoci indiánskeho chalana Petra Dragswolfa, sa im konečne podarí natrafiť na tú správnu stopu, kedy by malého Jimmyho najradšej vzali so sebou naspäť do Montany, no ani zďaleka to nebude také jednoduché, o čom sa presvedčia ihneď pri nedojedenej večeri, kde ho videli sotva na 30 sekúnd ! To je už prvé znamenie čohosi strašne podvratného, že s prichádzajúcim, brutálnym, druhým, už nie je nič také, aké bolo predtým. Pridáva sa na krutosti, s ktorou sa neradno zahrávať. Boj môže začať, alebo skôr iba jedna, kľúčová, nočná akcia, na ktorej to celé naprosto závisí, čiže pripravte sa na vskutku svojské vysporiadanie sa so situáciou, ktorej predchádzal, najprv psychologický dohovor, a následne potom i fyzický útok, až som bol tým pádom trochu nepokojný z udalostí, ktoré sa mi premietali priamo pred očami. / Kevin Costner a Diane Lane, sa stretli počas nakrúcania Muža z ocele, že tentokrát mali znovu nervy zo železa, pretože čelili zoči-voči nepriateľom, ktorí boli schopní odovzdať z boja totálne maximum, biť sa do poslednej krvi, až pokým neostanú na zemi ležať mŕtvoly. I napriek tomu sú ochotní podniknúť toto veľké riziko, keďže sú si k tomu i hodne dobre vedomí toho, že sa to skrátka nemôže zaobísť bez následkov, risknú to, asi sa riadia porekadlom: „Risk je zisk, a kto neriskuje, nemôže nič získať” ? Jedná sa o dobový snímok zo začiatku 60. rokov, a tak som ocenil peknú výpravu, alebo povedzme aj melancholickú hudbu Michaela Giacchina. Režisér Bezucha si dal 9-ročnú prestávku, po ktorej sa "triumfálne" vrátil, až mi pomaly vytrel zrak. PS: Lesley Manville podala neuveriteľne démonický, herecký výkon, z ktorého priam šľahali štipľavé plamene ! () (méně) (více)

Chrustyn

Bývalý šerif Kevin Costner se vydává s manželkou DIanou Lane, zachránit svého vnuka ze spárů vidlácké rodiny, do které se přiženila jejich snacha. Ze začátku je film i přes pomalé tempo působivý, ale čekal jsem trochu silnější gradaci a hlavně rozuzlení. Costner je jako zarputilý děda vynikající a dost mě zamrzelo, že "zúčtování" bylo méně satisfakční, než jsem doufal. ()

Marze

Dej tohoto rodinneho dramatu je zasazeny do zacatku 60. let. Ma tichy primocary pribeh podporeny slusnym obsazenim. Costner hraje obnoseneho kovboje vyborne, ale oproti obema dracicim je trochu ve stinu. Postavy pribuzenstva jsou opravdu odpudive. Napeti je dumyslne stuonovane a skonceni mi pusobive dvojvlny zaveru zustali dlouho v hlave. Film si sve publikum urcite najde. ()

filmfanouch

Kevin Costner do starého železa nepatří. Dokazuje to krom stále velmi dobrého seriálu Yellowstone také nejnovější thriller scenáristy a režiséra Thomase Bezuchy, který se po téměř dekádě vrátil na režijní židli a dle novely Larryho Watsona natočil nejlepší thriller roku! Kevin Costner se vzdáleně vrací k žánru western (tento film je zcela jasným právem řazen do kategorie Neo-Westernů) a společně s Diane Lane oba předvádí naprosto fantastický výkon ve velmi dobrém atmosférickém thrilleru, který má zároveň srdíčko na pravém místě. Nechte ho jít je jednoduše snímek, který bravurně buduje atmosféru ohledně napětí, má velmi funkční dojemné momenty a skutečně jde o jeden z nejlepších Neo-Westernů posledních let. Ono samotné tempo možná není dokonalé, vývoj děje jde často předpovědět a film se přece jen nevyhne pár očekáváným klišé. Ale pořád je to neskutečně parádní atmosférická podívaná, která hodně těží ze svého castingu, její motivy neskutečně fungují a především to celé vyvrcholí v neskutečně silný závěr. A to je to hlavní! Samotnou knihu jsem nečetl, zrovna u Nechte ho jít ale nemám pocit, že by něco zásadního chybělo a že by zde figurovalo něco, co by měla kniha následně více rozkreslit/rozebrat. Jsem za to neskutečně rád, protože většinou mám u filmových adaptací knih přesně tento pocit. U Nechte ho jít jsem ho neměl, což dokazuje, že Bezucha knihu adaptoval velmi přesně.... nebo si s ní možná ve skutečnosti vytřel zadek a napsal si filmovou adaptaci více po svém. Kevin Costner pořád hraje neskutečně suverénně a svůj šarm ani po letech neztratil. Ještě více se ale herecky předvádí Diane Lane, která se svým výkonem minimálně u mě bude řadit mezi nejpamětihodnější herecké výkony roku. Lesley Manville též dostala možnost se herecky neskutečně vyřádit a role zlé hlavy rodiny jí překvapivě neskutečně sedí. Kayli Carter jako postava snachy postav Costnera a Lane kdovíjak výrazná není, vyloženě špatná ale v té roli není. A Booboo Stewart je překvapivě velmi fajn. Michael Giacchino složil parádní soundtrack, který vyloženě k tomuhle Neo-Westernu sedí, Guy Godfree zase z pozice kameramana obstaral několik velmi půvabných záběrů. Celé to má skutečně parádní casting, tu bravurní atmosféru a nějakou formu vyvrcholení. Skutečně se tomu všemu nedá skoro téměř vytknout. Bezucha možná kdovíjak silný režisér není a ukazuje se, že by kdejaký tvůrce z celého audiovizuálního pojetí dalo vytřískat mnoho víc. Ten film pořád není dokonalý a přece jen se částečně chvílemi drhne, ve finále je ten film ale tak záživný, atmosférický a emocionálně silný, že je přece jen několik důvodů k radosti. Thriller má především v divákovi vzbudit napětí a to tenhle film prostě plní na jedničku. A především to postupně budované napětí v samotném závěru zcela nezabije, ale naopak to finále prodá par excellence. Rozhodně jeden z nejpůsobivějších filmů roku, který si pozornost určitě zaslouží..... ()

• Natáčelo se v kanadské provincii Alberta. (Rominator)