Nekonečný příběh

Die Unendliche Geschichte

• slovenský

Nekonečný príbeh

Fantasy / Dobrodružný / Rodinný / Drama

Západní Německo / USA, 1984, 94 min (Alternativní: 102 min)

Jedna z nejlepších fantasy dvacátého století? No jak by řekla na mládež alergická želví důchodkyně Morla: „Ne, že by na tom záleželo, ale ano..“ Nejvyšší hodnocení však nemůžu dát, i kdyby mi mozek zatemnila Nicota nostalgie. Těm dosud nedotčeným filmem Petersena doporučuji nejdříve sáhnout po Endeho knižní předloze - teprve tak doopravdy poznáte, že fantazie nemá hranic..(5.2.2009)

Klasika, která si své místo ve sbírce filmů každého malého dítěte zaslouží. Krásný pohádkový příběh a sympatičtí hrdinové jsou nezpochybnitelní. Každé malé dítě si tenhle film musí oblíbit, takže není divu, že jsem mu jako malý propadl i já. S věkem se ale vztah k filmům mění a i Nekonečný příběh se stává jen pohádkou, která moc nezaujme. Ale tak za tu nostalgii...(4.9.2008)

Kdepak nějaký Pán Prstenů!!! Tohle je nejlepší fantasy VŠECH DOB!!!!(7.8.2007)

„Ničota prichádza.“ Asi jedna z najslávnejších fantasy, ktorá sa šikovne zaobišla bez žánrového klišé "skupinka hrdinov putuje krajinou" (PLANÉTA KRULL, SÚBOJ TITANOV, HVIEZDNE VOJNY, "Pán prsteňov"), čo je veľmi osviežujúce. Zručná nemecko-americká réžia Wolganga Petersena (v tom čase mal za sebou „iba“ na šiestich Oscarov nominovanú PONORKU a po hite NEKONEČNÝ PRÍBEH, ktorý sa dočkal dvoch slabých pokračovaní a jedného hlúpeho TV seriálu, definitívne presídlil do vysokorozpočtového Hollywoodu – AIR FORCE ONE, TRÓJA atď.), Limahlova kultová pesnička, príjemné herecké obsadenie... Ale predovšetkým jedinečné vizuálne spracovanie s nezabudnuteľnými postavičkami (indiánsky chlapec Atrej, lietajúci drakopes Falko, kameňožrút, milión rokov stará kingovská korytnačka) a zvláštna snová atmosféra so scénami, ktoré svojou nespútanou predstavivosťou môžu pripraviť detského diváka o nejednu pokojnú noc. Toto je totiž jedna z tých "ozajstných" a "nebezpečných" rozprávok. Také sú najlepšie a robia budúcich spisovateľov, básnikov, scenáristov a režisérov.(15.12.2004)

Scénář: Wolfgang Petersen, Herman Weigel .. Teď je to Pán Prstenů, v dětství to byl Nekonečný příběh - nejlepší fantasy a nejoblíbenější film vůbec.(17.11.2004)

• - Po celou dobu rozhovoru Bastiana (Barret Oliver) s otcem (Gerald McRaney) v čase 0:02:42 lze pozorovat odraz členů štábu ve dvířkách mikrovlnky. (Rattus Rattus)

• - Amulet Auryn je defatko zdvojený. Uroboros je starodávný symbol, který zobrazuje hada nebo draka požírajícího svůj vlastní ocas, představující cyklickou podstatu věcí - nekonečný návrat od konce k začátku, sebezničení a sebeobnovu. Na některých zobrazeních je Uroboros z poloviny bílý (světlý) a z poloviny černý (tmavý), což naznačuje symboliku jin-jang, znázorňující dualitu věcí a vzájemně se doplňujících opačných principů. Také bývá stočený do tvaru ležící osmičky, symbolu nekonečna. (sator)

• - Díky neskutečně horkému létu jedna ze soch Slonovinové věže žačala během natáčení tát. (Džejkop)