O makové panence

• angličtina Poppy-seed Girl and Butterfly Emanuel (festivalový název) (více)
Animovaný / Pohádka
Československo, 1972, 1 h 43 min (Minutáž: 7–8 min)

Epizody(13)

Panenka v červené sukýnce z pole plného rozkvetlých makových květů a motýl Emanuel s černým kloboukem, to jsou dva hlavní hrdinové seriálu, který vznikl podle námětu známého spisovatele Václava Čtvrtka. (Česká televize)

eye candy

Na makovém poli pod šeříkem vede živnost nechvalně známý dealer chytrá makovice. O tom že je to darebák, komunista a licoměrník, jakému není rovno by mohl povídat luční koník Vladislav který je již dva roky závislý na kokainu. Hrdinou tohoto kultovního večerníčku je mladý, cílevědomý motýl Emanuel, který na louku přilétá a potkává zde makovou panenku do které se okamžitě zamiluje. V té chvíli ještě neví, že makovou panenku využívá makovice k lokální distribuci opia. Emanuel se stává drogově závislým a jak se jeho závislost prohlubuje, zhoršuje se také jeho zdravotní stav, chátrá fyzicky i duševně ztrácí svůj oranžový cylindr a postupně se propadá až na samotné dno společnosti. Droga už mu vyplňuje celý život a jeho životní příběh spěje k nevyhnutelnému tragickému závěru. ()

LeoH

Celé to dělá Brodského hlas a Celbova něžně instrumentovaná muzika – ta jedinečně večerníčkovská mesaliance akustických a elektronických zvuků. ()

Lachtaan

Jak už jsem prohlásil u Malé čarodějnice, tento typ seriálů pro nejmenší jsem neocenil už jako cílovka, natož teďko jako dospělý člověk. ()

Zdeňka

Sice Večerníček patří k těm méně oblíbeným, ale je pěkně namalovaný a pan Brodský má tak pěkný hlas. Ústřední dvojce je fajn, ale jejich "kamarádi" mi tak moc sympatičtí nepřipadají. Především jsem neměla ráda díl s Emanuelovým dvojníkem. ()

PollyJean

Myslím, že strýček G to celkem dokonale rozebral, až na to, že Emanuel (natož celý večerníček) není protivný. Je to jen tragicky neschopná postava, jejímž vyobrazením tvůrci zřejmě nevědomě o pár desetiletí předstihli dobu, neboť podobných tragédů je v českém filmu zvláště v devadesátých letech plno. A ten máček ze staré moudré makovice přece taky všechno nevyřeší, věru nevím, co tím autoři chtěli naznačit. ()

Billie777

Líbily se mi panenčiny vlasy a červená sukně, Emanuelův tanec a díl, kdy se panenka zamilovala do toho krásného exotického motýla a Eman žárlil. ()

Zagros

Díky dceři si občas dávám opakování z večerníčků a musím říct, že jsem někdy překvapený, jak na mě a na ni jednotlivé večerníčky zapůsobí. V poslední době si oblíbila Makovou panenku, pravděpodobně kvůli její krásné červené sukýnce. Jinak jde o velmi jednoduché příběhy v unylé animaci, na které zaujme právě jen ta červená sukénka. Tentokrát to nezachrání ani dabing Brodského, který je spíš uspávací... i když o to tu jde taky, ne? :-) A ač to slovo nemám rád, Emanuela naprosto vystihuje - je to fakt tragéd. :-) Když srovnám s většinou ostatních večerníčků, jsou to slabší tři hvězdy. ()

Kapybara

Maková panenka mi připadala jako dost impotentní zábava už v raném mládí - což svědčí o tom, že jsem byla očividně velmi uvědomělé děcko. Obzvláště Emanuel mě dráždil coby červená barva krocana - takový naparáděný floutek s motýlkem, fuj! ()

kwoky

Par dilu se mi libilo, par ne. Za sebe musim rict, ze je to takove "neakci". Vetsinou se ve vecernicku neco deje, ale tady jsou dily takove "impotentni". Strasne ale shanim hudbu z tohoto vecernicku. Nemate nekdo? Je skvela. ()

zdeny99

Maková panenka s motýlem Emanuelem je pro mne příjemné večerníčkové překvapení. Ty příběhy jsou fakt pěkně napsané. Kresba je krásná a Vlastimil Brodský to hezky nadaboval. Nejlepší podle měl o loupežníku Buráskovi a dělostřelci Prskavcovi. Naopak jediný slabý díl byl o zlostném leknínu. [3493. hodnocení, 67. komentář, 63%] ()

BigBang

Já bych se tak rád díval s dětmi na tyto pohádky mého dětství a znovu si připomenul tu idylu a nevinnost. Ale jim - spratkům nevděčným - se to už bohužel nelíbí a chtějí se koukat na ty nové seriály, které se zase nelíbí mně... ()

giaruj

V slovenskom znení: Jozef Króner. Dievčatko Makovička kedysi bolo v móde. Poháre, puzzle, leporelá. S odstupom času je nepochopiteľné ako mohla mať taký úspech. Azda pre krásnu postavičku Makovičky s indiánskymi očami a hustými vláskami. Pri postavičke sme s kvalitou začali, ale aj skončili Jedna z nezreštaurovaných častí má dokonca zlú korekciu hlasu s časom... Na digitálnu verziu tohot "kultu" budeme čakať, zdá sa, dlho. ()

Amras

Musím se přiznat, že chvíli trvalo, než jsem Makové panence přišel na chuť. Stejně si ale myslím, že je to bohužel jeden z těch mála horších Večerníčků. Ale zase se mi líbil dabing pana Brodského. Tím si Maková panenka zaslouží 3 *. ()

Řízek odpad!

Nechápu, jak můžete hodnotit tak vysoko. Příběhy o frigidní Makové panence, kastrovaném Emanuelovi a senilní staré makovici jsou naprosto o ničem a přímo otravují život. Pokud je něco tak debilní, že se na to nedá koukat, je to prostě odpad! ()