Pilot Peter Carter se vrací ze své 67. válečné mise. Je – kromě mrtvého radisty – sám na palubě neovladatelného stroje, který už dávno ztratil podvozek a letí jen na jeden motor. A nemá padák. Může vůbec člověk z takovéhle situace vyváznout živý? Zdálo by se, že nikoli. A přesto se Peter po seskoku bez padáku probudí z bezvědomí na břehu moře a pomalounku začíná věřit tomu, že nezemřel. Jenomže jak je to možné? Stal se zázrak? Nebo se kdesi na onom světě stala chyba? Ať tak či tak, Peter žije a je odhodlán za svůj život bojovat třeba i proti samotnému nebi... Snímek, bezprostředně reagující na druhou světovou válku a mimořádně oceňovaný v odborných kruzích, je kromě neotřelého příběhu nesmírně zajímavý a působivý také po formální stránce (pozemské scény jsou barevné, „nebeské“ scény černobílé). Film, který získal řadu cen, je dílem scénáristicko-režisérské dvojice Michael Powell a Emeric Pressburger. Roli Petera Cartera ztvárnil David Niven (1910–1983), známý z nesčetné řady britských filmů. (Česká televize)

JoudaCZ

Film hravý i film k zamyšlení. Film, na který se dobře dívá i po 60+ letech. Poznámka na okraj: Inspirace pro Wenderse? ()

Ganka

Nedokážu uvěřit tomu, že v roce 1946 byl natočený tak nadčasový a tak neuvěřitelně promyšlený film. Slzela jsem na začátku i na konci. Má to naivní kouzlo, které dnešní filmy postrádají. A lehký smyčcový podkres. A oslňujícího Davida Nivena, roztomilou Kim Hunter. Dvě dějové roviny, u kterých je divák na pochybách, zda se jedná o klam, či realitu, kterou druzí nevidí, dozajista předběhly svou dobu. ()

StaryMech

Osobitá, ale nezralá filmová hříčka s poselstvím na objednávku, pastva pro oči a další důkaz jedinečnosti P+P. Navzdory chytře podsunutému romantickému motivu je tu skoro kterákoli jiná postava zajímavější než ti dva milenci z vůle osudu. ()