Poslední císař

• Velká Británie The Last Emperor (více)

Ve svých třech letech se stal císařem poloviny lidstva. Byl to poslední čínský císař. Za pomoci svého skotského učitele (Peter O'Toole) poznal nutnost rychlých reforem ve své říši. Bylo už pozdě. V roce 1924 byl vyhnán z bran "Zakázaného města", pak přišla II.světová válka s Japonskou okupací a po ní rudý komunistický režim se svou kulturní revolucí. Na sklonku svého života si mohl koupit vstupenku do císařského paláce, aby mohl spatřit "Dračí trůn". Musel zaplatit za to, aby mohl vidět svou vlastní "židli". Jeden z nejslavnějších filmů všech dob. (oficiální text distributora)

SONYAGENT

Mrzí mě, že film šel do kin, když mně byli dva roky.. Jinak by požitek z něj byl určitě mnohokrát větší. Jenže i tak na mě působil velmi pozitivním dojmem. Zejména kulisy a hudba vynikaly nad všechny další faktory filmového zpracování.. Je obdivuhodné, že když Bertolucci dostane příběh s jakkýmkoliv tématem, vždy ho promění v promenádu.. Jen mohl trošku odbočit od skutečného příběhu ve více částech filmu a snažit se zaujmou diváka více scénářem.. Jinak opravdu pecka ()

james11

Film měl tu chybu, které jsem se obával. Ve filmech o životě jedné osoby jsou často pasáže protahovány a po čase některé i nudí. Bohužel toho jsem se dočkal i v tomto filmu. Ze začátku jsem si nic takového neuvědomoval, a dokonce jsem si myslel, že tento film bude záživný od začátku do konce, ale po čase už toho všeho začíná být trochu moc. Ovšem velkolepost "Číny pro císaře" opravdu naplňuje moje představy. Hodnotím 80%. ()

Swallowdale

Je to především absolutní vizuální orgasmus, práce kamery je opravdu fantastická a přiková vás k filmu, že vám po těch 2 hodinách 40 jeho konce přijde škoda, a zjistíte, že byste chtěli pokračovat... Dále je film vynikajícím přehledem významných události, formujících dějiny Číny od svržení císařství, přes občanskou válku, japonskou okupaci a vytvoření loutkového Mandžukua, až po Maovu kulturní revoluci v 60.letech. No a v neposlední řadě je film opravdu kvalitní biografií onoho "posledního císaře" (jmenoval se Aixin Jueluo Pu Yi (Aj-sin Ťüe-luo Pchu I), vládl jen do svých 4 let jako císař Xuantong (Süan-tchung)), který prožil neuvěřitelně zajímavý, ale katastrofálně nešťastný život. Prvních 18 let svého života prožil jako vězeň svého paláce v Zakázaném městě, později pak naletěl slibům Japonců a pod vlivem své vlastní domýšlivosti, kdy hodlal znovu obnovit slávu mandžuské dynastie, se stal loutkou v japonských rukou, která se stala spoluodpovědnou za hrůzy, které Japonci v Mandžusku a později i centrální Číně provedli... 95% ()

kodwin

Zajímavý a hezký film, některé pokusy o artové scény mě však spíše nudily. Jsem si jist, že pro spoustu lidí může být Poslední císař opravdová pecka, ale pro mě "jen" film, co stojí za shlédnutí, když máte tu správnou zpomalenou náladu. ()

Flashheart

No, chtěl jsem dát 4*. 7 oskarů bych zřejmě odkýval, některé nadšeně, scénář samozřejmě ani omylem, strašný čajíček. Ale budiž. Chtěl jsem dát 4 s asi podobným zdůvodněním, jako většina ostatních, neuvěřitelně zpracovaná freska, výprava, kostýmy, to mi fakt vyrazilo dech. V tomto ohledu opravdu megadílo. Děj byl o něco slabší, ale pro mě to uspávačka rozhodně nebyla, téma je mi to více než zajímavé, i když tomu nebyl dán spád nebo logická návaznost. Každopádně za ten scénář jsem chtěl dát hvězdu dolů. Ale stejně mi to nějak neštimovalo, tak jsem se trošku na to téma dovzdělal a musel srazit další 2* za opět vlastně scénář. Prostě, když točím biografii a ještě k tomu áčko všech áček, tak mi musí hodně strašit ve věži, abych to takhle zmrvil. Ještě bych pochopil parodii, propagandu, příběh na námět nějaký doby nebo nějakých událostí - ale ne že vezmu něčí život, zobrazím ho naprosto nepopiratelně jako onoho člověka jednoznačně identifikovaného i s jeho historickými událostmi a napatlám na to takovou pokřivenou demagogickou slátaninu. To je zločin! Už z uměleckého hlediska jen tím, že natočit to tak, jak to skutečně bylo, mohlo být asi tak 10x zajímavější a mohlo si to zasloužit ne 4 místo 2, ale rovnou 5 nebo snad i 6*. Je tam teda ted malý detail samozřejmě, že úplně přesně se to natočit asi nedalo, protože by je partaj nepustila točit nejen v zakázaném městě, ale ani na půlce kontinentu. Ale to se dalo řešit, kdyby se chtělo. Pokud chtěli točit umělecké dílo, mohli natočit příběhy ze zakázaného města třeba 19.st. bez zaměření na jeden jedinný životopis. Nebo pokud po nich komáři chtěli demagogii, mohli je poslat do háje a udělat to jinak. Takhle je to pro mě sviňská blbost, i když natočená neuvěřitelně krásně. Krom oskarových ocenění bych vyzdvihl ještě výkon Johna Lonea, byl výtečný. ()

Nick321

Mohlo by to být dobré, je to rozhodně zajímavé téma, ovšem příliš dlouhé, nudné a jak už tu v recenzích zaznělo- pro mne jako pro Evropana bylo matoucí rozlišit kdo je kdo, a to už jsem "pár" asijských filmů viděl a líbily se mi. Ale zase úplný propadák to také není, jsou o dost horší filmy. ()

Feacher

Jednoznačně monstrózní velkofilm, jenž je jako dějepisné okénko jistě velmi užitečný a pro zaujatého diváka zajímavý. Velikost příběhu i výpravy se samozřejmě odráží na délce filmu, ale jistě to šlo udělat daleko delší. Na druhou stranu jsou ale i filmy, které se stopáží 3 hodiny utíkají daleko rychleji. Vysoká kvalita tak tedy z mého pohledu šla mírně na úkor zábavy a velkoleposti výsledného dojmu. To je ale asi jediná věc, kterou mohu vytknout. Všichni odvedli na filmu skvělou práci, nejen herci, ale i veškerá organizace ohledně natáčení a scénáře. Já sám jsem dnes oslavil velký úspěch - ve filmu jsem nalezl scénu, kterou hledám od svého dětství, jelikož jsem ji zahlédl v televizi jako malý kluk a dodnes mi utkvěla v paměti - od te doby močím výhradně na bok mísy a ne doprostřed :). 85 % a těsně utíká pátá hvězda! ()

Fraktální

no koukali jsme na to ve škola asi 30 min. takže radši nebudu hodnotit. Ale co mi přišlo odrazující byl špatný dabing. ... neseděl mi k zbytku filmu (např. malý císař vybíhá ven z paláce "k veci podobne horkovzdušnému balonu:-)" do toho je slyšet jeho dětský smích , když ale udělají záběr na císařovu hlavu , cisař se mimicky vůbec nesměje, přesto smích stále slyšet je ) ()

Raviola

Velmi působivé ztvárnění. Jeden z těch filmů, který ve Vás zanechá nesmazatelnou stopu. Opravdu kvalitní dílo po všech stránkách. ()

tepok

Zajímavý film, který je však trochu rozvleklý a některé "výplňové" scény by šly prostříhat. Určitě bych uvítala více konkrétních scén ze života samotného císaře. ()

Generi

Tak toto bolo dokonalé po všetkých stránkach. V dobe, keď som film videla po prvý raz mi posunul obzory i názory na to, ako by malo vyzerať filmové umenie. A neviem, či som videla lepší film, ako bol Posledný cisár. ()

Aguirre

Skvele, aj ked ako dospeleho ma to uz tak nechytilo za srdce. Ale je to stary dobry velkofilm. 80' roky....to este slo robit take filmy. ()

viax

"Slova jsou důležitá. Když neumíte vyjádřit, co máte na mysli, nemůžete myslet to, co říkáte. A gentleman by měl VŽDYCKY říkat to, co si myslí." "Aha, ano, gentleman! Jste gentleman?" —— Obrovská látka by zasloužila větší prostor, více děje, více akce, ani ne snad více postav, ale určitě více dialogů. Proč nechal císařovnu zpustnout? Proč nenastudoval politologii a klidně zaprodal Mandžusko? A pokud tohle bylo to jediné možné, proč to nevíme? Píši-li životopis politické postavy, a jí poslední čínský císař bezpochyby byl, pak zahrnu příčiny i zhodnocení historie. Takhle mi vyšel trochu zmatený idealistický mladík, který svá nejlepší léta strávil snahou přežít různá vězení. Ovšem bylo-li by tam všechno, co jsem tu řekla, tak bych musela dát šest hvězdiček ☺☺☺☺☺☺ ()

stuj

Věřím, že ve své době to byla bomba - něco sdělující velkofilm na úrovni s nevídanou výpravou a provedením. Dnes už je ale zapotřebí jiné tempo a styl vyprávění, aby pořádně zapůsobil. Každopádně chudák císař. ()

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole