Poslední císař

• Velká Británie The Last Emperor (více)

Ve svých třech letech se stal císařem poloviny lidstva. Byl to poslední čínský císař. Za pomoci svého skotského učitele (Peter O'Toole) poznal nutnost rychlých reforem ve své říši. Bylo už pozdě. V roce 1924 byl vyhnán z bran "Zakázaného města", pak přišla II.světová válka s Japonskou okupací a po ní rudý komunistický režim se svou kulturní revolucí. Na sklonku svého života si mohl koupit vstupenku do císařského paláce, aby mohl spatřit "Dračí trůn". Musel zaplatit za to, aby mohl vidět svou vlastní "židli". Jeden z nejslavnějších filmů všech dob. (oficiální text distributora)

zette

Zabery ze Zakazaneho mesta jsou uzasne, Bertoluccimu se v te dobe povedl husarsky kousek, ze v nem mohl natacet. Vyprava vice nez reprezentativni. Nejvice vsak ocenuji uceleny pohled do zivota posledniho cisare Pchu I. ()

campix

Velkolepé dobové drama mapující více něž půlstoletí v historii Číny. Od konce císařství přes všechny mocenské změny až do pevné vlády komunistické strany skrze život velmi zajímavé postavy čínských ději. Hlavním hrdinou je Pu-Yi poslední císař, který byl korunován ve třech letech a jeho životní pouť byla hodně pozoruhodná. Od císaře, přes jednu z prvních čínských ''celebrit'', loutku v japonských rukách až po vězně komunistického režimu a následně zahradníka. Velice zajímavé. Není zde totiž vidět pouze život hlavního hrdiny, ale také mocenské a společenské změny, který v tomto turbolentním období probíhaly. Bohužel je to velmi těžkopádné, dlouhé a ne všechny etapy tolik zajímavé. Takovéto filmy už se dnes tolik netočí, velkolepá dobová ukázka Číny 20. století. Pokud Vás toto zajímá, tak je to trefa do černého. ()

blitzer

Poutavé historické drama o Süan-tchungovi (později přijal jméno Henry Pchu-i), který byl posledním císařem Čchingské dynastie, s jejímž pádem a nastolením republiky v roce 1912 se stal také posledním císařem Činy. Své císařování si moc neužil (v r. 1912 mu bylo 6 let), ale v roce 1934 si ho mohl zopakovat, když byl jako poslední potomek mandžuské císařské rodiny dosazen Japonci do nově vzniklého státu Mandžukuo. Oproti své zlaté kleci - Zakázenému městu v Pekingu - si však moc nepomohl, protože byl jen loutkou v rukou okupantů - Japonců. Jeho neslavný osud byl dovršen po nástupu Maa k moci v roce 1949, kdy skončil v komunistickém převýchovném táboře jako kolaborant. ()

mortak

Neobyčejně silný příběh je bohužel zčásti potlačen tím, že se mohlo natáčet v Zakázaném městě. První hodinu tak sledujeme barevně vyvážený opulentni sled výjevů a pak na to hlavní, loutkovy stát Mandžusko, už nezbývá moc času. Jenže právě v něm spočívá celá tragédie posledního císaře, a tak zamrzí, že je druhá světová válka odbyta pár scénami. Scény z tábora pak smrdí podkuřováním čínským úřadům. Moudrý vychovatel, slušné ubytování bez šikany. Chápu, že touha filmařů po Zakazanem městě byla veliká, ale takto jsou tu silné momenty řídce roztroušené a Bertolluciho spíše zajímá krása rudých praporů na zeleném pozadí. ()

WolfR

Neskutečná epická podívaná, která mě chytla za srdce a po které mi je posledního čínského císaře dokonce líto. Vypiplaná záležitost a Oscary zasloužené, 5 hvězd. ()

E=mc2

Skveli pohlad na pomali sa rozkladajucu cinsku kulturu...citim tam urcitu podobnost ako bolo zachytene japonsko pri "modernej zmene" vo filmoch ako Gejsa ci Posledny samurai..avsak toto je film o predsa len niecom inom..***** ()

tom88

Veľmi dobrý film, no na 9 oscarov? Neviem... možno, ale myslím že tu niečo chýbalo. Viac emócií, pútavejší dej, lepší herci a nejaká silnejšia scéna. Kto sa chce pri filme pobaviť, nech si radšej pozrie iný film, toto je viac intelektuálna dráma. Je tu veľa faktov a možno som nejakým nerozumel. Príbeh cisára je úžasný a dych berúci, do 5* mi niečo chýbalo, no toto nemôže chýbať v mojej zbierke. 82%. ()

Decker

Impozantni, velkolepe, misty genialni, misty nudne avsak celkove naprosto famozne ztvarnena biografie posledniho cinskeho cisare Pu Yi. Konec me dojal zrejme nejvice z celho filmu. ()

Hafran

Krásné lidské a citlivé. Chytlavý příběh v estetickém kábátku, epopej o moci a morálním dilema. Zasloužený oskar. ()

LeoH

Životní pouť „protekčního děcka“ napříč kulturami a epochami – z po všech stránkách středověkého rituálního přepychu císařského dvora přes specificky dekadentní „mandžuské art deco“ třicátých let až do šedi dělnických tepláků v maoistické Číně let šedesátých –, naplněná neustálým přehodnocováním falešných představ o světě i o své vlastní roli v něm, toť fascinující materiál a Bertolucci to (na rozdíl od Scorseseho v Kundunovi) při vší velkoleposti nepřehnal s barvičkami a kudrlinkami, udržel si přiměřený odstup od hlavní postavy i od vlastních sympatií nebo nesympatií k jednotlivým režimům a ještě obsadil do vedlejších rolí sladkou Josie, totiž Joan Chen, a Petera O'Toola, hrajícího svého skotského gentlemana s milým nadhledem. Pro všechny tyhle klady odpouštím lehce chemickou osmdesátkovou mainstreamovost, jakož i jisté uhlazování historické reality, a vidím to na lepších ***1/2. ()

Mrkvič

Docela brutální nuda, ze které mě chvíli vysvobodilo hlasování o důvěře vlády a chvíli zase Hroši v Africe. Jediné světlé momenty filmu jsou ty tmavé ponuré ze současnosti. Ty jsou plné emocí a silného příběhu. Zbytek je hlavně ukázka Čínských tradic, vychovávání rozmazlených spratků, aby potom mohli plenit svět, jejich fanatického a ustrašeného uctívání, a přehlídka tehdejší módy v maximální míře. Bohužel to není třeba v poměru 5minut současnost a 5 minut minulost - to by se dalo vydržet. Je to asi minuta zajímavá a 15 minut barevného jásání o ničem. Když se na scéně objeví Peter O'Toole je to jako blesk z čistého nebe, až jsem si říkal, že za tuhle roli měl dostat toho odpíraného oscara. Jenže potom začne zase přehrávat, jak je jeho zvykem, a dokonale splizne s hereckým pojetím všech kolem se pohybujícíh asiatů. ()

lennyd

"Začnete tím, že napíšete svůj životní příběh a doznáte se ke svým zločinům." Motto, které vyznávají komunističtí vyšetřovatelé v jednom čínském vězení. A příběh, který sepisuje jeden z vězňů, poslední čínský císař je opravdu pozoruhodný. Od prvních dětských krůčků v císařském hávu až po vyhoštění ze Zakázaného města, pakty s Japonským císařem a pokus o obnovení říše Mandzukuo, celý život jednoho neobyčejného" panovníka v Bertolucciho velkofilmu. Jeho největší předností, je věrohodnost podání, zvlášť úvodní scény v Zakázaném městě - naopak největším mínusem je jeho příšerná délka. A ke konci už taky dost nudi, politické intriky nejsou to co mi sedí. Navíc se mi kapku všichni "šikmoocí" začínali plést :( ()

danoo

Bernardo Bertolucci sa snaží prostredníctvom života posledného čínskeho cisára zahaleného do farebnosti a kolosálnej výpravy nájsť odpoveď na otázku, či sa človek môže zmeniť. Odpovie si každý sám. Bravó! ()

gjjm

Dechberoucí epos o životě posledního čínského císaře Pchu-I. Svého času jsem to pokládal za nejlepší film, jaký jsem kdy viděl, tudíž to má i určitou nostalgickou hodnotu. Každopádně příběh Pchu-i je fascinující. ()

Pavlínka9

Za mě je tohle veliká neznámá, protože je to prostředí, které já neznám, není mi blízké a hlavně ten film pro mě byl neskutečně "vleklý". Ta délka by ani nevadila, ale to "tempo" bylo vražedné. Já sama si nejsem úplně jistá, zdali je ok, že existují ještě takovéto "formy vlády" ve světě, protože je to jen tak na oko a ve skutečnosti ten člověk žije ve zlaté kleci a vlastně nic nemůže....Je to šílenost..To říkám narovinu a ten film - na jednu stranu jsem ráda, že existuje - plno lidem přiblíží, že toto opravdu ještě někde stále takto funguje - na druhou - dalo mi zabrat to dokoukat do konce :D ()

Ceres

Dokonalý film o posledním čínském císaři, který se snaží být historicky přesný. Jeho délka je epická, stejně jako jeho náplň, která popisuje život císaře Pu Yi od jeho korunace ve 3 letech až po jeho smrt v roce 1967. Konec byl naprosto skvělý, kdy se snímek vrací do Zakázaného města a do "Hall of Supreme Harmony", ve kterém se odehrává závěr filmu. Epicky dokonalý snímek, který si právem zasloužil všechna svá ocenění. 100% ()

Ravi

Zakázané město a poslední jeho právoplatný vládce, který skrze zatuchlá pravidla v touze objevit moderní svět venku neumí nakládat ani s jedním, ani s druhým. Ne, že by byl slabý, ale protože mu zkrátka nepřála doba. O tom všem snímek pojednává. Pokud se chcete kouknout na skvělou historickou rekonstrukci doplněnou výtečnou hubou, režií, hereckými výkony a mnohým dalším, neváhejte. Pokud chcete vidět akci, krev, bojové scény a podobné kraviny, tak toto dílo vynechte. 100% = 5/5 ()

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole