Při náletu za druhé světové války bomby omylem dopadnou na kodaňskou školu plnou dětí a přitom se protnou osudy několika místních obyvatel. (Netflix)

hony23

Po řemeslné stránce se filmu opravdu nedá nic vytknout. Na druhou stranu to úplně příjemné pokoukání nebylo, sledovat rozbombardování školy plné dětí není zrovna návod na pohodový sobotní večer. ()

Khagan1389

Válka je strašná svině a když letí bomba na barák, tak se napřed neptá, jestli je tam ústředí gestapa a nebo sklep plný dětí. Smutný a hořký film o jedné osudové chybě, kdy si RAF spletlo katolickou školu s ústředím gestapa.  A bohužel  takových bombardovaných míst (měst) bylo za druhé světové války opravdu hodně ( a hmotné škody a oběti nezvratně vyšší, jmenujme například Bělehrad, Tokio, Drážďany a mnohá další...  a dokonce i mé malé rodné Pardubice byly bombardovány). Film má příjemné tempo, částečně dění sledujeme dětskýma očima (hraní si venku s kamarády, představivost /otrávené housky/ odmlouvání rodičům atp...) aby vzápětí došlo k hrůznému peklu bombardování. Film pro lepší konkretizaci osudů zobrazuje i osud jedné z jeptišek a jejím protipólem německým kolaborantem  (nedá se mluvit o romanci ale o velmi zvláštním vztahu). Mým očím neuniklo ani velmi známé prostředí natáčení  a to v Josefově.  Pro zdejší (některé) pisálky,  proboha mlčte už o Ukrajině, ta  s tím nemá vůbec nic společného. ()

swenyx

Ze začátku je to takový nemastný a neslaný, protože si vlastně furt říkáte, proč vám autoři ukazují zrovna tyhle osoby, že to vlastně nemá žádnou souvislost, ale ono se ukáže, že má a to dost nepříjemnou. Další ukázka brutality války. Film se povedl, i když by to chtělo větší hloubku a větší pouto s postavami, jinak to bylo dobrý. ()

Davidaxik

No nevím... Film postupně jak jeho délka nabývá, ztrácí dobrou vyprávěcí schopnost prezentovanou ze začátku. A posledních 20 minut už opravdu bylo čiré utrpení. To jsem přeskakoval opravdu už hodně a ve velkém tempu. ()

Kozlowski8

Válečný příběh několika osob, jejichž osudy se protnou po fatálním selhání spojeneckých pilotů, kteří omylem rozbombardují kodaňskou školu plnou dětí místo budovy gestapa. Myslím, že snaha tvůrců zasáhnout divákovy emoce zde vyznívá až příliš prvoplánově a demonstrativně. I přes nepochybně velmi závažné a smutné téma příběhu jsem z něj necítil tu správnou poctivou upřímnost a tu správnou atmosféru. 60 %. ()

breebee

Ze začátku jsem byla trochu zmatená a musela jsem googlit, což je moje chyba, že neznám dostatečně historii, každopádně ve druhé půlce jsem ani nedutala a mrazilo mě od tý chvíle, co mi došlo, k čemu se schyluje. Velmi silný snímek, zvlášť v dnešní době, který ukazuje hrůzy války i v podobách, o kterých běžně nepřemýšlíme. Líbila se mi ta linka s uvažováním nad existencí Boha a celkově tam bylo hodně věcí na přemýšlení. Skvělý film, ale opravdu doporučuji se obrnit, nedívá se na to chvílemi hezky. ()

Sopholojong

Zdrvujuci uvod. Rozstrielanie auta s mladymi dievcinami letunom "Luftwaffe" je poriadne silne kafe. I dychvyrazajuci zaver svojou "based on true events" nahlostou jedneho obrovskeho vojnoveho omylu, ktory znicil nevinne detske zivoty. Sceny bortiaceho sa schodiska, ci prepadnuvsieho sa "basementu" a nasledne pokusy vytahovania z neho pred celkovym zrutenim su filmarsky vysoko profesionalne. Bohuzial, medzi uvodom a "finisom", kedy vystartuju britske bombardery, je to viac-menej "lazy writing" az telenoveloveho charakteru s jednym odstrelenim na ulici a nejakym tym mucenim na "Headquarters"... stale ale so solidnou atmosferou zmaru, paranoje a existencneho zufalstva s prepracovanou "kodanskou" vypravou sychravych ulic. 7/10 ()

vojacekr

Tu koncovku, která zbytečně chtěla diváka ždímat kulisami nakonec posadila na zadek poslední scéna. Škoda jen těch přehrávajících herců v poslední ⅓. ()

Chicharron

Překvapivě špičkový art válečný film o akci RAF, která se příliš nepovedla. Kamera a režie na jedničku, epesní artové záběry např. na převrácené kolo a rozbitá vajíčka na cestě. Co mě hlava nebere je, jak někteří jedinci slabí duchem dokážou zamontovat i do recenzí filmu z událostí 39-45 nynější válku na Ukrajině. Pokud se pohybujeme v rozpětí 39-45 je potřeba zmínit filmy Babij Jar a zejména Volyň, aby si člověk o těch posvátných Ukrajincích udělal obrázek. :P ()

Irish Stout

Aký ma zmysel žiť minulosťou, zbytočne negativistický film a ešte v dnešnej dobe. Treba poďakovať tým, čo vyzbrojili Hitlera a potom nás prišli oslobodiť. ()

goauld

Tak tu máme opět (po delším čase) slušně odvedenou práci s prostředí zázemí 2sv.v. Tentokrát se jedná o "dvojchybu" Dánských pilotů bojujících v RAF. Nejdřív tahle "dvojka" zmasakruje v jednom autě skupinu svatebčanů, aby v druhém náletu pak "zapluli" (díky osudové chybě pilota) do Dánské školky a tím zbytku letky omylem "označili" špatný cíl. Bohužel tato chyba způsobí zbytečnou smrt mnoho nevinných dětí, řádových sester a učitelek. Film ukazuje ve své syrovosti bezradnost rodičů onech dětí, záchranné operace hasiců při odklízení trosek a nakonec osud jednoho chlapce, který šokem se opět "rozmluvil". Očekával jsem kvalitu a tu jsem i dostal. Narozdíl od Madarského öroksel, byl tento snímek daleko lépe natočen, ačkoliv první polovina filmu se spíše zabývala vykreslení (a propojení) několika rodin a jejich dětí. Akorát bych měl jednu "výtku".... zajímavé je, po náletu tam nebylo vidno jediného prchajícího němce/vojáka, což v okupované zemi je poněkud .... neobvyklé. ()

FildasCZ

Říkám si, že 75% není málo u válečného filmu, ale bohužel každý to bere jinak. Faktem je, že je to dobře natočené, ale defakto celý film se čeká až padnou bomby na školu, kde jedni pomáhají a druzí čekají ( rodiče) a veškerou očekávačku nechávají na klukovi, který má trauma z náletu nemůže promluvit, ale  když vidí, jaký je na něj tlak a skoro až nevraživost, tak se mu hlas vrátí. Velitel zásahu silně otřesen což nevím zda byl úmysl, a nebo byl opravdu v šoku. Ostatní tam pomáhají a on kouká na tu zkázu.  Hvězda za to, že je dobře natočené chtěl jsem i druhou, ale mně to prostě nebavilo ta sklíčenost. Holt mi to/nám nesedlo. Ke konci už jsem to musel přetáčet i partnerka čekala, co tedy bude. Chápu, že chtěli vyvolat napětí v mnohých dokonce strach z malých prostorů. A upřímně musí to být děsné umřít pod rozbombardovaným barákem., ta bezmoc atd. ()

Zaks

Bombardovanie presne určených cieľov v meste nesie riziko či už zatúlanej bomby, alebo časté bolo aj pomýlenie si cieľov. Film od úvodnej drámy neskôr pozvoľna plynie k záveru, no aj stredná časť je celkom pútavo podaná. Okrem zoznamovania sa s postavami z viacerých strán konfliktu 2. svetovej zaujalo aj iskrenie medzi poblúdeným mladíkom a rádovou sestrou. Silne kontrastne pôsobila aj postava dcérky nemeckého veliteľa a jej začlenenie do príbehu ostatných spolužiakov. Vojna je svinstvo, čo ešte viac zdôrazňujú chyby a nešťastné udalosti, ktoré ju vždy sprevádzajú. ()

slatkakuca

První půlka filmu vymizí do ztracena, naopak druhá je strašně silná a vyplaví všechny emoce, které jsou ve spojení se současnou situací nahromaděné. Na natáčení bombardování jsem byla, tak vím, jak byly ty holčičky úžasné, skvělé výkony. ()

melmoth

The Shadow in My Eye (v angličtine sa vyskytuje aj alternatívny názov The Bombardment, pôvodný je Skyggen i mit øje) nie je do detailu vyleštený vojnovo-historický meisterstück ako napríklad Schindlerov zoznam (Schindler’s List, 1993) alebo Pianista (The Pianist, 2002). Napriek tomu je to titul, ktorý sa bez diskusie oplatí vidieť, špeciálne vhodný pre milovníkov histórie, naturalizmu a reálií druhej svetovej vojny. Sú kúsky, ktoré by bolo dobré vidieť, a potom sú kúsky, aké by sa vidieť mali. Tento rozhodne patrí do druhej menovanej kategórie. Viac tu ()

eoj

Ač s výhradami, nechám 4*. Extrémně působivé, hlavně díky silnému centrálnímu příběhu podle skutečné události. ()

milanekA

Komické je, že Dánsko sa naczi Nemecku vzdalo bez boja a takýmito sr.....i si liečia svoje pokrytecké svedomie.. Podobne ako cez ww2 najviac kolaborujúci štát v európe česko a ich jedna vykoľajená električka nazvaná pražské povstanie (nebudú predsa po ww2 horší ako slováci a ich SNP ktoré v európe bolo jedno z najväčších povstaní proti nazi) ()