Babij Jar

Бабий Яр

Dokumentární / Drama

Německo / Bělorusko, 2003, 112 min

• redme

to offlineman : Strach je ochromující svině, a naděje opravdu umírá poslední.(29.12.2012)

Viděl jsem v němčině se zvláštním ruským dabingem přes ni, ale docela jsem rozuměl i tak. Film je působivý a řada scén v něm funguje dobře a silně. Za mne asi nejvíc ta, když místní Ukrajinci přivážou staré židy na vůz se senem a zapálí, nebo když dva němečtí vojáci z nudy postřílí celou rodinu.(29.5.2018)

Masakr v Babím Jaru bývá nazývána akce německých jednotek Einsatzgruppen, které na místě poblíž Kyjeva postřílely koncem září 1941 přes 33 tisíc Židů . Tento film z roku 2003 je filmovou dramatizací s prvky dokumentu. Na jednu stranu to jako celek i přes svou výpravnost vypadá tak nějak sterilně, herecké výkony jsou jak z divadla , ale zároveň to má několik neskutečně mrazivých momentů, které divákovi do hlavy vtlučou to, oč tu jde. Pro mne hned první, kdy žena vypráví o své matce a tvůrci tam hned dali detail pohledu ženy ze skutečné fotografie těsně před popravou. Kdyby to mělo větší rozpočet a lepší režii, tak to mohlo převálcovat celýho Spielberga, ale to je kdyby.. výsledek za tři hvězdy.(5.4.2020)

Najskôr niekoľko postrehov z tohto takmer dokumentárneho filmu. Ukrajinci považovali nacistov za svojich osloboditeľov, ale stalo sa však niečo, čo Ukrajinci neočakávali. Nemecké vojska vyhnali Červenú armádu z Ukrajiny a v krajine nastolili nacistický režim, ktorý tu dosiahol najväčší vrchol krutosti. Tak sa Ukrajina dostala medzi dva mlynské kamene (stalinizmus, nacizmus) a naviac ešte aj boli zbavení vlastného štátu. Sovietske jednotky NKVD pred ústupom z mesta Kyjev v tajnosti zamínovali niektoré budovy v centre mesta, prvá z explózií sa odohrala 24. septembra 1941, len 4 dni po obsadení mesta. Bol zničený miestny nemecký štáb, nižšie veliteľstvá a hotel pre dôstojníkov. Nasledovala odplata, všetko židovské obyvateľstvo sa dňa 29.9.1941 malo dostaviť na križovatku ulíc Meľnikovskej a Degtiarevskej a so sebou si mali zobrať dokumenty, peniaze, cennosti, teplé oblečenie, spodnú bielizeň a podobne. Vedením akcie bolo poverené Sonderkommando pod vedením dôstojníka SS Otta Rascha. spoločne s ukrajinským komandom pod velením Nemcov .Odtiaľ sa kolóny zhromaždených Židov s nemeckou eskortou presunuli k rokline na okraji mesta. Tam Nemcom odovzdali dokumenty a cennosti a boli prinútení sa vyzliecť. Následne ich doviedli k rokline, kde ich strieľali. Vrahovia viedli paľbu automatickými zbraňami, mŕtve telá boli nahádzané alebo sa sami zrútili do rokliny. Telá boli následne pokryté tenkou vrstvou hliny aby neskoršie obete nepoznali čo ich v zákopoch čaká. Len 29. a 30. septembra 1941bolo v Babom Jare povraždených 33 771 ľudí A k samotnej poprave, išlo o najväčšiu známu masovú vraždu na sovietskom území počas druhej svetovej vojny. Norimberský tribunál s príslušníkmi Einsatzgruppen odsúdil ako zodpovedného za vraždy P. Blobela, ktorý bol odsúdený na trest smrti a obesený v júni 1951. Generálmajor Kurt Eberhard, ktorý vydal príkaz na popravy, nebol nikdy súdený. Zomrel v roku 1947 v Stuttgarte. Veliteľ Kyjevskej polície Andrej Orlik bol pozbavený svojej funkcie ešte na konci roku 1941 a neskôr zavraždený neznámym útočníkom v Kyjeve v júli 1942. Generálny komisár mesta Kyjev Helmut Kvittsrau nebol nikdy súdený a zomrel v roku 1999.(1.9.2015)

Škoda toho zastřeleného koníka............ Vysvětlí mi někdo, proč ti Židi jdou pokaždé na smrt jak ovce?(4.7.2012)

• - Babij Jar či Babí Jar, což lze přeložit jako „Babiččina rokle“, je jedna a půl kilometrová hluboká strž, jež se na severozápadě Kyjeva za židovským hřbitovem začíná svažovat směrem k Dněpru. [Zdroj: Páni nad smrtí] (divisak)

• - V hlášení skupin zvláštního nasazení z 2. října 1941 stálo „Sonderkommndo 4a ve spolupráci se štábní skupinou a dvěma oddíly policejního praporu Jih popravily ve dnech 29. a 30. září 1941 v Kyjevě 33 771 Židů.“ Popravy pokračovaly v Babím Jaru i nadále po celý rok každé úterý a pátek, než německá správa zřídila koncentrační tábor, který Babí Jar nahradil. [Zdroj: Páni nad smrtí] (divisak)

• - Německé dokumentární drama Babij Jar zachycuje jeden z největších masakrů Židů na sovětském území, který provedly zvláštní jednotky SS zvané Einsatzgruppen. K dalším velkým masakrům došlo v Drobnickém údolí poblíž Charkova, dále pak na různých místech např. v Pobaltí, v Pevnosti IX u Kaunasu nebo Ponaru u Vilniusu v Litvě. [Zdroj: Páni nad smrtí] (divisak)