Konec srpna v hotelu Ozon

Late August at the Hotel Ozone

Drama / Sci-Fi / Fantasy / Thriller

Československo, 1966, 77 min

Celý film ve výsledku působí jakou pouhý výňatek z mnohem delšího a plnějšího scénáře (ten mimochodem napsal Pavel Juráček). Film je chvílemi podivně zdlouhavý, alespoň vzhledem k tomu, kolik se tam toho stane. Jakoby zde stačila situace, o které pojednává, sama o sobě. V některých filmech to tak funguje, tady bohužel. Herecky je to také dost nezvládnuté. Nevyužitý potenciál.(4.11.2011)

Něco v první polovině, ve druhé o něco méně.(2.5.2012)

Teprve až setkání s Mužem dává snímku tu správnou šťávu. 70%.(18.5.2009)

Z dnešního pohledu bohužel dosti vyčpělé a průhledné drama o skupince žen, v konfrontaci s prvním mužem jejich života, na samém sklonku naší civilizace. Putování neutěšenou krajinou, naturalisticky zobrazené mordy zvířat a přespříliš exaltované herecké výkony. To vše zabalené do relativně krátké stopáže. Logické chyby jsou maskovány způsobem vyprávění (zabití krávy – konzumace ryb) a technické hrubky chvílemi bijí do očí (zvuk silného větru v naprosto klidné krajině). Výsledkem pak je přílišné tlačení na pilu, spojené s poselstvím o tom, jak by se torzo lidského rodu chovalo v posledních okamžicích své existence. Škoda toho přílišného apelu a velké snahy o uvědomění si nelidského prvku v nás samotných.(26.11.2005)

• dopitak

Tak tohle nerozdejchám. A je to škoda, myšlenka a vynikající Ondrej Jariabek stojí za to. Ovšem zbaštit Schmidtovi partu brigádnic na chmelu, kterým někdo na poslední chvíli namluvil, že budou v apokalyptické době zachraňovat svět, a úplně náhodou je vyšoupl přímo z kostymérny, perfektně umyté a namalované, aby si hrály na Amazonky a vraždily psy, se fakt nedá. Putování roštím kdesi za Barrandovem coby postjaderným světem, to je k smíchu. Realizace nevyšla.(16.12.2012)

• - Zárodek látky filmu leží v povídce, kterou Pavel Juráček napsal už v roce 1958 za studií na FAMU; scénář byl hotov v roce 1965, v témže roce vyšla i povídka v Mladém světě č. 38. (hippyman)

• - Olga Scheinpflugová, která dabuje stařenu, byla rozčilená, že její jméno nebude uvedené v titulkách. (BoredSeal)

• - Točilo se v zaniklé obci Doupov a Hadcové stepi u Mohelné, ve vojenském prostoru. (M.B)