Nanuk - člověk primitivní

• USA Nanook of the North (více)

Život Eskymáků před kontaktem s Evropany. Celý film, včetně slavného lovu na mrože, byl - logicky - zinscenován pro kameru. Pro zúčastněné to ale nebylo hraní rolí, reální jsou tu jak lidé, tak způsob života předků, který předvádějí. Nejslavnější, vlastně přímo archetypický němý příspěvek americké kinematografie k žánru, který byl nejlepší pokaždé, když byl sám sobě "nevěrný". O tři roky později, v Moaně, ukazuje pak Flaherty, jaké zkoušky podstupují lidé, kteří nejsou, tak jako Nanuk, vystaveni trvalému boji o přežití.
(NFA)

Anderton

90 rokov starý čiernobiely, 80 minút trvajúci dokument a zábava? Presne tak a ešte k tomu veľké emócie, zmysluplná informačná hodnota a obrovské uznanie tvorcom za technické aspekty filmu. Postavy sú sympatické, ich život je zobrazený uveriteľne a Flaherty bez problémov zvláda aj dramaturgiu, čiže jeho film nenudí. Podľa dobových zdrojov slávna rodinka krátko po natočení filmu zmizla v snehovej búrke. Ak to viete pred pozeraním filmu, bude mať na vás ešte väčší emocionálny dopad. ()

swamp

Ani se nenadějeme a tenhle film bude devadesát let starý - a přesto bude mít stále co říct. Ano, některé scény jsou sice nahrané, Nanook se ve skutečnosti jmenuje jinak a jeho filmová žena není jeho žena - přesto je to projekt, který byl ve své době průlomový a Flahertymu všechna čest za něj. ()

Marze

Nejvýznamnější poetický dokument Flahertyho. Chce ukázat, že jsme všichni stejný bez ohledu na to, z jakých částí kdo pochází. Eskymáci ale nežijí tak, jak to Flaherty ve filmu vykresluje.. Snaží se podnítit staré zvyky komunity (způsob lovu apod.). Domorodcovo tělo je symbol estetické krásy, protože je odhaleno. Těžko si představit, že by Flaherty takto vyfotil svou polonahou ženu jak jde spát. Ukazuje to tehdejší postoj k primitivním národům. Kolem filmu se vytvořily různé diskursy (koloniální apod.). ˇFilm je zároveň propagace obchodnické firmy s kožešinami, i když ve skutečnosti její obchodování s Inuity s kožešinami tak bezproblémové a radostné nebylo. Flaherty má smysl pro vizuální působivost. Jeho pobyt s Eskymáky točí tři roky, 25 tisíc metrů mu při vyvolávání v Torontu shoří a tak pak už film vyvolává na místě. V letech 1900-1910 se zde pohybuje na území, o které se přetahují USA a Kanada. Používal jedny z prvních kamer, které bylo možno dát na stativ, což rozšiřovalo filmové možnosti. Takto se točilo už během 1. světové války, v níž měla každá armáda své filmové oddělení. Flaherty během natáčení promítá svou práci Eskymákům a v deníku popisuje jejich reakce. Film pak nabízela společnost Paramount, ale byli přesvědčeni, že v kinech o něj nebude mít nikdo zájem. Ale v USA ho produkuje také společnost Pathé a ta udělala první veřejnou projekci Flahertyho filmu. A velmi úspěšnou. Pouští ho s 60 minutovou groteskou jako předfilm (Putička). Film se ale prosadí sám. Akademické debaty o filmu se točí o tom čím je akademický a čím poetický. Vědecký není. Zobrazuje obecně platné lidské hodnoty. Příběhová linie filmu je roztěkaná. Vrcholí slavným lovem tuleňů.. V mizantscéně se zdůrazňuje tělo přírody a Inuitů a boj s nehostinnou přírodou, který je pro Eskymáky důležitý. Soužití lidí a ukázání obecně platných hodnot. Flaherty nechtěl jen popis, ale využíval naraci. Používá jednoduché vyprávění. Lov tuleňů je povinný prvek cestovatelských dobových filmů - vždy je v nich lov divokého zvířete. Postavy herců jsou oproti krajině malé, vzdálené. Tak se Inuité sami zobrazovali v kresbách. Inuitské vnímání krajiny bylo totožné s vnímáním svého těla. To se v dřívějších filmech nevyskytuje. Rychlostí a délkou záběru vidíme inuitské vnímání času.. ()

Jirka_Šč

Příjemně mě překvapilo, milé, lidské, srozumitelné, líbilo se mi. Od úvodní scény "výstupu" z kajaku film člověka chytne a nepustí. Moje jednáctiletá dcera byla těsně před půlnocí zahnána do postele, že má dokoukat až zítra :). ■ Edit 15. 8. 2023: Pustil jsem patnáctiletým Prťatům. Vydržely u toho, zajímalo je! ()

Stanislaus

Nanuk je dokument se vším všudy - nádherné záběry přírody, zvířat a kultury a k tomu (nemluvený) komentář, aby byl divák v obraze. Po zhlédnutí jsem byl obohacen o mnohé poznatky z oblasti eskymáckého lovu a "architektury" (iglú), takže jsem spokojený. A musím říct, že ti psi (nebo vlci, kdo ví) byli chudáci, a proto se ani nedivím, že jim občas ujeli nervy a prostě se porvali. Solidně natočený film, u něhož je "škoda", že vznikl v němé éře, protože přece jen je u dokumentů mluvené slovo (alespoň pro mě) důležité. ()

Flego

Dokumentárne filmy mám rád. Konečne sa mi podarilo splatiť dlh tomuto žánru a pozrel som si výnimočné dielo Roberta J. Flahertyho, cestovateľa a priekopníka dokumentárnej kinematografie. Nanuk je veľmi osobný film mapujúci ťažký život eskimákov kdesi na brehoch Hudsonovho zálivu na severe Kanady. Sme svedkami radostí i starostí jeho rodiny v krutých podmienkach severu. ()

Hwaelos

Na tu dobu nádherný a perfektně udělaný dokument. Je to hlavně unikátní svědectví o doznívajícím období primitivních národů v inuitské oblasti. Obrazově i sdělně krásné. ()

Marek1991

Je jasné, že potom nešťastí zo zhorením materiálu už neskôr zvolil autor hranú metódu, možno kvôli času expedície a hlavne na tom nevidím nič zlé, ak sa to až tak neodchyľovalo realite. Som rád, že niekde tu odštartovali dokumenty brané ako niečo celovečerné, aj keď kratších už dovtedy bolo dosť. Chcelo to veľa síl a odvahy v tých časoch sa vydať na takú cestu a s takým cieľom si myslím a preto to dosť obdivujem aj keď po toľkom čase sa to môže zdať ľuďom nezábavné. Paradoxne to sponzorovala nejaká kožušinová spoločnosť a dnes práve dokumenty dosť prispievajú k úpadku tohto druhu oblečenia. ()

Jakubisko

Prvních 10 minut je to zajímavé, ale postupem času film upadá do stereotypu. Z nostalgie a úctě k roku vzniku však dávám 3*, leč dnešní divák z Nanuka asi přílišný zážitek mít nebude... ()

corpsy

Každý zo záberov by sa hodil na pohľadnicu. Majstrovské dielo vizuálneho podania príbehu. Aj keď sa v tomto prípade o príbehu ako takom hovoriť nedá. Je to sled náhodných životných situácií Nanooka a jeho rodiny, ktorých doprevádza kamera a hlavne odvaha filmových tvorcov. Po celý čas síce tejto severskej grupe nezávidíte, ale vlastne niesu zaťažovaní nijakými problémami, ktoré sužujú civilizovanejšie národy. V tomto prípade je však pojem civilizovanosť dosť rozporuplný výraz. Naozaj strhujúce. Klasika nemého filmu. ()

Cimr

Nejen že to je první dokument všech dob. Je to dokonce první mystifikační dokument všech dob! Protože paní Nanuková nebyla opravdová Nanukova žena, iglú se nepostavilo hned napoprvé a tak dále. Bohužel skutečná byla sněhová bouře, před kterou se na konci filmu naši hrdinové schovávají. A bohužel se v ní prý po dotočení navždy ztratili. ()

Vojcl

Klasika dokumentární tvorby. Film, který i skoro devadesát let od svého vzniku dokáže zaujmout současného diváka. Ve své době to musela být opravdová bomba! Nikdy bych nevěřil kolik eskymáků se vejde do jednoho kajaku :-) ()

kaylin

Jeden z prvních dokumentů, které byly kdy vytvořeny. "Nanuk - primitivní člověk" si ale získal celkem dost kritiků hlavně proto, že kamera zde není jen jako nástroj, který zaznamenává, ale muž za ní je i tím, kdo koordinuje. Je to částečně hrané, protože Flaherty chtě jednoduše mít dobré záběry. Vzhledem k tomu, že si svůj předchozí materiál, kterého byly hodiny, spálil, nechtěl už točit něco, co pro něj nebude dokonalé. A svým způsobem to dokonalé je. Na svou dobu zajímavé, místy sirové, jak tím, co vidíme, tak tím, co cítíme, scény, se dokáží vrýt do paměti, ale hlavně dokáží prezentovat život těch, kteří jsou zde zobrazeni. Věříte, že takhle žijí, a uvědomíte si, že vy takhle žít nechcete. Silný dokument, který rozhodně překvapí kvalitou obrazu i po více jak 90 letech. ()

džanik

Skvělé! Dostala mě hned první scéna "vykládání kajaku". Stavění iglú a hlavně výroba "okna"! Sáňkování bez sáněk! Taky nám tak všední sladká chuť může pro někoho znamenat něco naprosto nového a výjimečného. Našinec by měl po jednom dni v těchto podmínkách dost... ()

Wiliem

Skutečně velice hodnotný a zajímavý dokument o životním boji člověka s přírodou. Snímek příjemné ubíhá a co je důležité dokáže divákovi opravdu něco nabídnout. 80%. ()