Středoškolák Justin Pendleton, velmi inteligentní, ale samotářský student a jeho spolužák, bohatý a sebevědomý Richard Haywood, jsou kamarádi a připravují dokonale promyšlenou vraždu. Jejich obětí se stane náhodně vybraná mladá žena, jejíž mrtvé tělo policie objeví v lese. Případ vyšetřuje energická a velmi neústupná Cassie a její mladý kolega Sam Kennedy. Richard tajně sleduje vyšetřovatelku a Justin přesně předvídá všechny kroky policie při vyhodnocování podstrčených důkazů. Cassie sice instinktivně Richardovi nevěří, její nadřízený jí však zakáže bohatého mladíka dál sledovat. Nastražené stopy usvědčují z vraždy školníka Raye, který údajně spáchal sebevraždu. Přestože nesmí pokračovat ve vyšetřování již uzavřeného případu, přesvědčí kolegu, aby jí pomohl. Na základě dalších stop donutí nadřízeného, aby souhlasil s jejich zadržením. Když už se zdá, že se vyslýchaní mladíci přiznají, objeví se Richardův právník a policie je musí oba propustit. Díky své inteligenci je pro chlapce velkou hrozbou a brzy zjistí, že ve svém dokonalém plánu měli přece jen jednu malou trhlinu. (TV Nova)

Lynn

Vzorec pro vraždu sliboval poměrně solidní a zajímavou zápletku - co vede středoškoláky k brutálním vraždám. Kdyby se scénárista věnoval pouze této linii příběhu a více rozvedl psychologii postav, měli bychom tu možná 4* záležitost. Ale Sandra Bullock chtěla pravděpodobně prostor zejména pro sebe, takže zbyla pouze průměrná krimi s nepříliš zajímavým výkonem "hlavní hvězdy". ()

Brouk

Co ten závěr???? Pomalu aby člověk přemýšlel, že... :-( A Sandra? Chápu, že romantické role do 100 let hrát nemůže, ale tady jí to vyloželeně ulítlo (fakt mě tady herecky nepřesvědčila) a to ji docela fandím... ()

sportovec

V rámci komerční části produkce se jedná o určitě solidní dílo s kvalitním výkonem Sandy Bullockové. Poměrně slušně je vykresleno i školské prostředí a policističčin vztah ke kolegovi. Více to už skřípe v psychologii hlavní postavy a postižení jejího traumatu a až mentorsky působí závěr filmu. Naopak anatomie nemocí z nadbytku je podána vcelku přesvědčivě. Shoduji se se s většinou: VZOREC je film, který nepropadá, poměrně pobaví, ale určitě ani nadměrně neoslní. ()

Aluska88

Film jsem viděla kdysi dávno zhruba od poloviny a vydržela jsem u něj až do konce. K obrazovce mě připoutal hlavně osobitý Ryan Gosling, a zjistila jsem, že nejen hezky vypadá, ale také umí hrát. Společně s Michaelem Pittem vyzdvihávají celý příběh. Dokonale ztvárnili své rozporuplné charaktery a také se postarali o závěrečné, možná až nečekané, vyjasnění celého případu. Povedený a zajímavý thriller o dvou klucích, kteří spáchali perfektně vymyšlenou vraždu. Jenže ani jeden z nich nemusí být tím, kým se zdá... ()

hellstruck

Zbytečně natahovaná kriminálka,která hned na začátku odhalí vrahy a tím pádem se vytrácí jakékoliv napětí."Mužatka"Sandra taky nic nezachránila,spíš svým vystupováním děj ještě o něco víc zazdila.Ale možná stačilo jen říct,že jsem u toho usnula.To mluví za vše. ()

NinadeL

Ve své době vzbudil Vzorec pro vraždu velký ohlas. Líbilo se mladé dravé herectví Michaela Pitta a Ryana Goslinga, jiná poloha stálice Sandry Bullock a samozřejmě románek mezi mladičkým Goslingem a starší kolegyní Bullockovou, který vhodně doplňoval propagaci. Někteří šli tak daleko, že ve filmu viděli pokračování takových klasik jako je Dahlova povídka Skopec na porážku nebo klasický Hitchcockův film Provaz. Já bych tak daleko nešla. Ale je to dobrý zážitek. Zvlášť zpětně, když víme, že Pitt i Gosling to někam dotáhli. ()

Tyler

Tenhle film není vůbec špatný, ale bohužel není to ani žádná extratřída...Námět je více než zajímavý a nemůžu se zbavit pocitu, že po pár drobných úpravách scénáře, s pevnější rukou režiséra a přece jen lepšími herci v rolích vyšetřovatelského dua by šlo o výtečný thriller. Ale je třeba zdůraznit, že je na co se dívat i tak - obzvlášť díky výkonům Ryana Goslinga a Michaela Pitta... ()

castor

Jaké by to bylo zabít a udělat to tak, aby za nimi zůstal dokonalý zločin? Ano, není to tady poprvé, tentokrát se o přetlačovanou s policií pokoušejí dva spolužáci. Jeden geniální introvert, druhý frajírek z bohaté rodiny. Něco je k sobě táhne, právě snaha o neodhalitelný zločin je spojí úplně. Na druhé straně barikády se pak představí policajtka s nepříjemnou minulostí Sandra Bullock (jeden z mála filmů, ve kterých mi nevadila, takže úspěch) a zelenáč Ben Chaplin, kteří mají téhle ohavnosti přijít na kloub. Pro diváka je nicméně atraktivnější první polovina, respektive počínání mladíků fascinovaných násilím, než samotné kroky detektivů, které navíc natahuje jejich prazvláštní sbližování se. Ve výsledku je tak z toho poměrně rutinní řemeslo o několika chytrých momentech a solidních hereckých výkonech (zejména u dvou mladíků – už tehdy zajímaví Michael Pitt a Ryan Gosling. Jen té vaty kolem je docela moc. ()

ripo

Dlho som váhal, medzi dvoma a troma hviezdičkami. Celý film sa to povaľovalo zľahka medzi týmito dvoma hodnotami. Nakoniec z toho vzišiel tuctový thriller, ktorý ničím neuchvátil - ba ani tým úplným vyriešením príbehu na samom konci. Vôbec som nepochopil načo tvorcovia filmu spomínali tú kratučkú retrospektívu v Bullockovej živote .... Film nemal spád, ani atmosféru a jediné nad čím som pochvalne pokyvoval hlavou, bol výber postáv dvoch tínedžerov. Také ksichty sa len tak ľahko nenájdu. Jeden slizký nafúkaný predstaviteľ zlatej americkej mládeže a druhý vedomosťami nabúchaný truľko, ktorý navonok ani nevie na čo ho má medzi nohami ..... Ale zdanie klame ......))) P.S.: Sandra síce svojim hereckým výkonom neoslnila, ale dvakrát by ma nemusela prehovárať ....)))) ()

Spooner

Docela dobrá kriminálka vystavěná na dobrém příběhu.Všechny postavy jsou skvěle rozehrané a skvěle zahrané.Až na jednu a to na tu hlavní.Sandra Bullock se do krimi vůbec nehodí a tento film to bohůžel potvrzuje.Je to možná její nejhorší herecký výkon z celé její kariéry.Zato obdivuhodné výkony předvádí Ryan Gosling a Michael Pitt.Vždycky když jsou tyto 2 herci na plátně tak to stojí zato.A už jenom kvůli těmto dvoum objevům vám doporučuji tento film vidět.A ty Sandro táhni do romantických komedií ()

Wacoslav1

Povedená kriminálka. Po opakovaném shlédnutí přidávám hvězdičku navíc. Je sranda sledovat ty dva namyšlený machýrky z nichž jeden si ještě hraje na citlivýho hošíka a vymysleli si dokonalou vraždu, jak se jim začne všechno hroutit a postupně se smaží ve svý vlastní šťávě. Z tohohle pohledu je film podařenej a tak se mu dá odpustit i to, že Sandra se občas chová jako pěkná píča, ale zase je fakt, že tahle vlastnost jí pomáhá při vyšetřování a nenechá se těmi frajírky oblbnout. Jinak já těm dvěma blbečkům nefandil. Z tohohle pohledu vraždy jakož to experimentu se nic nechytá na starou klasiku od Hitchcocka The Rope, ale i tak je Vzorec pro vraždu vydařená žánrovka a povinnost pro všechny milovníky dobrých detektivek. Pokud vám teda nevadí, že od začátku víte vo co gou, ale aspoň nemusíte zbytečně přemýšlet a jenom se těšíte, jak to dopadne.75% ()

LiVentura

Skvělá krimi o rozkrývání brutálního činu dvou chladnokrevných mladistvých vrahů, kteří si jen pro potvrzení mnoha svých teorií zavraždí mladou tipovanou dívku. Vrazi dostávají za protivníka talentovanou kriminalistku a jejího partnera, kteří nakonec musí oba mladíky poštvat proti sobě, aby případ vyřešili. Jenže je tu ještě jedna věc, kdo z nich onu dívku vlastně zavraždil..?!! ()

ajuska

Neskutečné zklamání, očekávala jsem alespoň průměrnou detektivku, ale místo toho jsem viděla nudný film o klucích, kteří sice naplánují dokonalou a neodhalitelnou vraždu, ale pak to zkazí tím, že se z toho pozvrací.. ()

k212

Myslím si, že ti dva vraždící mladíci by měli v tomto filmu dostat mnohem větší prostor, jelikož jejich psychologie není zas až tak propracovaná a jistě se nabízelo mnoho dalších zajímavých faktorů ovlivňující jejich jednání, což je vlastně důsledkem přílišného zaměřování se na hlavní vyšetřovatelku, jejíž příběh se mi zdá dosti banální a docela i ohraný (i když chlápek vykopnutý z postele zas až tak obvyklý není). Nicméně výkony herců jsou zajímavé, určitě velmi překvapil Gosling a Pitt, Bullocková se předvedla v lepším světle než obvykle (tedy ve stupidních romantických břečkách), Chaplin bohužel zahrál svůj ohraný standard, což jistě zavinila i jeho vděčně-nevděčná role "krotitele rozvášněné psychiky ". ()

kingik

Sandra Bullock se snaží film vymanit z průměru, ale všechno je to tak překombinované, že se jí to nakonec až tak nepodaří. Rozhodně se dá hovořit o jednom z thrillerů, který se odlišuje, ale jehož brzdí utahané a nezáživné tempo. S tím se film celou dobu pere. 60% ()

sochoking

Pri záverečnej scénke na útese som ani nedýchal. Prdel som mal stiahnutú úzkosťou a gule niekde zaseknuté v krku. Pamätám sa, že som to už dávnejšie videl, niekedy pred takmer desiatimi rokmi a pamätám sa tiež, že Gosling mi bol maximálne nesympatický. Teraz, po toľkých rokoch si myslím, že to bola jedna z jeho najlepších performance! ()

Jordan

slušný štandard (no v podstate typický predstaviteľ či dobrý priemer) v žánri thriller (ťahajúci sa miestami do psychologického) s klasickou réžiou, klasickým scenárom a klasickou dramaturgiou, vcelku zvládnutými policajnými výkonmi (za mojej mladosti obľúbená Sandra, po ktorej sa u mňa načas zľahla zem bola vcelku fajn) a veľmi dobre uhranou rolou Richarda Heywooda mladým talentom Goslingom, nenáročné no vcelku pohodové sledovanie na sobotnú noc ()

Anderton

Absolútne priemerný klasický triler, akých sa točí v Hollywoode tak desať ročne, tých áčkových. Priemerný scenár, priemerná réžia, neprekvapivý záver, slušní áčkoví herci. Film sa inšpiroval Hitchckokovým Rope, to pre tých, ktorým tento film pripadá originálny. Gosling a Pitt sú celkom charizmatickí, Bullock s Chaplinom už pomenej. Žeby to bol umelecký zámer? Ha ha... ()

oje

Asi tu nelze vyzdvihnout zvláštní nápad, originalitu nebo strhující tempo. Kriminálky mě obyčejně moc neberou, takováhle snaha o provedení perfektního zločinu, plánování do nejmenších detailů a promýšlení taktiky je ale jiné kafe. Pěkné pohrávání si s důvěrou mezi všemi postavami a taktické bitvy skrze i ty nejmenší detaily je zajímavá podívaná. Příběh se vyvíjí pomalu, přesto se ale díky osobitému obsazení a vývoji vztahů mezi kriminálníky i kriminalisty příběh ubírá čím dál atraktivnějším směrem. Na krimi jde tak o překvapivě chytlavou podívanou. O něco méně perfektní vraždu teenageři zosnují i ve snimku Šikana. Alternativa: Bully, Mean Creek. ()

Campbell

Mě samotného dost překvapilo že jsem vydržel film se Sandrou do konce, tyhle thrillery mě baví, tohle bylo fajn. Překvapily mě mlaďasové Gosling a Pitt byly sympatičtí(což je u Pitta celkem zvláštní), a sehrály vše dobře, Penn byl uchylnej jako vždycky a hudba od MAnsella se prostě dobře poslouchala. Doporučuji mě se to íbilo. ()