Alice už tu nebydlí

• USA Alice Doesn't Live Here Anymore (více)

Za roli Alice Hyattové, vdovy která cestuje se svým synem napříč Spojenými státy za lepším životem získala Ellen Burstyn v roce 1974 Oscara za Nejlepší herečku v hlavní roli. Režisér Martin Scorsese dokazuje, že s filmem Alice už tu nebydlí, který se odehrává na americkém jihozápadě je stejně režijně silný, jako ve svých filmech z městského prostředí, jež jsou pro jeho tvorbu typické. Film dokonale vykresluje složitou životní odyseu matky za pomoci výkonů dalších hereckých hvězd Krise Kristoffersona, Alfreda Luttera, Jodie Foster, Harveyho Keitela, Vica Taybacka a Diane Ladd. (Magic Box)

milancecil

238. Náš život je jen tak těžký, jak rozhodně se obtížím v něm postavíme, až obtěžkaní vlastními nezdary si uvědomíme jeho skutečnou tíži, jak draho platíme, abychom získali ztracené jistoty, čeho se vzdát, jak mnoho obětovat, jen aby náš život dostal opět smysluplný směr a řád, tak závažné jsou úvahy, k nimž je tragickými okolnostmi dovedena Alice, po nehodě manžela zůstává sama s dospívajícím synem, bez pomoci, jen s penězi z prodeje věcí z jejich domácnosti, je postavena před volbu a rozhodování, které do jejího života dříve nepatřilo, přesto musí jednat, zajistit sobě a synovi zázemí, odklady, ani otálení si nemůže dovolit, tak se s oběma vydáváme na dalekou cestu, hledat společně místo, kde začít znovu život, kde i přes omyly a vzájemná nedorozumění vytvořit pro sebe domov. Úžasně pravdivý film o životě, skvěle herecky obsazený i režijně vedený. ()

solskjaer

Skvěle zpracovaný Scorseseho pohled do složitosti vztahů mezi ženou a mužem. Velmi zajímavý ,biť jednoduchý příběh a spousta neočekávaných zvratů, dělají z Alice jeden z nejlepších Scorseseho snímků. K tomu připočtěme nesmírně zábavný a svižný scénář a dokonalé herecké obsazení v čele s Ellen Burstyn, která byla naprosto nepřekonatelná. ()

Arkanoid

Pre mňa najnudnejší Scorsese, kvôli výberu hlavnej postavy a celkovej atmosféry filmu. Tentokrát sa režisér nezaoberá v istých kruhoch mocným mužom s vážnymi osobnými problémami, ale ženou, ktorá prechádza krízou stredného veku a jej dni sú plné hystérie, ľutovania sa, riešení otázok, ktorým smerom sa pohnúť a rozhodnutí nutných na každodenné prežitie. Čiže totálne mimo toho, čo majú Scoeseseho fanúšikovia na jeho filmoch radi. Túto ubíjajúcu monotónnosť na chvíľu preruší Harvey Keitel v jeho tradičnej hereckej kreácii. Hviezda zaňho, za prvú scénu filmu natočenú epicky a zobrazenie toho nepochopiteľného uvažovania nežného pohlavia a myšlienky filmu, že ženy niekedy fakt nevedia, čo chcú. ()

Han22

Takový pěkný film o kterém není moc co psát. Ženské umře manžel, tak se s nesnesitelně rozmazleným klukem vydá na cestu do rodného města, živí se jak se dá - zpěvem či jako servírka, narazí na pár chlapů. Příjemně natočené, ve vedlejších rolích psycho Keitel, pohodář Kristofferson, sprostá Laddová či malá Jodie Foster která vypadala jak kluk. Burstynová se počátkem 70. let objevila ve spoustě filmů což završila Oskarem, aby poté víceméně zmizela. Tu osamělou pracující ženu, co neví co vlastně chce hraje slušně, ale že by to bylo na Oskara? A totéž platí o filmu, pěkně natočený, nenudí, ale ničím nestrhne... od Scorseseho bych čekal větší pecku. PS: Objeví se tu dokonce i pár +/- dobových hitů - Daniel od Eltona Johna a I Will Always Love You v původní verzi od Dolly Parton. ()

Hopper

Scorseseho road movie o matke, vdove, ktorá zúfalo nezvláda vychovávať svojho spratka (ktorý by si zaslúžil naozaj viac než jednu po zadku od Kristoffersona a možno rovno aj s matkou), svoj život a vzťahy s chlapmi okolo seba. Burstyn je napriek tomu ale celkom sympatická a podáva výborný herecký výkon. Zaujímavá je tiež Jodie Foster ešte ako decko a Harvey Keitel ako psycho-kovboj. ()

Paldiny

Alica bola skrátka žena čo nemala šťastie na chlapov. Film rozoberá dopad odlúčenia matky so synom od kompletnej rodiny a náročnosť odhadnúť človeka z prvého dojmu. Už úvod s mladučkou Alicou zaujme štylizovaním scenérie, ktorá bola pre svoj ťažký život sfarbená veľmi trefne do červena. Zvyšok príbehu sa odohráva už iba v prítomnosti a hľadaním kľudného domova pevne drží pozornosť po celý čas. Herecky presvedčivý kolotoč mieša dramatické okamihy s vtipným, niekedy až uleteným chovaním postáv a núti sympatizovať s hlavnými hrdinami. I keď sledujem, že som jeden z mála komu výstrelky malého spratka nevadili, ba dokonca myslím, že boli v prospech filmu. Jediné čo som hercom neuveril, záverečnú spackanú hádku v reštaurácii, ktorú som zo začiatku odhadoval, ako zábavnú hru postáv, popritom bola myslená úplne vážne. To len malý kaz na inak výbornom road tripe. Tiež si dovolím nesúhlasiť s tunajšími názormi, že sa ním Marty odklonil od svojej typickej tvorby. Rovnako ako pri jeho veľkých filmoch aj tu sú ženy zobrazené ako obete, muži čoby veľkí dominátori a nevychované deti, budúci postrach spoločnosti. Alica tu už nebýva je pre režiséra dôležitý počin, aký po neobrúsenom debute, nemastnej Berthe a opatrnej malej gangsterke, dokázal prvýkrát pútavo prerozprávať a rozohrať šikovnú hru so všetkými dôležitými aspektami budúcich epopejí. ()

Mikino00

Film dělá vyjímečným herecký výkon hlavní představitelky, ta věrně ztvárňuje ženu, která neví co chce od života a má na krku malého spratka. Příběh je průměrný, na Scorseseho příliš nevybočující z řady a tak nějak postrádá zlomovější moment, něco co utkví v paměti. ()

aLPaC

Na Scorseseho dost netypický film, navíc s ženou v hlavní roli, což rozhodně není Martymu vlastní. Bohužel se jedná o film dosti průměrný, z kterého mi utkvěla hlavně písnička, kterou poté zpopularizovala Whitney Houston v Osobním strážci. ()

kamil.i

Balzam na dušu- slovné spojenie vystihujúce tento príbeh. Nie som práve fanúšik filmov slúžiacich na poplakanie a zaspomínanie v nedeľu poobede pri telke a na prvý pohľad táto romanca tak môže vyzerať, no v skutočnosti ponúka oveľa viac- pravdoverný obraz Ameriky 70. rokov a jej bežných obyvateľov túžiacich splniť si svoje sny, ktorí sú obmedzení prostredím, no nájdu si svoje šťatie v maličkostiach a nakoniec v určitom veku dospejú k spokojnosti. Táto idea sa vlastne vymyká dobe vzniku filmu a stáva sa nadčasovou. Nadčasovosť a úsmevné príhody tohto kúsku ma príjemne prekvapili a potešili. ()

JohnFarst

Ďalší film, ktorým si Scorsese cibril svoj osobitný a nenapodobiteľný štýl. Je to priamočiary príbeh hrdinky, ktorá chce dosiahnuť svoj vytúžený sen za každú cenu. Herecký výkon Ellen Burstyn je naozaj výborný a so svojím filmovým synom akoby k sebe patrili odjakživa čo tiež pridáva na uveriteľnosti a ľudskosti príbehu. Avšak ten malý hajzlík mi tam pri pár scénach pekne liezol na nervy aj keď to bol účel, tie hysterické prejavy boli až príliž prvoplánové. Pekne remeselne zvládnutý film po všetkých stránkach. Malá Jodie Foster tiež poteší svojim živelným výkonom malej mudrlantskej rebelantky. ()

Gastovski

Nebýt toho, že to natočil Scorsese, asi bych těžko hledal odvahu se do cestovního dobrodružství matky a jejího nevychovaného, drzého kloučka. Ale přežil jsem to. Jodie Foster opravdu k nepoznání! ()

jane1106

Jedna z nejsympatičtějších road movie (ne-li vůbec no. 1), které vévodí úžasná Ellen Burstyn okouzlující jako přehlížená žena v domácnosti i později jako hrdinka, která i přes všechny karamboly (nebo právě díky nim) začíná žít. Takhle bezprostřední, uvěřitelný, pestrý výkon - to se často nevidí. Zaujala mě především barevnost tohoto Scorseseho díla, ukazující život s jeho vrcholy i pády, tedy takový, jaký skutečně je (nebo by alespoň měl být) a taktéž zajímavé vedlejší postavy, ať už jde o slizkého násilníka (úlisně neodolatelný Keitel), Kristoffersonova kovboje nebo zemitou servírku v podání Diane Ladd. Odlehčenější linku obstarává i vztah matka-syn, kdy u vyhrocených scén divák stejně jako Alice neví, jestli má nechat vybuchnout nervy nebo se jen začít hystericky smát absurdnosti situace (kluk vypráví "vtip" v autě). Určitě nečekejte proto od začátku do konce depresivní studii o vdově, které svět jen kálí na hlavu. ()

GOREGASM

Sociální drama s velmi silnou ženskou hrdinkou, která v životě udělala spoustu špatných rozhodnutí, přesto jde stále dál, i když to někdy hodně bolí, funguje nejen díky citlivé Scorseseho režii, ale především díky opět vynikající Ellen Burstyn, která zvládá všechny polohy své postavy a táhne celý film. Za zmínku stojí i Harvey Keitel v roli prototypu muže dané doby, čili egoistické, vulgární a do sebe zahleděné hovado :-). 80% ()

Biopler

Romantická dráma, ktorá mapuje cestu matky so svojim synom hľadajúcich nový život, šťastie. Je to priemer, ale dalo sa to pozrieť a rozhodne som sa nenudil. Správne ocenená Oscarom herečka Ellen Burstyn. ()

Brinkley

Předně varuji, že komentář obsahuje spoiler. Takže: herecké výkony dobré (Ellen Burstyn opravdu můžu, štěk Harveyho Keitela geniální) a Scorsese je Pan režisér, ale.... Proboha ten scénář... Téměř všechny postavy mě neskutečně iritovaly, takže s nikým jsem neměla šanci se identifikovat. Ten Alicinin spratek si v dané situaci jednu "otcovskou" facku opravdu zasloužil, Alice má záchvaty ze slovníku své kolegyně, přičemž její synek mluví jak dlaždič, postava Kristoffersona své první ženě při rozchodu "otevře dveře", neboť s ním nechce sdílet život na farmě, kdežto kvůli Alici (jež zná sotva pár týdnů) je ochoten se po hysterické hádce všeho vzdát, atd. atd. Samotná "vypjatá" hádka ohledně předmětné facky mě přímo dožrala, neboť místo toho, aby Alice zaujala stanovisko ve smyslu "ty chlape už na mýho syna nesáhneš" a zároveň k synovi "a ty budeš respektovat některá pravidla toho, kdo nás teď hostí, nebo ti nařežu já", se dotyčná urazí, že je označena za rozmazlující matku. Zkrátka jsem si jistá, že tento snímek si pustím leda v případě, že se někdy v budoucnu rozhodnu sama sebe vytočit. ()

Adiemus

Chtě nechtě jsem musela srovnávat s Dospíváním po americku (podobný námět) a srovnání nevyšlo pro Alici příliš příznivě. Pravda, Ellen Burstynová byla skvělá jako herečka, ovšem její pěvecký výkon nic moc. Jodie Foster jsem nepoznala. ()

Rodin

Vše už velmi výstižně popsala kleopatra. Já jen dodám, že do Ellen Burstyn jsem byl ve své pubertě a postpubertě opravdu zamilovaný. ()

kubilov

Tak toto mě bohužel neoslovilo tak, jak jsem očekával. Oscarová Ellen Burstyn mi teda příliš oscarová nepřišla a ani jindy vynikající Scorseseho režie mě nijak nenadchla. Rychle zapomenutelný průměr. ()