Alice už tu nebydlí

• USA Alice Doesn't Live Here Anymore (více)

Za roli Alice Hyattové, vdovy která cestuje se svým synem napříč Spojenými státy za lepším životem získala Ellen Burstyn v roce 1974 Oscara za Nejlepší herečku v hlavní roli. Režisér Martin Scorsese dokazuje, že s filmem Alice už tu nebydlí, který se odehrává na americkém jihozápadě je stejně režijně silný, jako ve svých filmech z městského prostředí, jež jsou pro jeho tvorbu typické. Film dokonale vykresluje složitou životní odyseu matky za pomoci výkonů dalších hereckých hvězd Krise Kristoffersona, Alfreda Luttera, Jodie Foster, Harveyho Keitela, Vica Taybacka a Diane Ladd. (Magic Box)

honajz2

SPOILERY Film o ženě, která zpočátku nedokáže žít sama se synem bez manžela a postupně se stává více a více soběstačnou. To je hodně zajímavý námět. Jenže jak ho tady Scorsese podal, to jsem vůbec nepobral. Sice ty herecké výkony jsou slušné, kamera na mě byla poněkud zvláštní, ale nějakou atmosféru místy vytvořit dokázala a nějaká psychologie Alice tam sice je, ale celý ten příběh je divný. Alice žije s hrubiánským manželem Donaldem. Už tady mám problém, jelikož jsem za celý film - ani když chvíli Alice vyprávěla o svojí minulosti - nepochopil, co na něm kdysi vůbec viděla. Jasně, nedokázala si představit žít sama, ale proč zrovna Donald? Nicméně, Donald se pak vybourá, ačkoli je na ni a na syna hnusný tak to Alice obrečí a vyráží i se synem do Monterey, kde se chce vrátit ke kariéře zpěvačky. Po cestě se zastaví ve dvou městech, kde dočasně pracuje, zamiluje se do dvou mužů, z nichž oba se ukáží jako násilnická hovada (ačkoli ten druhý podle mě neudělal nic špatně - vrazil jenom facku tomu klukovi a udělal dobře, protože to byl neskutečně rozmazlený fakan) a ona se pak rozhodně žít jako samoživitelka. Přitom ale sama vlastně vůbec neví, co chce a co by ji udělalo šťastnou - a z jakého důvodu to neví mi tam chybělo. Někteří tenhle film označují jako komedii, jiní jako "feel-good" film, ale pro mě to bylo podivné drama (s nedotaženou psychologií hlavní postavy), které je plné nesympatických a otravných postav a které mi s přibývajícím časem bylo stále více nepříjemné. Byl to však účel? Podle všeho šlo jen o to říct, že ženy můžou žít i bez chlapa, což z toho sice vyvine, ale na úkor mnoha nahodilých událostí a nahodilého chování postav. Proto taky mám problém s psychologií Alice, která tu skutečně je, ale kvůli jejím nahodilým změnám v chování ji jí prostě nevěřím. Nic jiného už z toho ale neplyne a ačkoli zde jsou všichni chlapi zobrazeni jako ta největší spodina, mě byly nesympatické i všechny ženské postavy tady. Nikdo ale nemá na toho malého kluka - asi měl do filmu vnést nějaké humorné prvky, ale takhle otravný a rozmazlený fakan se fakt jen tak nevidí. Alice na něj sice pořád nadává, ale vychovává ho tou "americkou" výchovou, kde na děcko člověk nesmí vztáhnout ruku, ba ani křivého slova mu říct. Přitom tenhle spratek by potřeboval pořádně profackovat, protože u něj ta výchova viditelně selhala. Nevím, třeba je moje chyba, že tenhle film od tak oblíbeného režiséra nejsem schopný docenit, ale kromě té základní myšlenky mi to přišlo prázdné a kromě nepříjemných pocitů ze všech těch nesympatických postav mi to už nic jiného nedalo. Ani road movie to moc nebyla. Přitom ten námět je skvělý a mít pořádný, nechaotický scénář, kde všechny postavy nebudou na přes držku (ale třeba to byl cíl, třeba je Scorsese nepřátelský ke všemu živému podobně jako Trier), tak by ten film mohl fungovat skvěle. Takhle je z toho takové podivné cosi, co se každou chvíli tváři jako něco jiného, ale nepůsobí konzistentně a nic mu nežeru. Navíc i ty dvě hodiny jsou zbytečně moc a v posledních 20 minutách už jsem se dost nudil, proto ani ty slabé 3* nedám. Lepší 2* () (méně) (více)

tomtomtoma

Film nám ukazuje těžký život ženy. Je to určitá obžaloba mužů - manželů. Jsou dominantní, žena je doma a musí poslouchat. Vše je o výchově, pokud v takovém modelu vidíme ideál života. Ale je to výhradně mužský egoistický svět, který nás živí. Krásný příběh, jak se zlomená žena s malým dítětem postaví zpět na nohy a nakonec najde i pravou lásku. Alice (výborná Ellen Burstyn) nikdy neměla štěstí na muže, ale po smrti jejího manžela se musí začít starat sama o sebe a svého malého synka. Cestou naráží na další muže, ale ti ji od mužského pokolení odrazují svou brutalitou a neschopností respektovat ženy jako partnerky více a více. Nádherné drama se zřejmě potřebným happyendem, aby naděje stále zůstávala. ()

C0r0ner

Scorsese v dalším unuděném příběhu nějakých lidí úplně o ničem. Nejvíc mě na tom sral ten nevychovaný, ufňukaný fakan, který by zasloužil leda tak seřezat a nic jiného. A co si budeme povídat, ani zbytek osazenstva nebyl příliš sympatický, takže, ač to bylo technicky špičkové, jsem opět promarnil dvě hodiny života. 50% ()

danecek24

32. Zlatý Glóbus za rok 1974 - nominace (2) - Nejlepší herečka (drama) - Ellen Burstyn, Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Diane Ladd ()

zette

To, ze je Ellen Burstyn vyborna herecka vim uz dlouho, v tomto filmu vsak podava uzasny herecky vykon a da se rict, ze temer cely film na ni stoji. Ale ani ostatni nehraji spatne, kupodivu i Kristofferson. Rezie a kamera taky bez namitek. Mam rad podobne filmy, ktere resi radosti a problemy obycejnych lidi, skoda, ze film nijak negraduje, nebo nema vice silnejsich momentu (nejlepsi jednoznacne vystup Bena u Alice v motelu), dal bych plny pocet. Urcite jeden z nejlepsich Scorseseho filmu! ()

mortak

Na můj vkus až moc hřejivé, smířlivé, a ke konci až nechutně harmonizující (vztah Alice ke klející kolegyni). Vlastně jde o didaktický kurs typu: Jak se oprostit od minulosti slepičí manželky v domácnosti a stát se ženou, která odpovídá sama za sebe. Alice si prochází jednotlivými etapami růstu - od návratu k dětským snům, přes milostné peripetie - až k uvědomění si sebe sama a svých možností. Americká prostá venkovská žena se svými sny a realita života - dle mého se Scorsese dívá na tento problém narůžovělými brýlemi. ()

WolfR

Tohle není úplně Scorseseho styl, ale přece jen, jeho stopa je tam znát. Je to film o ženské, co měla kopec smůly a po smrti agresivního manžela potkávala dál jen samé zvláštní chlápky, zajímavé, pěkné herecké výkony,4 hvězdy. ()

laik_60

Domov,sladký domov !!! Miesto kde sme vyrastali, kde poznáme každý kút. To bol rozhodujúci faktor, čo hnal Alicu skoro až nerozvážne (s pár dolármi vo vresku a malým šarvancom synom z miesta, kde vyše desať rokov žila "trápny" a málo uspokojivý "život matky v ženy v domácnosti". Film trocha dramatický, trocha romanticky, miestami s vtipnými dialógmi. Napriek pomalosti a akýchsi "opakovaní situácii a momentov" dá sa to sledovať a zvedavo čakať , ako z toho napokon Alica vybrúsi. Povšimnutia hodná je mladá Judie Foster, a ten malý "šarvanec - (Lutter?). U mňa to vychádza na slabé 4 bodíky. ()

Radiq odpad!

Mělo mě to varovat - tak blbej název filmu jsem už dlouho neslyšel. Blbá herečka hrála blbou postavu s blbým děckem a mělo to dost blbej děj. Jednou to "blbá" znamená nesympatická nepěkná herečka, podruhé iracionální americká naivní pipka, děcko jak kdyby ho v castingu vybral Spielberg nebo jinej ňouma a nakonec ten děj - to byla nuda jak z prasečáku (bylo tam pár dobrejch hlášek od sprosté servírky v baru, ale to je tak všechno). Tohle vůbec není styl Martina Scorseseho, ale tak nízké hodnocení nedávám kvůli tomu, že by mě zrovna on zklamal, ale protože to je prostě blbej film plnej brečících a ječících ženskejch. Plus mladá Jodie Foster, která vypadala jak kluk a řikal sem si, že už asi tenkrát věděla, že bude lesba. ()

hans500

Další velmi kvalitní Scorsese. Tentokrát velice netradiční po stránce příběhu, pro Scorseseho méně typické téma, což je nakonec i dobře. Scénář na nadprůměrné úrovni, který nabízí mnoho rozličných postav a harakterů, které jsou nanejvýš přesvědčivě obsazeny a zahrány, Ellen Burstyn si za svou roli odnesla Oscara a za svůj výkon si ho zasloužila, v dalších rolích nezklamali ani Kris Kristofferson či Scorseseho oblíbený Harvey Keitel ani ostatní, malou roličku zde má teprve dvanáctiletá Jodie Foster. Scorseseho režie je i tentokrát vyšperkovaná a nezaslouží nic než slova chvály a tradičně nechybý výborný soundtrack. Celkem za 4,5*. ()

Stegman

Lehce podprůměrná podívaná o těžkém životě servírky a jejím nevychovaném a hyperaktivním frackovi na americkém jihozápadě. Jediné, co mě tu kromě krátkého výstupu Harveyho Keitela zaujalo, bylo zjištění ze závěrečných titulků, že tam hrála Jodie Foster (údajně hrála tu nakrátko ostříhanou holku na konci, jak jsem si o ní dlouho myslel, že to je kluk). Myslím, že kdyby se pod tento film podepsal někdo méně slavný, než Scorsese, tak to skončí někde u 60%, a nikdo o tom už ani nehlesne. ()

danoo

Najnescorseseovský (môj novotvar :-) film Martina Scosesea je postavený predovšetkým na výbornom výkone E. Burstynovej v roli odhodlanej ženy pokúšajúcej sa po smrti manžela vziať život do vlastných rúk. Scersese síce hovorí o emancipácii, ale tento snímok medzi feministické filmy nepatrí. ()

wer4

Príbeh o tom, čo vlastne všetci hľadáme: šťastie a lásku .. pokoj a miesto v živote. Spracované príjemným spôsobom, ktorý nikoho nemôže nudiť. ()

Brain-D

Takové jednoduché drama ze života určené spíše pro ženy. Film o tom, když žena zestárne, má na krku divoké dítě a ztratila svého manžela... ()

Master19

Díval jsem se na Festivalové vteřiny z varů a tam Harvey Keitel vyprávěl o režijní práci Martina Scorseseho a zmínil tehnle film a jednu scénu dával jako příklad svého vyprávění. Pak dodal, že jestli chtějí diváci vidět, co v té scéně nakonec je, že se na ten film máme podívat. Tak jsem se na něj podíval... ;-) Docela drsná roadmovie s poněkud nepříjemným vyzněním pro mužské pokolení. ()

vyfuk

Scorsese sáhl trochu jinam. Mezi jeho nástinem pro jeho klasické gangsterky a jeho kultovním kouskem, kde se mluví před zrcadlem vznikl tento film. Ženský film, důležitý pro jejich svobodu, emancipaci na počátku 70. let a uvolnění se od brutálních a surových mužů. Mistrova poklona hádám. To nic ale nezmění na až neuvěřitelné nelogice počínání postav a jejich otravnost, speciálně při satisfakci, kdy malý, otravný a drzý kluk dostane konečně přes prdel, tak se jedná o konec světa. na jednu stranu oprávněně. Na tu druhou nemůžete přestat kroutit hlavou. Nořin Domeček pro panenky v trochu jiném kabátě, kdy se sami sebe ptáte, zda to máte zapotřebí. Zajímavá práce s kamerou. Alici už tu pouštět nebudu. ()

Autogram

Príjemný filmík o trampotách matky s dieťaťom, jej snahe nájsť prácu speváčky a zážitkoch príjemných aj menej. Pokiaľ sa nespieva, všetko je v poriadku, len tie pesničky sú nepríjemne melancholické. Stroskotanie každého vzťahu aj pri najväčšej snahe a ako z toho von je pekne vysvetlené na konci. –––– Kde je Vera? – Premenila sa na hovno a zjedli ju prasce! ()

blixadovan

Paráda, byl jsem nadšen, příjemně plynoucí příběh s výbornou Ellen Burstyn a hlavně jejím filmovým synkem, který jen tak tak přežil celých 112 minut, každou chvíli jsem čekal, že ho někdo umlátí, nedivil bych se. Skvěle vybraná doprovodná hudba, čeští tvůrci se mají v tomto ohlednu ještě mnoho co učit. Scorsese zde dokazuje, že jeho žánrové rozpětí je široké a že dokáže natočit sugestivní snímek dojímající i úsměv vykouzlující. Teď koukám, že malou Audrey hrála Jodie Foster, to mě nenapadlo. ()

Pecival

Na plné docenění tohoto počinu nemám, myslím, ještě odkroucených dostatečně let na tomto světě. Poměrně čitelný Scorseseho rukopis, vždycky se mi líbí ta syrovost a větší či menší bezútěšnost. A přestože se ještě hledal, z tohoto hlediska to bylo dobré. Herci taky fajn (ač Ellen Burstyn nebyla zrovna kráska), nejvíce mě překvapil Kris Kristofferson, kterého si vybavuju jak pokaždé hraje nějakého "drsňáka" - tady měl příjemně decentní roli a šlo mu to od ruky. Na druhou stranu, místy by to chtělo trochu dynamičtější scénář. ()