Alice už tu nebydlí

• USA Alice Doesn't Live Here Anymore (více)

Za roli Alice Hyattové, vdovy která cestuje se svým synem napříč Spojenými státy za lepším životem získala Ellen Burstyn v roce 1974 Oscara za Nejlepší herečku v hlavní roli. Režisér Martin Scorsese dokazuje, že s filmem Alice už tu nebydlí, který se odehrává na americkém jihozápadě je stejně režijně silný, jako ve svých filmech z městského prostředí, jež jsou pro jeho tvorbu typické. Film dokonale vykresluje složitou životní odyseu matky za pomoci výkonů dalších hereckých hvězd Krise Kristoffersona, Alfreda Luttera, Jodie Foster, Harveyho Keitela, Vica Taybacka a Diane Ladd. (Magic Box)

pollstro

Road movie po jihozápadu USA ve snaze nalezení lepšího nezávislého života svobodné matky. Po celou dobu smysluplný a improvizovaný ženský film plný nezvratného přesvědčení o své pravdě, který je živě inscenovaný a obdivuhodně zahraný, avšak s nepříliš přesvědčivým celkovým tvůrčím vedením Scorseseho, který byl jednoduše unesen tragikomickou hbitostí a osudem hlavní hrdinky, jejíž portrét lze charakterizovat jako pozoruhodný, komický a dojemný. ()

Elessar.

Alica už tu nebýva predstavuje atypický príbeh v Scorseseho kinematorgafii. Nie len svojimi postavami, ale aj prostredím v ktorom sa príbeh odohráva. Predsa len to nie je New York. Nuž zaujímavé je aj urobenie ženy ako hlavnú hrdinku, ktorá síce má potrebu opustiť nefunkčné vzťahy, no proste nedokáže byz toho žiť. Do toho sa snaží vychovávať (alebo aj nie) svojho syna, ktorý pôsobí velice hyperaktívne... Poteší aj malá Jodie Fosterová, ktorú neskôr obsadil do svojho majstrštyku Taxi Driver. (zrodila sa zaujímavá spolupráca). Áno Scorsese to vie... ()

PTuranyi

Dobrý príbeh osamelej matky, ktorá sa musí so synom sama pretĺkať životom. Herecky je to fajn aj keď z dnešného pohľadu žiadna sláva. Niektoré scény sa mi zdali prepísknuté, ale možno je to len tým, že sa mi nezdá normálne prepierať intímne veci na verejnosti ako sa tu zopárkrát udeje. 70% ()

Svadbos

Excelentný pohľad na odyseu ženy hľadajúcej samej seba. Kristoferson hrá jemného, dobrosrdečného muža, ktorý sa snaží získať jej lásku. Bohatý scenár Roberta Getchella. Pozorne si všimnite finálnu scénu na večeri, kde dcéra Diany Ladd, Laura Dern konzumuje kornútok od zmrzliny na pulte. Film bol neskôr prepracovaný na dlhotrvajúci televízny sitcom "Alice". ()

Shawaeh

Nemůžeme pořád utíkat od reality k neexistujícímu ideálu za horizontem. Štěstí si nás nakonec najde, jinde než jsme jej hledali my. ()

Konev odpad!

Díval jsem se až do konce, abych mohl dát aspoň 1*, ale je to klasický odpad. Ženská, která neví, co a koho chce a díky tomu lítá z jedné nálady do druhé...a ten rozmazlenej frocek? Škoda rány, která padne vedle říkávala moje babička a u tohohle spratka to platí dvojnásob. Žádná slza, žádná romantika, která by se vryla pod kůži. Tenhle film bych si nepustil ani v neděli odpoledne! A hlavní představitelka hraje ve filmu 35 letou, ale bylo jí ve skutečnosti 42 let a to už je sakra rozdíl...Ale abych jenom nehanil: životního partnera si nikdy nebudu vybírat podle toho, jak líbá. Trochu to mohla zachránit už tehdy skvělá Jodie Foster, ale neměla tolik prostoru. ()

Johny203

Úvodná scéna a strih prvej tretiny filmu, by mohli bežného diváka trochu vystrašiť, ale ako viac postupuje dej začína film diváka príjemne vťahovať a napríklad bistro na mňa pôsobí tak príjemne že by som v ňom bol najradšej zotrval omnoho dlhšie. Asi zato môže moja láska k starej Amerike. S kritikou záverečnej scény súhlasím, pozornejší divák v nej aspoň môže objaviť Lauru Dern. ()