Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Oscarový Paul Newman v americkém filmu z prostředí kulečníkového hazardu. Vyhrávat prachy je lepší než je vydělávat... Zestárlý biliárový šampion Eddie Felson už dávno vzdal svou hráčskou kariéru a věnuje se obchodu s alkoholem. Jednoho dne však narazí na talentovaného mladíka Vincenta, jenž v kulečníku exceluje. Podaří se mu přesvědčit Vincenta a jeho dívku Carmen, aby spolu začali vydělávat peníze v hazardní hře v maloměstských hernách. Cynický Eddie zároveň učí Vincenta, jak se ve hře zdokonalit a hlavně jak klamat tělem. Vincent je nucen učit se i pokoře, protože kvůli sázení je v jejich zájmu hru někdy prohrát. Vztah učitele a žáka nakonec přeroste v konkurenční boj dvou kulečníkových mistrů a především dvou svérázných osobností... Drama režiséra Martina Scorseseho je volným pokračováním snímku Hazardní hráč (The Hustler) z roku 1961. K postavě "Rychlého" Eddieho Felsona se po letech opět vrátil jeho původní představitel Paul Newman. Za tuto roli byl Newman v obou případech nominován na Oscara, avšak až ve Scorseseho filmu se mu podařilo nominaci proměnit. Druhou hlavní roli svěřil režisér Tomu Cruiseovi, jehož v témže roce vyneslo na vrchol popularity drama Top Gun. (Česká televize)

(více)

Zajímavosti (17)

  • Paul Newman se stal jediným hercem, který byl nominován dvakrát za zopakování totožné role. Barva peněz byla totiž remakem snímku Hazardní hráč z roku 1961, za nějž Paul rovněž získal nominaci. (ČSFD)
  • Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného románu, který napsal Walter Trevis. (Terva)
  • Snímek vydělal 50 milionů amerických dolarů a stal se Scorseseho do té doby nejvýdělečnějším filmem a zároveň mediální senzací. (Rocky62)
  • Natáčení bylo ve všech ohledech příjemné a zábavné. Cruise s Newmanem se na place neustále hecovali. Cruise říkal Newmanovi ,,staříku" a Newman jemu ,,kluku" a provokoval ho, ať si jde nechat "vyměnit plenky". (Rocky62)
  • Newman a Cruise hráli ve většině kulečníkových záběrů sami, protože prošli školením u Mikea Sigela, tehdejšího nejlepšího hráče na světě. (Rocky62)
  • Tágo ve filmu není opravdová Balabushka, ale jedná se o tágo Joss upravené tak, aby vypadalo jako Balabushka. (facojurka)
  • Ve filmu Eddie říká, že to je už 25 let, co hrál naposledy. Ve skutečnosti uběhlo 25 let od natočení Hazardního hráče (1961). (facojurka)
  • Paul Newman získal za svůj herecký výkon Oskara. (Elisebah)
  • Hlas, který objasňuje pravidla kulečníku v originále, obstaral sám režisér Scorsese. (don corleone)
  • Cruise se naučil kulečník ale velmi dobře při natáčení a většinu svých triků předváděl na plátně sám. Náročný trik, kdy bílá přeskočí dvě koule, aby potopil třetí předvedl za něj však Michael Sigel. (don corleone)
  • Na filmu se podílel snad každý velký hráč USA v kulečníku 80. let. Ve filmu si jako kompars zahrála všechna velká jména tohoto sportu, například Steve Mizerak, Jimmy Mataya, Michael Sigel nebo Keith McCready. Buď přímo hráli protihráče hlavních hrdinů nebo za ně hráli v detailních záběrech na koule a ne na herce. Starali se hlavně o rozstřely. (don corleone)
  • Pro humorné scény dával Scorsese rady Newmanovi, aby zkusil nebýt humorný. Pak prý bude jeho humor stravitelný. (don corleone)
  • Ve filmu se objevil i režisér Martin Scorsese. Ztvárnil postavu muže, který vede psa v kasínu v Atlantic City. Zvířečí roli čtyřnohého přítele si zahrál Scorseseho vlastní pes, který se ve skutečnosti jmenuje Zoe a je uveden i v závěrečných titulcích. (don corleone)

Reklama

Reklama