Reklama

Reklama

Špinavé ulice

  • USA Mean Streets (více)
Trailer

Svoje hříchy neodčiníš v kostele, ale na ulici… Špinavé ulice, vykazující řadu autobiografických rysů a odehrávající se ve Scorseseho domovské čtvrti, patří ke stěžejním dílům tzv. Nového Hollywoodu, nesourodého ale vlivného hnutí převážně mladých amerických filmařů (ještě např. Coppola, Spielberg, Lucas, Altman, Ashby), kteří rozhodujícím způsobem přetvořili slavnou továrnu na sny ke svému obrazu. Hrdiny snímku jsou dva kamarádi, Charlie (Harvey Keitel) a Johnny Boy (Robert De Niro), předurčení svým zázemím k životu drobných podvodníků na ulicích Little Italy. Nic na tom nemůže změnit ani katolická výchova, ani případná snaha se nějakým způsobem z daného koloběhu vymanit. Film měl premiéru na začátku října 1973 v rámci Newyorského filmového festivalu a hlasitě upozornil nejen na příchod zaníceného a talentovaného tvůrce, ale i na oba hlavní herce. Ani velice pochvalné recenze tehdejších předních kritiků (zejména Pauline Kaelové) však nepomohly snímku, aby si mohl najít své diváky. Konvenční distribuční model studia Warner Brothers ho odsoudil k brzkému zapomnění. Přes některá výroční ocenění (Cena newyorských filmových kritiků za vedlejší výkon pro De Nira, nominace na Cenu Cechu amerických scenáristů pro Scorseseho a jeho častého spolupracovníka Mardika Martina) byl film náležitě doceněn až s časovým odstupem, zejména když Scorsese s Taxikářem vyhrál Zlatou palmu na MFF v Cannes. V roce 1997 byly Špinavé ulice zařazeny do Národního filmového registru při Knihovně kongresu. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (294)

Roman.Ticka 

všechny recenze uživatele

Chápu, že je těžké udržet krok s Coppolou, rok po vydání Kmotra. Zatím jsem si myslela, že nevyzrálí flegmatičtí frackové přitahují nejvíc ženy, ne hodné zodpovědné kámoše. Ale asi na tom mají zásluhu vnitřní démoni, že se nechají využívat všichni okolo. Všeho dočasu, jak bývá zvykem. Film mohl dosáhnout rozhodně větší mety, kdyby si režisér nepozval tak příšerný hudební cirkus. Takto ho zdegradoval na jedno číslo varieté srovnatelné s délkou života jepice. ()

Chrustyn 

všechny recenze uživatele

První Scorseseho větší (i když ve skutečnosti dost malý) film, ve kterém poprvé spolupracuje se svým dvorním hercem Robertem De Nirem. Jelikož je z filmu cítit malý rozpočet nejedná se o takovou pecku jako byly jeho pecky z 90. let ale i zde jsou vidět jeho tradiční trademarky, které ho později proslavily. Malý ale povedený snímek, který v dnešní době zaujme předveším jako lekce z filmového dějepisu, ve kterém pozorujeme začátky jednoho z nejznámějších režiséru všech dob a herecké záčátky mladíků De Nira a Harveyho Keitela. ()

Reklama

Goldbeater 

všechny recenze uživatele

Ačkoli je v titulcích uveden na prvním místě Robert De Niro, tak hlavní hvězdou filmu je Harvey Keitel, který dokázal, že svede hravě předvádět velmi dobrý herecký výkon nejen ve vedlejších rolích. Někomu možná může vadit, že děj filmu postrádá větší zápletku, ale i tak je Mean Streets velmi dobře koukatelný snímek a určitě nenudí (i když je místy tak trochu o ničem). ()

iamek 

všechny recenze uživatele

Skvělý Scorseseho snímek o New Yorku 70. let. Snímek parádně vystihuje atmosféru tehdejší zkorumpované doby a podsvětí, které vládlo New Yorku. Tak trošku to připomíná současné Česko. Troufnu si říct, že tenhle film vytáhl jak Roberta De Nira tak Harveyho Keitela do první herecké ligy. Po téhle roli dostával jak De Niro tak Keitel skvělé role. Špinavé ulice se už vyplatí vidět kvůli téhlé hvězdné dvojice. ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Na filmu je znát, že se Scorsese ve světě velké kinematografie teprve rozkoukával. Jeho potenciál je zřejmý a z dění na plátně mimoděk vyvstává společenská atmosféra 70. let jako na dlani - rasismus, vietnamská válka, integrace menšin atd. Film sleduje osudy řadového pěšáka mafie, který pracuje pro svého vlivného strýce jako výběrčí výpalného. Na svou práci se nehodí, není dost tvrdý, ale rodinný podnik je holt rodinný podnik a být loajální se vyplatí. Špinavým ulicím chybí soudržnost, lepší uchopení postav a práce s nimi. Příběh je rozmělněný do řetězce volně navazujících scén ze života spodních vrstev mafie. Je fajn vidět mladé tváře De Nira a Keitel, které jsem měl zafixované jako starší chlápky ze snímků o 20 let pozdějších. Film sám o sobě ale představuje jen lehce nadprůměrnou záležitost. Celkový dojem: 60 %. ()

Galerie (124)

Zajímavosti (24)

  • Film, který oslavuje město New York se z velké části natáčel v Los Angeles, včetně známé scény v kulečníkové herně. (don corleone)
  • Aby se dostala kamera co nejblíže Harvey Keitelovi při opilecké scéně, měl ji připevněnou na těle, zatímco se s ní potácel. (don corleone)

Reklama

Reklama