Špinavé ulice

• USA Mean Streets (více)

Svoje hříchy neodčiníš v kostele, ale na ulici… Špinavé ulice, vykazující řadu autobiografických rysů a odehrávající se ve Scorseseho domovské čtvrti, patří ke stěžejním dílům tzv. Nového Hollywoodu, nesourodého ale vlivného hnutí převážně mladých amerických filmařů (ještě např. Coppola, Spielberg, Lucas, Altman, Ashby), kteří rozhodujícím způsobem přetvořili slavnou továrnu na sny ke svému obrazu. Hrdiny snímku jsou dva kamarádi, Charlie (Harvey Keitel) a Johnny Boy (Robert De Niro), předurčení svým zázemím k životu drobných podvodníků na ulicích Little Italy. Nic na tom nemůže změnit ani katolická výchova, ani případná snaha se nějakým způsobem z daného koloběhu vymanit. Film měl premiéru na začátku října 1973 v rámci Newyorského filmového festivalu a hlasitě upozornil nejen na příchod zaníceného a talentovaného tvůrce, ale i na oba hlavní herce. Ani velice pochvalné recenze tehdejších předních kritiků (zejména Pauline Kaelové) však nepomohly snímku, aby si mohl najít své diváky. Konvenční distribuční model studia Warner Brothers ho odsoudil k brzkému zapomnění. Přes některá výroční ocenění (Cena newyorských filmových kritiků za vedlejší výkon pro De Nira, nominace na Cenu Cechu amerických scenáristů pro Scorseseho a jeho častého spolupracovníka Mardika Martina) byl film náležitě doceněn až s časovým odstupem, zejména když Scorsese s Taxikářem vyhrál Zlatou palmu na MFF v Cannes. V roce 1997 byly Špinavé ulice zařazeny do Národního filmového registru při Knihovně kongresu. (Česká televize)

Shizle

Podle doby vydání první Scorseseho film, který jsem viděl, a zároveň jedna z vlajkových lodí tehdy nastávající éry nového Hollywoodu. Studia, která chtěla zapůsobit na studenty, začala dávat prostor mladým, dosud neznámým tvůrcům, přicházejících z všemožných filmových škol. Jedním z těchto filmařů byl právě Američan s italskými kořeny Scorsese, na kterém byla už tehdy vidět naprostá nekonvenčnost natáčení, zároveň však respekt pro historii a cit pro detail. Jeho specifickou filmařinu ukazuje už ve Špinavých ulicích, a to i s relativně malým rozpočtem. Atmosferická gangsterka v hlavní roli se začínajícím De Nirem a Keitelem, prozkoumávající denní starosti "menších" pouličních gangsterů. Na první Scorsese/De Niro spolupráci velice solidní a na rozdíl od pozdějšího New York, New York (1977), i po padesáti letech působí velmi svižným dojmem. Skvělá věc. YOU DON'T MAKE UP FOR YOUR SINS IN CHURCH. YOU DO IT IN THE STREETS. YOU DO IT AT HOME.  ()

pjeer

film je dobrý, hlavní představitelé dle všech představ, jen ten spád filmu mi moc neseděl, malinko větší zápletku a bylo by za5 ()

SMJSmoK

Film se mi nakonec celkem líbil. Příběh ale neni ani to, co se mi na něm líbilo. Je to to nahlédnutí do toho "světa" a atmosféry a taky hlavní postava Charlie, která je fakt skvěle propracovaná a zprávně rozporuplná :) ()

Petulka88

Na to, že to natočil Scorsese a do hlavních rolí obsadil Keitela a De Nira, je to docela slabota. A hlavně nuda. Občas mě z letargie probudila nějaká ta pecka ze sedmdesátých let. Hudební doprovod se totiž opravdu povedl. Jenže ani to, ani moji oblíbení herci mě nedonutí, abych dal víc než 2*. ()

porky93

Nejsem zrovna fanda Scorseseho rané tvorby a tak jsem od tohoto snímku nečekal žádné zázraky. Přesto jsem ale nečekal, že se budu až tak nudit. Těžko říci, co mělo být hlavním námětem filmu. Určitě se jedná o celkem věrohodný obraz, toho jak se žilo a hlavně pilo v newyorkských čtvrtích v letech sedmdesátých. Ale chybí tomu poutavější zápletka a tempo. Já osobně jsem byl ve výsledku rád za závěrečné titulky a tak jediné, co podle mého stálo za zhlédnutí byly herecké výkony De Nira a Keitela. ()

Lartfort

Nebol to zly film ale čakal som viac. Ale na to ze je to zaciatok Scorseseho tak to bolo v pohode. Niektore scenky boli vyborne ale boli aj dost nezazivne pasaze. 60% ()

Kostko

Máme tady podobenství o tý největší biblický pomstě. Nevzpomenu si který, bibli jsem četl pouze jako komiks. Příběh ze života nás všech, poctivě pracujících lidí. Příběh ze života lidí obyčejnejch, lídí světskejch, jaký známe třeba z Felliniho bijáků. SPOILER ALERT! Za všechno může mladej Johny (v hlavní roli Novak Djokovic), kterej se tu chová jako Tomáš Berdych. Hodně štěstí a bůh vám žehnej. ()

Brinkley

Mezi těma 4-5 hvězdama vůkol se tak trochu zdráhám přiznat, že jsem u Špinavé ulice vyčerpáním usnula. Z toho, co jsem ještě stačila - ano, De Niro a Harvey Keitel tradičně výborní, ale v samotném ději mi prostě něco chybělo. Jsou filmy, které jsem schopna dokoukat i ve stavu infikované mumie, ovšem zrovna tento Scorsese mezi ně patřit nebude. Nu což, brzy si ho zopáknu a třeba se budu za tu svoji trojku zpětně stydět a hodnocení zvednu. ()

BDMarty007

Ten film vlastně nemá žádnou zápletku. Přesto jsem na to koukal a vstřebával tu atmosféru a komunitu. Chvílemi už mě to ale nudilo. Příjemné byli scény, kdy spolu byli Charlie a Theresa. V tom bylo něco pozitivního, jediné co tak nějak dávalo smysl. Autenticita a atmosféra fajn, výborný Harvey Keitel a Amy Robinson, symbolika poukazující na problémy a různé stereotypy, ale chyběl mi trochu větší příběh, je to skoro jak dokument. ()

flu

Newyorská "Little Italy" 70.let v plné kráse (i bídě) a typické Scorseseho drama se vším všudy. No a rozplývat se tady nad hereckými výkony všech zúčastněných, by bylo už jen nošením dříví do lesa. Zkrátka plná hvězdičková palba, bez jakýchkoli debat. ()

nicneznam

Scorsese má sice dobrý hudební vkus, což se nám snaží ukázat v prvních dvaceti minutách filmu, během kterých si vystřílí všechny osobní hitovky na nicneříkající scény a myslí si, že se z toho stane něco víc, ale z tohohle by nemohl být ani hudební videoklip, co teprve pořádný film. Tarantinovský cit pro dokonalé spojení hudby a scény rozhodně neměl a přiblížil se mu až s pozdějšími díly. (Casino a Sharon Stone vyhazující hrací žetony do vzduchu.) To jen na úvod. Podstatné je, že celý tento film působí jako kdyby byl točen bez vize a scénáře. Sledujeme bandu floutků, jak se poflakují po městě, řeší nesmysly a rvou se. To je celý obsah. 30% ()

singone

Snad jediné Scorseseho dílko, co jsem viděl, které mě nějak moc nezaujalo a nebýt De Nira, který kde zde začíná spolupráci se Scorsesem, která vyústí v plejádu dalších super filmů a povedeného soundtracku by to u mě nedosáhlo ani na ty 3*...... ()

celticek

Vůbec mě to nebralo. Občas se mi zalíbila hudba, ale jinak na tomto filmu nevidím nic převratného. Zatím to nejhorší, co jsem od Scorseseho viděl. ()

Stanix

Když si uvědomím že film byl natočen za pouhopouhý jeden jediný měsíc, že byl nízkorozpočtový a že na něj sedá prach již bezmála 40 let, musím uznat že jde o věru nadmíru vyvedený Scorseseho počin. Jeho filmy mám moc rád, i když se většinou nemůžu zbavit pocitu, že jim k dokonalosti vždy něco chybí. De Niro jako švihlej nezbeda, Wolf...pardon Harvey Keitel jako elegantní katolík a Proval co by milovník šelem. Sqelé obsazení a osobité postavy bezdebat. Celkově spokojenost. ()

dogma97

Tenhle film beru od MS opravdu jen jako cvičení (námět nestačí ani na povídku) - nekonečné cloumání a pokřikování + hudba, z které mě rozbolela hlava. ()

karlee

Kde chybí scénář, nepomůže ani dobří herci a zručná režie. Z celého filmu si tak odnesete pouze atmosféru "podsvětí" NYC, i když ani ta na mě nepůsobila dvakrát důvěryhodně. Pravda, s podsvětím NY nemám kontakty, abych tady machroval, ale hlavní hrdina nepůsobí jako pokladník mafiánského bosse, spíš jak introvertní kamarád party druhořadých podvodníků. ()

Marator

Dlouho jsem neviděl film, kde by skoro pořád hrála hudba. A to mě na celým snímku asi nejvíc zaujalo a bavilo. Jinak příběh bez nějaké zvlášť akce a pointy. ()