Špinavé ulice

• USA Mean Streets (více)

Svoje hříchy neodčiníš v kostele, ale na ulici… Špinavé ulice, vykazující řadu autobiografických rysů a odehrávající se ve Scorseseho domovské čtvrti, patří ke stěžejním dílům tzv. Nového Hollywoodu, nesourodého ale vlivného hnutí převážně mladých amerických filmařů (ještě např. Coppola, Spielberg, Lucas, Altman, Ashby), kteří rozhodujícím způsobem přetvořili slavnou továrnu na sny ke svému obrazu. Hrdiny snímku jsou dva kamarádi, Charlie (Harvey Keitel) a Johnny Boy (Robert De Niro), předurčení svým zázemím k životu drobných podvodníků na ulicích Little Italy. Nic na tom nemůže změnit ani katolická výchova, ani případná snaha se nějakým způsobem z daného koloběhu vymanit. Film měl premiéru na začátku října 1973 v rámci Newyorského filmového festivalu a hlasitě upozornil nejen na příchod zaníceného a talentovaného tvůrce, ale i na oba hlavní herce. Ani velice pochvalné recenze tehdejších předních kritiků (zejména Pauline Kaelové) však nepomohly snímku, aby si mohl najít své diváky. Konvenční distribuční model studia Warner Brothers ho odsoudil k brzkému zapomnění. Přes některá výroční ocenění (Cena newyorských filmových kritiků za vedlejší výkon pro De Nira, nominace na Cenu Cechu amerických scenáristů pro Scorseseho a jeho častého spolupracovníka Mardika Martina) byl film náležitě doceněn až s časovým odstupem, zejména když Scorsese s Taxikářem vyhrál Zlatou palmu na MFF v Cannes. V roce 1997 byly Špinavé ulice zařazeny do Národního filmového registru při Knihovně kongresu. (Česká televize)

Dzonysek

Možná mladýho Scorseseho neumím ještě úplně docenit, a přijdu na to časem, ale byly tam chvíle, kdy mi to přišlo spíš jako dokument o životě italský mafie než film. Trošku vázne spád. ()

Paldiny

Martiho ranná tvorba to má ťažké v tom, že sa k nej dostanete až neskôr. Mean Streets je ako čerstvo narodené levie mláďa, neokukané, neohrabané, ale zároveň v ňom cítite skrytú silu a zabijácky prísľub do budúcna. Tak je to aj s filmom, zatiaľ nemá silné postavy, silné scény a príbehovo len opisuje ulicu ako džungľu, v ktorej prežijú iba tí najsilnejší. Nezávislá forma dodáva na drsnosti a Martiho šarm v snímaných, častokrát sa tiahnucich záberoch na tvorcovej výnimočnosti. K tomu typický vnútorný monológ, čoby sprievodca svetom zločinu, výborne zvolený soundtrack, aký by ste si pri inej príležitosti nepustili a finále bez známky happyendu. Ako plynie čas, sa musím priznať, že mám ten film čoraz radšej. Možno práve pre to, čo nebolo vtedy toľko zrejmé. A teda pre čistú radosť z filmáričny budúcej prvej ligy, aká ešte nebola pod reflektormi veľkých štúdií. ()

Rozjimatel

2,5 Skvelý De Niro a veľmi silný záver filmu nedokážu vykompenzovať nudu, ktorú som prežíval celý film. Sledovať celý film nejaké debilné postavy, ktoré prežívajú debilné zážitky a majú svoje debilné problémy,  naozaj netuším, čo ma má na tom baviť. Keď k tomu pripočítam pesničky z režisérovej súkromnej zbierky, ktoré sú síce fajn, ale sú povkladané do filmu bez ladu a skladu a nejako neladia s filmom, tak to vidím len ako slabší priemer, s prižmúrením oka 2,5. ()

kapibara

Vizuálně nabitý snímek, který je o grázlech ze Scorseseho rodné čtvrti. Výborná hudba, výborné akce a výborní herci. Získal si mě. ()

ottis

Už z tohohle snímku je jednoznačně znát,že Scorsese je pán režisér.Zajímavé obsazení, tradičně vynikající De Niro.Dobová muzika,jež skvěle sedí k tomu co se děje na plátně a vytečné dialogy,kterým sem se několikrát opravdu od srdce zasmál.Osobně mám Ulice radši než Taxikáře,jen mohl Martin tuhle chuťovku okořenit vetším množstvím krve. ()

patrik221

Debutujúci Robert De Niro v inovatívnej prvotine Martina Scorseseho - skvelá provokatívna kriminálka ktorá perfektne vystihla dobu v ktorej bola natočená. Taktiež mladý Keitel je proste skvelí. ()

aLPaC

První skutečný film mistra Mártyho, v němž je vidět jeho rukopis. A že ten rukopis mám sakra rád. Když v hlavních rolích navíc zazáří mladíci Keitel a De Niro, kteří oba podávají excelentní výkon, a když se příběh odehrává ve "špinavých ulicích" New Yorku, je to prostě nádhera. Márty je zkrátka můj nejoblíbenější režisér a je třeba smeknout klobouk, že za celých 40 let, co je slavný točí neustále skvělé filmy bez jakýkoliv výpadků. Tím se moc režisérů pochlubit nemůže. ()

chuckboris

Koho máte radši? Bobbyho nebo Harveyho? Sice asi jasná volba, ale v tomhle filmu je Harvey jasně na vrcholu. Právě on tomuto filmu dodává náboj, De Niro mu navýsost skvěle sekunduje (tak jak to umí jen on), do toho fantastickej scénář a to nemluvě o kameře a střihu. A ten mocnej soundrack, hmmmm........ Pro mě jedno z nejlepších filmařských děl, trojka SNK naprosto graduje, a jestli se to někomu nelíbí, tak ať mi prdel políbí, já ten film prostě žeru. ()

Santino7

Nie je to síce debut v pravom slova zmysle, no istým spôsobom to za debut, respektíve odštartovanie niečoho, považovať predsalen môžme. Mám tým na mysli "scorseseovky", také, ako ich máme radi. Či skôr milujeme. A čo je chválitebné, už pri tomto "debute" možno do veľkej miery chváliť, nakoľko sa vskutku vydaril. Scorsese mal obrovský potenciál asi odjakživa, keď sa mu ako režisérskemu uchu, čerstvému tridsiatnikovi, podarilo tak šikovne vykresliť dobovú situáciu (traumy z vietnamskej vojny, rasizmus či pohybovanie sa na hrane zákona už len z princípu) a rovnako tak dopad všetkých daných faktorov na mladíkov z nižšej vrstvy, ktorých spája rodná štvrť. Mimochodom práve tá samotná štvrť je niečo, k čomu má Marty nepochybne silný vzťah, čo dokázal už viackrát a keby aj nie, z jeho snímok je to skrátka cítiť. Nadmieru spokojný som bol aj s obsadením, Keitel bol fajn, menej známi herci taktiež, no a De Niro, tak ten bol priam fantastický - vidieť ho v takýchto rolách je vyložene radosť. A hoci nedám plný počet, nakoľko mi možno chýbalo čosi navyše v rámci dejovej línie, tak či tak môžem s kľudom povedať, že som si v Martyho filmoch opäť raz našiel akúsi "srdcovku". Atmosféru tejto snímky vyslovene zbožňujem, čosi také sa už dnes len tak nevidí. 85% ()

Klajnik

Mean Streets nejsou tak komplexním a zajímavým dílem jako o 3 roky mladší Taxi Driver, ale rozhodně nejsou k zahození. Scorsese opět tematizuje špinavost New Yorku, mafiánský život a vinu. Byl jsem zaujat postavami (což je klíčové) i jejich životními situacemi, ale bohužel mi je scénář neumožnil více poznat - Rád bych více nahlédl do toho, proč je Keitelův protagonista natolik zatížen vinou a snahou po vykoupení - jasně, je religiózní nátury, ale v tom případě měla být více prozkoumáváno to, jak k ní přišel a jak se slučuje s životem, který vede. Ta postava však není dost psychologizovaná. Stejně tak je tomu s De Nirovým lehkomyslným ignorantem. Také bych té postavě rád nakoukl pod pokličku a zjišťoval, co může vést k tomu, že člověk nabyde takový charakter. Rozhodně by to film učinilo zajímavější a tematicky komplexnější. Sice mě docela bavily jednotlivé scény, ale celek mi přijde slabší: To, k čemu to dospěje, mi přišlo docela slabé, protože dějovost filmu není dostatečně příběhově zacílená a tak to, k čemu to dospěje, uzavře něco, co nemělo pořádný směr ani intelektuální význam. To však tolik nevadí, když to i s těmito nedostatky baví - na tom má velký podíl Scorsesseho živoucí styl, který současně působí dost autenticky. Styl se zde dobře slučuje s vyprávěním. Ještě po většinu 60s působily filmy příliš staticky, takže příjemná změna. ()

WinstonS

Výborná předehra ke slavným GOODFELLAS. Jsou zde patrné rysy typické Scorseseho filmové mluvy, ale k dokonalosti, kterou přináší výše zmíněný snímek, jakoby pořád něco chybělo. MEAN STREETS bych přirovnal k aperitivu, který vás má naladit na hlavní chod večera. A svou úlohu v tomto ohledu určitě splnil. První supervýrazná role Roberta de Nira. ()

bolan

Ty dementní kecy kterýma je prošpikovanej celej film mě už po 30 min. nebavily. Všechno zachraňuje fantastická muzika a především dnes již nenapodobytelná atmosféra mafiánského prostředí amerického undergroundu na přelomu 60-tých a 70-tých let. Scorsese se tady prostě rozcvičoval. ()

andio

Scorsese na výsluní dokázal vytáhnout několik veleznámých obličejů. Pokud se nepletu, je tohle první velkej film Harveyho Keitela a stejně tak Roberta DeNira. Oba dva se zde ukazují v nejlepším světle a nedivím se, že z nich vyrostly takové hvězdy. Taky bych rád vypíchnul takovou důležitou maličkost, a tou je volba hudby, která je v tomhle snímku naprosto skvělá. Akorát mi tam trošičku chybí nějaký rozvoj Johnnyho postavy, protože by to určitě byla zajímavá podívaná. No, bohužel už žádnej sequel asi nebude. 8/10 ()

Martyr

De Niro má u mňa latku dosť vysoko a videl som s ním aj lepšie filmy. Jediný svetlý moment, ktorý zaujal ma zaujal bol jeho excelentný herecký výkon. Čakal som viac ()

Honny2

Jediné co mě na tento film upozornilo, bylo Starring: Robert De Niro. Ale film mě nijak nenatchl. Chvílemi to bylo hodně zdlouhavé, jednotvárné a ani jsem pořádně nevěděl o co jde. Některé dialogy byly fakt o ničem a byly zde snad jen pro natažení délky. Ale abych zase jen nekritizoval, tak projev mladého De Nira byl zajímavý a celý film měl takový všední nádech, což někdy navozovalo neobvyklou náladu. 60% mu sluší ()

Gastovski

Na můj vkus je to místy docelé vleklé, ale má to i dost světlých okamžiků. Základem je dobré herecké obsazení: ještě mladí Harvey Keitel a jako první spolupráci se Scorsesem i Robert de Niro, který si svou roli pouličního grázla zahrál s velikou chutí. Další velký plus je opravdu povedená volba hudby (např.při vybírání výpalného v kulečníkovém baru muzika spolu s rvačkou nemá chybu). Mínusem však jsou některé pasáže, které by tam (podle mě) vůbec být nemusely. Tento snímek vnímám jako takovou předehru k pozdějším mafiánským filmům, které se staly opravdouvou jedničkou. Pro fanoušky Scorseseho a de Nira je shlédnutí tohoto filmu poviností. ()

Brasi

Na to, abych se díval, jak se dospělí chovají jako děti si nemusím pouštět film. Tuplem ne skoro dvouhodinovej. ()