Špinavé ulice

• USA Mean Streets (více)

Svoje hříchy neodčiníš v kostele, ale na ulici… Špinavé ulice, vykazující řadu autobiografických rysů a odehrávající se ve Scorseseho domovské čtvrti, patří ke stěžejním dílům tzv. Nového Hollywoodu, nesourodého ale vlivného hnutí převážně mladých amerických filmařů (ještě např. Coppola, Spielberg, Lucas, Altman, Ashby), kteří rozhodujícím způsobem přetvořili slavnou továrnu na sny ke svému obrazu. Hrdiny snímku jsou dva kamarádi, Charlie (Harvey Keitel) a Johnny Boy (Robert De Niro), předurčení svým zázemím k životu drobných podvodníků na ulicích Little Italy. Nic na tom nemůže změnit ani katolická výchova, ani případná snaha se nějakým způsobem z daného koloběhu vymanit. Film měl premiéru na začátku října 1973 v rámci Newyorského filmového festivalu a hlasitě upozornil nejen na příchod zaníceného a talentovaného tvůrce, ale i na oba hlavní herce. Ani velice pochvalné recenze tehdejších předních kritiků (zejména Pauline Kaelové) však nepomohly snímku, aby si mohl najít své diváky. Konvenční distribuční model studia Warner Brothers ho odsoudil k brzkému zapomnění. Přes některá výroční ocenění (Cena newyorských filmových kritiků za vedlejší výkon pro De Nira, nominace na Cenu Cechu amerických scenáristů pro Scorseseho a jeho častého spolupracovníka Mardika Martina) byl film náležitě doceněn až s časovým odstupem, zejména když Scorsese s Taxikářem vyhrál Zlatou palmu na MFF v Cannes. V roce 1997 byly Špinavé ulice zařazeny do Národního filmového registru při Knihovně kongresu. (Česká televize)

denulik

Ľudia pomôžte mi! Kde sa mi v tom filme stratil dej!? Pozerám, pozerám, všetko je fajn, atmosféra hustá, herci výborní a zrazu sú tu záverečné titulky a ja netuším, čo som práve videla. ()

Pulper

Celkem o ničem. Zápletka by se hodila víc na studentský film. Usmolené dvě hvězdy za trochu humoru, pitvoření Roberta De Niro, atmosféru italské čtvrtě, dobovou muziku a slovo "chučus". Není mi jasné, jak ho překladatel vytvořil, ale tipuju, že jde o křížence chuje a pičuse :-) ()

Shitonit

Klasická krimoška z pod geniální taktovky. Starý zlatý časy, syrově vyprávěný neokecávaný a nepřeblikaný příběh. prostě se odhodlat a skočit do toh pohlavě. A je to. Takhle snadný to může být. Klasický film pro milovníky této ztracené doby. U nás se rodili husáci, v Americe vznikaly nesmrtelný filmy. ()

Knor

Scorseseho rozjížděcí kolo ze světa kriminálních živlů a vůbec to není špatný. De Niro i Keitel jsou naprosto skvělý a stejně jako každá jejich spolupráce se Scorsesem i na tuto je radst pohledět. Super práce, super film ze světa špinavých ulic plných grázlů. ()

Duke90

Sedím v italské restauraci a vybírám si z jídelního lístku pokrm zvučného názvu. Když konečně číšník s úsměvem položí na stůl voňavý hlavní chod, se sbíhajícími se slinami zabořuji příbor do prvního sousta a při žvýkání mám ještě stále pocit, že bych se mohl rozplývat až do konce. Jenže někdy po dalších třech soustech zjišťuji, že úroveň krásně vypadajícího oběda se smrskává spíše na úroveň zdařilého předkrmu. Je poznat, že při tvorbě předkrmu ala "Mean Streets" už vrchní kuchař Scorsese celkem své řemeslo ovládal, ale v mnoha ingrediencích se stále hledal a v průběhu let svůj recept dotáhl do absolutní dokonalosti. V roce 1973 však připravil vesměs nadprůměrný chod, který nemůže žádného správného fanouška gangsterek urazit. To správné bohaté papáníčko mělo však teprve přijít... ()

J.e.r.e.c

Špinavý ulice mi v mnoha ohledech připomínají nedávno viděnou Francouzskou spojku, jenom z perspektivy zločinců. Nebo spíš wannabe zločinců, protože tihle kriminální mlíčňáci jsou víc partičkou násosků a chuligánů než opravdových gangsterů, jak by se sami chtěli vidět. Všechno je ještě syrovější, chaotičtější, místy skoro ve stylu nějaké hospodské found footage, ale taky bezdějovější (logicky, páč tihle pouliční povaleči nemají nic na práci), s ještě silnějším důrazem na vtažení diváka přímo doprostřed dění, takže kamera aktéry pronásleduje, i když jdou na hajzl. Harvey Keitel je tu za až nečekaného sympaťáka, za to DeNiro je ve své první velké roli ukázkově na přesdržku. Zachycením autentické atmosféry podsvětí sedmdesátkového New Yorku Scorsese ukázal záblesky talentu, ale jinak se při zametání špinavých ulic teprve rozehříval. 70 % ()

R.O.man

Tento žáner filmov veľmi nemusím. Nie je to pre mňa to pravé orechové.... Priznám sa, že na nervy mi tu liezol arogantný a problémový Johnny Boy, ktorého inak dobre zahral Robert de Niro. Do budúcna si možno ešte pozriem Krstného otca, ale myslím že viac zo života mafie už nezvládnem. No ale pravdou je, že na taký film treba nošu času.... ()

Forsetino

Koukat na tento film dnes se 30 letým zpožděním už je pořádné retro a zvláště když víme, co nám Scorsese případně de Niro naservírují v budoucnu. Bohužel se od toho nelze úplně oprostit a musím to s budoucí tvorbou porovnat. Z toho pak pro mě tenhle film vykrystalizoval jako nic výjimečného, ale nenudí to a neurazí. Vidět de Nira jako třicátníka se mi také často nepodařilo. V dialozích je ale silně cítit Scorseseho styl, který mám prostě rád. Dal bych 70 %. Musím se však přiklonit a přikloním se spíše k průměru. Znovu bych to vidět nemusel, ale nijak bych se nebránil. ()

Kopite

Nejak som po dopozeraní filmu stále nevedel, o čom to vlastne bolo, musel som si prečítať až recenziu tu na csfd, aby som pochopil. Tých 110 minút sa mi celkom vlieklo, bolo tam veľa nezáživných scén a boli chvíle, keď som mal sto chutí to vypnúť. Keby som tak urobil, asi by som o nič neprišiel, nie som s týmto filmom vôbec spokojný. ()

helrohir

Veľmi sľubný počiatok Scorseseho kariéry. Film má príjemnú atmosféru začiatku sedemdesiatych rokov, slušné dialógy a hlavne dvojicu talentovaných mladých hercov - Robert De Niro a Heavey Keitel. Bolo tam aj niekoľko scén, ktoré ma pobavili a celkovo hodnotím film kladne, čo je môžno dané aj tým, že ak nepočítam dva novšie Scorseseho filmy, tak tento som videl ako prvý, teda ešte pred Mafiánmi, Taxikárom, atď. ()

kubilov

Martin Scorsese poprvé zabrousil do žánru, kterého se později stal tvořitelem, určovatelem a posunovatelem. Ve špinavých ulicích si teprve utváří charakteristické rysy svého milovaného žánru, které budou za pár let později už nedílnou součástí jeho filmů. Jinak je příběh jen směsicí bláznivých úletů Roberta De Nira, jejich napravování Harvey Keitelem, kterej do toho ohybá svojí holku a chodí do barů. ()

Doutas

Musím se přiznat, že mě tato neo-holywoodská klasika trošku zklamala, ale pravděpodobně za to můžou jen má přemrštěná očekávání. Co mě na filmu asi nejvíc zaujalo, byly některé drobné detaily a průpovídky, které dokázaly náznakem navodit správnou atmosféru "ulice", aniž by tím násilně otevíraly nové téma ("Viděl jsem ji, jak se pod mostem líbá s negrem") a pak Keitelovo ztvárnění věřícího křiváka se zvláštním smyslem pro čest. A v neposlední řadě mě také bavilo pozorovat a rozpoznávat Scorseseho postupy, které v průběhu své veleúspěšné kariéry dotáhl k dokonalosti a proměnil ve své trademarky. ()

Patches1984

Špinavé ulice pro mě byly zážitkem, který bych přirovnal k návštěvě rodinné oslavy nějaké velmi rozvětvené cizí rodiny. Všichni se tam dlouho znají, mají spoustu společných zážitků a zkušeností a mají mezi sebou velmi komplikované a propletené vztahy. Ale vy z toho znáte jednoho, možná dva lidi, kteří vás na tohle setkání přivedli, a všichno ostatní je pro vás jeden velký zmatek - všichni vypadají tak trochu podobně, takže si je pletete, neustále mluví o soukromých záležitostech, o kterých nic nevíte, a chovají se pro vás naprosto nepředvídatelně, protože neznáte jejich motivace. Jak oslava postupuje, tak se sice s některými členy rodiny seznámite blíže, ale většina je pro vás pořád homogenní masa lidí plácajících nesmysly a všechno to, co se řeklo v první půli oslavy, vám stejně uniká. Nakonec se ze zoufalství opijete, provedete nějakou nepředloženost a váš hostitel se za vás bude do konce života před rodinou stydět. Aspoň tomu poslednímu se mi naštěstí podařilo vyhnout. Jinak to bylo ale lautr to stejný. Postavy jsou možná hluboké, ale do své hloubky nechají diváka nahlédnout jen výjimečně a ještě přes pokřivenou čočku (nebo japonskej adaptér?). Navíc všichni ti Taliáni vypadají a mluví skoro steně a ještě v půlce filmu jsem si je pletl. To, že jde vesměs o konverzační záležitost občas proloženou nesmyslně vypuknuvší rvačkou, tomu taky moc nepřidává. Naštěstí je to aspoň dobře zahraný i řemeslně skvěle natočený a kvůli hudbě bych si to byl i ochotnej pustit jako kulisu k jiné činnosti. Jinak jsem ale čekal trochu víc, než jen kvalitně udělanou sondu do života mafiánů bez silnější zápletky. 6/10 ()

Guran

Námět, scénář, režie od Martina Scorseseho. Cením si režisérů, kteří se postaraj o obojí, ale zde tento film je hrozně hloupý a nedodělaný. Nudné dialogy postav o ničem. Herci se snaží, ale snaha je marná. Film je dost hrozný. Neznám moc dobrých mafiánských filmů a tenhle to určitě není, ()

Blazkowicz

Gangsterka úplně o ničem. Hraje se tam kulečník, pořád tam někdo něco vykládá, tančí tam nějaká černošina, občas bitka a občas nějaká holka dostane epileptický záchvat. Ještě že jsem ho nedostal já. To je celý film. Nuda jako prase. 1* ()

adamix

Scorseseho 70-tky, špinavé barovo - uličné prostredie zločineckej smotánky, typická hudba lahodná ušiam a dvaja páni herci vo svojich rannejších rolách. Tu všetky pozitíva končia. Zvyšok nemastný neslaný. ()