Špinavé ulice

• USA Mean Streets (více)

Svoje hříchy neodčiníš v kostele, ale na ulici… Špinavé ulice, vykazující řadu autobiografických rysů a odehrávající se ve Scorseseho domovské čtvrti, patří ke stěžejním dílům tzv. Nového Hollywoodu, nesourodého ale vlivného hnutí převážně mladých amerických filmařů (ještě např. Coppola, Spielberg, Lucas, Altman, Ashby), kteří rozhodujícím způsobem přetvořili slavnou továrnu na sny ke svému obrazu. Hrdiny snímku jsou dva kamarádi, Charlie (Harvey Keitel) a Johnny Boy (Robert De Niro), předurčení svým zázemím k životu drobných podvodníků na ulicích Little Italy. Nic na tom nemůže změnit ani katolická výchova, ani případná snaha se nějakým způsobem z daného koloběhu vymanit. Film měl premiéru na začátku října 1973 v rámci Newyorského filmového festivalu a hlasitě upozornil nejen na příchod zaníceného a talentovaného tvůrce, ale i na oba hlavní herce. Ani velice pochvalné recenze tehdejších předních kritiků (zejména Pauline Kaelové) však nepomohly snímku, aby si mohl najít své diváky. Konvenční distribuční model studia Warner Brothers ho odsoudil k brzkému zapomnění. Přes některá výroční ocenění (Cena newyorských filmových kritiků za vedlejší výkon pro De Nira, nominace na Cenu Cechu amerických scenáristů pro Scorseseho a jeho častého spolupracovníka Mardika Martina) byl film náležitě doceněn až s časovým odstupem, zejména když Scorsese s Taxikářem vyhrál Zlatou palmu na MFF v Cannes. V roce 1997 byly Špinavé ulice zařazeny do Národního filmového registru při Knihovně kongresu. (Česká televize)

Sdoom

Scorseseho gangsterská prvotina, která má jeden podstatný nedostatek - žádný děj. Atmosféra, herci, slušně vypointované situace a hlášky, to vše je skvělé, ale nevyváží to onen zásadní nedostatek. No jinak dalším pozitivem je soundtrack, který je naprosto skvěle poskládaný. Lepší 3 hvězdičky. ()

Arkanoid

"You don't make up for your sins in church. You do it in the streets. You do it at home. The rest is bullshit and you know it." Príbeh o mladom gangstrovi Charliem, ktorému bol jeho život predurčený vďaka vplyvnému strýkovi vo štvrti, kde sa vládne autoritatívne tvrdou neľútostnou rukou. Napriek tomu sa snaží všetkým pomáhať, ako len môže a neustále pochybuje o svojom smerovaní. Jedinou oporou mu ostáva viera v boha, ktorou pravidelne otriasa jeho nenapraviteľný kamarát Johny, ktorý dlží peniaze všade, kde sa pohne. Klasický scorseseovský hrdina, ktorý musí riešiť rozpor. Tento medzi realitou a svetom, aký by chcel mať. Výborný hudobný doprovod a dokonalá dynamická kamera podporujú atmosféru prostredia nočných klubov. Harvey Keitel hral hlavnú rolu, nie Robert De Niro! ()

PALINO

ŠPINAVÉ ULICE potvrdzujú Scorseseho talent na kvalitné zobrazenie drsného a temného New Yorku a životov jednotlivých newyorkčanov pohybujúcich sa na hrane zákona. V tomto ohľade film nesklame. Ale ak má byť reč o príbehu a jeho vyrozprávaní, tlačia sa mi do úst skôr kritické slová. Pozitíva naopak smerujú k Harvey Keitelovi, ktorého postava je jediná ako-tak sympatická a dobrý je i Robert De Niro, ktorý si svoju flákačskú postavu naozaj užíva, takže okrem Charlieho mu máme občas chuť vraziť do huby aj my-diváci. Pri celkovom pohľade na film ale musím bohužiaľ povedať, že ma moc nezaujal. ()

korndaddy

Robert De Niro a Scorsese v jedné z prvních nebo možná úplně první společně spolupráci. Na filmu je ale stále znát ze na nejlepší spolupráci ještě oba čekají a že největší klenoty De Nira a Scorseseho co nevidět přijdou.Ale v každém případě zajímavá podívaná. ()

Mistickzz

Skvelý snímok Martina Scorseseho s dokonalými diálogmi a ešte lepšími hereckými výkonmi. Robert De Niro neostal nič dlžný svojej povestia, ba naopak bol najjagavejšou hviezdou filmu. Hneď za ním nasleduje samotný režisér, či už výberom soundtracku, alebo kamerou. Pre Scorseseho fanúšikov a milovníkov starých gangsteriek povinnosť. 85% ()

klukluka

Opět věřím, že v době vzniku to mohlo být novátorské (kamera je špičková - běh za rváčema, pohled do tváře potácejícího se, ožralýho Harveyho Keitela), ale dnes, v době, kdy je z toho film pro pamětníky, už to tak dobře nefunguje. Konkrétně od Scorseseho jsem později viděl mnohem lepší žánrově podobné filmy. Dlouho mi tam chybělo nějaké silné ústřední téma, nakonec to měl být Johnnyho (De Niro) dluh. Do konce filmu jsem taky vlastně moc nepochopil, čím ti kluci měli být vlastně zajímaví. Trochu nuda, řekl bych. ()

KoRner

Najnudnejší Scorseseho film, čo som videl. Dej sa plahočí okolo nesympatických šuflitkárov, ktorým by som nefandil ani za nič. Nemá to žiaden ťah na bránu, preskakuje zo scény na scénu a nedá divákovi šancu zacítiť napätie. Je však vidieť, že práve tu cibrili svoje štýly Tarantino s Ritchiem a herci tiež hrajú veľmi dobre. ()

Vajonek

Tak jo, asi prostě nejsem naladěná na Scorseseho styl. Zkusila jsem toho od něj více a vlastně nikdy mě jeho filmy příliš nenadchnou. Připadají mi zbytečně dlouhé, děj a postavy nedostatečně zajímavé. A nejinak je tomu i u Špinavých ulic. Ač je mi asi (z různých popisů, recenzí) celkem jasné, co tím chtěl básník říci, nějak stále prostě nevím, proč bych měla skoro dvě hodiny sledovat pár malých mafiánů, kteří stoupají nahoru nebo naopak klesají v jejich pokřivené hierarchii zase dolů, vyřizují si mezi sebou účty. A to mám "mafiánské filmy" jinak docela ráda. Musí mít ale pro mě nějakou "přidanou hodnotu", nápad, vtip, zajímavé a propracované postavy. To tady nenacházím, připadá mi, že se v tom filmu vlastně nic moc neděje, je mi vcelku jedno, jak si to ti malí kriminálníci mezi sebou rozdají, některé postavy mě vyloženě štvou (Johnny Boy). Ať "nežeru", docela mě bavilo sledovat Harveyho Keitela. I když i u jeho postavy bych si představovala nějaký barvitější, propracovanější vývoj a "tekla" jsem z trpělivosti Charlieho s Johnnym, byly tu i určité "zárodky" mající potenciál. Charlie mi byl místy sympatický, jeho rozjímání, výraz mě zaujaly a vlastně hlavně Harveymu, který dokázal Charlieho takto představit, patří mé dvě hvězdičky filmu uštědřené. Docela bych Harveyho chtěla vidět v nějakém pořádném vztahovém dramatu (nejvíce se mi totiž možná trochu paradoxně asi líbilo, jak se ve Špinavých ulicích popasoval s pasážemi, v nichž šlo o osobní, milostný život jeho postavy). Tak pokud si to tu přečte někdo, kdo ví v tomto směru o něčem zajímavém a jako fanoušek Scorseseho se úplně neurazí, že jsem trochu "zdupala" (možná ale jen nepochopila..?) režisérův film, budu ráda, když dá vědět:) Za Špinavé ulice nemohu jít na více než na 40 %. ()

Han22

První opravdu slavný Scorseseho film a taky první opravdu slavná kriminálka z roku 1973 (a jediná kterou jsem neviděl). Takže jsem se docela těšil, ale výsledek je spíše zklamání. Začíná to skvěle - výborná atmosféra New Yorku, zajímavá kamera, řízné dialogy a parta kamarádů, která se poflakuje. Takže člověk čeká jak se to rozjede, jenže ono se to nerozjede. Prostě se žvaní a žvaní až do konce bez jakéhokoliv příběhu. Jsou tu dvě postavy - Keitelův mladík, který se před mafiánským strejdou stydí za svou holku i blbého kamaráda. A De Nirův kamarád, naprosto totální idiot, co dluží kde se podívá a který mě lezl čím dál víc na nervy. Postupem času sem se nudil stále víc a příšerně mě lezly na nervy ty italské operní cajdáky (přitom to začíná Stonama nebo Ronettes). Slabší 3* spíše z úcty a za pár objektivních plusů, e než že by mě to extra bavilo. ()

Eraserhead

Scorsese ve svém prvním výraznějším filmu ukázal, jakým směrem se bude jeho kariéra ubírat, ale k dokonalosti Mafiánů a Casina musel urazit ještě pořádný kus cesty. 70% ()

SpaceOdyseus

Skvela dobova freska o New Yorku. Chvilema je tedy trosku zdlouhava. De Niro a hlavne Keitel hraji ale jako o zivot. Diky nim, diky Scorseseho napadite rezii a diky Wakefordove rucni kamere se na to ale kouka opravdu dobre. A pred Martinovimi vrcholnymi dily se rozhodne Spinave ulice nemusi stydet. ()

HarryBlock

Psychologickejšiu gangsterku hádam ešte nikto nenatočil. Špinavé ulice sú predovšetkým o hrdosti a o morálke. Špecifická morálka gangstrov, ktorá presne vymedzuje ich život a kto jej hranice prekročí, musí za to draho zaplatiť. ()

Ještěřák

Kvalitní výkon tehdy ještě mladých (smrk, smrk) Keitela a De Nira, pár dobrých střihů plus nějaká ta světlá chvilka co se "vizuálna" týče, ale to je všechno. Řada objektivně velmi podstatných filmových ingrediencí, počínaje dějem přes nedostatečnou hloubku charakterů a jejich tuctovou / nevěrohodnou / nedostatečně vysvětlenou vzájemnou propletenost si pod ručkama mladého Scorseseho bere dovolenou. MEAN STREETS jsou jako zbraň, která by měla budit respekt, jenže ne a ne vypálit. Dvě a půl hvězdičky s tím, že do GOODFELLAS nebo CASINO čekala Scorseseho a spol. ještě velice dlouhá cesta. ()

Itar

Netradičním způsobem natočená gangsterka o chlápcích, kteří prostě chtějí žít stylově, ačkoliv do opravdových gangsterů mají daleko. Po prvním shlédnutí jsem byl lehce rozčarován z celkového konceptu, na podruhé už se jedná o srdcovku se spoustou nezapomenutelných scén, výborně poskládanou hudbou a až klukovsky kouzelným Keitelem a De Nirem. ()

vander19

Film, v ktorom sa zrodila hviezda. Prvý veľký mafiánsky výstup De Nira. Ten vo filme predvedie pár svojich úškľabkov, pár úsmevov a vytvorí si cestu k svetlej budúcnosti. Ale to je tak asi všetko. Od Scorseseho som čakal viac. Oveľa viac. Netvrdím, že film je zlý, ale občas nudný. Má strašne moc hluchým miest a vlastne po celú dobu sa nič prakticky ani neudeje. Len dialógy a dialógy, ale práve od M. Scorseseho som čakal viac akcie. Možno je to tým, že aj on sa menil dobou a teraz nám dodáva také klenoty ako bolo Casino, Skrytá identita a pod. Ale tento mafiánsky film moc mafiánsky nie je. Dokonca hlavné postavy, keď vidia pištol tak zmätkujú a toto mi nepríde ako gansterské chovanie....45% ()

Piškotka

Co snad můžu vytknout, je občasná dějová strnulost. Jinak nebudu šetřit chválou. Špinavé ulice zachycují hru s poctivostí, opravdovým kamarádstvím a láskou. Charlie se ocital mezi mlýnskými kameny - svým strýcem a bezpáteřním Johnym s jeho sestrou. Problém byl, že měl rád všechny a konflikty se snažil řešit mírumilovnou cestou. Samotný konec se dal očekávat. De Niro a Keitel skvělí. ()