Drsný dobrodružný film o krvavém konci jednoho dlouholetého přátelství.  Michael J. Cochran zvaný Jay končí u námořního letectva a chystá se, že bude konečně dělat jen to, co chce. A začíná s tím hned: dostane pozvání od přítele Tiburona Mendeze "Tibby", aby za ním přijel do Mexika. Jay příliš neváhá a vydává se na cestu. V Tibbyho domě se mu dostává vřelého přijetí, navíc ho tu čeká překvapení v podobě přitažlivé Tibbyho manželky Mireyi, které Jay očividně není lhostejný. Přestože mají manželé mezi sebou neshody, Jay se nechce do ničeho zaplést. Jenomže když na večírku následuje jeden svůdný Mireyin pohled za druhým, nemůže si pomoci. Problémy na sebe ovšem nenechají dlouho čekat... (oficiální text distributora)

lenka26

Vynikající thriller s přitažlivým Kevinem Costnerem a krásnou Medeleine Stowe.Jako velká romantička bych si samozřejmě přála jiný konec.Druhá polovina filmu možná více drsná, ale je to jeden z mých nejoblíbenějších filmů. Tarantina samozřejmě chápu,že také patří k jeho nej. Vůbec ale nechápu 60% všech hodnocení zde. ()

+sfinx+

Jediné, co se mi líbí je ta nakládačka, když Tibby chytí svoji ženu in flagranti. Jenže vyjma tohoto momentu, který mi vyloudil úsměv na rtech, je to opět roztahaná romantická blbost. ()

Mountain

Šíleně nudný film, který je až k smrti zdlouhavý. A přitom téma pomsta je takřka zárukou alespoň průměrné kvality. Ale ne vždy se to povede a je o to větší škoda, že na tomto tématu pohořel tak skvělý režisér jako je Tony Scott. ()

Adelaides

Nechápu to nízké zdejší hodnocení. Quinn, Costner i Stowe hrají velmi, velmi slušně, film má silný příběh i zvláštní atmosféru. Jasně, není to téma, které by bylo unikátní a určitě bylo natočeno lépe, ale stejně... mně to prostě celou dobu baví a vždycky, když se v televizi tento film vyskytne, vyskytnu se i já u něj. 76% ()

critique

Jeden z nejlepších romantických filmů, co jsem kdy viděl. A viděl jsem ho už dostkrát a mnohem víckrát ještě uvidím. Příběh je vyprávěn pomalu a minimalisticky, dialogů je poskrovnu a všechno podstatné je vykresleno pomocí nádherně poetické kamery a výborné, podmanivé hudby. Anthony Quinn, jako mexický kmotr, nemá chybu a jde z něj strach stejně, jako ho člověk skoro lituje. Madeleine Stowe je nádherná, Kevin Costner těžkej sympaťák a napětí a chemie mezi nimi je téměř hmatatelné a elektrizující. Druhá polovina filmu o hledání ztracené lásky, po pomstě Tiburona Mendeze, je o něco slabší, ale všechno vyvrcholí dokonalou scénou "I ask your forgivness for taking your wife away from you" a samotným závěrem, které všechny nedostatky dokonale vymažou. Drsně krutá červená knihovna a jeden z nejlepších filmů Tony Scotta, který, i přes ne příliš originální námět, není v žádném smyslu obyčejný a lehce stravitelný, čímž si zdůvodňuji rozpačité hodnocení většiny uživatelů. Hodnotím režisérskou verzi, ta pro kina je trochu zbytečně roztáhlá). ()