Bílí muži neumějí skákat

• slovenský

Bieli muži nevedia skákať

Komedie / Drama / Sportovní

USA, 1992, 112 min

Tohle je a zároveň není film o basketu, respektive streetu. Sport je tady použit jen jako záminka pro vznik partnerské krize. Touto záminkou bývá častěji něco jiného, ale tady je to basket ve spojení s hazardem. Díky tomu je film sice trochu originální, ale na druhou stranu, kromě efektních basketbalových akcí toho samotný příběh zase až tak moc nenabízí.(3.5.2003)

Aj napriek pomerne viditeľnej tuctovosti scenára a miernej predvídavosti si tento film stále u mňa drží silné postavenie. Asi najmä kvôli tomu, že ústredná, vtedy ešte neokukaná dvojica dodáva filmu neskutočnú šťavu a energiu, hlášky majú svoj spád a grády. Navyše je film vsadený do coolového športového prostredia. 75%.(27.6.2007)

Tezce srdecni zalezitost, po Hracich z Indiany byl tohle prvni basketovej film, kterej k nam dosel. Diky za nej, veskere chyby ignoruju(16.11.2006)

Je to celkom dobrá športová komédia s Wesley Snipesom a Woody Harrelsonom. Má dobrý príbeh o nezamestnanom belochovi, ktorý si peniaze zarába svojim basketbalovým umením, keďže kvôli jeho rase a výzoru ho vždy černošskí basketbalisti podcenia až raz narazí na podobne schopného černocha, ktorý v ňom uvidí potenciál a dajú sa dohromady, aby vyhrali turnaj dvojíc. Ale beloch má problémy nielen s gangstrami, ale aj so svojou namyslenou priateľkou. Spracovanie nie je zlé, nie je tu žiadne výraznejšie slabé miesto, prvá polovica zaujme hlavne basketbalovými zápasmi, v druhej ide šport do úzadia a všetci riešia hlavne svoje osobné problémy, ale ani to nie je o nič horšie, z celkového potenciálu by sa určite dalo získať viac, viacero prvkov mi tu prišlo slabo využitých, ale zase viaceré sú výborné a na film sa aj kvôli svojej pohodovej atmosfére celý čas dobre pozerá. Dobre sú na tom aj samotné zápasy, kde vidno, že obaja hlavní hrdinovia tento šport zvládajú perfektne, len škoda, že sa tu za celý film nenájde žiadna iná akcia, čo hlavne kvôli obsadeniu Snipesa trochu sklame, aj keď potenciál tu na to bol. Celkom slušný je aj humor, týka sa hlavne rôzneho ponižovania na zápasoch, aby hráči svojich protivníkov vyviedli z mieri, ale viaceré hlášky a situácie sa skutočne vydarili. Herecké obsadenie je samozrejme výborné, hlavné duo Wesley Snipes a Woody Harrelson bez problémov ťahajú film a zaujme aj Rosie Perez s prakticky totožnou úlohou, ktorú zahrala aj v neskoršom filme To sa môže stať každému s Nicolasom Cageom. Réžia a technická stránka sa tu snáď ani skaziť nedajú, takže tu nemám žiadny problém. Bieli mužia nevedia skákať nie je určite žiadny hit, ale zabaviť dokáže a ako oddychovka je to úplne ideálne. Objektívna kvalita filmu- 64%, film sa páči mne na 60%.(23.10.2011)

• Terva

Jeden z mála filmů Wesleyho Snipse, který mě vůbec nesedl. Asi to bude taky tím, že mě název snímku připadá rasistický - ale to je asi jen zdání.(17.5.2011)

• - Při vědomostní soutěži si na otázku: "Kdo má nejvíce doskuků v dějinách profi basketbalu?" Billy (Woody Harrelson) tipne Billa Russella a Sidney (Wesley Snipes) Wilta Chamberlaina. Oba dva hráči vedou historickou tabulku doskoků, přičemž Russell je druhý s 21 620 doskoky a Chamberlain první s 23 924 doskoky. (ELBobes)

• - Wesley Snipes (Sidney Deane) a Woody Harrelson (Billy Hoyle) si spolu zahrali hlavné postavy aj vo filme Money Train (1995).
    (Soky)

• - Ve filmu udělá Woody Harrelson narážku na usvědčeného vraha JKF Leeho Harvey Oswalda. V reálném životě byl otec Woody Harrelsona vyšetřován jako podezřelý komplic vraha. (don corleone)