Mírumilovný Steven Grant zjistí, že je nejen prodavač, ale i žoldák a dost možná i superhrdina. (Disney+)

SamVimes

Tvůrci správně chápou, že při současné saturaci komiksových adaptací se už nikdo nechce dívat na generický první akt, který představí normální život budoucího hrdiny, incident poskytující schopnosti a první osahávání si tajné identity. A tak protagonistu potkáváme ve chvíli, kdy už je spojen s egyptským bohem Khonshu, jenž z něj dělá Moon Knighta. Jen Steven o tom zatím neví. Oscar Isaac si prý dal záležet na rozdílném ztvárnění jednotlivých osobností i jejich odlišných přízvuků, v první epizodě k tomu však ještě nedostane šanci. Ethan Hawke se zatím představí jen v krátkém prologu a dvou scénách, jeho náboženský fanatik Arthur Harrow ale už teď působí dostatečně děsivě a přitom charismaticky. Na definitivní soudy je ještě příliš brzy, minimálně první dojmy ale rozhodně ukazují na castingovou trefu v obou případech.   Po formální stránce si epizoda hraje s neskonale vděčnými zrcadly i jinými odrazovými plochami jako vitríny nebo kaluže. Steven ve skle vidí jiné části svého já, Arthur sklo zase rozbíjí a dobrovolně si působí bolest. Moon Knight se snaží oproti jiným komiksovkám působit odlišně, ambiciózněji, v rozjezdu se mu to ovšem daří jen zčásti. Limitující hranice dané sounáležitostí s MCU jsou možná neviditelné, ale pevné. Schizofrenní atmosféru výpadků paměti nebo stihomamu pronásledování vizí egyptského boha zase průběžně narušují snahy o odlehčení. Atmosféru nabourává i výběr písní, který je ve vztahu k ději až neúnosně prvoplánový. Na začátku Stevenova dne třeba hraje A Man Without Love (s opakujícím se "Every day I wake up, then I start to break up"), střídání osobností zase provází skladba Wake Me Up Before You Go-Go. Hlas a projev boha Khonshu ve Stevenově hlavě až nebezpečně připomíná Venoma. A v samém závěru pak epizoda nahodí čistě komiksovou vějičku, v níž i přes její efektnost jasně prosvítá především záměr neztratit zájem nikoho z diváků o pokračování. Moon Knight se rozjíždí solidně, zároveň toho však zatím nenabízí mnoho neokoukaného. Formou i obsahem je výrazně konzervativnější než nejen skutečně experimentální Legion (s nímž sdílí komiksový původ i téma disociativní poruchy) na FX, ale i WandaVision taktéž na Disney+. ()

RobinPM100

Musim říct, pokud si to v dalších dílech udrží kvality prvního dílu, pak za mě zatim zdaleka nejlepší Marvel seriál, doposud to byla jedna sračka za druhou, Winter soldier, Hawkeye, Loki, samej shit, Wandavision byl koukatelnej počin, ale tohle bylo vyloženě cool. Isaac hraje lůzra, vedeného podivným vnitřním hlasem, zmateného, co je sen, co je realita, jaký je den nebo, kdo vlastně je on sám. Skarab v kapse, egyptský muzeum, trocha závanu Mumie, to celé v poutavém hereckém výkonu, minimum akce, přesto vše šlape a baví, jsem zvědav, zdali si to udrží kvalitu nadále. I vizuál Moon knighta je hodně dobrej, prostě o dost jinačí hrdina, než např příliš přímočarý Avengers, 5/5. ()

Kraty

Moon Knighta jsem jako postavu z komiksů neznal (protože jsem nečetl komiksy) musím říct že na slabší cgi to vypadá opravdu skvěle. Má to hororové prvky a je to hrozně atmosférický! Působí to na mě jak nějaká hororová hra a já se té atmosféry a nádherný vizuálních záběrů prostě nemůžu nabažit. Skvělé záběrovaní, skvělá akce a humor mi vůbec nevadil.. byl fajn (ikdyž běžně u Marvelu ten humor moc nemusím) No nevím... Stále je to jen první epizoda, tak uvidíme čeho se dočkáme v následujících týdnech. Zatím dávám této epizodě 9/10 ()

filmfanouch

Seriály od Marvel Studios na Disney+ prozatím sázeli na známé postavy. WandaVision, Falcon a Winter Soldier, Loki i Hawkeye představili nová dobrodružství dávno známých a oblíbených postav, bylo ovšem jasné, že časem musí dojít i na seriály s novými postavami. A hned první z nich je dost možná jedna z těch nejzajímavějších, která se na stránkách komiksových sešitů od Marvelu objevila. Hrdina Moon Knight, který trpí disociativní poruchou osobnosti a lákal tak na netypického a tak trochu komplikovaného hrdinu, který musí krom nepřátel bojovat i sám sebou. Do hlavní role byl obsazen talentovaný Oscar Isaac, do role záporáka Ethan Hawke a sami tvůrci naznačovali, že nás čeká ´´ Klub rváčů, který potkal Indiana Jonese ´´. A minimálně pilotní díl naznačuje, že šestidílný Moon Knight bude solidní podívaná. Režie první epizody se chopil egypský režisér Mohamed Diab. Je to stěžejní i proto, že Moon Knight sází na egyptskou mytologii a vždy je lepší, když na určitý segment dohlíží odborník. Stežejní je ovšem, že Diab celý seriál nastartoval solidně a především dle pilotu bude seriál stejně nevyzpytatelný jako samotný hlavní hrdina. Především i proto, že všechna svá esa a především dějové pilíře Moon Knight nevytahuje na samotném počátku. Divák je tak díky tomu víceméně ve stejné řece otázek a záhad, jako hlavní hrdina a od začátku skutečně láká na tak trochu jinak pojatého superhrdinu, jehož největším nepřítelem dost možná ve finále skutečně bude on sám. První epizoda vůbec neodkazuje na širší svět Marvel Cinematic Universe, stojí prozatím na vlastních nohách, kdy se širším MCU seriál pojí především opět solidní řemeslná stránka a není tak prozatím důležité řešit, jak moc Moon Knight zapadá do časové linie a především vůbec není nutné sledovat nějaké odkazy, protože v první epizodě prakticky nejsou. Místo toho si tak divák může sledovat jiné věci a zjistit přitom například to, že Diab umí akční scény. Naháněčka v Alpách je jeden příklad za všechny. Oscar Isaac nezklamal a je jednoduše skvělý. Marvel tak opět nezklamal a dokázal, že v obsazování stěžejních hrdinů prakticky nešlape vedle. Úmyslně falešný funkční britský přízvuk, přesná schopnost prodat postavu, která se nachází v gejzíru otázek a úvah nad svou existencí a především jasný náznak toho, že Marc Spector/Steve Grant/Moon Knight má jako charakter neskutečný potenciál do budoucna. I přesto, že nejspíš nebude ten typ hrdiny, kterého by chtěl mít každý Avenger po svém boku. Stejně tak famózní je nepřekvapivě Ethan Hawke. Z počátečních náznaků se jeho Arthur Harrow profiluje jako protivník, ze kterého jde respekt. Je to očividně fanatik schopný prakticky čehokoliv a respekt budí především tím, jak vyrovnaně a poklidně se profiluje. Hawke se při hraní postavy inspiroval David Koreshem, vedoucím náboženského hnutí Davidánů a Harrow si tak prozatím dokáže vybudovat pověst jako někdo, s kým nebude příjemné zkřížit cesty. Tenhle záporák by se v rámci MCU mohl hodně blýsknout.  Moon Knight má pochopitelně pořád daleko k vyloženému psychologickému hororu, je to ovšem skutečně temné a v jistých momentech nepříjemné. Má to humor, který v jistých momentech skřípe, přesto se naprosto bravurně dokáže prodat atmosféra a především roztřídit šachovnice. Zábavně se využívá hudební dramaturgie (každá automobilová honička by od teď měla být doprovázena Georgem Michaelem), samotný soundtrack Heshama Naziha se poslouchá solidně, kamera působí živě a plná kreativních nápadů (finální záběr je prostě geniální). Tenhle seriál má rozhodně velký potenciál. Pokud by většina prvních epizod fungovala takhle, svět by byl najednou hezčí místo. Pilotní díl Moon Knighta bravurně láká na zbylých 5 epizod a ukazuje, že se s zavedenou formulí dá přeci jen pracovat tak trochu jinak. Je velmi pravděpodobné, že má seriál schováno mnoho es v rukávu a spousty záběrů z posledních epizod si šetří, přesně tohle namlsání ovšem prozatím stačí...... () (méně) (více)

BROKEN_

Strašně se mi to líbí. To jak seriál na nic nečeká, na vysvětlování není čas a tempo se žene kupředu. V dalších dílech ty odpovědi určitě přijdou. Isaac a Hawke si užívají svoje role a sledovat je, je radost. Má to hororový nádech, jak slibovali prvotní reakce a mě se to hodně líbí. Velice dobrá hudba, fungující humor. Největší mínus je digitální honička, kde MCU šláplo hodně vedle, zbytek ale vypadá dobře. Jo tohle na mě udělalo ze všech dosavadních MCU seriálu ten největší dojem. Těším se na další díly. :-) ()

• Když Steven (Oscar Isaac) studuje Devatero a je obklopen stohy knih, můžeme si všimnout také knih pojednajících o Asgardu nebo Wakandě. (Kubaaa97)
  • Když Steven (Oscar Isaac) ukazuje malé dívce (Anouk Christiansen) v muzeu sarkofág, vidíme vedle QR. Pokud jej naskenujeme, odkáže nás na digitální kopii komiksu „Werewolf by Night #32“, v němž se Moon Knight poprvé objevil. (Kubaaa97)