Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Majitel půjčovny lodiček a převozník Ryba sídlí celý život v domku u řeky, která se často stává osudnou pro plavce i sebevrahy. Protože jsou však Rybovou zásluhou mnozí tonoucí zachráněni, stává se Ryba velmi populární osobností celého kraje. V okamžiku, kdy už se svérázný muž chystá oslavit svého stého zachráněného nešťastníka, dovídá se o připravované regulaci řeky, která jej připraví o práci. Regulaci má shodou okolností na starosti mladý inženýr Pánek, který se zamiloval do Rybovy dcery. Když se o tom Ryba doví, důkladně se opije v několika hospodách v nedalekém městečku. Zatím se v řece topí dlouho očekávaný stý nešťastník. Jeho zachráncem se stane právě inženýr Pánek... (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (67)

nash. 

všechny recenze uživatele

Veselý a milý film na smutné téma. S bravurně přihrávajícím Tréglem, Vejražkou, který je jako obvykle, a tentokrát obzvláště, nesympatický týpek, a především s vážnějším Burianem, který opustil své hyperaktivní pitvoření a stejně jako ve Zlatém dnu, nebo Katakombách to jeho komice prospělo. Přestože jsem se velmi dobře bavil, současně jsem stejně dobře rozuměl jeho smutku i pocitu bezmoci před zkázou milovaného "vodního" světa. Jeho prorocká slova, že nám to příroda jednou za ty regulace vrátí i s úroky, se již vyplnila a jako z jiného světa dnes působí muži, pro které je poctivost otázkou osobní cti. Tak pane Rybo, na vaši počest.. "Ještě jednu regulaci, pani hostinská!" ()

Karlos80 

všechny recenze uživatele

První spolupráce V. S. a V. B., myslím si že celkem úspěšná, i když v některých situacích i značně naivní, hlavně co se týká scénáře. Pro Buriana to byl tak trochu odklon od jeho dosavadního hraní, a jeho typické komiky založené na brilantním homuru, vtípcích a všemožných gagů. Pro režiséra Slavínského, prosté vyzkoušení a poznání Buriana, možná že s ním zamýšlel někdy v budoucnu točit více. Viz. poté ještě Zlaté dno, oba na dlouhou dobu Burianovými posledními snímky. Mnozí v tomto snímku však vidí i jistou jinotaj na podporu Třetí říše. Děj to trochu nazněčuje.. Film patří k těm lepším v Burianový filmotéce (i když se stotožnuji s názorem že by se sem více hodil možná J. Plachta, který hrál tyto role častěji a častěji točil i s režisérem Slavínským), jen mu škodí tak trochu to časté reprísování především na komerčních televizích. Burian, Trégl a Marvan jednoznačně nejlepší. ()

Reklama

donkocicak 

všechny recenze uživatele

Pro mne poněkud nudná a nezajímavá komedie s Vlastou Burianem. Burian je umírněný, nehraje ztřeštěnou postavu jako např. ve filmu Provdám svou ženu a to je možná důvod, proč mi Ryba na suchu nesedla. Mám Buriana velmi rád, ale tohle bylo trochu zklamání. Leč díky Rybě na suchu můžeme vidět Vlastu v docela netradiční roli. Zaujal mě ale pan Tichý, jak ho ztvárnil Václav Trégl a rvačka v hospodě. ()

pytlik... 

všechny recenze uživatele

Komedie, při které se člověk ani jednou nezasměje... evidentně se tedy jedná se o velmi pokrokový kousek, který předběhl svou dobu cca o 10 let. Burian prokázal, že ani vážnější role mu nedělá problém, působí v ní velice přirozeně. Jeho převozník je jenom zdánlivě zpátečnický, z dnešního pohledu se jedná o člověka s vrcholně moderními názory, neboť jak známo, regulace povodním nezabrání, naopak zhoršuje jejich dopad. Nejen proto mi ho bylo trochu líto, dále jsem v něm viděl další oběť toho, že Bůh obdařil člověka deseti prsty. Kdybychom jich měli jen devět, postavili by Burianovi pomníček už po 81. zachráněném a nemusel se tolik vztekat. Narozdíl od Buriana Vejražka opět dokázal, že se svým fyzickým fondem (zejména tedy gezichtem) nemůže uvěřitelně zahrát žádnou o chlup kladnější postavu než je ďábel, nacista nebo kapitalistický vykořisťovatel. A jak mám rád Trégla, ukázalo se, že na kvalitě scénáře doopravdy hodně záleží. Zatímco v jiných filmech je jeho typické přehrávání velice legrační, tady se zvrhlo v nepříjemné blábolení a vzteklé gestikulování ()

Rattlehead 

všechny recenze uživatele

Na nejlepší burianovky samozřejmě nemá, ale pořád je to velmi dobrý film. Spíše než o legraci zde jde o jiné věci, třeba o uznání dobrého člověka, nebo o to, že se člověk má prát se životem, a ne hned páchat sebevraždu. Protektorátní filmy měly obecně hlubší poselství než poněkud mělké kousky z let třicátých. Vlastík zde ukázal, že je rovněž velmi dobrý herec, a ne jen komik. V tomto ohledu se "Ryba na suchu" řadí k "Revizorovi" či "U snědeného krámu". Ve vedlejší roli opět skvělý pan Trégl. ()

Galerie (5)

Zajímavosti (5)

  • Natáčelo se také v Praze Karlíně. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)
  • Film měl premiéru dne 11. září 1942 v kinech Lucerna a Alfa, kdy Anně Letenské zbývalo do její popravy nacisty 43 dní. (Redyx1)

Reklama

Reklama