Zardoz

• Velká Británie Zardoz

Dej filmu sa odohráva v roku 2293. Po hospodárskej kríze koncom dvadsiateho storočia, kedy sa zrútila svetová ekonomika, si hŕstka mocných vybudovala svoj vlastný svet Vortex. Oddelila ho od okolitého sveta nepreniknuteľným silovým poľom, obrnila sa proti súcitu a rozhodla sa za každú cenu prežiť. Táto elitná skupina si vytýčila za cieľ vytvoriť novú, dokonalú rasu, ideálne vyváženú spoločnosť. Správu komunity zverili počítaču a dobrovoľne sa zbavili možnosti ovplyvňovať jeho činnosť. Prísne kontrolovali svoju populáciu, ovládli genetiku a dosiahli nesmrteľnosť. Ale každá dokonalosť niečo stojí. Behom storočí ich spoločnosť zdegeneruje, večný život sa stáva príťažou, zabíja v nich všetky ambície, prichádza stagnácia, apatia, doba bezohľadnosti a nudy. Boormanova (réžia, námet, scenár, produkcia) spoločnosť pripomína totalitný režim aj zvrhlé a kruté pomery medzi vládnucou vrstvou v starovekom Ríme.

Obyvateľstvo mimo hranice Vortexu (hovorí sa im Brutalovia) je zotročené a jeho počet je krvavo regulovaný kastou zabijakov , vraždiacich v mene boha Zardoza, ktorého im pohotovo komunita vymyslela a dodala. Ale vrtochom jedného člena Vortexu sa niektorý zabijaci pozdvihnú nad primitívnu úroveň a jeden z nich, Zed (Sean Connery), prenikne do uzavretej oblasti - a všetko sa zmení. (sliver)

SpaceOdyseus

I pres zjevny low budget to je vizualne podmanive dilo, kteremu podtrhava nohy obcasna smesnost a zdlouhavost. Kazdopadne film se venuje prekvapive tezkym a velkym myslenkam a za to si zaslouzi oba palce nahoru. ()

bloodcountes

Tak tohle je hodně těžkej nářez. Existenciální, filozofickej, psychedelickej a úchylnej nářez. Sean v červených bikinách s kšandama s mašlí pod pupkem (hi,Borat:)), kozačkama nad kolena, copem po zadek, opravdu hustě nechutným knírem a bouchačkou. Získal si mě hned na začátku, kdy se na mě kouknul a odprásknul mě :)) Bože. Nevím pořádně co o tom říct, byla to šílená jízda, zpočátku mučivě pomalá jako rozvrzaná Beethovenova Sedmá, pak taková akorát a z poslední třetiny už mi začalo bzíkat v hlavě. Vyplivlo mě to totálně rozsekanou, jako tonoucí se držící už jenom té Sedmé:)))) Bravo. ()

TERRORDROME

Na toto sa pamätám z doby úsvitu videopožičovní, keď som nemal žiadnu šancu pochopiť čo sa v tom filme deje. Dnes si myslím že to má parádny námet a myšlienkový obsah, ale až nepríjemné a dosť lacné psychedelické spracovanie vo vizuálnom štýle hipisáckeho leporela. Sám režisér Boorman vraj povedal že bol v tej dobe značne na drogách a nedokáže všetko vo filme vysvetliť. Najfascinujúcejšia bola tá lietajúca kamenná hlava boha Zardoza grcajúca zbrane a hlásajúca že "penis je zlo". Aj keď to silne pripomína Monty Pythona. V nejakej postapokalyptickej dobe sa takzvaný "brutál" Zed, akýsi Mongol zabíjajúci v mene Zardoza dostane do uzavretej dekadentnej komunity vyvolených nesmrteľných, ktorý vlastne Zardoza stvorili. Tí sa najskôr nemôžu rozhodnúť či je lepšie Zeda zabiť, alebo skúmať, ale postupne prichádzajú na to že túžia aby ich všetkých zabil a zbavil ich nekonečnej apatickej existencie kde trestom za prehrešky od centrálneho počítača je starnutie a demencia. Fascinujúce nápady, ale stvárnené až smiešne cirkusáckym spôsobom a akoby nezaujatým, ťažko uchopiteľným prístupom. Sean Connery ako Zed sa celým filmom promenáduje len v červených slipoch, komunita nesmrteľných vládcov sveta je pár ošumelých vidieckych barákov medzi ktorými sa povaľujú plastové bubliny s rastlinami vo vnútri a snová scéna "súboja" s Tabernákulom ( meno toho počítača ) v guličke a zrkadlovom bludisku bola už úplne mimo všetkého ako Seržant Pepper po vyšňupaní pol kila koksu. Proste film strašných protikladov. P.S. ženské prsia príležitostne vyskakujúce spod minimalistických košieľok potešia dnes aj v postapo budúcnosti. ()

Milodar

V roce 2008 jsem dal 5 hvězd. Nyní viděno v den úmrtí Seana Conneryho. Po geniálním úvodu, kdy nám Arthur Frey sdělí, že vše stvořil pro svou zábavu, sledujeme čím dál trýznivější a nudnější slátaninu, kterou propojují červené trenýrky zesnulého. Blýskne se na lepší časy při setkání s Arthurem Freyem (celá ta linka je genitální) a pak už jen temno. ()

sona123

Tak k tomuhle filmu jsem přišla po půlnoci na Nový rok, vlastně právě teď běží a já vím, že ho nedokoukám. A chytla jsem ho spíš v druhé polovině. Jaký to šok, když jsem zjistila, že tam hraje S. Connery! Věřím, že by se nejraději propadl za to, v čem že si to kdysi zahrál. No bondovka to není! Uf, tak nevím, připomíná mi to Sexmisi, to je taky taková podivnost, toto je ale mnohem víc ujeté, na druhou stranu dovedu si představit, že bych k tomu usedla vhodně naladěná a mohl by to být dobrý úlet. Movie to vystihl za mě lépe a mnohem jednoduššeji... ()

Oralfabet

Nevím. Nevím, jak to hodnotit, nevím, jak to okomentovat, nevím o čem to bylo, ani kolik jsem z toho vlastně viděl. Nevím, jestli je Zardoz Bůh, člověk nebo ta hlava, co tam na začátku lítala (možná nejen na začátku, nevím). Nevím, co na tomhle projektu Seana Conneryho přitahovalo natolik, že se zřekl honoráře jen, aby film mohl být natočen (pokud jsou teda informace v zajímavostech legit, nevím). No... Zardoz. ()

Caine

DVD doma mám, takže mi to asi stálo za to sehnat jen na základě vzpomínek. Hrozně divný film a rozhodně chápu všechny negativní připomínky. Stačí už jenom ty kulisy a vizualizace prostředí. Příběh sám je takové sci-fi nesci-fi, filozofie nefilozofie. Možná by pro mě osobně bylo zajímavé jak by se toho zhostil třeba Jakubisko v těch sedmdesátých letech. Ale přesto cítím i jistou pýchu že se mi docela líbí něco, co ostatní pohřbívají do filmového zapomnění... A lepší se i můj vztah k Čaroději ze země Oz! :-))) ()

Jeremiah odpad!

Nerad dávám "odpad", protože ten si plně zaslouží pouze naše politická špička / bez výjimek /. Na tomto filmu jsem však marně hledal něco, za co bych mohl alespoň jednu hvězdičku dát !!! Absolutní nuda, bez nápadu, trapný S.Connery, ubohý děj. Dokonce ani na nějakou extra hezkou ženskou jsem tam nenarazIl ... prostě ODPAD. ()

kostej_ odpad!

Je až neuvěřitelné, že Boorman po této pseudointelektuální patlanině dokázal kvalitativně vyskočit až k Excaliburu. ()

Wolvie

Tohle se nedalo brát vážně ani v době vzniku,tím větší prdel to ale pro mě je.Jedno z největších guilty pleasure všech dob. ()

sadlokan

Hele,já na to zíral.A došel jsem k názoru,že to je BARBARELLA pro ženský.Ten Sean je stejně dobrej jako Fonda.A chaos neuvěřitelnej!!! ()

drankeryth

Hned na zaciatku filmu sa nam ukaze uchyl menom Zardoz, ktory mal namalovane fuziky a malu briadku a nejaku modru satku na hlave, ktora ho este viac ponorila medzi vacsich podivinov. Logo filmu na zaciatku filmu sa podobalo na thrash metalove kapely pocas 80-tich rokov, ked hrali v tej dobe. Podivna lietajuca hlava zo skaly, ktora vychrlila zbrane pre svojich vyvolenych bolo tiez od veci. Tvorcovia museli byt fakt zhuleny, ked prisli na nieco take:) Vyhubitel Zed alias Sean Connery chodiaci v cervenych slipach a s dvoma pasmi nabojov cez telo bol chyteny na farme a tam sa aj odohraval dej filmu. Tam sa vyskytovala ina varianta debilnych uchylov, ktori mi pripadali, akoby boli nadrogovani a tie reci okolo nezmyselnych veciach mi nicili mozog. Cim dalej, ako bezal cas, sa to zamotavalo do vacsich podivnosti, az som pomalicky nevedel, co to vlastne sledujem. Na konci filmu sa uskutocnila jedna dobra vec, ze ich konecne vystrielali, ved aj o to zobrali. Po nabehnuti zaverecnych tituliek som usudil, ze vsetci co sa podielali na tomto filme museli byt na praskoch:) ()

Bobšule

Jsem už příliš stará na to, abych někomu chtěla nalhávat, že jsem koukala na film kvůli jeho (tehdy) novátorskému přístupu ke sci-fi žánru. Nikoli. Film jsem si koupila a koukala na něj ze zvědavosti a především kvůli Connerymu. Celkem jsem se těšila, že v tom neotřelém oblečku alá červené pampersky s kšandičkama bude vypadat "šik", nicméně děj se ukázal natolik plný jinotajů, že jsem si ty pampersky nakonec nestihla ani pořádně prohlédnout a byl konec. Ale protože jsem dávala pozor, tak mohu s pýchou prohlásit, že jsem to nakonec celé bez potíží pochopila. ;-) ()

krizi

Uf, jak se něčemu takovému mohl Connery propůjčit? Už po deseti minutách jsem měl sto chutí to vypnout, bohužel jsem to neudělal a tím jsem udělal druhou velkou chybu. Tou první bylo, že jsem si to vůbec pustil. ()

SatuPeka

Vynikající film! Pod slupkou surreálné psychedelické podivnosti se skrývá výtečně nasnímaná, překvapivě koherentní úvaha o lidské přirozenosti. Triky a sci-fi kulisy, kterých tu moc není, mají příjemně nedigitalizovaný vzhled - škoda, že se takhle už filmy netočí. ()