Zardoz

• Velká Británie Zardoz

Dej filmu sa odohráva v roku 2293. Po hospodárskej kríze koncom dvadsiateho storočia, kedy sa zrútila svetová ekonomika, si hŕstka mocných vybudovala svoj vlastný svet Vortex. Oddelila ho od okolitého sveta nepreniknuteľným silovým poľom, obrnila sa proti súcitu a rozhodla sa za každú cenu prežiť. Táto elitná skupina si vytýčila za cieľ vytvoriť novú, dokonalú rasu, ideálne vyváženú spoločnosť. Správu komunity zverili počítaču a dobrovoľne sa zbavili možnosti ovplyvňovať jeho činnosť. Prísne kontrolovali svoju populáciu, ovládli genetiku a dosiahli nesmrteľnosť. Ale každá dokonalosť niečo stojí. Behom storočí ich spoločnosť zdegeneruje, večný život sa stáva príťažou, zabíja v nich všetky ambície, prichádza stagnácia, apatia, doba bezohľadnosti a nudy. Boormanova (réžia, námet, scenár, produkcia) spoločnosť pripomína totalitný režim aj zvrhlé a kruté pomery medzi vládnucou vrstvou v starovekom Ríme.

Obyvateľstvo mimo hranice Vortexu (hovorí sa im Brutalovia) je zotročené a jeho počet je krvavo regulovaný kastou zabijakov , vraždiacich v mene boha Zardoza, ktorého im pohotovo komunita vymyslela a dodala. Ale vrtochom jedného člena Vortexu sa niektorý zabijaci pozdvihnú nad primitívnu úroveň a jeden z nich, Zed (Sean Connery), prenikne do uzavretej oblasti - a všetko sa zmení. (sliver)

Taffey

Možná, že to má hluboké morální poselství, ale větší hovadinu jsem fakt ještě neviděl. Nevěřil jsem vlastním očím, když jsem se na to díval. Dnes to dávají v noci v bedně, tak se na to zkusím, po letech, podívat, abych zjistil, že jsem buď totálně zmoudřel, nebo že jsem furt stejný duševní pahýl. Něco takového, to je pro Conneryho opravdový úpadek. Njsrandvnější komentář: LIMA - Nepochopitelná, nepochopená ale ****. Neuvěřitelné. Dost mi to připomíná jednoho návštěvníka restaurace U Antona v Opavě, někdy počátkem 80´, kdy nosil furt knížku Dostojevského, ale záložku měl furt na stejném místě. Monolog - kdyby Excalibur nebyl Boormanův, stejně, jako Zardoz, tak by Tě ani nenapadlo oba filmy srovnávat. To jsem si zcela jist. ()

Tiiso

Velmi neobvykle pojatý snímek. Svou realizací mě nutil neustále se nad něčím zamýšlet a snad také i neustále něco pitvat. Ovšem bohužel, bylo to zamýšlení ne až tak nad příběhem, jako spíše nad samotnou výrobou tohoto prapodivného filmu. Příběh snímku není vůbec špatný nebo předem ztracený. Je to sci-fi a tento žánr má nepřeberné množství tváří a podob. Takže skupinu vyvolených nesmrtelných lidí, žijící někde v daleké budoucnosti a zjevení jedince, který přináší filozoficky potencionální rozkol, jsem kvitoval s přehledem. Spíše než příběh samotný mě znervózňovalo vyprávění a z toho vznikající atmosféra. Byla nestálá a rušivá. Nejdříve jsem si musel zvyknout na představu tvůrců, co se týče kostýmů a oblečení lidí budoucích. Conery vypadal opravdu "úchvatně". Dále pak spousty dialogů působily ploše a dosti nudně. Některé okamžiky byli naproti tomu silě realizované, jako třeba živočišný podtext postavy Coneryho, který svým přístupem k životu dobře rozohnil, některé jedince žijící v nesmrtelné nudě. A takto to jde celým filmem. Sotva mě něco zaujmulo. už to bylo hned sraženo okamžikem dalším, který byl těžko k pochopení, či vzbuzoval dokonce veselí. Jen složitě jsem určoval jestli komický nádech té či oné situace byl chtěný od tvůrců či nikoliv. Měl jsem totiž většinou pocit, že se režisér a jeho společníci berou velmi vážně. Realizace je poplatná tehdejší době a umí utvořit jakousi atmosféru, která ovšem není pořád stabilní. Sci-fi mám všeobecně hodně rád, ale tento snímek nedokázal mou filmovou duši uspokojit a počin na mě působí spíše jako dobrá rarita, a jsem rád že jsem mohl vidět. A to je dosti málo. ()

Petike

Učebnicový príklad filmového vanity projectu a učebnicový príklad Boormanovho typického velikášstva (čítal som raz aj jeho scenár pre jeho nerealizovanú filmovú adaptáciu Pána Prsteňov a bola minimálne rovnako šialená ako... spoiler... tento jeho prerozprávaný Wizard of Oz v rytme 70s artporna). Navyše ukážkový príklad mysogýnneho traktátu maskovaného za osvietenú dumu o ľudskej sexualite a genderových dumách. Pamätajte : Puška je dobrá, penis je zlý ! x-DDD Connerymu to vcelku sekne, hlavne v svadobných šatách. x-DDD Hviezdičku dávam za všetky nechcene vtipné scény (zvyšok je nechcene nudný alebo nechcene nechutný, hlavne samoúčelné scény súloženia). ()

Lavinia

Umělecká? seberealizace proroka, se scifi nemá absolutně nic společného, v paměti mi zůstala tak jedna-dvě scénky, a to ještě ty hnusné. Snaha o pochopení veledíla je zcela bezdůvodná. ()

nooly

Zajímavý snímek, pravděpodobně ho zhlédnu ještě jednou. Smyslem života je smrt? Námět k zamyšlení. ()

L3G1ON4R

Tak tohle mě vůbec neoslovilo, celá záležitost okolo smrti a vědění mi přišla úplně stejně hloupá, jako pohádka o kouzelníkovi ze země Oz... ()

Stejšn

Snad nejúchylnější film, který jsem v životě viděl. Oproti tomuhle je i Brazil přímočaré a jednoduché dílko! Někde jsem četl, že se to částečně natáčelo i v Československu. Nic tomu nenasvědčuje, krom jedné scény, která má jen zlomek vteřiny: před barákem, kde Zed zahlédne v okně muže s maskou, tak těsně po tom, co něm střelí, je před oknem vidět rezavý vrak staré Škody Octavie. Jinak je film plný koz - nekoz a totální abstrakce a absurdity. Dokoukal jsem ho, ale nelíbil se mi. ()

ma883

Obtížné hodnocení! Dobré nebo špatné? Dráždivé nebo trapné? Originální nebo překombinované? Sama nevím. Film skončil a kde nic, tu nic. Ticho po pěšině. Connery hrál chvílemi extrémně špatně. Zajímavé snad jen bylo, když ho vyvolená provrtávala elektrizujícíma očima. Ale také žádná sláva. Hudebně je to katastrofa. Přesto nemohu jinak a musím hodnotit, neboť jsem to fascinovaně zhlédla celé. ()

MartyMcFly89

Lahůdka jen pro zvané. Post-apokalyptická/Dystopická, nazývejme si to jak chceme, fantasy. Sean Connery v jedné ze svých méně známých rolích. Filosofické otázky o budoucnosti lidstva. To jsou pro mě důvody na vysoké hodnocení. Úchylárna ? Ano, proč by neměla být, nepochopení je běžná věc, mně se to líbí, tak jsem spokojen. ()

senecek odpad!

Tak tohle fanoušci agenta 007 nemůžou zkousnout. Charisma 007 těžce dostalo na frak v téhle rádoby scifi podívané...??? Je vůbec možné,že za tři roky po tomhle zvěrstvu vznikly Hvězdné války a za další dva roky Vetřelec ...? ()

Thorgerda

Pohled na Seana Conneryho v rudých slipech a kozačkách se vypálil na sítnici asi každému kdo viděl ze Zardozu byť jen kousek. Tenhle film je naprostá halucinace, na kterou se nemůžou vztahovat klasická měřítka hodnocení... ()

Thomak

Námětem scífko nejhrubšího zrna, zpracování naprosto ulítlý, místy poněkud hůře koukatelný, sečteno podtrženo silný tři hvězdy, pro čtvrtou hovoří Seanovo červený slipy. ()

DonFrolimo

Ó můj bože. No jednu hvězdu za úchylnost si to bezpochyby zaslouží. Sean ve slipech a kozačkách, igelitové kreace na anglickém venkově a vyvolení v psychotropním střihu. ()