pestak

Jan Švankmajer ve svém filmu mistrovsky spojuje realitu, sen a hru. tentokrát se nechal inspirovat faustovským tématem. Petr Čapek, ve své poslední roli MISTROVSKY!!! ztvárnil, Jak Mefistofela i Fausta. Rozehrál démonický příběh unaveného muže, který se marně snaží uniknout blížícímu stáří a smrti. Kombinací animace, hraného a loutkového filmu Švankmajer vytvořil fascinující podívanou. ()

Weissik

Švankmajer se pozná. V tomto filmu jsou prvky, které jsou pro tohoto režiséra typické: detail na ústa během jídla, přehnané zvuky, malé množství mluveného projevu a samozřejmě animace. Nemůžu si pomoct, ale ať sleduji jakýkoli Švankmajerův film, nemám z něj dobrý pocit. Tento režisér umí působit na pocity. Kdo by se také bál u jiného filmu, kde poskakuje loutka čerta a blekotá. Já teda určitě ne. :D ()

Romadoor

Neskutečně přesvědčivé spojení mystiky a reality. Takový oživlý (spíš oživený) Meyrink. Myslím, že ani mistr Š. nečekal takový nářez - nejspíš byly hvězdy v efektivním posazení když se to točilo. Občas někde v Praze vlezu v naději na levnou kalnou desítku z vody z Vltavy do nějaké přičmoudlé uličky nebo dvora a za některým z horních oken vidím černou kočku a potom tvář.......a najednou nevím jestli vydržím nepodepsat ()

kubilov

Druhý Švankmajerův celovečerní film, hodnotím spíše jako slabší než Alenku. Vyčnívá skvělý Petr Čepek. ()

Alden_Larson

Přiznám se, že jsem tento film úplně nepochopil, i tak ale musím uznat, že byl velmi zajímavě zpracovaný. Děj, i když mi místy přišel trochu matoucí, měl několik pozoruhodných momentů. Herecké výkony byly velmi dobré. Prezentace byla taky velmi dobrá, použití neobyčejně velkých loutek a stop-motion animace se mi moc líbilo. Hudby měl film málo, i tak se mi ale hudební doprovod líbil. 6/10 ()

Modeus

Pan Švankmajer opět potvrdil své kvality, výborný Petr Čepek, zajímavá atmosféra, příběh dávající prostor k vlastním úvahám. ()

Skretule

Jsem rád, že český režisér dokázal tak umě zfilmoval Fausta a já v tomhle filmu pokaždé najdu něco nového. Navíc Petr Čepek v hlavní roli a fámy o vlivu filmu na jeho smrt dodávají celku jakýsi transcendentální punc. ()

Kakofon

Surrealismus a Faust? Proč ne! Tady se to povedlo na výbornou. Předposlední film s vynikajícím Petrem Čepkem. 100% ()

Dvojirakri

Občas se stane, že se herec nedožije uvedení filmu ve kterém vystupuje. Zcela výjimečné ale je, pokud jde o herce v hlavní roli. A to slovo hlavní bych zde podtrhnul, Petr Čepek je zde i jediný koho zde uslyšíme, protože propůjčil svůj hlas i loutkám. Na hercově vzezření, jeho výkonu činoherním ani hlasovém není znát postupující zákeřná nemoc, naopak, troufám si říct že jde o jeden z největších výkonů které kdy před kamerou předvedl. Celkově jde ale o poměrně náročné dílo, které jsem zvládnul až na třetí pokus a ještě mi nějakou dobu leželo v hlavě co o něm vlastně napsat. Divák, pokud přistoupí na režisérovu hru, je uhranut tím co se na obrazovce děje, i když všemu nemusí rozumět. Je tedy lepší se nejdřív s legendou o Faustovi seznámit a pak pro něj možná bude film stravitelnější. I bez toho ale laskavý divák jasně rozpozná, jaký pomník režisér Švankmajer s hercem Čepkem postavili, jeden druhému, Faustovi i Goethemu. ()

angroment

Film má pomalejší tempo. Není tu kladen důraz na rychlý spád či dějové zvraty. Díky tomu mají tvůrci větší plochu pro kreativní tvorbu a vytváření specifické atmosféry. Rozhodně není určen běžnému diváku. Plno úžasných režijních nápadů, skvělá práce se zvukem. ()