Otesánek

• Japonsko

Otesāneku Mōsō no Kodomo

Komedie / Drama / Loutkový

Česko / Velká Británie / Japonsko, 2000, 125 min

Trocha zostrihať (resp.obstrihať) a pocit by bol ešte intenzivnejší, mozaika farebnejšia a ja ešte viac znepokojený (tým spokojnejší). Škoda (napísal by pesimista), nevadí (píše optimista).(5.6.2009)

Velmi dobrá černá komedie, která je pro Jana Švankmajera dosti netradičí - animace zde není mnoho, zato herci mají překvapivě co hrát a sami nejsou obětí fázování. Veronika Žilková a Jan Hartl jsou velmi dobří, ale to neříkám nic nového. Stejně dobrá je ovšem Jaroslava Kretschmerová, na kterou se tak trochu zapomíná, a kouzelná je Jitka Smutná v miniroli sociální pracovnice. P.S.: J. Š. svého času uvažoval, že do hlavních rolí obsadí Woodyho Allena a Miu Farrowovou.(11.4.2003)

• Enšpígl

Opravdu si cením originality filmu a práce pana Švajnkmajera, který je znám i za hranicemi naší země, což není častý jev. Leč pro mě jako diváka tohle bylo nestravitelné po všech stránkách.(13.10.2006)

Mozna prekvapujici vitez ceskeho lva, ale zcela zaslouzene. Z filmu sala neuveritelna sila vypraveni, atmosfera je patricne stupnovana a herecke vykony opravdu brilantni. Skoda jen te delky – o pul hodinky kratsi a je naprosto genialni snimek na svete.(31.7.2002)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $116,710Tržby Celosvetovo $242,426(11.1.2009)