poster

Otesánek

 • Velká Británie

  Little Otik

 • Japonsko

  Otesāneku Mōsō no Kodomo

Komedie / Drama / Loutkový

Česko / Velká Británie / Japonsko, 2000, 125 min

 • SOLOM.
  ***

  Již samotný dosti morbidní začátek mě doslova dostal svým „úchylným“ ztvárněním, že i na děti se dá u sádek čekat dlouhá řada. Zapomeňte na klasický způsob dělání dětí, protože Švankmajer nám nabídne několik velice působivých způsobů, jak lze přijít k vytouženému děťátku. Atmosféra v tu chvíli připomíná psycho jízdu se vším všudy a to i díky skvělému výkonu Veroniky Žilkové a Jana Hartla. Oba herci se svých rolí zhostili opravdu bravurně a se ctí. Ne nadarmo získal snímek v roce 2001 prestižní ocenění Českého lva za nejlepší film. Otesánkovi je často vytýkána především jeho délka, protože popravdě některé pasáže zbytečně nudí a jsou až nepřiměřeně natahovány. Dokonce i samotná atmosféra má několik nehezkých výkyvů, kterým se dalo kratší stopáží vyhnout obloukem. Asi nejzajímavějším prvkem jsou jednotlivé postavy, jejichž charakteristiky podstoupí během filmu několik výraznějších proměn. Tou nejvýraznější lze vidět u manželů Horákových, ale ani ostatní nezůstanou pozadu. Jejich sousedy si zde zahráli Pavel Nový a Jaroslava Kretschmerová, kteří mají na svědomí několik opravdu nezapomenutelných momentů a hlášek. Stejně jako jejich baculatá dcera Alžběta. Ta si ráda čte kromě pohádek především velmi poučné knížky ze života a v jejím podání jsou některé hlášky opravdu velice trefné. Dále zde máme i věčně nadrženou staříka, který se rád dívá malým holčičkám pod sukně. Pan Žlábek patřil k mým nejoblíbenějším.(20.4.2011)

 • k212
  *****

  Nesmírně zábavné a uchýlné zároveň, po vizuální stránce opravdu obdivuhodné a originální (ale kdo zná i jiné Švankmajerovy filmy, tak samozřejmě ne).(16.3.2003)

 • Hrabka
  *

  Tak tohle bylo dost divný a vůbec mě to nebavilo. 15%(21.3.2009)

 • curunir
  ***

  ,,TAKOVÁ BLBOST. ŽE NENATOČEJ NĚCO POŘÁDNÍHO, TŘEBA O NÁS, O OBYČEJNÍCH LIDECH..." __Zaujímavý, ale hlavne dosť bizarný a úchylný film. Že toto mohol niekto vymyslieť?! Oceňujem zaujímavú kameru snímajúcu všetky tie zábery jedla alebo úst hercov, potvrdzujúcu, že to hlavné o čo tu ide je pažravosť. Taktiež sa ukazuje, čoho všetkého sú ľudia schopní, ak ide o ich blízkych a je úplne jedno či ide o obyčajný pahýľ - najviac mi bolo ľúto smrti starého pána Žlábka, ktorý na svoje perverzné chúťky dopadol exemplárne. Čo však -inak rozkošne spracovanému - Otesánkovi miestami uberá na pozerateľnosti je okrem typicky svojského Švangmajerovho prístupu (viac mu svedčia kratšie snímky) aj zbytočne natiahnutá dĺžka, navyše z Alžbetkinho čítania rozprávky vieme, ako celý príbeh nakoniec dopadne. Českého leva za najlepší film vôbec nechápem. Na druhej strane som rád, že sa film objavuje v TV skôr sporadicky; dáva mu to punc výnimočnosti, akej sa v poslednej dobe dostáva iba málo dielam.(25.2.2008)

 • jhrasko
  ****

  Trocha zostrihať (resp.obstrihať) a pocit by bol ešte intenzivnejší, mozaika farebnejšia a ja ešte viac znepokojený (tým spokojnejší). Škoda (napísal by pesimista), nevadí (píše optimista).(5.6.2009)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace