Otesánek

• Japonsko

Otesāneku Mōsō no Kodomo

Komedie / Drama / Loutkový

Česko / Velká Británie / Japonsko, 2000, 125 min

Švankmajera má hodně rád. Ale to co předvádí od roku 2000 je děs. Šílení mě vůbec nebavily, Přežít svůj život beru jako hloupej vtip a dělám že to neexistuje, a Otesánek? ten je na tom sice lépe ale je to zklamání od takovýhleho velikána. Pohádku o Otesánkovy zná v Česku nejspíš každý, Švankmajer si to udělal po svém. Což sice oceňuji ale tu neuvěřitelně moc hluchých míst, neuvěřitelně moc nesympatických postav, což ale nevím jestli je naschvál protože nevěřím že by byly takhle natočeny omylem. Navíc ty Švankmajerovy efekty už nejsou co bývaly a tady jich je zoufale málo. Co ale musím asi pochválit je ta úchylnost a podivnost co celý film provází. Další věcí na co ale film ničí jsou herci, ne že by byly nějak extra špatní Žilková je sympatická a Novej je stále divnej i ve skutečnosti ale ta malá holka, ježiši kriste. ta mě neskutečně štvala po celou dobu filmu. To si jí jako Švankmajer neuměl pořádně ohlídat? No nic jak počítám tak mi z toho vyšel průměrný, možná lehce podprůměrný film, Švankmajere hlavně nepodělej Hmyz.(1.10.2012)

Populační dilema, které naši mysl zasahuje stejně, jako tento umělecky hrůzný film. Švankmajer si, jako obvykle, pohrává s detailem, který může představovat krásu i hnus. Příběh o patologickém chování většiny matek, ochraňujíci své syny ať jsou drogovými dealery či psychopatickými vrahy. Legenda však praví, BABIČKA, jako anděl pomsty, svým nástrojem smrti ukončí kanibalské krveprolití. "Kam jsi dala mou motyku !!!" :-)(24.1.2016)

• Enšpígl

Opravdu si cením originality filmu a práce pana Švajnkmajera, který je znám i za hranicemi naší země, což není častý jev. Leč pro mě jako diváka tohle bylo nestravitelné po všech stránkách.(13.10.2006)

Mozna prekvapujici vitez ceskeho lva, ale zcela zaslouzene. Z filmu sala neuveritelna sila vypraveni, atmosfera je patricne stupnovana a herecke vykony opravdu brilantni. Skoda jen te delky – o pul hodinky kratsi a je naprosto genialni snimek na svete.(31.7.2002)

Ujuj s tohto mohlo fakt kvapnúť perfektný film. škoda len dĺžky a banality príbehu. Inak však je to krásna jazda po ľudských citoch, konečne sa popri efektoch mohli rozšoupnuť aj herci a výsledok v podobe českého lva na seba nenechal čakať. Švankmajer zase ukazuje genialitu a ešte viac sa pohráva zo túžbami a slasťami, ako v predchádzajúcom diele Spiklenci slasti. Každej scéne sa dá uveriť, typická kamera a tropchu slabší strih. Jednoduchoo zostrihať, niekedy zbytočne nepredlžovať a Otesánek by bol skôst ako veľa ďalších filmov tohto autora.(24.8.2009)