Otesánek

Otesāneku Mōsō no Kodomo

Insatiable

Komedie / Drama / Loutkový

Česko / Velká Británie / Japonsko, 2000, 125 min

Tohle prostě je Jan Švankmajer. Někdy nenáviděný, někdy milovaný.(7.11.2010)

Švankmajera má hodně rád. Ale to co předvádí od roku 2000 je děs. Šílení mě vůbec nebavily, Přežít svůj život beru jako hloupej vtip a dělám že to neexistuje, a Otesánek? ten je na tom sice lépe ale je to zklamání od takovýhleho velikána. Pohádku o Otesánkovy zná v Česku nejspíš každý, Švankmajer si to udělal po svém. Což sice oceňuji ale tu neuvěřitelně moc hluchých míst, neuvěřitelně moc nesympatických postav, což ale nevím jestli je naschvál protože nevěřím že by byly takhle natočeny omylem. Navíc ty Švankmajerovy efekty už nejsou co bývaly a tady jich je zoufale málo. Co ale musím asi pochválit je ta úchylnost a podivnost co celý film provází. Další věcí na co ale film ničí jsou herci, ne že by byly nějak extra špatní Žilková je sympatická a Novej je stále divnej i ve skutečnosti ale ta malá holka, ježiši kriste. ta mě neskutečně štvala po celou dobu filmu. To si jí jako Švankmajer neuměl pořádně ohlídat? No nic jak počítám tak mi z toho vyšel průměrný, možná lehce podprůměrný film, Švankmajere hlavně nepodělej Hmyz.(1.10.2012)

• Radyo

Ta hvězdička je jen za to, že to je první film od Švankmajera, který jsem dokoukal až do konce a nemusel jsem si brát žádná sedativa. Taky je to asi jeho jediný srozumitelný film (ale to je asi tím, že příběh Otesánka zná snad každý). Já toho pána respektuju, nicméně jako filmový tvůrce mi VŮBEC NIC neříká.(13.11.2002)

• kingik

Film, jehož smysl jsem nepochopil. Triky byly nejhorší, co jsem kdy viděl. Od odpadu to zachránila jen přesvědčivě ujetá Žilková. Pane Švankmajere, tímto už trpíte dlouho? 20%(6.11.2011)

• honajz

Švankmajer je lepší animátor a mystik, než filmař a scenárista. Tohleto potřebovalo dramaturga jako sůl a mohl vzniknout pěkný horor. Takhle je to na půl cesty, nedořečemné, někdy chtěné.(18.4.2012)

• - Film získal ocenění Český lev v roce 2001 za Nejlepší film. (M.B)

• - V televizní reklamě na fiktivní mouku Flora, na kterou se hladově v čase 1:48:02 dívá František Štádler (Pavel Nový), použil režisér Švankmajer ukázku ze svého minutového snímku Zamilované maso (1989). (Ganglion)

• - Natáčalo sa v českom meste Slaný a obci Knovíz. (Raccoon.city)