Otesánek

Otesāneku Mōsō no Kodomo

Insatiable

Komedie / Drama / Loutkový

Česko / Velká Británie / Japonsko, 2000, 125 min

Trocha zostrihať (resp.obstrihať) a pocit by bol ešte intenzivnejší, mozaika farebnejšia a ja ešte viac znepokojený (tým spokojnejší). Škoda (napísal by pesimista), nevadí (píše optimista).(5.6.2009)

SPOILERY; Jan Švankmajer vidí ve filmu čisté umění, způsob vyjádření, stejně jako malíř, sochař nebo podobní umělci. Proto se můžeme spolehnou na to, že každý jeho film bude kus pořádného, poctivého filmařského kumštu. Přesně, jako zde. Nenatočíme film o klasické české pohádce Otesánek? Proč ne? Odpověděl naštěstí pan Švankmajer. Nevím, kdo jiný by měl toto zpracovat. Karel a Boženka Horákovi mají opravdu špatnou diagnózu, co se týká plodnosti. Idiopatická sterilita a totální aspermie = naprosto zoufalý případ. Tato zoufalost dovede Karla k humorně myšlence, vyřezat svojí ženě dítě z pařezu. Nevinná legrácka se ovšem zvrtne do nevídaných a hrůzných rozměrů, které dokáže odhadovat, pomocí pohádkové knížky, velice bystrá a inteligentní Alžbětka. Ta se také nakonec ujme malého dřevěného zabijáčka, poté co ho jeho zoufalí "rodiče" zavřou do bedny ve sklepě. Otík má stále hlad, a proto Alžbětka svým dětským rozumem nechá rozhodnout osud. Co, nebo spíš koho, Otík sežere. Klasická poctivá práce pana Švankmajera.(26.6.2012)

Zezačátku, zhruba první půlhodinu, jsem se skvěle bavil. Hlavně díky skvělému Janu Hartlovi, který měl se svou ženou opravdu svatou trpělivost. Bohužel film začal ztrácet dech a konec už byl přímo rozpačitý. Přesto je to i jako celek velice zajímavý film, jen mu chybí větší spád.(8.12.2010)

švankmajerova poetika, zmysel pre "humor" a spôsob výberu tém i prístupu k nim mi je veľmi, naozaj veľmi blízky, je mi blízka jeho obsesia (či posesia či čo to vlastne je . . .) jedlom ako univerzálnym symbolom niečoho väčšieho a aktuálneho (a ničoho menšieho) a to konzumu . . . Otesánek je každopádne zvláštny film, je to niečo medzi psychologickou rozprávkou a rodinným hororom, je to každopádne veľmi ojedinelý pohľad na ľudskú prirodzenosť . . . inak - švankmajer je taký český gilliam, akurát je podľa mňa trochu viac filozof a trochu viac zvrhlý, čo v podstate so sebou nejako súvisí (kdežto gilliam je viac snílek a rozprávkár)(4.10.2007)

Přiznám se, že pana Švankmajera jsem vůbec neznal, ale díky Otesánkovi jsi ho teď určitě zapamatuji.(3.6.2003)

• - Samorost, který posloužil k tvorbě Otesánka, vybírali Švankmajeřovi obdivovatelé z celého světa. Vybralo se nakonec deset kusů o různých velikostech. (-bad-mad-wolf-)

• - Nejdražší scénou filmu je ta, ve které Veronika Žilková Otesánka kojí. Její výsledná podoba vznikla až v digitálním studiu. (-bad-mad-wolf-)

• - Natáčalo sa v českom meste Slaný a obci Knovíz. (Raccoon.city)