V malém městě, v době totality, jsme v úvodu svědky dramatického okamžiku, opíjení okresního tajemníka, aby díky jeho přízni Městečko získalo novou buňku na občerstvení. Tajemník v hluboké opilosti oznámí, že dostal chuť na ženu. V rámci obecních zájmů vznikne dramatický okamžik, jak mu vyhovět? Podaří se. Se začátkem demokracie začíná v Městečku nový život. Už proto, že vítězem voleb se stane Nezávislá erotická iniciativa. Hospodský si pronajímá hospodu do privátu, vznikají první soukromé obchody, první velké plány na to jak zbohatnout. Městečko postihnou i restituce majetku, přinášející štěstí a bohatství na jedné straně a závist s nenávistí na straně druhé. Podnikání přináší některým začínajícím živnostníkům nepříjemná překvapení z nemilosrdného kapitalismu. Někteří se rychle orientují rovnou na zlodějinu. Iluze o velkém světě bohatých se u některých postupně ztrácí v beznadějných pokusech vydělat aspoň na živobytí. Ani majetek získaný restitucí nepřináší vždy štěstí. Přicházejí první krachy. Podnikatelské i osobní. A také se zase na radnici souloží. Ale na rozdíl od totality, je to opravdu milování

Film Městečko je mozaikou příběhů a epizod z malého města z období přelomu totality a nové demokracie. Plejáda drobných hrdinů, kteří úspěšně či méně úspěšně zápasí se změnou společenského systému a i svými osobními poměry - vychází z autobiografických zážitků režiséra, obměněných či doplněných různou mírou umělecké licence. Autor scénáře a režisér filmu Jan Kraus se pokusil o pohled na nedávno převratnou dobu z pohledu komediálně hořké nadsázky. "Absurdita často ukazuje realitu výstižněji. A realita sama je zase často absurdní. (oficiální text distributora)

Nonna odpad!

Jsem obrovskou fanynkou Jana Krause a to od jeho dětských hereckých začátků, proto jsem se na jeho, zatím jediný, režijní počin, velmi těšila. Výsledek mě však víc než zklamal a jediné, co k tomu lze dodat - takhle to vypadá, když se člověk, který celý život nevytáhl paty z Prahy, pustí do popisu, kritiky a zesměšňování venkovanů na malém městě. Zde se neozývám jako potrefená husa, ale jako člověk, který na malém městě vyrostl a v druhém žije. Když sleduju Troškovu trilogii o slunci a seně, vím, že tak to prostě na vsi bylo a je, když sleduju Formanovy hasiče nebo prodavače Petra, až citelně si uvědomuju, že ty lidi denně potkávám kolem sebe, Vorlův Kouř jasně ukazuje dobu okolo revoluce v prostředí fabriky a člověku to evokuje staré známé .........ale partička z Městečka je pro mě fiktivní představa neznalého režiséra a scénaristy, jak to asi bylo.......... ()

Alden_Larson

Krausův pokus o film mi přišel velmi zvláštní. O ději se toho moc říct nedá, protože film žádný hlavní děj nemá. Má ale spoustu postav, a ty mají každá svůj vlastní děj. Některé jsou lepší, než druhé a některé byly natolik zvláštní, že bych je ve filmu radši neviděl. Je pravda, že všechny děje spojuje jedna hlavní myšlenka, ale i tak bych mnohem radši viděl jeden hlavní děj s malým obsazením postav, než tuhle slátaninu náhodných situací. Žádné postavy, kromě možná tří, nebyly ničím zajímavé. Během filmu taky pár postav několikrát promluví tzv. "skrze čtvrtou zeď", což jsem vůbec nepochopil. Herecké výkony byly většinou slabé a některé byly vyloženě špatné. Prezentace a hudba byly fajn, ale taky nebyly nic extra. 4/10 ()

Dr.Abe

No Jan Kraus v té první povídce rozhodně bodoval. Policajt: "Ještě dýchá, ale má obráceně hlavu!" křřřk "Už nedýchá..." ()

kramatos

Těžce uvěřitelné, že Kraus má na svědomí takovouto kokotinu. Dávám 1* za krásný monolog v 52. minutě. Jinak odpad se vším všudy mající nádech klasické ubožácké české kinematografie - rozuměj většinu českých filmů po 89. roce. ()

Canniosh

Velmi zajímavě pojatý "komorní" příběh obyvatel jednoho městečka z doby konce 80. a začátku 90. let. Je zřejmá snaha režiséra o co největší dějový záběr jednotlivých postav, což ve skutečnosti vyznívá velmi zřetelně jako dost neprofesionálně zpracováno - a právě v tom je ono kouzlo filmu (vzpomeňme na "příběh" např. z Hoří má panenko) a zároveň i kámen úrazu, protože tento styl většině diváků určitě nevyhovuje, příp. je pro ně nepochopitelný. Zajímavostí filmu je, že jeho cílem není konkrétní vyřešení určitého problému či situace, ale pouhý sousled několika navzájem se někdy ani nepropojujících epizod, zajímavě poskládaných do dějové linie. Je fakt, že jsou ve filmu hluchá místa, která trochu nudí, ovšem dle mého jejím účelem bylo dotvoření komlexnější atmosféry, nálad a celkového prostředí městečka a jeho obyvatel. Musím zmínit taktéž zajímavou hudební stránku, navozující tu správnou atmosféru pro jednotlivé epizody a hodící se vždy k vytvoření správné atmosféry pro jednotlivé okamžiky. Jednoduše shrnuto: film se mi moc líbil a rád se na něj podívám znovu. Názory na něj jsou určitě velmi rozdílné, což je dáno neortodoxním přístupem v jeho podání. Nicméně musím říct, že koho zajímá "nezávislá" tvorba (ať už česká či zahraniční), tomu určitě film doporučuji. Kdo ovšem dává přednost herecky silně obsazeným filmům s jasnou dějovou linií, ten se nad filmem pravděpodobně jen ušklíbne a zařadí jej do těch nepovedených kousků. ()

moriarty

Z filmařského hlediska strašná šmíra, dávám ale jednu hvězdičku za zajímavej kritickej pohled na začátek devadesátých let. Další dvě hvězdičky reprezentují dvě lehké hliníkové stavby. Pro Němce. Až přijedou. A teď můžu zase chlastat dál. ()

ssarka

milý pane Krausi...váš humor a ironie se mi líbí a vždycky líbit bude...dávám celkem bez problému 4 hvězdy za to,jak jste krásně nastavil zrcadlo čechům...a jakmile nastavíte pravdivé zrcadlo,tak je jasné,že se to nikomu líbit nebude...nehledě na to,že takto se lidé chovají i v dnešní době,nejen po revoluci..erotické plesy a diskotéky pořád fungují,lidi jsou stejně sprostí a stejně chlastají a zvracejí,na vesnicích se pořád chodí v teplákách-ted dokonce značkových,plno domů chátrá pořád stejně jako po revoluci,krade se dokonce víc-takže tak..ale chápu,že plno lidí šlo do kina na veselý barevný český film a vykouklo na ně tohle..:D ()

soukyd33

Ve filmu je každou chvíli někdo namol. 🤔🙄 Mě osobně to přijde jako Ulice nebo Ordinace v Růžové zahradě 2. Humor žádný, herecké výkony žádné. A stále dokola se všichni hádají nebo pijou alkohol. Poznámka: Scéna s holkama na stole, byla pěkná. 👍 Poznámka: Striptýz byl spíše vtip. Asi to nechápu. Nemůžu jinak. Hvězdiček 1 ()

MacoLM

Nezdalo sa mi to až také zlé. Nie je to nič svetoborné, ale pozerateľné. Ukazuje to časy tesne po páde socialistického zriadenia, kedy sa kradlo vo veľkom a všetko. Sny o nemeckých turistoch sa postupne menili v realitu, ľudia čo dovtedy mali všetko, zrazu nemali nič a tí čo nemali nič, sa dostali k veľkým majetkom z reštitúcií. Príbeh sa odohráva na malo mestečku, kde každý každého pozná. Film je plný vtipných dialógov a scén. Zároveň je to ale akési "nedotiahnuté" do konca. Scény sú niekdy trochu useknuté a chaoticky poukladané. Možno, keď Jan Kraus bude režírovať ďalší film, bude to lepšie :-) ()

andy60

Že Jan Kraus není žádný režisér, je po shlédnutí filmu zcela patrné. I kdybych se "uvolnil" sebevíc, vždy mně z toho vyjde pouze lehce podprůměrný počin. ()

quiz

Problém většiny diváků pochopit a tedy i přijmout tento film spočívá pouze v jednom...přiznat si a smířit se s tím naším - nikdy nekončícím - českým buranstvím, které není jenom záležitostí doby těsně předrevoluční a porevoluční, ale táhne se prakticky celými našimi dějinami až do dnešních dní, kdy ti největší borci v nových Najkííí-keckách parkují svá velká BMW na Zákazech zastavení a stání. Film to není "pěkný" ani veselý, ale veskrze pravdivý i když někdy příliš laciný a zbytečně vulgární. Ale takoví jsme my, celá naše společnost - jen si to někdy přiznat. Celé je to postavené na NEhercích - na špatných NEhercích - ale na takových, které vídáme dennodenně kolem sebe, jako občany tady toho státu. Nedovedu si tam ale - v celé koncepci filmu - představit herce, kteří by se snažili hrát NEherce a už vůbec ne ty osvědčené, zaběhlé typy jako Geislerová, Vilhelmová, Macháček, Liška, Dušek atd. Kamera Diviše Marka (...a bude hůř, Štěstí, Divoké včely, Nuda v Brně atd.) není taková jaká je proto, že by to neuměl, ale je taková proto, aby zapadla do celkové koncepce filmu tj. statická, polocelky až polodetaily, jenom švenky, prakticky žádný zoom. Připomíná to rané Fassbinderovi filmy, např. Katzelmacher, kdy šlo také hlavně o civilnost a autentičnost. Co obraz to jeden minipříběh - někdy méně, jindy více vydařený -, ale seznam gagů a to jak "civilních" nebo uměle vyfabulovaných by vydal na celou knížku. Spíše mě mrazilo než abych se smál, ale poklona panu Krausovi. ()

710.cz odpad!

V tomto díle se chtěl Jan Kraus zjevně vypsat ze všech svých bubáků aniž by si uvědomil, že největším bubákem je on sám. Krausovy mindráky obrazem. ()