V malém městě, v době totality, jsme v úvodu svědky dramatického okamžiku, opíjení okresního tajemníka, aby díky jeho přízni Městečko získalo novou buňku na občerstvení. Tajemník v hluboké opilosti oznámí, že dostal chuť na ženu. V rámci obecních zájmů vznikne dramatický okamžik, jak mu vyhovět? Podaří se. Se začátkem demokracie začíná v Městečku nový život. Už proto, že vítězem voleb se stane Nezávislá erotická iniciativa. Hospodský si pronajímá hospodu do privátu, vznikají první soukromé obchody, první velké plány na to jak zbohatnout. Městečko postihnou i restituce majetku, přinášející štěstí a bohatství na jedné straně a závist s nenávistí na straně druhé. Podnikání přináší některým začínajícím živnostníkům nepříjemná překvapení z nemilosrdného kapitalismu. Někteří se rychle orientují rovnou na zlodějinu. Iluze o velkém světě bohatých se u některých postupně ztrácí v beznadějných pokusech vydělat aspoň na živobytí. Ani majetek získaný restitucí nepřináší vždy štěstí. Přicházejí první krachy. Podnikatelské i osobní. A také se zase na radnici souloží. Ale na rozdíl od totality, je to opravdu milování

Film Městečko je mozaikou příběhů a epizod z malého města z období přelomu totality a nové demokracie. Plejáda drobných hrdinů, kteří úspěšně či méně úspěšně zápasí se změnou společenského systému a i svými osobními poměry - vychází z autobiografických zážitků režiséra, obměněných či doplněných různou mírou umělecké licence. Autor scénáře a režisér filmu Jan Kraus se pokusil o pohled na nedávno převratnou dobu z pohledu komediálně hořké nadsázky. "Absurdita často ukazuje realitu výstižněji. A realita sama je zase často absurdní. (oficiální text distributora)

HappySmile

Mozaika, která dokonale ukazuje polistopadový obraz naší společnosti. Kraus se zde snaží ukázat pomocí malých epizodek, které jsou velice trefné a nad kterými se člověk musí chtíc nechtíc smát, nešvary české společnosti. To že jsou zde obsazené samé neznámě tváře je obrovská výhoda a dodává to snímku na autentičnosti. Ostatně každý, kdo někdy chvíli pobýval na vesnici určitě v těchto postavičkách pozná známé vesnické typy, se kterými se někdy setkal. Bravo pane Krausi, tleskám zrcadlu, které jste nastolil české společnosti, což je dost možná důvod, proč má k tomuto filmu tolik lidí výhrady. ()

rakovnik

Jan Kraus mi připadá jako herec o dost lepší než jako režisér. Nuda, málo vtipu, nesympatičtí herci...tento film mě prostě nezaujal a nebavil. ()

cariada

Film Jan Krause , který se jako by snaží natočit to ve stylu 60.let jenže ani s neherci to ještě neznamená, že to k něčemu bude. Film je velice fádný a působí až moc uměle. Ano byl tu po revoluci bordel, ale v tomhle podání je to hodně nepovedené a řekl bych až moc přehnané. Najde se tam pár momentů k zasmání třeba erotický bál. Ale jinak je to spíš nuda. ()

zette

Skoda zpracovani, chapu, ze to tak tvurci skutecne mohli myslet, pusobi to uz ale zbytecne moc amatersky. Jinak se vsak jedna o vyborny film, ktery krasne vystihuje dobu konce 80. let u nas. Nektere dialogy neskutecne trefne. Ocenuji i hodne zajimave herecke obsazeni. ()

Angelopul

Jsou filmy, které musí uzrát. Myslím, že městečko mezi ně patří. V době jeho vzniku mi totiž přišlo až příliž exaltované. Nyní, s odstupem několika let se mi na tu sice ne přezpříliš intelektuální ani ne příliš vtipnou, ale místy docela trefnou kritiku společnosti od Krause koukalo o řád lépe. ()

sator

Když dva dělají totéž není to totéž, Formanovi filmy mají poetiku kouzlo a řekl bych že je z nich cítit že má lidi rád,u Krause bych na to nevsázel... Věřte nevěřte Forman byl z filmu nadšený... ()

fantoci odpad!

Tak jsem se na něj vydržel koukat ani ne hodinu. Je to snad jeden z nejhloupějších filmů, jakých jsem už za svůj život viděl. Marně jsem pátral v dějinách naší kinematografie a hloupější film jsem zatím nenalezl. A to jsem viděl i snímek Zítra se bude tančit všude. Je to film o ničem. Bez děje, plných hloupých a primitivních dialogů. Z filmu jsem cítil žluč. Mrzí mne, že i tvorbu tak hloupých děl musíme platit přes koncesionářské poplatky či státní garanty. Sledování tohoto díla je ztrátou času. Řekl bych, že i filmový materiál musel trpět, když toto vznikalo. ()

Idego

To se tak potká Hoří, má panenko a Díra u Hanušovic... Říkám si, proč to má tak nízké hodnocení a proč jsem o tomhle klenotu slyšel poprvý 17 let po natočení, a to ještě jenom díky obskurnímu podcastu. (A hned se nabízí odpověď, že v tom lidi až moc vidí nastavený zrcadlo.) Není pravda, že to nemá děj. Je tu prostě víc postav a jejich příběhů, který se víceméně náhodně střídají, ale všechny postupují v čase a patřičně se vyvíjejí. Taky není pravda, že je to špatně zahraný. Naopak je to skvostně trhlý a součástí toho je i ten hereckej styl. Tohle přece není Sorrentino. Kouř by taky nešlo zahrát civilně. A hlášky jsou tu brutální, až se divím, že nezlidověly. Zeitgeist až na dřeň a nebetyčně vtipná kritika čecháčkovství okořeněná trochu béčkovýho trashe. Poklad. Dobrý večer, soudruhu tajemníku! ()

PavelR

Celistvý film to určitě není, ale pár zajímavých momentů by se zde najít dalo. Alespoň některé zajímavé lidské charaktery :-) ()

fefee

Humorné scénky zo života, ktoré boli vtipnejšie keď sa skutočne udiali ako na plátne. Humor podaný bohužiaľ nie moc presvedčivo vďaka hercom, "nehercom" , ktorý to zväčša ani moc nehrali ale skôr len sucho rozprávali a hýbali sa. ()

zdenny

Kamerou se možná chtěl Jan Kraus postavit vedle Larse von Triera. Myslím si také, že zpracování celkově bylo takové netradiční. A to neříkám, že špatné. Co ale Janu Krausovi neodpustím, je ta jeho neustálá kritika naší bezprostřední polistopadové (transformační) historie. On totiž poměrně dost nemá rád Václava Klause a Václav Klaus je symbolem naší ekonomické transformace. Logicky tedy nebude Krausův film o tom, jak jsme všichni šťastní, že už nemáme socialismus. A ani bych to po něm nechtěl. Jenže mi vadí, že svými názory chce být po bitvě generálem (ostatně jako většina kritiků polistopadových změn). A svým filmem nám dává jasně najevo (a nutí! nás), že se vlastně všichni máme velice špatně, že žijeme v opojném klamu a na filmových postavách nám ukazuje, jak se léčí ze svého optimismu. ()

cross

Ivan Kraus musel být při natáčení úplně mimo. Osobně si ho vlastně ani jako režiséra nedokážu představit a tento film to jenom podtrhuje. Scénář je zajímavý, uznávám a s nejednou situací jsem se myšlenkově hodně ztotožnil a do značné míry si ji pamatuji podobně, takže jako nápad to beru. Stejně tak se v klidu zasměju několika vydařeným scénkám, ale toť vše. Ze zbytku vstávají vlasy na hlavě! Některé (ne)herecké výkony jsou úplně mimo, film je téměř bez příběhu (rozkouskovaný ještě hůře než Kameňák!!!) a co především nechápu je to, jak se do jednoho filmu může dostat tolik realizačních nepřesností. Nevím jak vy, ale já si nepamatuji, že by za totáče někdo chodil na STK, že by těsně po pádu komunismu brázdily naše vesničky sličné tetované striptérky s moderním piersingem v pupíku, že bych v půjčovnách v 90. letech sehnal filmy natočené až na sklonku milénia, že by se při větrné smršti okolní stromky nepohly ani lístečkem a o povinných mlhovkách na Trabantu ani nemluvě! Síla, co? A to jsem film viděl jenom jednou! Bylo by to v pohodě, ale to by to musel být studentský snímek nějakých amatérů. Takhle nechápu, jak se mohl film vůbec dostat do kin, natož získal nějaké ceny na mezinárodních festivalech! ()

ArdathBay

Asi chápu, co chtěl Jan Kraus říci, ale výsledek moc ke koukání není. Škoda, od člověka , který je náročný na všechny okolo by se dalo čekat lepší dílo. Pozitivní je velké zastoupení neherců ( dalšího Šebánka ale nenajdete). Film v zásadě nic nového, ani zajímavého nesdělí a scéna se striptérkou a banánem je těžce WTF. Stejně jako hulvát šroubující ceduli v obrovském větru a stromy okolo se ani nezachvějí. A výběr videokazet je sci-fi - pár let po revoluci a je tam film (namátkou) z roku 1999. Prostě se to celé nepovedlo. ()

Kanibal

Jan Kraus, zahleděný sám do sebe, pokusil se jako mnozí jiní o zábavu. A tak se stalo, že vznikl slepenec neveselých scének, pospojovaný nudnou kamerou, křečovitým herectvím a podivnou režií. (Ne)Herci hledí do "blba", dělají věci jen tak... bezúčelně, jen aby bylo o čem mluvit. Tahle nuda Krausovi pomník nepostaví. ()

Wally

Nebylo to nic z čeho bych zalapal po dechu, ale rozhodně bych to neodsuzoval. Úsměvná byla hlavně ta snaha místních vydolovat z nově nastolené svobody co nejvíce, dostat peníze za nic....prostě jak typické pro náš národ :-)) ()