Ropáci

(studentský film)
  • USA Oil Gobblers

Jana Svěráka známe především jako režiséra dlouhometrážních filmů. Hraný dokument Ropáci natočil Svěrák v roce 1988 jako absolventský snímek na katedře dokumentárního filmu pražské FAMU. Sugestivní vyprávění pojednává o fiktivní vědecké výpravě za neznámým živočichem, ropákem, jehož existence odporuje veškerým zásadám normálního života ve zdravé přírodě. Závažný ekologický problém je zde podán zcela naruby; příběh je přitom líčen tak věrohodně, že mystifikace je takřka dokonalá. Pro tyto mimořádné kvality byl film vyznamenán kromě jiných cen i studentským Oscarem. Další ceny: Zlatý drak + Cena OIRT Krakov 1988, Cena za nejlepší režii – Parma 1989, Hlavní cena festivalu Odense 1991. (Česká televize)

subic

Mě se na tom v roce 2020 líbí ta patina těch osmdesátek a vedle toho ta jízlivost a drzost, kterou ten film napadá tehdejší režim a jeho energetickou potřebu závislou na hnědém uhlí. ()

ostravak30

Za celou dobu komunismu zřejmě nebyl natočen žádný fiktivní dokument nebo film jako takový. Ale mě zrovna nezaujal, ač přiznám, že na rok osmdesát osm je snímek zajímavý. Že získal Oskara, tak to mě teda překvapilo velmi. Za socialismu se asi nedalo natočit o dost víc o ekologii a tak je škoda, že Jan Svěrák se pak už ekologickým tématům nevěnoval. ()

JosefTomas

Svěrák točil o ropácích a já měl jednou čas chuť natočit dokument o blbácích. Jedná se o speciální vývin lidské rasy, která je v porovnání se zbytkem populace v uvažování a logickém myšlení hodnotami pod limitem. Bohužel než jsem stačil oblítat granty a zapsat to fondu česk. kinemat., tak se stihli rozmnožit, zbytek populace je přijal za sobě vlastní a navíc se s častým setkáním kde kdo nakazil, takže dnes už těžko rozeznat normála od blbce. Jo a mimochodem, ten film Ropáci byl fajn. ()

Weirdman

9/10... Skôr úsmevný než vtipný pseudodokument, ktorého nenormálne cynický záver v tej istej chvíli rozosmieva a upozorňuje zároveň... :) ()

weasel.p

Proč se tady skoro všem (i mě) nejvíc líbil pan Nedbal když takových dědů je spousty? Asi proto, že v celkově nudném fiktivním dokumentu alespoň svým přirozeným "neherectvím" osvěžuje děj mezi topornými postavami, které mají představovat vědce. Dobře, ten nápad stojí za pochvalu a musím ocenit i zpracování ropáků a i v jakém to Jan Svěrák natočil věku, ale celkově mě to moc nebavilo a spíš mi to připomíná trapnost 80. let. ()

Kennedy_R

Nelze jinak než 5 hvězd i díky svéráznému Emilu Nedbalovi. Ten dokument je geniální ptákovina - ale ekologická!!! Plný humoru a skrytého varování. Neobyčejný nápad, který si Oskara a několikeré shlédnutí zaslouží. ()

Hird

Chudák moje babička z toho byla úplně zmatená: :) "Ale dyť na začátku říkali že je to vymyšlený... Takže to neni vymyšlený? To sou věci, co tady všechno žije. A kde že žijou?" ()

10. ročník Festivalu krátkých filmů Praha

10. ročník Festivalu krátkých filmů Praha

11.01.2015

Horor čtrnáctiletého českého režiséra, drama sestříhané Dolanem či ztracené kraťasy s Peterem Sellersem. Jubilejní 10. ročník Festivalu krátkých filmů bude bilancovat svoji historii i hledět vpřed… (více)