Ropáci

(studentský film)
  • USA Oil Gobblers

Jana Svěráka známe především jako režiséra dlouhometrážních filmů. Hraný dokument Ropáci natočil Svěrák v roce 1988 jako absolventský snímek na katedře dokumentárního filmu pražské FAMU. Sugestivní vyprávění pojednává o fiktivní vědecké výpravě za neznámým živočichem, ropákem, jehož existence odporuje veškerým zásadám normálního života ve zdravé přírodě. Závažný ekologický problém je zde podán zcela naruby; příběh je přitom líčen tak věrohodně, že mystifikace je takřka dokonalá. Pro tyto mimořádné kvality byl film vyznamenán kromě jiných cen i studentským Oscarem. Další ceny: Zlatý drak + Cena OIRT Krakov 1988, Cena za nejlepší režii – Parma 1989, Hlavní cena festivalu Odense 1991. (Česká televize)

major.warren

"Už jedeee!" Pro mě v mnoha ohledech kultovní dílo a nejlepší filmařský počin Jana Svěráka, který nám kdysi pustil profesor při hodině fyziky. Od té doby nedám na Ropáky dopustit. Jsou svérázní, každým momentem vtipní a zároveň nadčasově aktuální. Masterpiece! ()

wipeout

Táto dokonale reálna fikcia je dôkazom toho, že i kritika a nesúhlas sa dajú vyjadriť rafinovane, originálne a s úsmevným nadhľadom. A to nevediac o udalostiach v 1989 vyžadovalo aj slušnú dávku odvahy, pustiť sa do kritiky vznešeného budovateľského ducha doby. 4,5* ()

Laurent

Tento film je bez kontextu české umělecké tvorby pouze průměrný počin, o kterém by nešlo říct nic víc než, že je experimentální. Avšak v kontextu české umělecké tvorby a faktu, že je to studentský film, vše vyznívá velmi špatně. Kdyby za mnou jako za pedagogem (ve skutečnosti jím nejsem) přišel s tímto filmem Jan Svěrák, tak bych na něm nenechal nit suchou. O nějakém nápadu či genialitě nelze vůbec hovořit, ba právě naopak. Vždyť přesně tohle už desítky let před Janem Svěrákem praktikoval a praktikuje jeho otec Zdeněk, což je námět s neexistující záhadnou postavou (o které navíc houbeles víme), vědecko-dokumentární formou a humorem. Právě v tomhle bych viděl velký problém, že se Jan nesnažil jít vlastní cestou, přijít s vlastním nápadem. Ropáci jsou pouze variací na Cimrmana. Divím se, že Jana s tímto záměrem soudobí pedagogové zavčas nevyhodili. A že za tento film získal nějakou cenu? Porota asi neznala Cimrmana. Já, jako soutěžící, bych se styděl. Jestli někdo vidí v podobných projektech smysl, tak tedy jen houšť. Chcete třeba někdo vyhrát zlatou palmu z Cannes? Pak si vezměte ve světě neznámý film, třeba Happy end Oldřicha Lipského, a natočte snímek se stejným fíglem. Je docela dobře možné, že dopadnete podobně jako Jan Svěrák se svými Ropáky. Na csfd si potom přečteme od uživatelů "skvělý nápad", "geniální", "originální", "obdivuhodný" a kdo ví, co ještě. Jan Svěrák v době vzniku tohoto filmu dokázal pouze to, že je synem slavného otce. Dokonce i režijní stránka filmu není vůbec dobrá. ()

dyfur

......niečo do seba to malo,niečo podobné už iste niekde bolo natočené -takže taký šikovný facelift+kúsok nevého.....ale ako absolventský film ok - ma to Oskara ....čo tiež nič nemusí znamenať....cekovo skôr ano ako nie,. ()

easaque

Protože se jedná o studentský film, tak nemůže dostat menší hodnocení než 5*. Skvělý nápad zpracovaný jako dokument a la Cimrman, takže je tam vidět velký vliv otce režiséra. Ale důležité je, že měl odvahu udělat ekologickou agitku naruby i za socíku a kupodivu to prošlo. A Oskara si určitě zasloužil. ()

kaposlav

Podobná kravina ako "Záhada písečného netvora" akurát, že tu je to ako sci-fi, ale v druhom prípade sa jedná o duševne chorých jedincov, čo hľadajú svoje halucinácie. ()

rakovnik

"A sou v pr...". Hlášku z tohoto filmu si pamatuji i asi 25 let poté, co jsem ho zhlédl v kině v rámci promítání pro školy. ()

Sinn

Oscar rozhodně zasloužený, tahle geniální pseudodokument jsem ještě neviděla. Svěrákova ironie a nadhled mě hrozně baví, je to opravdu Pan režisér. I přes komediální nádech mě v závěru trochu zamrazilo. "Máme jistotu, že se Ropák Bahnomilný v Červené knize ohrožených druhů nikdy neobjeví. Jeho životní podmínky se mohou jenom zlepšovat." ()

C0r0ner

Jako úvod do světa filmu je to hodně velká paráda. Dokonce to ve světě vzbudilo velký ohlas a lidi tomu věřili. Já tomu taky věřil, když mi bylo asi deset. V patnácti jsem si říkal, jaká to je sračka. Ve dvaceti a dál je to parádní satira, která si bere na paškál jak životní prostředí, tak stupiditu lidí. 95% ()

zette

Z hlediska uvedomovani si ( zvlaste pak v roce 1988! ) vazne situace znecistovani ovzdusi tezbou, prumyslem na zivotni prostredi, super! Stejne tak pan Nedbal, ten byl taky uzasny. Zbytek ale neprevysuje prumer v nicem, at uz kamera, zbyle herecke vykony, hudba... ()

MarekT

Nádherná mystifikace, na které bych asi nejvíce pochválil komentář vypravěče. Je tak přesvědčivý, že by slabší nátura nejradši uvěřila. Film sice uchvacuje i dnes, ale i tak celkem zaráží rok vzniku, netipoval bych jej. Je to trochu nefér srovnávat s režisérovou pozdější celovečerní tvorbou, i přesto bych tento film viděl asi jako Svěrákův nejlepší (ohrozit by to teoreticky mohla akorát jeho variace na Vesmírnou odysseu). A propos, co takhle natočit volné pokračování, zajímalo by mě, jak to s ropáky vypadá dnes, přece jen, už po dvou letech měly být všechny cesty průchodné... ()

tormento

Keď ešte aj v dnešnej dobe tomu ľudia dokážu uveriť, tak to svedčí o kvalite snímku. Jan Sverák sa ukázal ako obrovský talent. Ropáci su kultovka! ()

Machrovic

petroleum mostensis - ropák bahnomilný // Co nám o těchto tvorech prozradil Emanuel Nedbal, největší "znalec" ropáků? // "Ty hajzlíci mám tady." // "Oni mají rádi dole smrad. Chutná jim to a dělá jim to dobře." // "Voni jsou ty holynky kousaný ... Vono to byli ti ropáci. Oni mi z nich udělali galoše." // "Že mají takovej huňatej velkej zadek, aby si ho neodřeli, když se šoupou po zemi." // "V těch zubách mají velkou sílu." // "Jestli dejchá ten nebožtík, tak je to dobrý." // "Tu naftu úplně pili. Chlastali to. A chutnalo jim to výborně." // "A sou v prdeli!" // // // "Příčina smrti. Otrava vzdušným kyslíkem." // "Dvadevadesáti oktanový benzín je to, nejlepší co máme." // ()

10. ročník Festivalu krátkých filmů Praha

10. ročník Festivalu krátkých filmů Praha

11.01.2015

Horor čtrnáctiletého českého režiséra, drama sestříhané Dolanem či ztracené kraťasy s Peterem Sellersem. Jubilejní 10. ročník Festivalu krátkých filmů bude bilancovat svoji historii i hledět vpřed… (více)