Mladý student práv Martin začíná pracovat jako noční hlídač v márnici, aby si trochu přilepšil při studiu. Avšak poté, co jsou sem postupně dovážena mrtvá těla prostitutek, které zabíjí bezcitný sériový vrah, se začínají dít v márnici divné věci. (Chatterer)

JASON_X

Tak tohle mi moc nesedlo. Pitomé postavy, které se chovají pitomě podle absurdního scénáře. Mladý Coster-Waldau je extrémní pitomec, který než aby naprášil svého pitomého pseudokamaráda, nechá se radši podezřívat z nevěry a dokonce i z nekrofilie. Takovému pitomému jelitu bych od srdce přál, aby ho neprávem zabásli. A navíc je i nesympatický srábek, který musí pracně sbírat odvahu, když má coby noční hlídač nakouknout do márnice (já byl v obsazený márnici mockrát a nejni to nic hroznýho). Filmu se nedá upřít jisté specifické atmosférično, ale jeho "jazyk" mě zkrátka neoslovil - záměr vyvolat působivost přepjatostí děje se u mne minul účinkem. Pobavila mě jediná scéna - Bodnia s kocovinou při svatém přijímání, po němž vzápětí hlasitě nablije do křtitelnice; tenhle krátký gag je lepší, než celá hlavní dějová linie. Jsem zvědavý na americký remake. ()

oLí

V roce 1994 natocil do te doby neznamy reziser Ole Bornedal film Nattevagten, v Hollywoodu asi cumeli jak pera z gauce stejne jako ja, zvedli telefon a zavolali mu, jestli by tenhle mrazivej thriller nahodou nechtel natocit u nich s o par milionu dolaru vyssim rozpoctem a hvezdnym hereckym ansablem... no a tak vznikl o nemnoho horsi Hlidac mrtvych. Ovsem tento original zustal neprekonan. Pro mrazeni v zadech pri sledovani v potemnele noci naprosto idealni. [9/10 říjen 2009] ()

Morholt

Na mě se to až příliš vleklo a vynahradit to nemohla ani ta nepříjemná atmosféra sterilní márnice. Díky Bohu za vygradovaný závěr. Líbil se mi i ten závan místy až parodického humoru, který do podobného konceptu zdánlivě nezapadal, ale kupodivu sednul jak p*del na hrnec. A nakonec potěšili i Coster-Waldau a Kim Bodnia v dobách, kdy ještě nebyli známými ksichty. Ale i tak převládá pocit mírného zklamání. 55% ()

Terva

CITÁT - Inteligent se nikdy nenudí............ Protože si hlavní hrdina myslí, že být nočním hlídačem obsahuje jen sedět na "prdeli" celou noc, je všem jasné, že tak "jednoduché" to nebude, zvlášť když hlídá "márnici". CITÁT - Takže tu budu celou noc sám?.......... DIALOG: MARTIN (Nikolaj Coster Waldau) -Víš proč už neumíme říci: Miluji tě? KALINKA (Sofie Grabol) - Ne. MARTIN - Protože jsem už viděli moc špatných filmů. KALINKA - Miluji tě. MARTIN - Jednou budeš nejlepší filmová hvězda na světě. Pak už to taky nedokážeš říci......... Optimistický nástup do práce, hned první "den" (noc) však vystřídá...-co by jste asi tak čekali? Když tak vidím jak je hned první noc z práce vystrašenej, ptám se, jak bude vypadat třeba za čtrnáct dní? Dost možná i dříve. Tak, karty jsou rozdány a nám zbývá jen čekat, jak si dánští tvůrci s nimi zahrají poker. Maj to slušně rozjetý. CITÁT - Je to úchylná práce........... Scéna ve 40 minutě mě rozesmála. Pak jsem se však zamyslel nad tím, mít takového kamaráda, ale asi jde o zvyk. Všimli jste si jedné zásadní věci ve filmu? Hlavní hrdinové tam nejezdí v autech jako Hollywoodští kolegové, ale na kolech a to pořád. CITÁT - Je tady Kalinka? Má tady totiž kolo............ Má to velmi povedenou dramaticko stránku, mnohdy dobrou hudbu a děj je až do samotného konce celkem napínavý. CITÁT - Už si byl někdy zabitý?............... ()

Seabeast

Prostředí márnice v tomhle Dánském detektivním hororu je snad jediná věc, která zpočátku dává Nattevagten skvěle morbidní atmosféru. Ale od chvíle, co je vrah naplno ukázán, to příběhu tak neuvěřitelně uškodí a celek se postupně rozsypává, jak domeček postavený z karet. Ale ne pouze tímto tahem. Ole Bornedal (režisér/scénárista filmu) místo aby ten dům zpěvňoval, tak naopak bere pryč jednu kartu za druhou a hází do koše. Atmosféra, napětí a děsivost postupně mizí a v ústech zůstavá pachuť průměrného televizního pořadu. Pak se místama některé charaktery chovají hloupě či trochu nepochopitelně, ale budiž. Řeknu to na rovinu, když si Nattevagten nepustíte, tak o nic zásadního nepříjdete. ()

TomX2

Nattevagten je pre mňa príjemným prekvapením a aj napriek tomu, že som ho pár týždňov odkladal, som nakoniec ostal milo zaskočený. Nie len pre to, že tvorcovia (aj herci!) slušne udržiavali atmosféru cez celý film, ale najmä kvôli tomu, že vo filme funguje všetko - vysoká dávka napätia, mierne detektívne a hororové vsuvky, no hlavne humor, ktorí zvládli perfektne (nasmial som sa viac, než v dnešných amerických akože vtipných komédiách) a kostolný záver nemal chybu. Identita vraha je všímavejším divákom viac než jasná, no aj napriek tomu má scenár niekoľko dobrých zvratov a všetko funguje dobre. ()

zipper111

Naprosto stupidní hloupost. Myšlena sice dobrá, provedení není dobré. Většina z těch pár herců co tam hrají vyloženě přehrává a ani ten Nikolaj nehraje tak dobře, jak bych od něj po Hře o Trůny čekal. Co mi ale vyloženě vadilo, byla ta absolutní hloupost hlavní postavy, její rozhodnutí a chování jsem absolutně nechápal. A přitom to vypadalo docela dobře a i v půlce filmu se přes ty hrozný výkony herců dala atmosféra krájet.. Ale pak to šlo do kopru, úplně... 2* ()

raimi

Ole Bornedal mě nadchl svou Tak trochu jinou love story, takže jeho další filmy mám v hledáčku. Nattevagten byl jasnou volbou, o jeho prvotině jsem dost četl, takže hurá na to. Bohužel jsem byl trošku zklamanej. Jako thriller film funguje na 100%, bohužel hlavní hrdina a jeho kámoš, jsou mně tak nesympatičtí týpci, že jsem to nemohl překousnout. Ale napínavý je to jako kšandy! :-) Edit 14. 07. 2023: Re-watch po dvanácti letech. Výhrady stále zůstávají, ale hvězdičku přihazuju. Ten film funguje. ()

Helo

Nevím, jestli bych to řadil zrovna do hororů, ale budiž... každopádně hodně dobrý thriller, z kterého odkapává atmosféra jako tuk ze šťavnaté flákoty. Být první dvě třetiny stejně drsné, jako ta poslední, šel bych do pěti hvězd. ()

dyfur

..... to dánske je tu vidieť i cítiť,i atmosféru to má ,s napätím,ale prekreslený príbeh to nie je,chýba motivácia vraha-mám sa uspokojiť len s tým,že je psychopat-ok môžem,ale dosť si týmto scénarista uľahčil prácu...tiež vrahovo zaradenie pracovné-kedysi a teraz...záver tak narýchlo "upečený" nebolo zlé,ale čakal som viac a do budúcna asi nepozrieť nakoľko to tajomno by už nebolo a potom vlastne...načo?.... ()

dubinak

Nattevagten je hrozně sympatický film se sympatickými herci a ještě sympatičtějším příběhem i pointou a jako bonus míchá žánr po špetkách s komediálními prvky a nádherně odděluje odlišné scény (například v restauraci, hospodě, nebo na mši). V tu chvíli byste ani neřekli, že mají s oním thrillerem něco společného. Po celou stopáž dominuje hodně hutná atmosféra a taky jsem dlouho neviděla tak bezchybné jednání postav, takže nejsou žádné skluzy a celkově se na to velice dobře kouká. Dánové mají své krimi thrillery v malíku. ()

laik_60

prvá polovica dosť nudná, vleklá, pomalá. Záver zaujímavý, Diváci nehrajte hoc aj s najlepším kamošom žiadnu hru na "výzvu" :) ()

zette

Takovy nenarocny hororovy thriller se zajimavymi postavami, prumernymi hereckymi vykony a dobrou atmosferou marnice (ty zarivky ale mohli opravit:-)...). Jde videt, ze dvacet let zpet mel dansky film teprve vse pred sebou. ()

Radiq

Nattevagten je rozhodně lepší, než předělávka pro američany, kterou Ole Bornedal po pár letech vytvořil, aspoň co si pamatuju, když jsem ji před 10 lety viděl. A teď lituju, že jsem tenhle film neviděl dřív, protože pak by možná dostal i 5 hvězd, ale takhle jsem byl ochuzen o to, že jsem věděl, jak to dopadne. Příběhově to sice bylo stejny, ale tohle je lepší v mnoha směrech - hlavně Martinův kámoš Jens v podání Kima Bodnii byl uplně skvěle zahranej nebo děvka Joyce. Taky to, že tam byli neokoukaní herci a celá ta atmosféra Dánska. Prostě originál je originál a tenhle je navíc hodně kvalitní a překvapí jak rozuzlení, tak zpracování. Rozhodně doporučuju všem, kteří to ještě neviděli. A nebo všem, co maj speciální choutky... ()

Cedr

Poctivý thriller, vděčné nemocniční prostředí, zajímavé charaktery, slušná zápletka a občasný solidní vtípek. Co víc chtít? Kombinace 90. let, nízkého rozpočtu a přeci jen nepříliš oposlouchané dánštiny atmosféře filmu jen nahrává. Definitivně palec nahoru. ()

Khumbac

Jeho kamarád - (hl. hrdina) - kokot. Mladý submisivní student - blbec. Jeho práce - cool. Vyšetřovatel - vůl. Kalinka - Šmoulinka. Doktor - magor. Kokotova přítelka - věřící hysterka. Chuděra pán Rolf. Kokotoov palec - cůl. ()

Tosi

Tak tady platí, že i když film není zrovna nejoriginálnější, díky stupňujícímu napětí si umí diváka pěkně přitáhnout. A taky by bylo zajímavý spočítat, z kolika tehdy neznámých herců je dnes dánská herecká špička. ()

zsn

Fantazie! Až teď jsem zjistila, že vynikající americká verze v čele s Ewanem McGregorem a Joshem Brolinem, kopíruje snad rovnocennou, ne-li lepší, dánskou verzi v čele s Waldauem a Bodniou! Dánská je trochu bohatší - tuším, že v americké nesouložil hlavní hrdina na pitevně, a rozhodně tam chybí bravurní grcací scéna v kostele. I tak obé verze jsou naprosto fantastické! Příjemný film na večír. ()