Divoká planeta

• Francie La Planète sauvage (více)

Futuristicky vyhlížející animovaný film na motivy románu Stefana Wuta. Kouzelným světem vás provází malý kluk - člověk, který slouží jako hračka pro děti kulturně a technicky vyspělejších bytostí. Tento chlapec projeví neočekávanou schopnost učit se a tvořit. Mezitím se vládci společnosti rozhodnou vyhladit zbytky lidí volně žijících v přírodě, aby předešli možným budoucím problémům. (raffspIn)

sator

Zvláštní a nadčasový film............ ***************** Od autora mimořádného scénáře u nás vyšlo jen toto : Ňork Dobrodružný vědeckofantastický román francouzského autora Stefana Wula Ňork se odehrává v budoucnosti, po blíže neurčené katastrofě, kdy lidstvo upadlo do barbarství a žije v kočovných tlupách na dnech vyschlých moří. Vysoko nad hlavami divochů, na bývalých pobřežích, se tyčí ruiny "měst bohů". Jedním z nich je i Ňork (New York)... ()

bartias

Vizuálně poutavý polozapomenutý československo-francouzský animovaný sci-fi film se nese ve stejném existenciálním duchu jako 2001: Vesmírná odysea. Před Star Wars byly všechny sci-fi filmy filozofující. Zajímavé, ale ne vyloženě zábavné. ()

eye candy

originální a krásná fantasy halucinace, která se díky četným expresivním výjevům a neuvěřitelně živelné a neřízené "CliffGilbertovo-floydské" hudbě zažere na dlouho do brejnové želatiny. Čtyři z pěti toxíků varují.. planete sauvage a její soundtrack způsobuje závislost a časté flash backy ()

LeoH

Úplně vidím, jak měli Topor s Lalouxem na začátku v hlavách hromadu krásně šílených surrealistických výjevů a jak se je urputně snažili poslepovat jakýms takýms dějem, ve finálním tvaru ze všeho nejvíc připomínajícím lehce zmatené, lehce infantilní, tu prorežimní, tu opatrně protirežimní vědeckofantastické (používá tohle slovo vůbec ještě někdo?) slátaniny ze všech koutů socialistického bloku, které jsem jako kluk hltal z dvojbarevných sešitů edice Karavana, když už mě v trafice na rohu přestal zajímat stojan s pohádkami. A scénář není na Divoké planetě to jediné neohrabané – jinak než se shovívavým úsměvem se nedají poslouchat ani křečovité dialogy, které v české verzi (francouzskou bohužel DVD z Levných knih nenabízí) i dobří herci odříkávají mechanicky jako našprtanou básničku, ani třeba vpád „erotického“ funění tenorsaxofonu do jinak čistě space-rockového soundtracku, když dojde na „noc zachování rodu“. A přesto jsou ode mě ty **** pocitově úplně čisté, za čímž je jednak určitě kusanec nostalgie po výše zmíněných rodokapsových sešitech, ale taky neoddiskutovatelné kouzlo výtvarné stránky a „efekt Ikarie XB1“ – jinakost, kterou v sobě mají tyhle staré fláky z dob, kdy sci-fi žánr ještě neměl vyšlapané cestičky a při osahávání možností, co dokáže vyjádřit a jak, popouštěl uzdu fantazii v jistém smyslu mnohem svobodněji než dnes. ()

black.mao

Nemyslím, že by se mělo jednat o kdovíjak originální film. Mírně mi vadila i jakási přestylizovanost všech těch divotvarých rostlin a živočichů, často bez významu a vztahu k ději filmu. A závěr? Pracně a dlouze stavěná zápletka vyústí v uspěchaný naivní happy end. ()

Javad

Divoká planéta ma svojou pestrofarebnosťou a bizarnou krásou sveta v ktorom sa odohráva úplne zhypnotizovala a uspala. No nie preto že by to bola nuda, bol som unavený po dlhej ceste vlakom a tí modrý mužíčkovia a všetky tie ostatné „výtvory“ prírody na tejto zvláštnej planéte spolu s psycho hudbou, vytvárajú (ak sa vám chce spať ) ideálne podmienky na usnutie :) Takže si to budem musieť pozrieť ešte raz a byť úplne čulý pretože toto sa naozaj oplatí vidieť! ()

Master19

Toto není jeden z Ládínkových výletů nafukovací raketou, ale nadmíru povedený pohled na jednu planetu, která mi neustále něco připomínala. ()

pursulus

Pohádka pro děti i dospělé.¬         Můžete "science-fiction"? A máte rádi kreslený film? Potom, jste-li aspoň trochu filosoficky zaměřeni (to znamená, že můžete čísti třeba Stanislava Lema), si tenhle snímek zkuste sehnat; poděliti se oň můžete s celou rodinou. Opět se ukázalo, že dílo vyšlé z ateliérů 'Studio Jiřího Trnky' a 'Krátký film Praha' je kvalita. Propracovanost postav a prostředí, práce s detailem — a jistě i příběh sám — mne oslovily tak mocně, že i dnes, po desítiročích, mám ty kresby a ten příběh téměř cele v živé paměti. Že jsem tenkrát viděl hodně filmů; pouze málo se mi jich však uchovalo v paměti tak živě, že bych si troufl hodnotiti je dnes bez nového shlédnutí. (Poznámka: Nové shlédnutí se po několika desítiročích dostavilo a potvrdilo můj názor o nadprůměrné kvalitě provedení, a konec konců i samotného příběhu; avšak viděl jsem za tu dobu i jiná díla podobného provedení, takže mé prvotní veliké nadšení se uklidnilo v tom smyslu, že už nenahlížím na "Divokou planetu" jako na cosi výjimečného.)¬                 Komu nedoporučuji: Tomu, kdo se chodí do kina (nebo svého domácího křesla) "vypnout" čučením na různé pošahané náměty o robotech z vesmíru, o slimácích lezoucích do krku a podobně a komu při tom vůbec nevadí, jak packalsky je to všecko vyvedeno. V takovém rozpoložení nemůže si tento snímek řádně vychutnati a asi by byl pro něho i nudným. ()

Compadre

Velice originální a chytrý starý animák. Chvílema jsem se bohužel trochu nudil, chvílema mi to připomínalo Planetu opic a hlavně mi to celou dobu připadalo takový strašně divný...prostě takovej UFO film :) v budoucnu se na něj budu muset lépe připraviti ()

hejsahopsa

Chapu, ze tenkrat to bylo asi neco vyjimecneho, ale dneska bych to spis brala jako prijemne retro.. Rekla bych, ze je to pro lidi s velkou fantazii, prumerneho divaka film asi nenadchne. ()

mirec88

Bol som veľmi zvedavý na český sci-fi film, ktorý má hlbokú myšlienku. Súboj mimozemskej a našej civilizácie mi príde ako alegória na našu činnosť na zemi a jej vplyvu na všetko živé, rastliny, zvieratá. Úžasný, citlivý príbeh plynúci pomalým tempom, ale ani na sekundu sa nenudíte. Ale k 5. hviezdičke mi niečo chýbalo. Len neviem, prečo som tento film nevidel ešte nikdy v televízii. Je to skvost. ()

Autogram

Silná depresia od začiatku až do konca. Z takéhoto pohľadu som sa na ľudí ešte nikdy nepozeral a nie je to žiadna prechádzka ružovou záhradou. Magnetický obojok a odľudňovanie ma bude v noci strašiť v zlých snoch. Možno aj dnešným zástancom čipovania domácich zvierat by nezaškodilo pozrieť sa na vec z pohľadu tohto filmu. –––– Tak dobře, vezmi si tu biologickou hračku, když chceš. – Byl jsem zachráněn. Stal jsem se domácím člověkem u velkýho Edila Sinha. ()

Composter

Jeden z nejůžasnějších kreslených příběhů, jaké jsem kdy viděl. Podmanivá hudba, zajímavá kresba a mrazivý příběh tvoří neopakovatelnou atmosféru. Nápad postavit lidi do role domácích mazlíčků a škodlivé havěti na planetě obývané rasou Traag, které nás převyšují intelektem (nádherně zpracované meditace), ale také krutostí k ostatním tvorům (nám). Ovšem lidská vynalézavost a krutost jsou nakonec daleko ničivější, nežli všechno zlo, kterého se Traagové umí dopustit. Tento film se každému vryje do paměti a nikdy z ní nevymizí. ()

Braddy

Je opravdu škoda, že se u nás na tento film téměř zapomnělo. Výtvarné návrhy Rolanda Topora jsou skutečně zvláštní a Josefu Kábrtovi se podařilo do toho své návrhy lidských postav skvěle zakomponovat. Doufám, že se někdy v televizi dočkáme jeho opakování, pokud možno s původním českým zněním. ()

mohamedsfinger

Nádherné animované sci-fi, které dost výrazně předběhlo svou dobu, ani ne tak animací (která je mimochodem hodně zvláštní a krásná), ale hlavně myšlenkou. V každém okamžiku se je na co dívat, no a taky co poslouchat. A to vše vzniklo ve studiu Jiřího Trnky v době rozjíždějící se normalizace... ()

Maynard.

Tak tohle je dobrý psycho. Takovej depresivní film už sem dlouho neviděl. Genocida v kreslené podobě, hmm. Tohle si hlavně nepopleť s pohádkou a nepouštěj to dětem :o). Atmoška podobná jako v Krabatovi. Hudba, tak to je psychadelie, za kterou by se nemusel stydět ani Frank Zappa. Sice to nakonec dopadne docela dobře, ale celou dobu je to masakr. Jo, co se mi líbilo, tak kreativita výtvarníků, kteří si s touhle podivnou planetou náramně poradili. ()

tempus

Občas nadužívám (nadužívá se) přídavné jméno; Zvláštní více, než by si některá kinematografická díla zasloužily (i obecně je tendence příležitostně zvláštní nadpoužívat). Zkombinovat syrovou scifi o planetě, kde vládne politický režim mezi komunismem (očividné stopy budovatelství) a fašismem (pohled dráágu na lidi a s tím související zákroky proti jejich množení) ve Československo-francouzké koprodukci. Je ZVLÁŠTNÍ. A hudba také vykonala svoje. Prostě řečeno, Divoká planeta je zvláštní film. ()

Zagros

Ve své době neobvyklá československo-francouzská spolupráce přinesla tohle pozoruhodné, ale poměrně neznámé dílo. Animovaný sci-fi příběh staví člověka a celou lidskou společnost na úroveň domácích zvířat, či nepříjemného hmyzu. Na planetě vládnou fyzicky i technicky nadřazení Dragové, kteří se snaží lidi zotročit, případně úplně vyhubit. Lidé se ovšem vzepřou… Zajímavý náměť a lidé v nezvyklé roli, to pro mě byla hlavní lákadla filmu. Animace, ač velmi originální a místy nápaditá, mi moc nesedla. Občas mi přišlo, že se tvůrci předvádí v tom, co ještě dovedou a to na úkor příběhu. Například zobrazování různých rostlin a živočichů. Bylo to originální, nicméně pro děj vlastně nepotřebné. Možná také kvůli tomu, film chvílemi ztrácel tempo i přes svoji krátkou délku (jen 70 minut). Jako rozšíření obzorů pro filmové fajnšmekry, se doporučit ale dá. ()

Festival sci-fi film Future Gate se blíží

Festival sci-fi film Future Gate se blíží