Legenda o "1900"

• Itálie La leggenda del pianista sull'oceano (více)

V jednom z prvních dnů nového století nalezl Danny Boodman, pomocník z kotelny, na palubě zámořské lodi Virginian, novorozeně chlapce a rozhodl se dítě skrýt v tajemných prostorách podpalubí. Posádka lodi malého vždy nazývala 1900. Chlapec rostl a již v první třídě v sobě objevil zázračný talent při hře na klavír. Dokázal hrát přirozeně procítěně, fascinoval všechny cestující. Kapitán se proto rozhodl ponechat chlapce na palubě lodi, aby bavil první třídu. O 30 let později se neúspěšný muzikant Max setkává v jednom zaprášeném hudebním obchodě se starou nahrávkou překrásného jazzového piana. Dozvídá se, že to hraje 1900 na palubě lodi Virginian a je rozhodnut stůj co stůj zjistit, jaký byl jeho další osud. Dozvídá se však, že loď Virginian je určena k demolici. Max, jat zvláštní předtuchou, spěchá do přístavu a na poslední chvíli demolici zabrání. Než dojde ke konečnému zničení lodi, chce Max ještě naposledy slyšet tu zázračnou hudbu a setkat se s legendou 1900... (oficiální text distributora)

Shadowrat

Miluji hudbu, miluji klavír a mám rád dobré filmy. Všechny tři tyto mé lásky se tu setkaly a vytvořili jedinečný film, na který se vždy rád znovu podívám. Klid se kterým je příběh vyprávěn, situace a skvělé scény, které v něm nastanou, filozofie "1900" a jeho hudba a nadšení pro ni je prostě dokonalé. ()

vitenkviten

Kez by vsechny fimove pribehy mely, tak originalni styl vypraveni jako maji filmy Tornatoreho... Kdy banalni pribeh je tak poutave vypraven, ze clovek prekonava dlouhe stopaze jako by nic... a na konci byvam pravidelne zklaman, ze uz je konec... k tomu dojat a obohacen o dalsi pribeh, ktery svou vypravnosti hrave prekopne vsechny hollywoodske titaniky ... Jako by stylem retrospektivniho vypraveni mixovaneho se soucasnym dejem navazoval na styl vypraveni Tenkrat v Americe od Sergia Leone.. coz evokuje i hudba mistra Morriconeho. Tim Roth byl taky super... Ale Pruitt Taylor Vince, ktereho nejak moc nesleduju me dostal uplne... Nevim jestli to ma naucene, ale krasne pomatene mu mihotaji oci z leva do prava... Krasna Mélanie Thierry se ve filmu stejne jako Monica Bellucci v Baarii mihne jen na okamzik... ()

machopoltar

kazdy kto miluje klavir ako jeden za najdokonalejsich hubobnych nastrojov aky clovek vymyslel,,,,si v tomto filme pride na svoje,,,,,tim roth prezyvany 1900 zahral spontanneho pianistu tak bravurne ,,,,hral co videl a citil,,,,hral pritomnost ktoru pretransformoval do hudby cez klavir,,,,,,,,,,,,,,,,pasáz, ked "JU" zbadal cez okno a to co sa v nom zrodilo zacal spontanne hrat, povazujem .............hmmm,,,,,ludska rec je mladá na to aby som to opisal,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,nadherne,, ()

Panel250

V tomhle filmu je patosu snad vic, nez v Titanicu. Njn, to jsou ty filmy o lodich... :) Me to dostalo. Stylem vypraveni pribehu, skvelym hercem v hlavni i vedlejsi roli, napadem, zpracovanim, myslenkou. Klavirni souboj je jen tresinka na dortu. Njn, nekdy i nam chlapum jihnou oci. A tohle je ten pripad. Zadne vrcholne dilo svetove kinematografie to neni, takove ambice film ani nema, ale je to kousek, ktery se dokaze zavrtat hluboko pod kuzi. Smutnej, hravej, nostalgickej, uveritelnej (skoro), proste za me jo. ()

zvirek

Škoda že se o tomto filmu moc neví, sám jsem na něj narazil náhodou až nyní. Krásný příběh, který ale nezaujme každého, např. manželka to ani nevydržela dokoukat do konce. Ode mě - též klavíristy - jedna * navíc. ()

Cacorka_eliz

Podobně jako Bio Ráj a Starman - výrobce hvězd je tento film o kariéře a touze po šťastném životě. V Tornatoreho tvorbě můžeme opět vidět dokonalou souhru kamery a hudby, která je v tomto případě dokonce zanesena do dramatického děje a není jen pouhou atmosferickou ilustrací. Tim Roth je obdivuhodný ve hře na klavír - tak, že by člověk věřil, že je skutečný virtuóz. Tornatore si zaslouží obdiv za přenesení původně velmi komomorního divadelního dramatu do rovin velkolepého a velmi dynamického velkofilmu. Byť je původní divadelní hra založená víceméně na monologu, dokázal Tornatore odehrát v obraze vše, co jen trochu šlo bez použití zbytečných dialogů, či vnitřního monologu apod. ()

stuj

Nijak zvlášť neupoutalo, za zmínku možná stojí jen souboj klavíristů. Jinak hodně zdlouhavá záležitost. Slabé 3. ()

Sejkorka

Filmu vévodí hudba Ennia Morricona. V recenci na Malénu jsme vyjmenoval nejlepší filmy, které jsem od něj viděl. Jsou jich mraky. Tady svoji hudbu propůjčil "talentu od Boha", který poprvé v životě uviděl piano, sedl a hrál. Prožil život plný neuvěřitelných historek, celý na jedné lodi, až do konce (kdy 6tun dynamitu ukončilo jeho činnost) Je tu spousta filosofických hlášek a úvah, což pro mne znamenalo spíše minus. Totiž, na úkor větší akčnosti děje. "Piano má 88 kláves, to ví každý. Má to začátek a konec. Svět má kláves miliony a nevíš, kde to končí a kde to začíná. Jak si v něm máš vybrat jedno město, jednu ulici, jeden dům, jednu ženu ....." Uznávám, že Tim Roth je v roli NigtyHundrta skvělý. 70%, ale tak nějak ne 4****. ()

Henriet

V poslednom čase mi chýbal kontakt s filmami a hlavne s kvalitnými filmami s pútavým dejom, zaujímavým obsahom a s nezabudnuteľnými hereckými výkonmi. Toto všetko a ešte viac má film The Legend of 1900. Je to naozaj úžasný film, ktorý chytí za srdce, no zároveň aj pobaví. Od scenára, kamery, zábery až po herecké výkony je naozaj nádherne spracovaný. Ak máte voľných 120 minút, tak ich určite treba využiť práve na pozretie tohto filmu. Hereckým výkon Tima Rotha (T. D. 1900) bol – ako inak- vynikajúci. V jeho tvári je naozaj jednoduchosť a obyčajné zdvihnutie obočia, vo vás behom sekundy, vyvolá inú emóciu. Keď ste ho videli v priestore medzi ľuďmi, tak ste si povedali, že je niečo inak, je na ňom niečo zvláštne. ()