Legenda o "1900"

• Itálie La leggenda del pianista sull'oceano (více)

V jednom z prvních dnů nového století nalezl Danny Boodman, pomocník z kotelny, na palubě zámořské lodi Virginian, novorozeně chlapce a rozhodl se dítě skrýt v tajemných prostorách podpalubí. Posádka lodi malého vždy nazývala 1900. Chlapec rostl a již v první třídě v sobě objevil zázračný talent při hře na klavír. Dokázal hrát přirozeně procítěně, fascinoval všechny cestující. Kapitán se proto rozhodl ponechat chlapce na palubě lodi, aby bavil první třídu. O 30 let později se neúspěšný muzikant Max setkává v jednom zaprášeném hudebním obchodě se starou nahrávkou překrásného jazzového piana. Dozvídá se, že to hraje 1900 na palubě lodi Virginian a je rozhodnut stůj co stůj zjistit, jaký byl jeho další osud. Dozvídá se však, že loď Virginian je určena k demolici. Max, jat zvláštní předtuchou, spěchá do přístavu a na poslední chvíli demolici zabrání. Než dojde ke konečnému zničení lodi, chce Max ještě naposledy slyšet tu zázračnou hudbu a setkat se s legendou 1900... (oficiální text distributora)

Dinsberg

Tři hvězdy dávám jen a pouze za fenomenální souboj dvou klavírních mágů. I Timu Rothovi je možné věřit, že se narodil na piáně. A taky za motiv "Za vším hledej ženu". Ten je tady ale bleskově pošlapán. Režisér se příliš soustředil na hlavního hrdinu, že na ostatní figury už nezbylo místo. Docela by mě zajímala nesestříhaná verze, pak možná budu měnit hvězdy ()

dzberry

Mdlé. Naivní. Ale to už tak u „legend“ někdy chodí... Pianopasáže nejlepší. Závěrečný dialog (a vlastně i celý příběh) zdlouhavý, každou větu (i rozuzlení) tušíte dávno dopředu... ()

Darkone444

Nevím, jestli to tak přišlo jen mně, ale svým způsobem mi film připomínal "Velkou rybu". Ta se mi ale popravdě líbila daleko víc. ()

WhiteDuke

Myslel jsem, že epická sentimentální melodramata zmizí v posledním dnu Hollywoodu, ale jak to tak vypadá zemřou s Tornatorem. ()

LP-SK

Nie je ľahké povedať, či je tento film smutný alebo veselý – asi oboje. Práve táto nálada mu dodáva veľké čaro. Scéna „tancujúceho“ klavíra počas búrky na mori a hlavne pianistický súboj sú niečím, čo vám môže dať iba tento film. Odporúčam k nemu podávať dobrú whisky a hrobové ticho. Tento filmovo – hudobný koncert je proste očarujúci. ()

Spielbergo

Nevím no.. Mělo to šťávu, mělo.. ale vydržela tak do půlky, pak už je to dost bez nápadu. Miluju hudbu, miluju klavír a miluju napínavé situace kdy hodnej setře zlýho originálním způsobem - a právě proto mě klavírní souboj těžce zklamal. Čekal jsem něco z čeho si sednu na pozadí a je mi naservírována taková laciná slabota. Rádoby drsné komentáře "duelistů" pak vyznívají dětinsky více než v jiných filmech. A hlavně konec mě zklamal. Snažil se být tak poučný a nadčasově moudrý, až byl pitomý, přehnaný a naprosto postrádající smysl i logiku. Říkám na rovinu, že konec jsem nepochopil a přišel mi nesmyslný. Celkově hodně zkažený film, který měl první půl hodinu u mě náběh na plných 5. Škoda. Jedna hvězda za Tima, druhá za božského Ennia. ()

milanko8

"Nikdy nejste u konce, dokud máte dobrý příběh a někoho, komu byste ho řekli." ...Problém je, že by nikdo neuvěřil ani jedinému slovu mého příběhu. ()

Jack.Pott

"Dokud máš dobrý příběh a komu ho vyprávět, nic není ztraceno." Legenda o 1900 zjevně vznikla právě pro radost z vyprávění a naslouchání. Neuvěřitelný osud nalezence, který nikdy nevytáhnul paty ze zaoceánského parníku a odmalička hraje na klavír jako bůh, rozesměje i dojme. Nakonec virtuóz jménem 1900 vysvětlí, že nedokáže vkročit na pevninu, neboť se orientuje pouze na jednoduché stupnici - klávesnici - kyvadlové dopravní lince, ale mezi tisícovkami cest - adres - lidí by se cítil ztracený. Příjemný večer, ale nikoli osudový zážitek pro diváka. Taky protože proslulý skladatel Ennio Morricone zůstal při komponování filmové hudby dlužen své pověsti. ()

Yambo

Pro mě naprosto dokonalé. Jemně vyprávěný příběh v souhře s hudebním doprovodem a s hereckými výkony obou hlavních představitelů. Pro lidi co znají moře to má ještě úroveň navíc (a ještě násobenou tím, že jsem se těsně před zhlédnutím tohoto filmu vrátil z jedné z plaveb). Přesto že je toto smyšlený příběh, tak je to asi nejvíc pro milovníky filmů jako Charles, Za mořem, nebo Edit Piaf. ()

laple

Na tohle jsem byla zvědavá, protože mě zlákalo tolik kladných hodnocení, ale nevěřila jsem vlastním očím, na co jsem se vydržela asi 3/4 filmu dívat. Pak už to vážně nešlo. Je to slátanina, bezbřehá nuda a rádoby veselé scénky mě totálně znechutily. A k tomu spuchlej tlusťoch s trumpetou jako třešínka na dortu. ()

Jungler

Hodně zajímavý film, kterému ale v mých očí pomohly hlavně dokonale zahrané klavírní scény. Hodně mě dostala jedna asi technická záležitost. Nemám rád, když v jiných filmech herec jen předstírá, že hraje a není při tom vidět na jeho prsty. Rothovy ruce ale byly vidět hodně často a naschvál jsem si dával pozor, jestli jím stisknuté klávesy sedí s tím co je hráno a opravdu jo :). Tim Roth asi bude hodně dobrý pianista protože jinak by něco takového dle mého nemohl dokázat. Každopádně film jako takový se mi líbil velice. Jenom jsem občas pociťoval frustraci z osudu génia 1900. A ten konec??? Ten mě docela vytočil. Byl sice předvídatelný, ale nechtěl jsem aby to tak skončilo :) ()

Sonakolada

Místy to bylo moc "americké", moc patosu, moc rádoby filozofující, ale nakonec mě unesla výprava a hlavně překrásná hudba Ennia Morriconeho. Člověk se vlastně nemusí ani moc dívat, skoro stačí jen poslouchat... ()

solisoli

Výborný nápad a dobre rozbehnutá dráma s peknou hudbou a pôsobivou kamerou. Hneď začiatok sľuboval kultový projekt, ktorý mal hodne čo do seba. Škoda že tento stav nevydržal ani do tretiny deja, kedy dramaturgicky ochabol. I keď scenár mal i naďalej svoje opodstatnenie, dej stratil svoj dôraz a prepadával sa do stereotypu, ktorý postupne začal unavovať natoľko, že nebolo podstatne vnímať hlbšie záverečnú pointu, ktorá mala diváka zmyselnejšie osloviť. Aj tak vydarený projekt, ktorý ma čo ponúknuť. ()

Sekel

Peknej televizni film s vynikajicim vykonem panu Rotha a Vinceho. Dve nejkrasnejsi sceny, klavirniho souboje a sklatby, kdy poprve 1900 spatril svoji zivotni lasku stoji za to videt. ()