Legenda o "1900"

• Itálie La leggenda del pianista sull'oceano (více)

V jednom z prvních dnů nového století nalezl Danny Boodman, pomocník z kotelny, na palubě zámořské lodi Virginian, novorozeně chlapce a rozhodl se dítě skrýt v tajemných prostorách podpalubí. Posádka lodi malého vždy nazývala 1900. Chlapec rostl a již v první třídě v sobě objevil zázračný talent při hře na klavír. Dokázal hrát přirozeně procítěně, fascinoval všechny cestující. Kapitán se proto rozhodl ponechat chlapce na palubě lodi, aby bavil první třídu. O 30 let později se neúspěšný muzikant Max setkává v jednom zaprášeném hudebním obchodě se starou nahrávkou překrásného jazzového piana. Dozvídá se, že to hraje 1900 na palubě lodi Virginian a je rozhodnut stůj co stůj zjistit, jaký byl jeho další osud. Dozvídá se však, že loď Virginian je určena k demolici. Max, jat zvláštní předtuchou, spěchá do přístavu a na poslední chvíli demolici zabrání. Než dojde ke konečnému zničení lodi, chce Max ještě naposledy slyšet tu zázračnou hudbu a setkat se s legendou 1900... (oficiální text distributora)

ER

To je moje srdcovka. Dokonalá souhra Tima Rotha s hudbou E.Morricone. Příběh o muži, který má strach z vlastního selhání a tak raději zůstává na potápějící se lodi než aby šel vstříct výzvám, které by mu připravil Nový svět, uchvátí svou poetikou a skvělým aranžmá hudebních scén (odbržděné piáno,souboj s jazzmanem,záznam na vinyl). Povinnost pro ty, kteří se dokáží vcítit do rozbolavělé duše sirotka, který poznal "prkna, která znamenají svět" na palubě zaoceánského parníku. ()

Tamdydam

Hodně slaboučké tři. Myšlenka dobrá, hudba skvélá, ale to samo o sobě nestačí. Zbytek na mě působil hrozně kýčovitě a nudně a závěr, ten mě vyslověně ubíjel. ()

Erian

Film je to něžný a křehký, byť po dvou hodinách přece jenom už trošku jednotvárný a předvídatelný. Hudba je skvostná, klavírní souboj dokonalý, po této scéně však již film ztrácí dech a nepodaří se mu ani ve smutném konci dosáhnout stejných výšin. Je to poctivě a rukodělně dobře udělaný film, nebýt hudby byl by však vcelku nezajímavý. ()

Bartoloměj

skvělá hudba, příjemný pomalu plynoucí sentimentální příběh. k pěti hvězdám bych potřeboval lepší a nápaditější konec. ()

Astrebleue

Krásný až pohádkový příběh.Mě se rozhodně líbil už jen tou atmosférou.Žít jen pro hudbu a dnešek,žít na jedné lodi celý život a snít svůj sen.Aniž by poznal svět, našel si lásku a splynul s davem.Konec mě spolehlivě rozbrečel... ()

kihsleek

Takže: V hlavní roli Tim Roth. Hudba Ennio Morricone. Výbornej příběh, skvěle natočenej. Jak je možný, že to skoro nikdo nezná? ()

sWONDER

Zaujímavo a pútavo podaný silný príbeh, stojaci na výbornej réžii, podmanivej hudbe a svojskom výkone Tima Rotha. Mám slabosť pre rozprávačské príbehy a aj keď je "Legenda o 1900" dosť sentimentálna, až precitlivelá, užil som si to na plnej čiare. Súboj v hre na piano naozaj berie dych a Morriconeho hudbu opisovať určite netreba. 80% ()

Rimland

Strašně krásný film. Úvodní sekvence (L´America!) neskutečně vtáhne do děje a pak už se jen necháte tou pohádkou unášet. Plný počet ale zatím nedávám. Krom toho poetického úvodu a zde hojně citovaného klavírního duelu (bezpochyby vrchol filmu) tu totiž není žádná výrazná pasáž (no, to bych křivdil... je tu vlastně ta "hra na klouzající klavír" a ty hudební charakterizace pasažérů) a film je na řadě míst dost rozháraný/zkratkovitý. Ani to emocionální finále na mě nezapůsobilo tak, jak asi mělo (resp. vůbec). A Roth mi sem dvakrát nesedl (možná to bude jen jeho grimasami - naopak Vince mě převelice potěšil). Uvidím, jestli mi dojem nezlepší nezkrácená verze, až se mi dostane do spárů. ()

pushover

I přes občasný patos, šílenou délku a drobné řemeslné chyby, nadprůměrný film. Především díky skvělému Rothovi. A samozřejmě scéně s klavírním soubojem. ()

Prankster

Příjemný a nenásilný film plný hodně dobré muziky - hlavně souboj je dost dobrý. Jenom občas býval lehounce pomalý... ()

Arccos

Dávám sice pouze tři hvězdičky, ale určitě jsou to lepší tři hvězdičky. Je to asi proto, že mě film nechytl za srdce a nezanechal ve mně tak hluboký zážitek, jak by zřejmě měl. Možná vidět ho v kině... Jinak ovšem krásná hudba i dobré herectví. A je zde jedna scéna, která je bez diskuzí pětihvězdičková a i jenom kvůli ní bych se na film podíval: Ano, jde o ten klavírní duel. ()

wayne99

On tu hudbu nehrál on jí hladil. Bylo to jako když hedvábné prádlo zlehka klouže po těle nádherné ženy pomalu dolů. ()

Landier

Nevím čím to je, snad mojí oblibou v knížkách A. Baricca nebo krásnou hudbou, ale je vidět, že i s maketou lodi, jedním klavírem a vcelku nevýrazným obsazením (až na Tima Rotha) se nechá natočit hezký film, který neurazí ba naopak ... ()

Pavel_Pan

Tento film je na hraně podobně jako Alžbětinská serenáda. Sentiment je krásná věc, pokud tvůrce drží v rukou opratě a ví kde zastavit. ()

Vikinec

Za hudbu však plný počet. Bohužel jsem už dlouho neviděl tak vynucený patos a militantní sentiment. Režisér s až pionýrsky naivním scénářem a podivnými scénami s tančícím klavírem, přitrouble se tvářícím trumpetistou a mudrujícím klavíristou vybudoval prázdný obal s tunami krystalicky čistých charakterů, které nikam nespějí a jedním zásadním zvratem. Klavírista totiž začal excelovat na klavír při prvním doteku s klávesami :-). ()

Hulkee

Tornatoreho filmy mám rád. Ta krásná poetika mě dostává. Ennio Morricone hudbu napsal skvěle a příběh je taky paráda. ()