Maléna

Itálie / USA, 2000, 88 min (Director's Cut: 109 min)

Byla příliš krásná. A on byl příliš malý na to, aby ji mohl ochránit. Psal se rok 1940 a sicilské městečko Castelcuto nadšeně vítalo vstup Itálie do války. Dvanáctiletému Renatovi se však ten den zapsal do paměti ze zcela jiného důvodu. Ten den totiž poznal ji. Malenu. Mladou vdovu, po níž muži šíleli a na níž jejich manželky nenechaly nit suchou. Krasavici, která byla pro místní výrostky nevysychajícím zdrojem erotických představ a předmětem drsných sexuálních žertů. Pro Renata se měla stát bohyní, kterou toužil hýčkat a ochraňovat, první a nejsilnější láskou, jež jej poznamenala na celý další život… (Česká televize)

Dakota1978

Můj nejoblíbenější Tornatoreho film, zajímavý pohled na válku a jeho důsledky na život obyčejných sicilských obyvatel. Příběh vyprávěný očima dospívajícího chlapce, který je zamilovaný do dokonale krásné Maleny (božská Monica Bellucci), jejíž osud je nosnou dějovou linkou celého filmu. Příběh závisti, lidské malosti, maloměšťáctví a netolerance k něčemu/někomu, kdo vyniká byť nebo nota bene krásou. Příběh o tom, že zvednout se ze samotného dna a postavit se svým tyranům, je možné. Báječný scénář doplněný nádhernou hudbou a skvělé herecké výkony nejen snad nejkrásnější herečky vůbec zaručují dokonalý divácký zážitek! ()

StanDee

Neskutečně poetický film s nádhernou Morriconeho hudbou, po němž se nad sebou zamyslí asi každý chlap, který se rád otočí za krásnou ženou (guilty as charged). ()

Sejkorka

Viděno, bez recenze. Takže až po druhém shlédnutí. A to v případě, že je v hlavní roli kráska jménem Monica Bellucci (zde ve věku 35 let), nebude od věci. Nicméně, film mi připomenul průlet filmografií skladatele Ennio Morricona. Neskutečné, ke kolika skvělým filmům složil hudbu. 1968 Tenkrát na Západě    1966 Hodný, zlý a ošklivý    1984 Tenkrát v Americe    1965 Pro pár dolarů navíc     1987 Neúplatní    1981 Profesionál ()