Maléna

• slovenský

Malena

Malena

Drama / Romantický / Komedie / Válečný

Itálie / USA, 2000, 88 min (Director's cut: 109 min)

MALENA ve mně vyvolává vzpomínky na AMARCORD. Je to tedy další "vzpomínání na vzpomínání ve vzpomínání". Myslet si, že tu jde o nostalgii za zašlou dobou prvních lásek a zrodu erotického vnímání světa by bylo zpozdilé. Naopak - dětský pohled na mussoliniovskou Itálii činí tehdejší společnost sicilského maloměsta pro vnímavé české oči až úděsně blízkou. Lidská malost je však nejen hrozná, ale i limitovaná; její přílivy a odlivy umožňují vcelku slušné žití i velmi obtížně "skousatelným" lidem. Malenina krása je závojem, do nějž je to často opakované a právě proto tolik potřebné hodnocení krás, ale zejména bolestí tohoto světa tak palčivě nutné a nenahraditelné. Nesporná krása Moniky Bellucciové činí toto poznání zváště silným a přitažlivým. Právě proto, že ho není nikdy dost.(15.8.2010)

Snímek o ženě, která svojí krásou dokázala umlčet celé město. Malena je Tornatoreho studie lidských charakterů, v níž hrají prim závist, chtíč a pokrytectví dospělých a s přicházením o iluze spojené snění těch, kteří se dospělými teprve stanou. Film je chytrý a především zpočátku jakoby hřejivý - o to víc ale překvapí jeho dramatická část, kterou nemůžu nazvat jinak než temnou a plnou svinstva. Rozepisovat se o půvabech Moniky Bellucci nemá cenu, protože by si jich všiml i slepý, takže snad jen pochválím režii pana T. a samo i přesnou hudbu pana M., jež tomu všemu dodává tu pravou italsky šťavnatou atmosféru. Čtyři a kus.(28.8.2010)

Co by byla Malena bez Monicy?:) Převážná část filmu je věnována "výšlapům" Monicy Belluci přes město, neustálým obdivným a závistivým pohledům a diskusí o její kráse a osobě. A není divu. Monica je přenádherná žena, obdařena tělem lepých tvarů, bujných křivek a bohémské tváře. Snad jediné, co jsem postrádala, byl nějaký hlubší příběh. Očekávala jsem, že vztah mezi ní a hlavním hrdinou bude více osobnější, nebo mu bude věnováno více prostoru. Atmosféru slunné Itálie a do ní vsazeného příběhu chlapecké vášně, příjemně dotváří hudba Ennia Morriconeho. Čekala jsem toho o trochu více, co se týče stránky příběhu. Ale za Monicu, která je hlavním magnetem tohoto filmu, a za její Malenu, jednoduše nemohu dát pouhé tři hvězdičky.(9.5.2010)

Opravdu nechapu ty kecy typu chytrej film, uzasny drama, skvost a podobne, protoze me to prislo jako naprosto jednoduchoucka komedie se stupidnim pribehem, kde jde jen o to, ze v jedny prdeli v italii behem druhy svetovy zije jedna sexy zenska, ktera kdyz se projde po meste, tak se za ni otoci kazdej chlap s hlaskama typu ty bych protah vsechny otvory a zensky ji naopak pomlouvaj, ze je coura. Do toho vse sledujem ocima 12 letyho kluka, kterej je do ni zamilovanej. Nicmene tim, ze rikam jednoduchoucka komedie, se to nesnazim nijak kritizovat, Tornatore vse natocil s lehkosti, takze se na to moc prijemne kouka, obcas to fakt skvele pobavi, paradni hudba, jednotlivy postavicky jsou spravny uchylacci a Belluci je sexy. Takze jsem se tech 90 minut dobre bavil.(10.11.2010)

Když si odmyslím všechny rádoby vtipné(ale docela trapné - chvílama) pasáže, tak je to moc dobrý film, kterému by se dalo dát ****... ale bohužel tam jsou. Jinak se mi líbilo, jak se dá vyjádřit hrůza války ne hromadou mrtvol, ale třeba tím, že se vrátí manžel(mrzák) z války a zjistí, že se z jeho milované stala kurva, která šla s každým, kdo ji dal kus chleba... Je tam mnoho povedených okamžiků a Monika Bellucci je fakt nádherná (a její výkon je narozdíl od většiny ostatních moc dobrý), ale je tam i mnoho scén, které se tam výrazně nehodí... Třba nechápu "hlášky" Renatova otce (které měli být asi vtipné), jako třeba : "Bylo by ti líp, kdybys byl slepý !", když si Renato honí ve svém pokoji...(2.5.2005)

• - Plakát z filmu, na kterém si Monica Bellucci zapíná boty, se stal nejprodávanějším filmovým artiklem toho roku a visel v pokoji milionů teenagerů. (Roman.Ticka)