Jeff Bailey je nenápadný majitel pumpy v malém městečku v Kalifornii, kde se nějakou dobu pokouší vést nový život. Jednoho dne se k němu přihlásí hazardní hráč Whit Sterling. V tu chvíli Jeff cítí, že najednou má příliš horkou půdu pod nohama. Ještě před rokem byl soukromým detektivem, jehož si právě hazardní hráč Whit Sterling najal na sledování své milenky Kathie Moffatové. Ta zmizela někde v Acapulcu s jeho 40 000 dolary. Jeff brzy věděl, kde ji má hledat. Jeho život se ale zkomplikoval v okamžiku, kdy Kathie poznal... Kriminální příběh, který patří k nejlepší snímkům série žánru noir, natočil Jacques Tourneur (který je také znám jako tvůrce hororů Kočičí lidé, Komedie plná hrůz). Úlohu Jeffa Baileyho ztvárnil Robert Mitchum, postavu Whita Sterlinga představuje Kirk Douglas. (oficiální text distributora)

joehot

V první, retrospektivní půli takřka bezchybné, v té chronologické mírně zaostávající. Parádní dialogy. ()

liquido26

Takhle zamotaný a spletitý film s tak nejasnými postavami jsem už hodně dlouho neviděl. Pryč od minulosti vás zaručeně dostane pryč od současnosti a totálně pohltí svým skvělým dějem a napínavou atmosférou a taky výbornými herci. ()

corpsy

Aj keď mi film-noir veľmi nešmakuje ( veľa jeho slávnych diel ma nechalo chladným - možno úmysel samotného žánru ), táto beťárina má šťavu, jak po formálnej stránke, tak po tej ostatnej. Zamilovať sa do gangsterskej milenky prináša ovocie, ktoré nechutí dvakrát najlepšie, ale pre priaznivcov adrenalínu ponúka natešenú zábavu, ktorá sa môže skončiť všelijako. Peniaze, láska, sloboda. Čo vo vás rezonuje viac? To nevedia ani samí (anti)hrdinovia tohto snímku. ()

NinonL

Starý dobrý americký film-noir s několika hvězdami v hlavních rolích. Líbil se mi chladný Robert Mitchum a Kirk Douglas. Též dámské osazenstvo hrálo dobře. 97 minut uteklo jako voda, doporučuji všem, kdo mají rádi noir. ()

GodComplex

Excelentni noir, ktery ma vse potrebne, od vyborneho scenare az po skvele herce. Navic od vetsiny noiru, ktere se prevazne odehravaji ve meste ma tenhle kousek bonusovy trumf v podobe krasnych prirodnich lokaci. Robert Mitchum je dobre v klidu. 7/10 ()

kaylin

Asi už jsem těch filmů noir v poslední době viděl tolik, že si od nich potřebuji dát pauzu. Tenhle žánr mě vždycky strašně lákal a rád bych v něm něco jednou napsal, ale "Pryč od minulosti" není tak skvělé, jak jsem si myslel. Od Tourneura jsem asi čekal něco trochu jiného, protože jeho předchozí filmy mě ohromily. Je to dobrý noir film, ale není až tak skvělý, jak jsem si myslel. ()

Kaluž

Tenhle americký zákusek mi doporučil scenárista Ed Brubaker v článku, kde se rozepsal o filmech, jenž inspirovaly jeho komiksový opus magnum Criminal. No panečku, to je něco. Tenhle noir se dá krájet. Cynický detektiv co z rukávu sype jednu údernou hlášku za druhou, kulometné dialogy, odzbrojující charisma všech zúčastněných (Kirk Douglas!), svižně cválající děj a bezvadný závěr. Takhle vypiplané scénáře dnes píše málokdo. S Bogartem by to asi bylo za pět. ()

Vampireman

LFŠ 2010 | Tournerovi se povedlo geniální ztotožnění se s hrdinou ... ani nevím, jestli je skutečně taková škoda, že do hlavní role místo Roberta Mitchuma (který mi úplně nesedí) neobsadili plánovaného Bogarta. Douglas a dialogy jsou perfektní, akorát Greerovou můžete nasnímat sebelíp, ale nikdy mě ta ženská neokouzlí, což je zásadní chyba ... byť i moje. ()

džanik

Vynikající film-noir! Příběh, postavy, atmosféra... Dávám do řady vedle Cizinců ve vlaku (1951) nebo Třetího muže (1949). ()

JohnMiller

Ide o poctivý Noir, ktorý obsahuje všetky prvky žánru. Máme tu hlavného hrdinu. Nekompromisný avšak ženami ovplyvniteľný Jeff Bailey. Femme Fatale, blondínka Kathie, ktorá ovláda každého ale sama je samozrejme "nevinná" a do všetkého sa dostáva zhodou nešťastných udalostí, máme tu nejaké prestrelky, pochmúrna atmosféra mesta, vyšetrovanie atď. Pri tejto snímke, a zväčša Noiroch tohoto obdobia, ma najviac baví to,že nemáme tu iba dejovú linku, nejakého jedného konfliktu, ktorej sa tvorcovia držia dokonca, ale príbeh je rozvetvený tak, že by to dneska stačilo na tri filmy bez problémov. Scenáristi sa pohrali, hoci koniec mohli spracovať trocha inak. Bol nečakaný... Ale až priveľa, čo ma trocha nahnevalo (prezrádzať niečo by bolo hriešne) ale neberiem im to. Avšak aj tak sa jedná o nadpriemerný filmový zážitok ()

Foma

Moc příjemný, až na ten konec, přece jen chvílema svítala naděje, že to skončí líp. Prostě minulosti se fakt utéct nedá. A postava Jane Greer je památná mrcha, přesnej protiklad Premingerovy Laury. Douglas je výbornej a Mitchum taky. ()

Vědma

Silnější čtyři hvězdičky za kvalitně dodržené atributy žánru a výborné hlášky - "Zdá se, že jsi v průšvihu! Proč? Protože se tak netváříš." A mnohé jiné, které si nepamatuju. Kirk byl patřičně drsný a nejlepší postava byl hluchoněmý Jeffův pomocník. ()

radektejkal

Bon noir mademoiselle Acapulco. Černé, velmi černé. Samé zvraty a zvratky. Až nakonec dojde k rozřešení podobnému jako u Buňuelova "Tajemného předmětu touhy". (Jinak bych ty filmy raděj nesrovnával.) Bum prásk a je konec. Navíc je film zajímavý i tím, že v podstatě podřadná vedlejší role (Kirk Douglas) může být výraznější než superhlavní (Robert Mitchum, jehož obsah a způsob mluvy mi nebyly zrovna vhod - odtud ty zvratky) Myslím, že si dám od černých filmů na chvíli pokoj a přejdu na černobílé, ve kterých se nemluví. ()

kinderman

Film noir jako řemen: bývalý detektiv, který pro břitký wisecrack nejde daleko, osudová žena, retrospektiva s vnitřním komentářem, spousta podrazů a více otazníků než odpovědí. ()

Martin741

- "Neni mym stylem podrazet devcata. Je nacase se polepsit". Reziser Jacques Tourneur natocil skvostny film noir zo 40. rokov 20. storocia. Pribeh je genialny, a hned divaka strhne, takze nudit sa rozhodne nebude. Dialogy su maximalne prepracovane a na urovni, noirovsky spravne cynicke. Z hercov strhol vsetku pozornost na seba sympatak Robert Mitchum, ktory, pokial mi je dobre znamo, velmi casto /a mozno aj rad/ hral v noiroch. Mitchum bol pre mna proste noirova ykona, ziadny Hampry Bogart. Rovnako skvela je vsak aj la famme fatale Jane Greer. Dejova linia je na urovni, film velmi dobre a rychlo odsypa. Klasicky noirovske je cierno - biele vnimanie vo filme. Rezia Tourneura je na urovni, vidno ze sa do remesla rozumie. Takze dalsia vyborna noirovska jazda a pre mna sqely noir. 100 % ()

zette

Pro me velke zklamani, jedna z noirovek, ktera ma nejmene uveritelny dej, ktery nas mota kolem prstu od zacatku do konce. Kde vzal indicie hledat Kathie v Mexiku (konkretne Acapulco), kdyz dle pritelkyne mela byt na Floride? A mohl bych pokracovat. Timto jsem o film postupne ztracel zajem a i kdyz byl Robert Mitchum (opet) vyborny a jeho, az cynicke dialogy me bavily, tak jeho osud mi byl celkem lhostejny. Technicky zvladnute velmi dobre, ma to i slusnou atmosferu, ale scenar neni nejstastnejsi... ()

majo25

Ťažko porovnávať s remakom Všemu navzdory, 37 rokov je značná doba a vyskytujú sa aj niektoré dejové odlišnosti. Zápletka je príliš komplikovaná a v niektorých momentoch som nevedel presne, kto koho oblafol, tak to bolo zamotané. Chýbal tomu priamočiarejší dej. Noirom akosi neviem prísť na chuť, ale môžu sa aspoň oprieť o kvalitné herecké výkony. A to mali Mitchum v roli cynicky chladného očka s podrezaným a výrečným jazykom 30 a Kirk Douglas nezvykle v roli zazobaného mäkkýša iba 31 rokov. ()

Zemřela herečka Rhonda Fleming

Zemřela herečka Rhonda Fleming

17.10.2020

Ve věku 97 let zemřela v kalifornské Santa Monice herečka Rhonda Fleming. Zprávu médiím předala její asistentka Carla Sapon. Hvězda Hollywoodu 40. a 50. let, později filantropka a výrazná tvář boje… (více)