Jeff Bailey je nenápadný majitel pumpy v malém městečku v Kalifornii, kde se nějakou dobu pokouší vést nový život. Jednoho dne se k němu přihlásí hazardní hráč Whit Sterling. V tu chvíli Jeff cítí, že najednou má příliš horkou půdu pod nohama. Ještě před rokem byl soukromým detektivem, jehož si právě hazardní hráč Whit Sterling najal na sledování své milenky Kathie Moffatové. Ta zmizela někde v Acapulcu s jeho 40 000 dolary. Jeff brzy věděl, kde ji má hledat. Jeho život se ale zkomplikoval v okamžiku, kdy Kathie poznal... Kriminální příběh, který patří k nejlepší snímkům série žánru noir, natočil Jacques Tourneur (který je také znám jako tvůrce hororů Kočičí lidé, Komedie plná hrůz). Úlohu Jeffa Baileyho ztvárnil Robert Mitchum, postavu Whita Sterlinga představuje Kirk Douglas. (oficiální text distributora)

JohnnyD

Výborný noir s klasickými žánrovými atribútmi ako drsný hrdina (mlátička Robert Mitchum), krehká ale aj vražedná femme fatale (Judy Greer), skvelá čiernobiela kamera, kvetnaté dialógy a zamotaný príbeh plný násilia, gangstrov a flashbackov. ()

Nin

Kultovní noir detektivka se svižným tempem. Hlavní hrdina je pořádně charismatický a neustále drsňácky hláškuje. Jak už to tak u noir žánru bývá, zaplete se do nebezpečných záležitostí a okouzlí ho krásná osudová žena. První polovina filmu je úžasná jízda, kde všechno funguje tak jak má, a člověk se může jen kochat. V druhé půlce se ale děj začne zamotávat. Trochu zmatky v chronologii vyprávění a také se o hodně věcech jen mluví a neukazuje. Zde najednou musíte hodně pozorně poslouchat ty rychlé dialogy a pamatovat si, jak se která postava jmenuje. Tolik to zase nevadí, ale najednou film už není kochání, ale i nějaká ta divácká snaha a soustředění se. Celkově pořádně stylová detektivka. (8/10) ()

Aky

Nádherný film ze staré americké školy. Kdyby i příběh nebyl tak zajímavý, jak je, udržely by jej v nadprůměru i samotné dokonalé dialogy; ale on je. Dokonce si ani nemyslím, že by v hlavní roli byl lepší Bogart namísto Mitchuma, jak se zde několikrát objevilo. ()

S.Quentin QUALE

Na tohle musí mít člověk svou povahu. Příběh je v pohodě, charaktery postav taky, ale mě tyto noirovsky přiblbý dialogy neskutečně serou. Nic pro mě. 60% ()

misterz

Keď je žena záhubou muža... Hereckej a technickej stránke nie je čo vytknúť - temné, ponuré a s predtuchou zlého konca. No ten príbeh mi prišiel taký nijaký, len veľa nudných pletiek a doťahovačiek medzi Jeffom a Whitom. Do toho pár úskokov nádhernej ženy. No neviem... kriminálne dosť banálne povedal by som. Priemer. 60/100 ()

Javert

Stará dobrá noir kriminálka, která mi místy připomněla některé slavné bogartovky. Mitchum na Humphreyho sice nemá, ale i tak exceluje a je opravdu pravý chlapák! Na druhém břehu si proti němu s chutí zahrál záporáka Kirk Douglas a tak trochu mezi nimi mě okouzlila překrásná múza jménem Jane Greer. Příjemně strávená hodina a půl. ()

Snorlax

Správně drsný soukromý detektiv pobíhá od ničeho k ničemu, občas se po cestě zamiluje, někoho podrazí, odmiluje, setká se s mrtvolou a zapálí si cigaretu. Zdařilá kamera i herecké výkony byly použity pro nezdařilý scénàř. Film je zdlouhavý, místy nepřehledný, sle většinou hlsvně o ničem. ()

Anderton

Out of the past je tak typický film noir, že si ho už ani nepamätám. Videl som ho v tom istom období, ako iné vrcholné diela tohto subžánru a pamätám si z jeho deja preto tak málo, že ostatné temné krimi sú viac svojské a ich zápletky majú určité odchylky od toho, čo by ste od filmu noir očakávali. Nie je to ale kritika, dostanete tu všetko, čo chete a očakávate. Noir bol podľa mňa viac zaujímavý tým, že jeho zápletky držali diváka v napätí od začiatku do konca a tie jeho typické technické aspekty sú iba doplnkom. Zápletka Out of the past mala na mňa presne tento dopad. ()

pm

Nadstandardní noir. Ústřední trojka Mitchum, Greerová a Douglas ovšem bezchybná. Něco mi přesto chybí k naprosté spokojenosti...snad, že to skončilo tak, jak to od začátku skončit mělo. Že jeden před minulostí neuteče, dávno a dobře vím, tak proč mi to tak zatraceně vadí? ()

nascendi

Asi najslabšie s mnou pridelených štyroch hviezdičiek. Ocenil som atmosféru, dialógy, spád aj hercov, s výnimkou Mitchuma, o ktorom som presvedčený, že sa na stvárnenú postavu nehodil. Za negatíva považujem, že v záujme spádu mi dej pripomínal rýchloobrátkový tovar, takže nižšia uveriteľnosť bola cenou za absenciu dejovej vaty. Nad minimom scén, v ktorých sa nefajčilo, som sa iba pousmial, lebo tabakoví sponzori doláriky nedávali z lásky k filmom. A nemal by som zabudnúť na dobre vybrané a pohľad tešiace herečky. ()

eLeR

Jeff mal kopec svalnatých rečí a za každých okolností dokázal zachovať chladnú hlavu, ale v mojich očiach mu chýbala správna charizma. Príbeh ničím neohromil, ale zato dialógy boli parádne. No a nechýbal klasický noir štýl a atmosféra. 3,5* ()

dopitak

Velmi dobrý ale přeci jen dějově maličko utahaný noir s výrazným Mitchumem a nevýraznými ženskými postavami. Viděno v dabingu, rozhodně doporučuji u tohohle typu filmu originál. ()

bassator

36. LETNÍ FILMOVÁ ŠKOLA UHERSKÉ HRADIŠTĚ 2010 - INVENTURA - Filmová čítanka - film noir (Out of the Past / OUT OF THE PAST / Pryč od minulosti) - 30. 7. 2010 - kino Sportovní hala - Uherské Hradiště - 40% ()

Chrustyn

Pro mě nepříliš atraktivní "noirovka", (ačkoliv klasiky tohoto žánru vyloženě vyhledávám) kde nechybí peníze, svůdná žena i mrtvola. Bohužel ani skvělí herci mě nepřinutí jít s hodnocením výše. ()

rikitiki

Solidní žánrovka se skvěle noirově padlou kráskou. Film má napětí i spád, a že ke konci ztrácí logiku, skoro ani neruší, protože si to nahrazuje vypointovanými scénami (například likvidace záporaka pomocí rybářského prutu – hloupé, nereálné, ale efektní). Závěr udělá radost perfektně zvolenou /ne/milosrdnou lží, která pomůže kladné hrdince najít správnou cestu. /25. 5. 15./ ()

honajz

Nakonec dám tři hvězdy, ale jen za dialogy (asi tak do poloviny filmu, pak už to šustilo papírem, ne břitkostí), některé herce včetně Mitchuma, a za kameru a kouzlo hor. Jinak mi to přišlo až moc zmatené, včetně toho retrospektivního vyprávění, kdy to vlastně celé nedrží pohromadě a netáhne na jeden cíl. Místo, aby to od začátku do konce bylo celé soustředěné na vztah Jeffa a Kathie, je zde naprosto zbytečná dívka navíc, která vlastně nemá vůbec žádný větší účel, je jen jakýmsi drobným, avšak v celkovém vyznění nedůležitým střípkem možných, naznačených Jeffových tužeb do budoucna. Protože vskutku netušíme, zda nechtěl potom opět prásknout někam do bot a zda by skutečně v takovém nudném vztahu byl šťastný, když je zvyklý na akci a adrenalin a řešení zapeklitých problémů - vlastně o těch postavách až moc nevíme, kromě toho, že splňují steretypy chladné mrchy, nadřazeného mafiána, uhlazeného mafiánova poskoka... Osobně mne to hodně zklamalo - postavám jsem nevěřil, nezaujalo mne to, přišlo mi to jako stokrát viděné, jen trošičku jinak poskládané, a u marlowovek i ta kadence vtipných a břitkých dialogů je častější. ()

Sawy

Krystalický noir,ve kterém nechybí hlavní hrdina-detektiv,který cedí suché hlášky,temná minulost,svůdná a nebezpečná femme fatale a zvraty na každém rohu.Radost sledovat,zejména v první hodině.Pak se film trochu zbytečně zamotá,těch zvratů začne být na můj vkus trochu moc a scénárista jakoby nevěděl,kdy skončit.I tak ale super a Kirk Douglas dokonalý. 80 % ()

Hwaelos

Tohle byl asi ten nejnoirovější noir, co jsem zatím měl možnost vidět. Hlášky byly drsné jako břitva (už vím, odkud čerpal Mazaný Filip inspiraci), femme fatale luzná, nádherná a zrádná jako lahev rumu nad ránem a chlapi vostří jako vostříž. ()

Terva

Strašně mě fascinuje, jak majitel pumpy (čerpací stanice) suverénně u stojanů kouří a ještě ležérněji odhodí vajgla, kterého pak ani nezašlápne. No a tenhle pumpař žil před třemi lety v New Yorku. Krásný detektivní příběh ve stylu noir, vyprávěný hlavním hrdinou. Film o kráse, penězích, cti a smrti je protkán černým humorem a ironickými hláškami. DIALOG : Nenávidím ho, je mi líto, že nezemřel. ODPOVĚĎ - Dej mu čas......... CITÁT - Zbývající část dne se vlekla jako hlemýžď......... Určitě nic neprozradím když něco napíšu, ale i tak pozor možný SPOILER - Detektiv najatej aby našel jednu ženu se posléze do ní zamiluje, ona pak uteče a on jí dlouho neuvidí, pak se zase sejdou, ale to už je vše jinak. KONEC SPOILERU. CITÁT - Vždyť je to minulost......... ()

Zemřela herečka Rhonda Fleming

Zemřela herečka Rhonda Fleming

17.10.2020

Ve věku 97 let zemřela v kalifornské Santa Monice herečka Rhonda Fleming. Zprávu médiím předala její asistentka Carla Sapon. Hvězda Hollywoodu 40. a 50. let, později filantropka a výrazná tvář boje… (více)