Píše se rok 1944 a německý nadporučík Clemens Forell odjíždí vlakem z Bavorska na východní frontu. Na nádraží se loučí s rodinou a manželka mu přitom sdělí, že čekají další dítě. Forell slibuje, že se do vánoc vrátí, ale místo toho je jako válečný zajatec v Sovětském Svazu odsouzen na 25 let nucených prací v Gulagu na nejvýchodnějším cípu Sibiře. Forell s mnoha dalšími německými zajatci je transportován vlakem v nelidských podmínkách na Sibiř a dopraven do Gulagu, kde těží v dolech. Již po příchodu do Gulagu je konfrontován se zástupcem velitele Gulagu. Forell vzpomíná na svoji rodinu a když se mu naskytne příležitost k útěku, využije ji. Byla to však nastražená léčka a Forell i ostatní vězni jsou za to tvrdě potrestáni. Forellovi se však záhy naskytne další příležitost k útěku a to díky pomoci německého doktora, který zde ošetřuje nemocné a raněné. Pomocí něj se mu útěk podaří a pro Forella tím začíná strastiplná pouť přes celou Sibiř domů. (retrix)

TylerGage

Clemens Forrel. Německý voják zajatý Ruskými ''tyrany'' a odvlečen na sibiř ,kde musel tvrdě pracovat.. Jeho útěk byl neplánovaný ,ale přesto se povedl. Dostal se k Eskymákům nebo snad Indiánům či jiným domorodým kmenům ,kterí mu schutí pomohli na jeho daleké cestě. Boužel Ruský Seržant '' Tyran'' ho pronásleduje na skoro každém roku.Potom co mu pomohl .Když Clemens jde zmrzlí až na kost zavátou plání cítil jsem zimu.Když uviděl na sibiři první stromek cítil jsem radost. Příběh o vůli dostat jse z tábora zajatců do rodného německa za svoji rodinou,přes celou sibiř a svá velká utrpení ,přes zmrzlé kosti a různé omrzliny.. Příběh který mě velmi nadchnul a sem rád ,že jsem tento film viděl.. role clemense byla velmi dobře zahraná.. skvělí herecký výkon. ()

Redix

Od tohoto filmu jsem nic nečekal a byl jsem velmi mile překvapen. I když se nejedná vyloženě o válečnej film, spíš drama, tak je to natočeno velmi hezky. Hlavní herec taky vynikající takže ***** ()

P.Dan

Z mého pohledu naprosto úchvatný snímek, ve kterém je vidět, co všechno je člověk schopný dokázat, aby splnil slib a na Vánoce byl doma. ()

Kingjiri

Jako první jem viděl Weirův remake a musim říct, že jsem se u něho pobavil znatelně víc. Měl víc záživně odvypvávěnej příběh, větší dávku dobrodružství i napětí, mnohem lepší hudbu a hlavně hodně zajímavý herecký obsazení. Původní německá verze je pro mě jen sympatickym pokusem evropský kinematografie o zfilmování daný problemtiky s průměrnym výsledkem, tři slabší hvězdy. ()

Alice02

Srdceryvné loučení. Otec jede do války. Slibuje, že se vrátí na Vánoce... A v tuhle chvíli už jsem naprosto přesně věděla, jak to celé skončí. Nechápu zdejší hodnocení. Viz výstižný komentář od CheGuevara. ()

cyright

Příjemné. A příjemně nedokonalé. Na Němce dokonce výborné. Nevadí mi ani jistá unylost a povrchnost. Bernhard Betterman to utáhne sám ke koukatelnosti i zdárnému konci. A atmosféra rozlehlého Ruska se fakt povedla. A Sibiř je prostě krásná a basta. Udýchané ****. ()

netWoor

vynikající film, kterému se dá uvěřit takřka vše ... ale jak už tady někdo psal ...ty dojemné vsuvky z domova bych si odpustil ... a možná na začátku přidal trochu bojů, aby byl víc zvýrazně strmý pád hrdého vojáka Velkoněmecké říše ...ale jinak ... ()

Mistr.Proupr

Německý film a takhle dobrý? Asi ani samotní filmaři tomu nechtěli věřit, a tak ubrali na kvalitě zbytečně nadstaveným závěrem. A já ubírám hvězdičku. ()

danny_21

No tak jsem se k tomu konečně dokopal a bohužel musím říct, že očekávání naprosto selhala u výsledku. Takový náměť se přeci musí umět prodat aspoň ve třech čtvrtinách filmu a ne jen v několika málo scénách, která měli potřebnou kvalitu a ne prožít zbytek stopáže v krasných, nicneříkajících obrazech - s krátkými odskoky do Tyrolské vesničky za Lízinkou jako v bájném německém seriálu Doktoru z hor :-) ( btw. jak to tak po sobě čtu, vidím, že jsem podobně sepsul i Útěk ze Sibiře ... ) Jsem zvědavý, jestli někdy na pořádný německý kus narazím - 55 % ()

MIRAS133

Srdcervoucí příběh jednoho Německého Nadporučíka, který je odveden do Gulagu na Sibiři a jeho dlouhé cestě domů. Jeho strastiplná pouť přes celou Sibiř je protkaná spoustou zážitků a všemožných dobrodružství. Je až nemožné, co člověk dokáže vydržet a skousnout pro to, aby se dostal za svou rodinou. Pro mě jeden z nejlepších filmů vůbec. 5* ()

Hannibal1913

Tak neoriginální snímek jsem už dlouho neviděl... Co tam všechno nechybělo - schovaná fotečka rodiny, aféra s mongolskou pastevkyní, boj s tuleněm, opakovaná ryze osobní bitva proti veliteli gulagu... A pak návrat dom po kolika? deseti letech? za milovanou manželkou, která i přes výchovu svých dvou dětiček dokázala (aniž by se alespoň jednou znovu vdala) zachovat obrovskej dům, grunt a hlavně - po deset let vydržela být stále tolik smutná ze stráty svého miláčka. Německá Sračka se supervelkým S... ()

bearmeedek

Film, který rozhodně stojí za vidění. Někomu se zdá dlouhý, ale zamrzlými pláněmi se pěšky nedá jít rychle. Takže vynecháme srovnávání rychlého a pomalého tempa, podivíme se přátelskému chování bývalých sovětských přátel a uvědomíme si, že film je velice dobře natočený a má spoustu silných míst. ()

gemi

Strašná škoda impotentní režie, zato Bernhard Bettermann, francouzský Liam Neeson, hraje skvěle. Film je plný zbytečných, triviálních chyb (např. záběr, při kterém jedou sáně po planině a je vidět, že tudy jely už pětkrát...) a setkání, která prostě v rozmezí tisíců km NEJSOU bez teleportace možná, takže pokud uprchlík neměl v klopě připevněné GPS (což fakt neměl), tak je to prostě nesmysl. A ten závěr na mostě je jedno velké WTF... ALE výprava je prostě úžasná a budí to emoce, takže čtyři. Ale s odřenýma ušima. ()

Hellknight12

Dlho nevidený film. Už dlho hovorím, že jediný žáner, ktorý vedia nemci kvalitne natočiť je vojnová dráma. Skvelé herecké výkony. Skvelá pochmúrna atmosféra taktiež hudba. Pekne sa to strieda s jemným humorom na správnych miestach. Film má 153 min. Počas tejto dĺžky sa skvele vykreslili charaktery hlavných postáv. Celkové hodnotenie za mňa je 80%. ()

junxi91

Tento syrový, realistický až pohádkový příběh není jen o bílém, ale také o zeleném, a především o rudém bolševickém pekle, které museli zažívat němečtí váleční zajatci ještě roky po válce. Sověti se k německým vojákům chovali v podstatě stejně, jako se němečtí vojáci chovali s sovětským zajatcům. Rudá nebo hnědá, svinstvo je oboje. Hlavním hrdinou je Clemens Forell, německý voják Wehrmachtu, zajatý v posledním roce druhé světové války. Forell je odsouzen ke 25 letům nucených prací za "boj proti partyzánům" a společně s desítkami dalších nešťastných německých vojáků je poslán na Sibiř do gulagu. Na začátku sledujeme jejich dlouhou, mrazivou a hladovou cestu vlakem na Dálný východ, kterou následuje pěší pochod. Po všem hladovění a strádání je v gulagu nečeká nic lepšího, protože zde velí krutý poručík Kamenev. Ten se neštítí fyzických trestů ani odpírání jídla, zato si však dělá zálusk na doktorku z ošetřovny. Forell se spřátelí s německým doktorem Staufferem, který se snaží svým krajanům pobyt v gulagu co nejvíce usnadňovat. První pokus o útěk v železničním vagonu nevyjde, a za to dostane Forell pořádně nabito od svých kolegů. Stauffer chtěl nejprve utéct sám, ale onemocněl rakovinou, a tak k útěku nabádá právě Forella a dává mu teplé oblečení, nabitou pistoli a také mu prozrazuje polohu skrýše se zásobami. Forell slíbí, že navštíví Forellovu ženu v Magdeburgu a sdělí jí, že je její manžel mrtvý. Forell se vydává směrem na sever, zdá se mu o hlídkách na saních tažených psy husky, a také nemá nic k jídlu. Tento problém vyřeší tuleň, díky kterému se Forell nejen nají, ale také zahřeje. Na Sibiři potká Forell dva lovce a zlatokopy Anastase a Semyona, ke kterým je nejprve podezřívavý. Nakonec, po sněhové bouři, se k nim přidá a cestují na voru, nicméně během plavby přes peřeje spadne Semyon do řeky a před utopením jej zachrání Forell. Anastas zato obydlí srub a vymlouvá se, že musel hlídat vor a věci, ale zároveň ukradne Semyonovi jeho zlato. To jej nasere a tak Anastase zastřelí. Semyon a Forell srub opouštějí, a Semyon už nemá sílu pokračovat v cestě a tak mu Forell nabídne, že ponese jeho batoh, ale podezřívavý Semyon jej shodí ze svahu. Na Forella zaútočí vlci, ale na poslední chvíli jej zachrání nomádští pastevci Chukchi. Vezmou jej do své vesnice a zde zažije Forell svůj první hezký okamžik od odjezdu na frontu - mladá vdova Irina se do něj zamiluje a dá mu kvalitní sex. Nicméně, ve městě jeden lovec zjistí, že sovětské úřady hledají Forella, a ten tak musí odejít a Irina mu aspoň věnuje psa. Forell se dostane k těžební stanici, a zde si jej soudruzi proklepnou a pošlou jej vlakem do vzdáleného města. Po cestě je však zrazen a na nádraží se potkává s Kameněvem, nicméně mu pes zachrání život, sám o něj přijde a Forellovi se povede utéct. Kameněv je od psa pokousán na obličeji a je trvale znetvořen jizvou. Následující rok se Forell vydává do Střední Asie. Ve městě se potká s jedním velice milým a pokorným polským Židem, který mu přes to, že je Forell Němec, pomůže získat falešný pas. Kameněv po něm pořád jde a při výslechu dostane chudák Žid infarkt a umře, ale před smrtí ničeho nelituje. Během přechodu do Íránu se Forell potká na mostě s Kameněvem, ale ten jej nechá projít se slovy "porazil jsem tě". Na íránské straně je však Forell považován za sovětského špiona a je zajat. Naštěstí je poblíž jeho strýc, který pracuje v Ankaře, který potvrdí identitu svého synovce a tím jej zachrání. Forell tedy dorazí do Německa a zde se v kostele setkává se svou rodinou - manželkou a dcerou, která za ty roky pěkně vyrostla. Byla to taková pěkně drsná pohádka o jednom válečném zajatci, kterému se přes všechny potíže povedlo po dlouhých letech utéct z gulagu, poprat se sibiřskou divočinou, potkat zajímavé lidi, zapíchat si, získat a přijít o psa, a nakonec se setkat se svou rodinou. () (méně) (více)