Tetsuo

(festivalový název)
  • Japonsko Tecuo (více)
Japonsko, 1989, 67 min (Special Edition: 69 min, Director's Cut: 77 min)

Čiernobiely príbeh dvoch mladých mužov, ktorých osudy spojila nešťastná náhoda. Japonský kultový režisér Shinya Tsukamoto vytvoril na základe celkom jednoduchej myšlienky pôsobivý, ale predovšetkým kontroverzný film, v ktorom sa muž začne meniť na kovové monštrum. (Furmi)

kikuka

..no, už som si pripadala trápne, keď som negatívne krútila hlavou na otázku, či som videla..//anyway, zjavne nie je potreba borgov na asimiláciu v záujme zdokonalenia tela..a za canu straty individuality v prospech spoločenstva..resistance is futile.. ()

Cimr

Jedna z nejhorších frází v recenzích je "nedá se to popsat, musí se to zažít". Všechno se přece dá popsat, no ne? Doufám, že jsem to nikdy v žádném komentáři nepoužil. U tohohle snímku ale musím, takže: Tetsuo se nedá popsat, musí se ZAŽÍT! Jiné hodnocení není možné. Nevím, jestli je ten film geniální nebo strašný, jestli je to umění nebo odpad, nevím, jestli bych ho někomu doporučil nebo nedoporučil. Vím jen, že tenhle kafkovsko-lynchovský industriální psycho úlet ze svého podvědomí jen tak nedostanu. Furt to bliká, duní, epileptiky to asi zabije, ale přesto se na to nedá přestat dívat! Hypnotický, šílený, odporný a krásný zážitek. ()

SaNcHeZ_cz

První půle vcelku slušná, nicméně ta druhá se neskutečným způsobem zvrhává až skončí někde úplně mimo. Tahle těžce úchylná a kultovně originální podívaná má pro mě jen jedno opravdu zásadní plus a tím je naprosto dokonalý soundtrack. Na ten zbytek jsem byl nejspíše asi moc při smyslech. ()

LV.Helter

Pomalá sebadestrukcia a premena človeka na kovovové monštrum doplnená bizarnosťou s východu a audovizuálným fetišom. Ťažko zachovať nejaké stanovisko. V prvom rade je to extremne nezažívný a veľmi prvoplanový film.Ale aj tak je to neuveriteľne zaujimavá a vskutku dosť smutná snímka. Chaotický strih a surrealistický výmaz dopomahajú účinok filmu. Japonský Eraserhead-dokonca viacej inovačný. ()

GodComplex

Ultimatni industrialni masakr! Audio/vizualni hody, po kterych vam budou z oci vylezat draty, z prstu britvy a z prirozeni vrtacka. Iron Man je nefalsovany brutalni cyberpunk jak svine. Nepamatuji se kdy jsem naposledy slysel takhle genilalni electro-industrialni soundtrack, ktery vas i v momentech nejvetsiho teroru nuti pachat nadseny headbanging. Tohle je kousek u ktereho kdyz se naladite na spravnou vlnu muzete zazivat nekontrolovatelnou euforii. Pribuzne filmy, ktere jsou Tetsuovi podobne bud vizualne, nebo tematicky me behem sledovani napadly Lynchuv Eraserhead, Aronofskyho Pi a hlavne Cronenberguv Videodrome se svou New Flesh teorii. V porovnani s Iron Manem jsou ale i Cronenbergovy biomechanicke mutace velmi slaby odvar. Nadcasova zalezitost, ktera zpracovanim i svou myslenkou drti snad vsechno v teto kategorii. Nizke hodnoceni takovemu skvostu muzou dat jen ti nejvetsi noobs! "And we can rust the whole world and scatter it into the dust of the universe. Our love can put an end to this fucking world! Let's kill them all!" 10/10 ()

MikO_NR_1909

Cyberpunkový kumšt nových vekov v zásade predstavuje príbeh fetišistu, ktorému abnormálnosť „kľúčového pokroku“ za napĺňaním cieľov technologizácie a industriálneho vývoja extrahuje v konečnom dôsledku s jeho princípmi slobody v neslobodu. Tá sa v ňom prejavuje akýmsi hormónovým účinkom, ktorý deštrukčne zatarasuje jeho potreby slepých pudov a nekoordinovanosti, škriepi jeho senzitívne nedostatky a prehnanú reakčnú citlivosť, ktorá ho konieckoncov zabíja a pre-orientováva v krátkozrakú robotickosť. Tú, s ktorou sa vedome či nevedome vizuálne identifikuje a je i jeho oporným bodom. Ocitá sa v medzipriestore spoločenského odcudzenia a vlastného fetišizmu, ale film práve skrz akéhosi snového psychoanalytického surrealizmu dotýkajúceho sa jeho živelných experimentov a zmyslovej deštrukcie participuje v tomto nervydrásajúcom boji duálne. O život a zachovaní si príčetného vedomia, poprípade dôstojných foriem existencie. Ide o mimoriadne pôsobivý experiment, ak by i samotná gradácia dokázala priniesť (podľa môjho názoru širšie pole "dystopickej transcendentálnosti") resp. vyobraziť dáky prelomový moment, ktorým by sa dej dal v opačnom garde interpretovať ako prerod jedinca zničeného v uvedomelého a široko rozhľadeného. Takýmto spôsobom a vo víre čiernobielej strihovej skladby sa orientujeme skôr už v onom svete lineárne a ťažšie sa nám číta rámec samotnej ideológie a druhov motivácií, ktorými sa popasováva. ()

PKD

Nejblíže tomu co mě napadá, jestli vůbec jde k této šílené artové noční můře, něco přirovnat, tak snad Andaluský Pes a Riget od Triera. Nejlepší komentář, Lima. Ovšem asi nejpřesnější přirovnání by byla fůze Videodromu s Mazací Hlavou. Pro mě nejlepší bylo posledních 20min. V každém př.to není film, který bych si chtěl pustit někdy v životě znovu. Shlédnuto, odškrtnouto, nikdy nezapomenuto. ()

jondzavid

Zaujímavá, ale miestami pridlhým dojmom pôsobiaca avantgarda. Film mi pripadal ako dlhší mix director´s cut klipov od tool, aphex twina či nin. Spoločne s industriálnou hudbou vzniká tak podivný mix, ktorý sa pohybuje niekde na hrane artu a úchylárny. ()

Freemind

Vždycky jsem měl experimentální filmy rád, tady mi ale něco vadilo - a to "něco" bohužel nejsem schopen definovat. Možná to bylo tím pokusem o humornou nadsázku, každopádně bych tento film spíše řadil ke studenstkému testování mantinelů, než k vyzrálé filmové tvorbě. Celé mi to připadalo jako směska Švankmajera (zde je vliv klidně možný, Švankmajer je v Japonsku velmi populární), raného Cunninghama, "Pí" a "Mazací hlavy". Přesto - určitě to není plochý, jednovrstvý film, oceňuji režisérovu odvahu a nekompromisnost. ()

Dr. Hawkeye

Cyberpunkový filmový experiment o změně člověka v kovové monstrum vyvolává fascinaci a zároveň silný pocit hnusu a odporu. Ruční kamera, frenetický střih, atakující hudba a samotná zobrazovaná zvěrstva dělají z filmu i přes jeho krátkou stopáž místy takřka nesnesitelný zážitek. ()

dawe04

Jeden z těch vyvolených, které buď nenávidíte, nebo si jej zamilujete. Já jsem na vážkách. Industrializace a studená, sychravá stylizace je fajn, horší je to s příběhem. Ten sestříhaný sprint mezi kovovými překážkami chvílemi nutil film vypnout a hodit do šrotu, nicméně jsou zde momenty, které berou dech a vyvolávají buď pocit zvracení nebo naprosté ticho úžasu. Celková myšlenka je fascinující, ale ve zbytečně dlouhé stopáži mne neměla šanci nějak zasáhnout. ()

Hamaradža

Som jediný komu tento klasicky Japonsky prehrávaný a podivný mechanický zlepenec príde skôr zábavný než deprimujúci? Akože čakal som zdĺhavý rozklad psychiky človeka meniaceho sa na stroj a dostal uletenú komédiu o týpkovi s penisovrtákom a dialógmi ako z hentaiu. Oscara za strih! (A o čom to vlastne bolo???) ()

JohnMiller

Japonci, Japonci, you´re sick f*ks, nikdy vás nepochopím, ale niektoré vaše filmy si vyslovene užívam. Ako napríklad tento experimentálny, hlboko industriálny, guláš, plní kovových súčiastok,ktorý nedáva vôbec žiadny zmysel. Tak, máme čiernobiely obraz a jedného chlapíka. Na úplnom začiatku si vyreže do stehna ranu a strčí si tam metrickú skrutku bez hlavičky, asi dvadsať päťka. Po čase sa pozrie na tú ranu, dá si dole obväz, a hľa, čo nenájde, červíky, aké nečakané! Onedlho si všimne, že mu z líca vytŕča kovová trieska a nedokáže sa jej zbaviť, netrvá dlho a príde na to, že sa jeho organické telo mení na kovový stroj. Nie je to príbeh podobný Muche (1986) Ono to nemá taký spád meniacej sa osoby ani odhaľovanie vnútorných pochodov postihnutého, je to čistá avantgarda, kde naschvál nič nedáva zmysel. Mieša sa tu realita v snímke, s fantazmagorickou TV inscenáciou, ktorá zasahuje do deja. Prítomnosť chlapíka, ktorý hlavnú postavu chce zabiť, pretože je prvý, ktorý sa dokázal takto transformovať z kovu bez hrdze, tamtomu mutovala najprv hrdza z DNA, tiež nedávala zmysel. Prekvapilo ma, miestami náročné stop-motion zábery, hlavne pri konci, ktoré by v anime bez problému spravili ale v hranom filme? Asi nie. Cením si tvorcu, že si na tom dal tak záležať. V celej snímke bolo toľko kovových súčiastok, že produkcia musela vykúpiť minimálne jednu celú šrotovňu. Tam toho bolo toľko, ale toľko všemožného kovového odpadu, že len za odovzdanie do zberu by zaplatili celý film. Najvtipnejší moment bol ten, keď si to chlapík chcel užiť zo svojou frajerkou ale práve vtedy sa mu pretransformoval penis do podoby dosť veľkej vŕtačky, éj holka to veru neprežila. Je to veľmi čudné a bizarné, nič podobné som ešte predtým nevidel, takže gratulujem tvorcom. ()

Dexter1

Cyberpunk mám zrejme rád rád len v anime podobe, surealizmus mi zrejme ulahodí len v Daliho podaní a experimentálne filmy zvládam len v krátkometrážnej podobe. To sú veci, ktoré ma naučil tento film, ktorý ma neuchvátil ani svojou vizualizáciou a ani myšlienkou (ktorú som zrejme nepochopil správne, no svoju vlastnú interpretáciu som si v hlave urobil, nech mám pokoj na duši). Pre mňa ubíjajúci film, ktorý vykráda české animačné kúzlo a oslovil ma len svojou hudobnou vložkou. ()

kongamato2

Surrealistická, cyberpunková šialenosť. Nediegetický zvuk, agresívna a tvrdá industriálna hudba, hyper-rýchle scény, stop-motion animácie podporené nesmiernou bizarnosťou . Záverečná radikálna a drastická transformácia na gigantické kovové monštrum je impozantná. Podobne ako u Begottenu to niekomu príde účelové a prvoplánové ale čo sa týka vizuálnej stránky a štylistický je to neprekonateľné. Hlavne to zlúčenie hlučnej a tvrdej hudby a ultra-rýchlych záberov pôsobí efektne. Tento extra-ordinárny snímok mojom pomyselnom rebríčku najlepších filmov zostane na trvalo. ()

kajas

Cyberpunkový surrealistický horor o týpkovi, který se jednoho krásného dne začne měnit ve... vrtačku? Vypadá to přesně tak šíleně, jak to zní. Nikdy víc. ()

7. ročník sci-fi festivalu Future Gate je tu

7. ročník sci-fi festivalu Future Gate je tu