Tetsuo

(festivalový název)
  • Japonsko Tecuo (více)
Japonsko, 1989, 67 min (Special Edition: 69 min, Director's Cut: 77 min)

Čiernobiely príbeh dvoch mladých mužov, ktorých osudy spojila nešťastná náhoda. Japonský kultový režisér Shinya Tsukamoto vytvoril na základe celkom jednoduchej myšlienky pôsobivý, ale predovšetkým kontroverzný film, v ktorom sa muž začne meniť na kovové monštrum. (Furmi)

Americ

Tak v tomto prípade naozaj neviem či je tento film úplnou kravinou alebo geniálnym dielom,prikláňam sa však k tej prvej možnosti keďže nič geniálne som tam nepostrehol,chlap s vrtákom namiesto penisu ma nijako neohúril, tu 1* dávam za prekvapivo zaujímavú hudbu. ()

Devilian

Japonci byli, jsou a obávám se že i budou divní. To je všude samá japonská prasečina. A tohle je teda už uber prasečina. Není nad cyberpunkové skoroporno aneb jak podotkl můj drahý přítel k jedné scéně: ,,Tomu teda říkám někoho totálně rozmrdat!". Ale líbilo se mi to. :D ()

mohamedsfinger

Kultovní cyberpunkový opus, který dokonale, i když trochu psychoticky a zmateně, ukazuje odlidštění přetechnizovaného světa. Dosahuje toho jak děsivou bizarností příběhu, tak i auidovizuálním orgastickým zvěrstvem, ze kterého nevím, jestli vyzdvihnout více industriální hluky a zvuky nebo těkající střih zrnitých obrazů. Shinia Tsukamoto si tímto filmem vystavěl mohutný pomník z plechu a drátů, který bude ale navždy rozdělovat diváky na ty, kteří tento film budou zbožňovat a na ty, kteří ho ani neuvidí do konce... ()

The Viper odpad!

Ve spleti všemožných kabelů, drátů a čudlíků je vyzvraceno až komické přehrávání, nepříliš uchvacující začátek následovaný análním sexem hadice z vysavače a mužským zadkem. Filmu nelze odepřít povedené záběry kamer a práci maskérů, ale jinak se to vše odehrává v neskutečném chaosu a mixu pazvuků. Viděl jsem toho zatím málo, ale tohle je rozhodně zatím největší hovadina co jsem viděl. Kdybych se na to měl podívat znovu, tak to radši skočím z okna. Opravdu nechápu v čí hlavě se mohl zrodit tento ''nápad'' natočit něco takového. Naprostý nesmysl a i přes krátkou stopáž je to neskutečná nuda. Musím si pročíst komentáře zdejších kolegů co toto ohodnotili za tři hvězdy a výše. ()

Red Meat

Dneš již kultovní cyberpunková šílenost o proměně člověka v kovové monstrum. Úchylné, hypnotické, nepopsatelné. Za zmínku stojí především skvělá industriální hudba! ()

Brion.y

Moje oči videli všetko... a občas aj nič, ale všetko prevládlo. Po piatich minútach putovala jedna ruka na ústa, aby ma náhodou nenapadlo kričať. Po desiatich minútach sa druhá ruka začala svojvoľne mykať. Po polhodine som si uvedomila, že som zabudla žmurkať. A po nezmerateľnom časovom úseku prišli titulky. Plece sa prestalo triasť, obed sa v žalúdku upokojil, uši mi oznámili, že si to užili. Nádych... výdych. Game over. Hell yes. ()

bari68

Tak toto bola asi tá najbláznivejšia filmová jazda akú som kedy zažil.No....bolo to originálne, nekomerčné, postmoderné....,ale zasa na druhú stranu musím konštatovať,že navzdory minutáži niečo cez hodinu aj nudné a ten určitý underground mi tu vadil(zrnitá,čiernobiela roztrasená kamera, chaotický strih a únosnosť obsahu za hranicami splatterpunku).Je tu aj nezameniteľná podobnosť s filmami Cronenberga(The Brood,Videodrome) a Lyncha(Eraserhead), avšak s výsledkom, že Tetsuo je ešte oveľa menej stráviteľnejšie. ()

see_sawandrew

Film Tetsuo si bezpochyby zasluhuje náležitou pozornost jak od filmových znalců, tak milovníků kinematografických extrémů, zejména Lynchovy slavné Mazací hlavy. Abych mohl stanovit hodnocení, které se mi bude nejvíce líbit, musím rozdělit film zhruba v půlce: První polovina filmu: Už prvních několik minut předpovídá, že tentokrát půjde značně do tuhého. Kamera zajímavě těká v kontinuálních záběrech od detailu k detailu a působivá ambientní až industriální hudba v jistých chvílích dokonce staví filmový zvuk na stejně důležitý stupínek jako obraz. Spousta zdejších filmových prvků vlastně připomíná japonské němé filmy, jaké točil například Ozu nebo Šimizu, nebo dokonce sovětskou montážní školu - zejména silným důrazem na juxtapozici a kontrapunktický zvuk, který prosazoval zejména Ejzenštejn. Ve změti audiovizuálních orgií se zde rýsuje zvláštní syntéza cyberpunku a surrealismu, přičemž film klade důraz také na silnou naturalističnost (znamená snad celý film jen kontroverzní protest proti industrializaci?). Stříhá se agresivně, výběr záběrů balancuje mezi surrealistickými "bunuelovkami" (přejíždění zubů po trubce) a silně deprimujícími až hororovými, kterým hraje prim taktéž onen agresivní soundtrack. Také narativní způsoby mají daleko do klasických schémat vypravování: Film volně prolíná realitu se snem a dokonce obsahuje "přetáčivé" momenty, kdy se kamera i příběhová linie vrací zpátky (poukázání na filmovost díla, snad okoukané z Bergmanovy modernistické Persony) a poté pokračuje úplně jiným směrem. Jednotlivé fragmenty je pak velmi těžké spojit dohromady a utvořit z nich srozumitelnou fabuli, která by divákovi objasnila, proč se to celé vlastně děje. To samozřejmě ke každému surrealistickému filmu patří, stejně jako silné útoky na podvědomí diváka prostřednictvím silných sexuálních motivů. Ve chvíli, kdy se úředník ocitá doma s manželkou, začíná dokonce syžet, který má jakousi hlavu a patu, příběh a text, což částečně porušuje konvenční kořeny surrealistického filmu, na které tento snímek odkazuje dříve. Pak už se na plátno snáší hlavně sugestivní změť sexuálních bizarností se silnými motivy graphic violence a úchylnými metamorfózami (vrtákový penis je zajímavý nápad). Vlastně celá myšlenka fungování částic kovu jako živoucích buněk lidského těla vůbec není špatná a kdyby její zpracování zůstalo omezeno na dosavadní nejasný a excentrický patvar, dal bych bez váhání pět hvězdiček za odvahu režiséra i účinkujících přinést nám na plátno kovovou Mouchu v tak nářezové filmové formě. Jenže to by nesměla přijít Druhá polovina filmu: , která podráží nohy veškeré sladké iracionalitě a pokouší se o kontinuálnější příběh, do něhož vstupuje druhý kovošrot, aby zlikvidoval onu úžasnou atmosféru vybudovanou hudebními a obrazovými motivy. Je sice pravda, že na tohoto druhého maníka se během první poloviny filmu často stříhá - a že jsem tomu během opojení z industriální hudby přisuzoval mnoho významů - , ale ve výsledku není zřejmé, proč se postava objevuje a o co jí vlastně jde. A to je první velká chyba - když už film chce být trochu racionální a snaží se znázornit motivy postav, musí to udělat pořádně, jinak se zvrhne v neskutečnou frašku. Následující honička/souboj je pak už jenom sebeparodií, protože tvůrci patrně zapomněli na fakt, že zrychlený záběr ve většině případů působí komicky. Také dříve úžasná filmová montáž se scvrkává na jakési kvaziimpresionistické cpaní různých obrázků do každého okénka zvlášť, takže výsledkem je napodobenina extrémně rychlého střihu. Využití stop triku je sice pěkné, ale když se objevuje v každém druhém záběru, stává se ubíjejícím a nezajímavým. A jak už to tak bývá, tendence filmů potopit v závěru sebe sama je příliš silná. Jediný záběr, který mě ve druhé polovině potěšil, byla lidská hlava na dlouhém kovovém "hadovi", což mi jakýmsi podivným způsobem připomnělo Carpenterovu Věc. Finiš v podobě lidského mecha-tanku a hláškou "Přeměníme celý svět na kov!" je poslední tečkou za filmem, který je typickým příkladem toho, že méně je někdy více - a že snaha o kompletní přehlídku filmových forem není nejlepší způsob, jak natáčet provokativní film. Z pozérského bombardování filmovými prostředky je zřejmé, že Shinya Tsukamoto viděl už hodně filmů, a kdyby své chvástání znalostmi filmových prostředků udržel na uzdě, mohl vytvořit excelentní avantgardu. Během ukázek své inspirace se ale tak trochu přežral brambůrkama. 1) 100% 2) 30% = 65% () (méně) (více)

LEATHERFAC

Vážení přátelé...podobně šílené jako např. Lynchova Mazací hlava - jenže na tu mě bavilo koukat a to velmi. Tohle je jen totální nepříjemný a nekoukatelný zmatek... Nechci dávat odpad, protože do této kategorie myslím patří jiný typ filmů...už pro tu snahu a experiment, ale já osobně víc než hvězdu dát nemůžu... ()

misstake

Videoklip Aphex Twina a Squarepushera natáhnutý na hodinovou stopáž. Kdyby to mělo ale tu videoklipovou délku, tak se to dá zvládnout, ale takhle je 67 minut plných surrealistických obrazů bez komplexnějšího děje, bez lineární dějové linky, beze slov, s psycho kyber-hudbou - prostě k nevydržení. Mazací Hlava Davida Lynche je proti tomuhle docela normální film. Nakonec ale musím dodat, že Tetsuo je MUST SEE film, protože takovou šílenost asi nikde jinde neuvidíte. ()

borec999 odpad!

Bizár, ktorý zaujme len maskami prerodu z človeka na stroj. Inak je to šialená a nezmyselná blbosť, ktorú som mal problém dopozerať aj napriek tomu, že má len hodinu. Strih, artový nádych, čudné výjavy (erekcia vrtáku???), ukričané postavy, nepočúvateľný soundtrack, to všetko robí z Tetsua ťažko sledovateľné a stráviteľné dielo. Päť hviezdičky niektorých sú mimo moje chápanie. 5% ()

loydd

Jako kratký film by to bylo skvělé. Zůstalo by z toho jen to dobré, originální námět, šílená kamera a střih, industriální hudba a jako třešnička na dortu Švankmajerovská animace. Bohužel to není kraťas a proto mě po první půlce začala nudit tvůrcova kovová onanie. Myslel jsem, že Tetsuo je z těch filmů, které buď vychvalujete do nebes nebo zatracujete. Takže největší překvapení pro mě je, že mě to vlastně nudilo, což je ještě horší. Dvě hvězdičky dávám jen za námět a technické zpracování. ()

Vaklaf

Industriálně kyberpunková noční můra. Forma je spíš videoklipová, ale spolu s geniální hudbou to přesně pasuje. Děj je samozřejmě pěkná haluz a těžko se v něm vyznat, ale po několika shlédnutích se nějaká ta teorie vytvořit dá. Ideální pro fanoušky Lynche, Švankmajera, horrorů, industriálu a techna. Ale je fakt, že hodně lidí to nedává. ()

bila.tecka

Neskutečný nářez, který musí všem fanouškům cyberpunku způsobit erekci, zbytek světa zákonitě znechutí nebo přinejmenším otráví. Šílená psychotická vize o proměně japonského úředníka (submisivního bisexuála...) v metalickou stvůru je hektickým sledem záběrů, u kterých jsem málokdy zavřel z údivu otevřenou pusu. Počáteční šok přeskočí v obdiv nad zběsilým střihem, který určuje rychlé tempo filmu. Je to hlavně vizuální podívaná (podpořená víc než vhodnou industriální hudbou), krutý sen paranoika, který četl Kafkovu Proměnu někde v zapadlém kovošrotu na praxi... Zasunutá sexualita by mohla být klíčem k pochopení toho nebožáka, nicméně není nutné po tom pátrat. Bolestí pokřivený škleb je přesně to, co se od diváka očekává... :) ()

Bouřňák

Prvních 10 minut jsem to dokázal bez problémů sledovat (dokonce mi to přišlo zajímavé), ale brzy můj zájem a nadšení opadlo - má naivní očekávání byla totálně zničena a začal jsem tento snímek brát s velkým nadhledem (chvílemi jsem se musel smát). No těžko hodnotit i komentovat - není to v žádném případě horor, ale spíš rádoby šokující uchylný zmatek, neomezený nějakou režijní nebo dějovou koncepcí. Pan Tsukamoto musí být jistě velice příjemný "člověk" :-)) Ale některé momentky se mi moc líbily (proto ta hvězdička): Švankmajerovské animace a jízda městem doprovázena velmi dobrou sirovou industriální hudbou. ()

TERRORDROME

Jeden z najzásadnejších a najfascinujúcejších filmov môjho života. Šialená, čiernobiela, industriálna techno halucinácia o chlapíkovi čo sa mení na hromadu kovového šrotu a svojim vtákom rozpíli stôl. Pre väčšinu ľudí naprosto nestráviteľné, pri záverečnej naháňačke ulicami hrozí epileptický záchvat aj odolným jedincom. Dejovo úplne zmätená smršť , zameraná výhradne na audiovizuálne orgie ktoré valcujú všetko ostatné. Zábery plné šróbov, trubiek, drôtov a hocijakých plechových krámov čo sa podarilo Tsukamotovi niekde vyhrabať a rozpohybovať pomocou okienkovej animácie. Agresívne, fetišistické, surrealistické, psychopatické, nervózne... nehorázne. AAAHHHH...I FEEL GREAT...!!! ()

7. ročník sci-fi festivalu Future Gate je tu

7. ročník sci-fi festivalu Future Gate je tu